ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2011 року Справа № 2а-0870/5856/11
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ВИС-ЕН”
до Запорізької митниці Державної митної служби України
за участі прокуратури Запорізької області
про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару та картки відмови у митному оформленні, -
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
секретар судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність №25-064 від24.12.2010)
ОСОБА_2 (довіреність № 25-149 від 06.09.2011)
від відповідача ОСОБА_3 (довіреність № 07-01-14-23/7396)
від прокуратури ОСОБА_4 (посвідчення №85 від 13.01.2011)
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ВИС-ЕН” звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Запорізької митниці Державної митної служби України про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару від 25.01.2011 № КТ-112-0006-10 та картки відмови у митному оформленні від 27.01.2011 № 112000009/00003.
Ухвалою суду від 25.07.2011, в порядку ст. ст. 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-0870/5856/11 та призначено до судового розгляду на 04.08.2011. Провадження у справі зупинялось до 06.09.2011 та до 20.10.2011.
У засіданні 20.10.2011, судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
На виконання вимог ст. 41 КАС України, під час судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Позивач підтримав адміністративний позов у повному обсязі, з підстав, зазначених у позовній заяві та просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування своєї позиції послався на те, що В Рішенні митниці не зазначено яку саме основну властивість столу для більярду мають плити зі сланцю. Зазначені в Рішенні характеристики плит, а саме розмір, ступінь обробки,наявність відповідних отворів, луз тощо відносяться до характеристик плит зі сланцю ,а не комплектного виробу столу для більярду і не є визначальними для того,щоб вважати що плити мають основну властивість комплектного чи завершеного товару більярдних столів. Митницею не зясована можливість використання плит в поданому вигляді в якості спортивного інвентарю або засобу розваги.
Пояснення Української класифікації зовнішньоекономічної діяльності, затверджені наказом Держмитслужби України від 30.12.2010 року № 1561, на які посилається митниця в Рішенні як на документи ,якими вона керувалась для прийняття рішення, також не розкривають ознаки та основні властивості плит з обробленого сланцю та столів для більярду, щоб вважати такі плити саме готовим виробом-столами для більярду.
Таким чином, Рішення про визначення коду товару від 25.01.2011 року № КТ-112-0006-10 Запорізькою митницею прийнято необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення і є протиправним.
З урахуванням цього підлягає скасуванню, як протиправна, Картка відмови в митному оформленні від 27.01.2011 року №112000009/1/00003.
Відповідач проти позову заперечив та вказав на обґрунтованість вчинених дій та відповідно винесеного спірного рішення. В обґрунтування заперечень зазначив, що в поданій вантажній митній декларації від 14.01.11 №112000009/2011/000209 товар був класифікований за кодом УКТЗЕД 6803.00.90.00, ставка мита 5%.
Подавались до митного оформлення плити наступних розмірів: плита більярдна: розміри 731.6x1867x45мм - 65шт., розміри 660x1700x38мм - 20шт., розміри 906x1448x25мм - 30шт., розміри 609.6x1562x38мм - 30шт. в комплекті з елементами кріплення.
Відповідно до документів, які зберігаються під Рішенням, дані плити були оброблені, що було видно неозброєним оком, шліфовані, в деяких присутні отвори для луз та металеві гачки. Плити не потребують додаткової обробки для того, щоб бути застосовані в складі більярдного столу. Плити являють собою основний компонент більярдних столів, які окрім плит складаються ще з рами та полотна.
Класифікація даного товару була проведена враховуючи Правило інтерпретації класифікації товарів 2а за кодом згідно з УКТЗЕД 9504.20.10.00, ставка мита 0%. Правило 2а передбачає, що будь-яке посилання у найменуванні товарної позиції на будь-який товар стосується також некомплектних чи незавершених товарів. Воно застосовується при посиланні на комплектний чи завершений товар (чи такий, що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим Правилом), поданий незібраним чи розібраним.
Слід також зазначити, що товари класифікують митні органи (ст. 313 МКУ). Класифікація здійснюється відповідно до вимог Основних Правил інтерпретації класифікації товарів, які є невід'ємною частиною митного тарифу України.
В Рішенні від 25.01.11 №КТ-112-0006-10 класифікація товару була здійснена відповідно до Правила 2а).
Просить суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку та їх скасування є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним (його скасування) є також порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Судом встановлено, що у червні 2010 року на адресу ТОВ «ВИС-ЕН» (м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 36447999) відповідно до зовнішньоекономічного контракту № LS-DS від 12.06.2099 року,укладеного з фірмою-виробником товару «LOONG SLATE-STONE CO.,LTD (Китай), згідно інвойсу № LS00937 від 16.04.2010р.,CMR № 6000 від 24.06.2010 р.,коносаменту №DMCQNKG0055686 від 08.0.2010р., надійшов вантаж «плити з обробленого сланцю:більярдні плити» розміром: 731.6х1867х25 мм-65 шт.,660х1700х38мм-20 шт.,906х1448х25мм-30 шт.,609.6х1562х38мм- 30 шт., загальною кількістю 145 шт. на суму 2028,5 доларів США.
