Ухвала суду № 19001609, 25.08.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2011
Номер справи
2а/0570/7887/2011
Номер документу
19001609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2011 року справа №2а/0570/7887/2011 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Чебанова О.О.

суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.

при секретарі Крамскій Д.О., за участю представника позивача Анохіної Т.І., представника відповідача Корецької Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 р. у справі №2а/0570/7887/2011 за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень №0003331543/0 від 04.11.2010, № 0003331543/1 від 09.12.2010 про нарахування штрафної санкції на суму 66999,97 грн.,-

ВСТАНОВИЛА:

ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Словянської ОДПІ про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0003331543/0 від 04.11.2010, № 0003331543/1 від 09.12.2010 про нарахування штрафної санкції на суму 66999,97 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 р. позов обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Словянської обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень № 0003331543/0 від 04.11.2010, № 0003331543/1 від 09.12.2010 про нарахування штрафної санкції на суму 66999,97 грн. - задоволено.

Скасувано податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції № 0003331543/0 від 04.11.2010, яким до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» застосовано штраф у розмірі 66 999 (шістдесят шість тисяч девятсот девяносто девять) грн. 97 коп.

Скасувано податкове повідомлення-рішення Словянської обєднаної державної податкової інспекції № 0003331543/1 від 09.12.2010, яким до обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» застосовано штраф у розмірі 66 999 (шістдесят шість тисяч девятсот девяносто девять) грн. 97 коп.

Відповідач з таким рішенням суду першої інстанції не погодився та подав апеляційну скаргу, якою просить скасувати постанову суду першої інстанції, відмовити в задоволенні позовних вимог.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що порушення судом норм матеріального права полягає в неприйнятті до уваги вимог п.7.7 ст. 7 Закону «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі Закон№2181), який визначає, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами-у рівних пропорціях. Визначений порядок сплати та зарахування податків є єдиним для всіх платників податків та органів державної податкової служби.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Позивач обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» зареєстровано як юридична особа 23.02.2001 виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ за № 03337119, що підтверджується довідкою Управління статистики у м. Донецьку серії АБ № 255577 від 20.10.2010 (а.с. 26). Підприємство здійснює діяльність відповідно до Статуту, затвердженого у новій редакції розпорядженням голови облдержадміністрації від 08.12.2006 № 597 (а.с. 27-32). Позивач взятий на облік до ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька як платник податків з 30.09.1993 (а.с. 34), є платником податку на додану вартість з 22.06.2001 (а.с. 33).

02.11.2009 позивачем було подано до Словянської ОДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року, який був зареєстрований у податковому органі 05.11.2009 під № 57001 (а.с. 21). У рядку 7 податкового розрахунку позивач визначив нараховану суму збору за звітний квартал у розмірі 133999,92 грн.

Словянською ОДПІ було проведено перевірку дотримання ОКП «Донецьктеплокомуненерго» граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно розрахунку № 57001 від 05.11.2009 за 9 місяців 2009 року та розрахунку № 70912 від 01.02.2010 за 2009 рік, за наслідками якої складено акт від 26.10.2010 № 7506/15-311-03337119 (а.с. 8).

Зазначеним актом було встановлено, що узгоджена сума податкового зобовязання із вказаного вище збору була сплачена 19.02.2010 та 18.05.2010 по терміну сплати 19.11.2009 та 19.02.2010 відповідно, чим порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Затримка зі сплати збору складає:

92 календарних дні у сумі 86760,27 грн.;

180 календарних днів у сумі 47239,65 грн.;

88 календарних днів у сумі 26299,28 грн.

04.11.2010 Словянською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003331543/0, яким до позивача на підставі акта перевірки та відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 180 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 133999,92 грн. застосовано штраф у розмірі 66999,97 грн., тобто у розмірі 50% несвоєчасно сплаченої суми (а.с. 6).

Згідно розрахунку штрафних санкцій (а.с. 9), сума штрафу визначена наступним чином:

-по податковому розрахунку № 57001 від 05.11.2009 податкове зобовязання було нараховане 19.11.2009, фактично сплачено 19.02.2010 у сумі 86760,27 грн., тобто із затримкою 92 календарних дні - сума штрафу складає 50% несвоєчасно сплаченої суми, тобто 43380,14 грн.;

-по податковому розрахунку № 57001 від 05.11.2009 податкове зобовязання було нараховане 19.11.2009, фактично сплачено 18.05.2010 у сумі 47239,65 грн., тобто із затримкою 180 календарних дні - сума штрафу складає 50% несвоєчасно сплаченої суми, тобто 23619,83 грн.

Не погоджуючись із нарахуванням штрафних санкцій, позивач оскаржив прийняте Словянською ОДПІ податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку до Словянської ОДПІ, ДПА в Донецькій області та ДПА України (а.с. 10, 12, 16-17), однак скарги позивача були залишені без задоволення (а.с. 11, 13, 14-15, 18, 19-20).

