Ухвала суду № 18959131, 26.10.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2011
Номер справи
2а/1770/2036/2011
Номер документу
18959131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

УХВАЛА

іменем України

"26" жовтня 2011 р. Справа № 2а/1770/2036/2011

номер рядка статистичного звіту 8.2.3

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Бучик А.Ю.

Майора Г.І.,

за участю секретаря судового засідання Соморової В.А. ,

за участю представників сторін:

<Поле для текста >

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" червня 2011 р. у справі № 2а/1770/2036/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг" <Текст >до Державної податкової адміністрації в Рівненській області, Управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання дій протиправними, скасування наказу,

<Текст >

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг", звернувся з позовом до Державної податкової адміністрації в Рівненській області та Управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про: визнання протиправними дій ДПА в Рівненській області щодо самовільної зміни строків на проведення позапланової податкової перевірки; скасування наказу ДПА в Рівненській області № 131 від 10.05.2011року на проведення позапланової перевірки; визнання відсутності повноважень працівників ДПА в Рівненській області щодо проведення перевірки; визнання протиправними дії Управління по боротьбі з організованою злочинністю в Рівненській області Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області щодо входження на територію Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг"; визнання відсутності повноважень працівників Управління по боротьбі з організованою злочинністю в Рівненській області Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області щодо проведення податкової перевірки.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.06.2011 року провадження у справі в частині позовних вимог до Управління по боротьбі з організованою злочинністю в Рівненській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання протиправними їх дій при проведенні перевірки закрито.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07.09.2011 року в задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг" до Державної податкової адміністрації в Рівненській області відмовлено повністю.

Не погоджуючись з постановою суду, ТОВ "Фірма-Одяг" подали апеляційну скаргу. Просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення їх позовних вимог. В апеляційній скарзі посилаються на порушення судом норм матеріального та процесуального права, зокрема, що суд не звернув уваги безпідставної зміни податковим органом періоду перевірки; наказ на проведення перевірки №131 від 20.05.2011 року та самі дії посадових осіб ДПА України в Рівненській області суперечать вимогам Податкового кодексу України. Крім того суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з правомірності наказу та дій посадових осіб ДПА в Рівненськії області при проведенні перевірки 10.05.2011 року. Суд зазначив, що при винесенні спірного наказу на проведення позапланової перевірки повноваження ДПА в Рівненській області використовувалися з тією метою, з якою вони надані; наказ прийнято обґрунтовано, неупереджено, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Колегія суддів погоджується з таким висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу вимог п.п 75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки, предметом яких зокрема є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, покладено на органи державної податкової служби.

Обставини за яких проводиться документальна позапланова виїзна перевірка встановлені п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України. І до таких, в силу положень пп.78.1.11 цього пункту, віднесено отримання постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Підставою ж для проведення такого виду перевірки, в силу вимог п.78.4. ст.78 Податкового кодексу України, є рішення керівника органу державної податкової служби, яке оформлюється наказом.

Терміни проведення виїзних перевірок встановлені ст.82 Податкового кодексу України, і для документальних позапланових виїзних перевірок їх тривалість не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

Умови та порядок допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок передбачені ст. 81 Податкового кодексу України.

Пунктом 81.1. передбачено, що посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

копії наказу про проведення перевірки;

службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки є непред'явлення або ненадіслання платнику податків (його посадовим (службовим) особам цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом.

Встановлено, що постановою судді Рівненського міського суду від 19.04.2011 року у було надано дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Фірма Одяг" щодо достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за період з 01.05.2008 року по 01.01.2011 року, які виникли за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось протягом вказаного періоду, тривалістю 10 робочих днів, з 27.04.2011 року по 12.05.2011 року. Виконання перевірки доручено працівникам ДПА у Рівненській області .

Для проведення відповідної перевірки, в.о начальника ДПА в Рівненській області 28.04.2011 року був виданий наказ №123 на її проведення та посадовим особам ДПА в Рівненській області надані направлення на перевірку.

29.04.2011 року позапланова виїзна перевірка товариства проведена не була з підстав відмови посадових осіб ТОВ "Фірма-Одяг" від її проведення, про що був складений акт.

У зв"язку з непроведенням зазначеної перевірки, начальником ДПА в Рівненській області 10.05.2011 року був виданий наказ за №131 про проведення позапланової виїзної перевірки товариства щодо достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок, з 10.05.2011 року по 23.05.2011 року та скасований наказ №123 від 28.04.2011 року.

Відповідно посадовим особам ДПА в Рівненській області Мельнику О.Ю., Тираку Т.В. та Мойсюку С.М. 10.05.2011 року були виписані направлення на проведення перевірки за №22, №23, №24.

Посадові особи товариства "Фірма-Одяг" не допустили перевіряючих податкового органу до проведення перевірки, про що 10.05.2011 року був складений акт №10/07-106/01554315 про відмову від допуску посадових осіб ДПА в Рівненській області до перевірки відповідно до п.81.2 ст.81 Податкового кодексу України.

Встановлено, що наказ №131 від 10.05.2011 та направлення на проведення перевірки року містять всі реквізити, зазначені в п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України, із зазначенням терміну проведення перевірки тривалістю 10 робочих днів.

Наказ №131 належним чином зареєстровано в Журналі реєстрації наказів по основній діяльності ДПА в Рівненській області на 2011 рік №01-115/1/, а направлення №22, №23 та №21 від 10.05.2011 року в Журналі обліку видачі направлень на перевірку посадовим особам.

Та обставина, що наказом №131 від 10.05.2011 року визначено провести позапланову виїзну перевірку ТОВ "Фірма Одяг" з питань, зазначених у постанові Рівненського міського суду від 19.04.2011 року у справі №4-98/11, тривалістю в 10 робочих днів, однак не з 27.04.2011 року по 12.05.2011 року, як зазначено у резолютивній частині постанови суду, а з 10.05.2011 року по 23.05.2011 року, не говорить про порушення ДПА в Рівненській області вимог ст.ст.78, 82 Податкового кодексу України.

Крім того встановлено, що період проведення перевірки, зазначений в спірному наказі №131, охоплюється періодом перевірки, що зазначений в постанові суду.

Призначення податкової перевірки відповідно до вимог чинного законодавства та намагання посадових осіб відповідача провести таку перевірку не може розглядатися як порушення права платника податків, яке підлягає судовому захисту.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дії посадових осіб ДПА в Рівненській області щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки платника податків ТОВ "Фірма-Одяг" повністю узгоджуються з вимогами чинного законодавства, а тому є правомірними.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду винесена з дотриманням вимог процесуального та матеріального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

<Текст >

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 07.06.2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України

.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: А.Ю.Бучик

Г.І. Майор

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма-Одяг" вул.Короленка , 1,м.Рівне,33028

3- відповідачу Державна податкова адміністрація в Рівненській області вул. Відінська, 12,м.Рівне,33023

<Текст >