Головуючий у 1 інстанції - Давиденко Т.В.
Суддя-доповідач - Чебанов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2011 року справа №2а/0570/8888/2011
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Чебанова О.О.
суддів Старосуда М.І. , Арабей Т. Г.
при секретарі Крамскій Д.О. за участю представника відповідача Мірзояна Л.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/8888/2011 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТС Обжора" про зобов'язання допустити до проведення перевірки,-
ВСТАНОВИЛА:
Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТС Обжора" про зобов'язання допустити до проведення перевірки.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що повідомлення від 14.04.2011 року №03/13-152 на імя генерального директора ТОВ «ТС Обжора» ОСОБА_3 щодо проведення планової перевірки у період з 04 травня по 18 травня 2011 року було направлено на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. За вх. номером №с-15.04.2011 від 26.04.2011 інспекція отримала поштове повідомлення №11428720, в якому визначено, що лист отримала 19.04.2011 року представник Іванілова.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, встановила наступне.
ТОВ «ТС «Обжора» (ідентифікаційний код юридичної особи 33967456) зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Донецької міської Ради, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, юридична адреса: 83008, Донецька область, м. Донецьк, вул. Югославська, 30.
Згідно наказу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 26.04.2011 року № 45, та пунктів 3.1.1, п. 3.1.3 Плану роботи на II квартал 2011 року, інспекцією заплановане здійснення перевірки ТОВ «ТС «Обжора» з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлене державне регулювання, мінімальних оптово відпускних роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
Як вбачається з повідомлення від 14.04.2011 року № 03/13-152 про проведення планової перевірки ТОВ «ТС «Обжора», направленого в той же день на адресу товариства: м. Донецьк, б-р. Пушкіна, 25, перевірка повинна проводитись на підставі посвідчення з 04.05.2011 року по 18.05.2011 року.
Повідомлення отримане товариством 19.04.2011 року, про що свідчить копія поштового повідомлення про вручення рекомендованої кореспонденції (а.с. 8).
Згідно посвідчення від 27.04.2011 року №450 на виконання наказу від 26.04.2011 року № 45, згідно пунктів 3.1.1.,3.1.3 Плану роботи на II квартал 2011 року, Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області доручено проведення планової перевірки ТОВ «ТС «Обжора» з питання порядку формування, встановлення та застосування цін на продукти харчування, щодо яких встановлено державне регулювання, мінімальних оптово відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва головному державному інспектору Брежнєву С.О. (керівник перевірки), головному державному інспектору Італьєвій О.П., головному державному інспектору Здановській Я.Г. (а.с. 7).
Як вбачається з акту від 04.05.2011 року № 450 про не допуск до перевірки, складеного Державною комісією з контролю за цінами у Донецькій області, ТОВ «ТС «Обжора» не допустило до проведення планової перевірки фахівців інспекції, пояснюючи тим, що повідомлення про здійснення перевірки направлене не на юридичну адресу товариства, та Іванілова, яка отримала рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення не має трудових стосунків з ТОВ «ТС «Обжора» та взагалі в товаристві не працює (а.с. 6).
Згідно акту від 04.05.2011 року, складеного Державною комісією з контролю за цінами в Донецькій області, провести перевірку ТОВ «ТС «Обжора» неможливе, оскільки за юридичною адресою: м. Донецьк, вул. Югославська, 30 товариство не знаходиться (а.с.43) .
Згідно ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями.
Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України "Про державну податкову службу в Україні", крім повноважень, передбачених пунктами 6 - 9 статті 11 вказаного Закону.
Пунктом 4 Положення «Про державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 951, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Державна інспекція з контролю за цінами відповідно до покладених на неї завдань: проводить моніторинг цін і тарифів на товари і послуги споживчого ринку, узагальнює його результати, готує пропозиції щодо вжиття заходів до стабілізації цінової ситуації; у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування;надає органам виконавчої, субєктам господарювання методичну допомогу і рекомендації з питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін, надає за результатами перевірок органів виконавчої влади, субєктів господарювання обовязкові для виконання приписи щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Повноваження органу державного нагляду визначені статтею 8 зазначеного Закону, відповідно до ч. 1 якого, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:
вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);
відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;
накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Таким чином, позивач у справі орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно субєктів господарювання у сфері додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів.
Заходи державного нагляду (контролю), в розумінні Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Згідно ч. 1 ст. 7 цього Закону для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, підтверджено матеріалами справи, планова перевірка відповідача передбачена у плані роботи позивача та про проведення такої перевірки виданий відповідний наказ.
Частинами 2, 3 ст. 7 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:
найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;
найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;
номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід;
перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові;
дата початку та дата закінчення заходу;
тип заходу (плановий або позаплановий);
вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);
підстави для здійснення заходу;
предмет здійснення заходу;
інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Як свідчать матеріали справи, на виконання зазначених норм Закону позивачем оформлені посвідчення про перевірку відповідача.
Частиною 4 статті 5 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» передбачено, що органи державного нагляду здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід, найменування органу державного нагляду (контролю).
Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, підтверджено матеріалами справи, відповідне повідомлення направлене ТОВ «ТС «Обжора» на адресу: м. Донецьк, б-р. Пушкіна, 25, та отримане працівником товариства 19.04.2011 року.
Згідно ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, який повинен містити такі відомості:
дату складення акта;
тип заходу (плановий або позаплановий);
вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);
предмет державного нагляду (контролю);
найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;
найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається суб'єкту господарювання або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Оскільки провести перевірку відповідача за адресою: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 25 у звязку з тим, що товариство знаходиться за іншою адресою неможливе, фахівцями позивача складений відповідний акт.(а.с.43)
Таким чином, позивачем дотриманий порядок повідомлення відповідача про проведення перевірки, видані розпорядчі документи для проведення перевірки, тобто, виконані вимоги зазначених норм Закону.
Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/8888/2011 задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2011 р. у справі № 2а/0570/8888/2011 скасувати.
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області задовольнити.
Зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю "ТС Обжора" допустити до планової перевірки працівників Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області. Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дати виготовлення повного її тексту.
Повний текст постанови виготовлено 06.09.11 року.
ГоловуючийО.О. Чебанов
СуддіМ.І. Старосуд
Т.Г. Арабей