За наслідками адміністративного оскарження Словянською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003331543/1 від 09.12.2010, аналогічне за змістом раніше прийнятому (а.с. 7).

Правовою підставою прийняття спірного податкового повідомлення-рішення відповідачем визначені норми підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (який з 01.01.2011 втратив чинність, але діяв на час прийняття спірних податкових повідомлень-рішень), згідно з яким у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці, у відсотках виходячи із календарних днів затримки, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Згідно з п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами”, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Зазначеним підпунктом передбачено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Як було встановлено судом першої та апеляційної інстанції 02.11.2009 позивачем було подано до Словянської ОДПІ податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 9 місяців 2009 року, який був зареєстрований у податковому органі 05.11.2009 під № 57001 (а.с. 21). У рядку 7 податкового розрахунку позивач визначив нараховану суму збору за звітний квартал у розмірі 133999,92 грн.

Як вбачається з матеріалів справи,розрахунком штрафних санкцій (а.с. 9) і зворотним боком облікової картки платника збору за забруднення навколишнього природного середовища (а.с. 41-45), відповідач зарахував в якості сплати податкових зобовязань, визначених вказаним вище розрахунком, суми, сплачені позивачем згідно платіжних доручень 19.02.2010 у сумі 86760,27 грн. та 18.05.2010 у сумі 47239,65 грн., у яких в якості призначення платежу вказано збір за забруднення навколишнього природного середовища за 4-й квартал 2009р. та збір за забруднення навколишнього природного середовища за 1-й квартал 2010р., що підтверджується відповідними банківськими Реєстрами платіжних документів (а.с. 23-24). Разом з цим, відповідачем здійснено врахування сум, що сплачені вищевказаними платіжними дорученнями, на погашення податкового боргу попереднього періоду, тобто боргу, який виник внаслідок несплати зобовязання, визначеного розрахунком від 05.11.2009 під № 57001. Наявність податкового боргу підтверджується у зворотному боці облікової картки платника податку (а.с. 41-45).

Крім того, у призначенні платежу позивач вказував, що здійснює сплату поточних податкових зобовязань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за 4-й квартал 2009р. та 1-й квартал 2010р.

Відповідач в обґрунтування правомірності зарахування сплачених позивачем сум в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу посилається на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необґрунтованості посилання відповідача на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Цією ж статтею передбачено, що держава не втручається у здійснення власником права власності.

Позивач, сплачуючи грошові кошти в установлений законом строк та визначаючи напрямок їх сплати, реалізує своє право власника грошових коштів, оскільки Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Законом України “Про державну податкову службу в Україні” не встановлено право органу державної податкової служби змінювати напрямок платежу, тобто обмеження на реалізацію конституційного права на розпорядження своєю власністю (як елементу права власності).

Обмеження стосовно реалізації права власника на розпорядження його власністю встановлені у Законі України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Підпунктом 16.3.3 пункту 16.3 статті 16 Закону встановлено, що якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Відповідно до п. 7.7 ст. 7 Закону не встановлено право чи обовязок саме податкового органу, як наприклад у п.п. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 змінювати податкові зобовязання в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Не передбачено таке право податкового органу і будь-якими іншими нормами Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та іншими законами. Вказаною нормою взагалі не визначений субєкт, який повинен здійснювати погашення податкового боргу попередньо погашенню податкових зобов'язань. Хоча з урахуванням приписів Конституції України та Цивільного кодексу України таке право і як кореспондуюча норма-обовязок, належить саме позивачу.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" однією з умов застосування фінансових санкцій є порушення платником податків граничних строків проведення платежів, встановлених цим Законом. Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щооскільки строки сплати плати за користування надрами встановлюються спеціальним законодавством (Інструкцією про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від 30.12.1997 № 207/472/51/157, Кодексом України «Про надра», Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 264 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин»), то у відповідача відсутні правові підстави розповсюджувати дію Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в частині застосування фінансових санкцій за порушення строків на дані правовідносини.

З огляду на що, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстації, що відповідачем не доведено законну підставу здійснення нарахування штрафних санкцій позивачу податковими повідомленнями-рішеннями № 0003331543/0 від 04.11.2010, № 0003331543/1 від 09.12.2010 про нарахування штрафної санкції на суму 66999,97 грн., а також висновок, щодо виходу за межі позовних вимог суду першої інстанції з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, а саме скасування податкових повідомлень-рішень Словянської ОДПІ № 0003331543/0 від 04.11.2010, № 0003331543/1 від 09.12.2010, оскільки приписами ст. 55 Податкового кодексу України передбачено можливість скасування податкових повідомлень-рішень податкового органу.

Отже, вирішуючи даний спір, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Словянської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 р залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 р. у справі №2а/0570/7887/2011 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дати виготовлення повного її тексту.

Повний текст ухвали виготовлено 30.08.11 року.

Головуючий суддя О.О. Чебанов

Судді Л.В. Ястребова

С.Ю. Чумак