Ухвала суду № 19001492, 05.09.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2011
Номер справи
2а-2507/11/1270
Номер документу
19001492
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Захарова О.В.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2011 року справа №2а-2507/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів Чебанова О.О. , Яковенка М.М.

суддівЯковенка М.М.

Чебанова О.О.

при секретаріКрутась Я.С.

за участю

представника позивача ОСОБА_3 (за довіреністю)

у відкритому судовому засіданні розглянула апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2011 р. у справі № 2а-2507/11/1270 (головуючий І інстанції Захарова О.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Вей» до Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську про визнання дій неправомірними, визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И Л А :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську в якому просить визнати дії Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м.Луганську щодо анулювання реєстрації TOB «Транс - Вей» як платника податку на додану вартість неправомірними; визнати недійсним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську від 19.03.11р. №1059, яким було анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість TOB «Транс - Вей»; зобов'язати Державну податкову інспекцію в Артемівському районі у м. Луганську відмінити анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей» (код ЄДРПОУ 36189001, індивідуальний податковий номер 361890012337, свідоцтво платника ПДВ №100147745 від 28.10.2008).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2011 р. у справі № 2а-2507/11/1270 позовні вимоги задоволені повністю.

Визнані дії Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м.Луганську щодо анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей» як платника податку на додану вартість неправомірними; визнано недійсним та скасоване рішення Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську від 19 березня 2011 року №1059 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей»; зобов'язано Державну податкову інспекцію в Артемівському районі у м. Луганську відмінити анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей», (код ЄДРПОУ 36189001, індивідуальний податковий номер 361890012337, свідоцтво платника податку на додану вартість від 28 жовтня 2008 року №100147745); стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у сумі 3,40 грн.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у звязку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні просив у задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити та залишити рішення суду першої інстанції без змін..

Представник відповідача у судове засідання не зявився, належним чином повідомлений про час та дату судового засідання.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 30.09.2008, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснено запис за номером №1 382 102 0000 015508 (а.с. 7).

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей» перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Артемівському районі у м. Луганську з 01.10.2008 за №6015 (а.с. 9).

Платником податку на додану вартість підприємство зареєстроване 28.10.2008, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100147745 (а.с. 10).

19 березня 2011 року Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську прийнято рішення №1059 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Вей» (а.с. 68-69).

Підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, як зазначено в оскаржуваному рішенні, стало подання платником податку декларацій з податку на додану вартість протягом останніх 12 місяців, які свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобовязання чи податкового кредиту, та має за останні 12 місяців обсяги оподаткованих операцій 0,00 (нуль) гривень. При прийнятті рішення відповідач керується абз. «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України. Датою анулювання реєстрації відповідно до прийнятого рішення є 19.03.2011 (а.с. 68-69).

Правові засади щодо анулювання свідоцтва реєстрації осіб як платників податку на додану вартість регулюються Податковим кодексом України № 2755VІВР від 12.12.2010 (надалі Податковий кодекс України).

Підпунктом «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: г) особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобовязання чи податкового кредиту.

Відповідно до розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та інших нормативно-правових актів Державною податковою службою України прийнятий Наказ N978, 22.12.2010 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (Форми № 1-ПДВ, 2-ПДВ, 2-РК, 2-РЖ, 3-ПДВ, 6-РПДВ, 6-РЖ, 1-РС, 2-РС, 3-РС, 6-РРС, 6-РЖС), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за №1400/18695 (надалі Положення).

Цим Положенням згідно п.2 Розділу 1 визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість;анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість; присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість та заміни свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість;ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість;засвідчення копій свідоцтв про реєстрацію платників податку на додану вартість.

Відповідно до п.5 Розділу 5 Положення анулювання реєстрації за ініціативою відповідного податкового органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "и" пункту 1 цього розділу).

Пунктом 5.2. Розділу 5 Положення визначено, що рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами, серед інших, є: п.5.2.14. Акт (довідка) документальної чи камеральної перевірки або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи, зареєстрованої добровільно, за 12 послідовних податкових місяців, який свідчить про те, що обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання (підстава - підпункт "и" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до податкового органу, загальні обсяги поставок звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку), обсяги постачання товарів/послуг та їх відсоток платникам ПДВ.

Відповідно до п.6.2. Розділу 6 Положення підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.

Рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ викладається з описом ситуації, посиланням на Кодекс, зазначенням мотивів та обґрунтувань прийняття такого рішення, оформляється на бланку та підписується керівником такого органу чи особою, яка виконує його обов'язки.

Таким чином, обовязок податкового органу щодо відновлення статусу платника податку на додану вартість прямо передбачений Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 22.12.2010 №978, а тому після набрання судовим рішенням, яким визнано нечинним рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, законної сили, податковий орган зобовязаний вчинити дії щодо відновлення позивача платником податку на додану вартість.

Як вбачається з наданих податковим органом оригіналів декларацій з податку на додану вартість за останні 12 місяців з лютого 2010 року по січень 2011 року включно, копії яких долучені до матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Транс - Вей» у податковій звітності відображено обсяг операцій з іншими платниками податку за кожний місяць та задекларовано суми податку на додану вартість відповідно.

Довідкою про стан розрахунків з бюджетом станом на 16.05.2011 Державна податкова інспекція в Артемівському районі у м. Луганську підтвердила відсутність заборгованості із сплати податків і зборів позивачем.

Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідачем не надані обґрунтовані пояснення щодо прийняття оскаржуваного рішення з такої підстави як подання позивачем податкової звітності за останні 12 місяців з обсягом оподаткованих операцій 0,00 (нуль) гривень та не надано жодного доказу в підтвердження своїх доводів щодо відсутності у TOB «Транс-Вей» необхідних умов для здійснення господарських операцій, основних фондів, технічного персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, що спростовує висновки про відсутність постачання/придбання товарів та наявність безтоварних операцій по контрагентах-покупцях.

З урахуванням викладеного, колегія суддів зазначає, що у відповідача відсутні підстави для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість згідно п.п. «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України.

Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено ст.184 Податкового кодексу України.

Пунктом 184.2 ст.184 Податкового кодексу України встановлено, що анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б"-"и" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного органу державної податкової служби. Свідоцтво про реєстрацію платника податку вважається анульованим з дати анулювання реєстрації платника податку.

Оскаржуване рішення прийнято комісією, яка створена розпорядженням ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську від 04.01.2011 №1, всупереч ст.184 Податкового кодексу України, тобто не відповідним органом податкової служби.

Порядок прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість комісією, був передбачений Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 01.03.2000 №79, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 №208/4429, який втратив чинність 12.12.2010. Зазначене дає підстави для висновку, що рішення прийнято органом, у якого відсутні повноваження на прийняття такого рішення.

Враховуючи, що обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладений на орган державної податкової служби, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо не доведення відповідачем факту правомірності прийнятого рішення, а отже, рішення про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість є протиправним з огляду на те, що відповідач діяв при неповному зясуванні обставин, та відсутності підстав для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195-196, п.3 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2011 р. у справі № 2а-2507/11/1270 залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2011 р. у справі № 2а-2507/11/1270 - залишити без змін.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 9 вересня 2011 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: А.В. Гайдар

Судді: М.М. Яковенко

О.О. Чебанов