01.07.2010 року та 07.07.2010 року, після декларування підприємством вантажу, Запорізькою митницею було відмовлено у митному оформленні.
15.07.2010 року зазначений товар, на підставі листа підприємства, був випущений Запорізькою митницею у вільний обіг за тимчасовою декларацією № 112000008/2010/007469 під зобовязання підприємства про надання протягом 30 днів вантажної митної декларації (ВМД), заповненої у звичайному порядку, і передбачених законодавством документів й надати відомості, потрібні для здійснення митного контролю й митного оформлення товарів.
16.08.2010 року митниця відмовила у митному оформленні товару.
14.01.2011 року підприємство знову задекларувало митниці товар за ВМД № 112000009/2011/000209.
В поданій вантажній митній декларації від 14.01.11 №112000009/2011/000209 товар був класифікований за кодом УКТЗЕД 6803009000, ставка мита 5%.
25.01.2011 року відділом контролю митної вартості та класифікації товарів Запорізької митниці було прийняте Рішення про визначення коду товару № КТ-112-006-10 згідно якого товар, задекларований підприємством, повинен класифікуватися згідно Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД) за кодом 9504201000, а не за кодом 6803009000, як було зазначено підприємством у графі 33 ВМД № 112000009/2011/000209.
27.01.2011 року митницею з цієї причини було відмовлено підприємству у митному оформленні товару і видана картка відмови в митному оформленні №112000009/1/00003.
Відповідно до статті 42 Митного кодексу України під час проведення митного контролю митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.
За Інструкцією про порядок заповнення ВМД, затвердженої наказом Держмитслужби України від 09.07.1997 №307 зазначення в графі 33 ВМД достовірного коду товару є обовязком декларанта, за невиконання якого він несе відповідальність, передбачену Митним кодексом України
Згідно ч.1 статті 312 Митного кодексу ведення УКТЗЕД передбачає прийняття рішень щодо класифікації та кодування товарів УКТЗЕД.
Статтею 313 МК України передбачено, що класифікацію товарів, тобто віднесення їх до зазначених в УКТЗЕД класифікаційних групувань, покладено на митні органи, рішення яких із цього питання є обов'язковими для підприємств і громадян.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України затвердженого Законом України від 05.04.2001 р. № 2371-ІІІ «Про митний тариф України» в редакції Закону від 21.12.2010 року № 2829-VI, а саме з урахування Основних правил інтерпретації товарів, відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.
Згідно п.1 розділу ІІ, « Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці,митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці,митниці при вирішенні питань класифікації товарів,що переміщуються через митний кордон України»,затвердженого наказом Дермитслужби України від 07.08.2007р. № 667 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.08.07 р. за № 968/14235) до компетенції ВНКТ і ВКМВН згідно з напрямом діяльності та цим Порядком належить виконання таких завдань:
вирішення складних і спірних питань класифікації товарів, які виникають при здійсненні їх митного контролю і не можуть бути вирішені в ПМО;
прийняття рішення про визначення коду товару ( далі Рішення), тобто віднесення товарів до класифікаційних групувань,зазначених в УКТЗЕД;
Відповідно до п.п.16 п.3 Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Держмитслужби України від 20.04.2005 № 314, зареєстрованого в Мінюсті України від 27.04.05 за № 439/10719 при митному контролі митним органом здійснюються перевірка правильності класифікації та кодування товарів.
Згідно п.10, п.11 розділу ІІІ «Порядку…»Рішення приймається ВНКТ(ВКМВН)на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами УКТЗЕД. Форма Рішення наведена в додатку 3 до цього Порядку.
Відповідно до Рішення № КТ-112-006-10 Запорізька митниця вважає,що товар «плити з обробленого сланцю: більярдні плити» повинні класифікуватися за кодом товару згідно УКТЗЕД 9504 20 10 00 як «столи для більярду ( з ніжками або без них)» оскільки «на підставі аналізу товаросупровідних, комерційних документів,інформації від виробника щодо виробництва плит встановлено,що товар представляє собою плити більярдні,виготовлені з сланцевої породи,які є частинами більярдних столів та мають оброблену кромку та вугли (лузи) для шарів,отвори для кріплення болтів. Столи для більярду класифікуються у товарній позиції 9504 УКТЗЕД. Товар « плита більярдна» має основні характеристики комплектного столу для більярду ( розмір,ступінь обробки,наявність відповідних отворів,луз тощо). Згідно Основного правила інтерпретації класифікації товарів 2а) товар класифікується за кодом згідно з УКТЗЕД 9504.20.10.00.»
Правилом 2а) Основних правил інтерпретації УКТЗЕД передбачено,що будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це правило стосується також комплектного чи завершеного виробу (або такого що класифікується як комплектний чи завершений згідно з цим правилом), незібраного чи розібраного.
Таким чином, Правило 2а) розширює зміст будь-якої товарної позиції, до якої відноситься конкретний товар,для включення в неї не тільки комплектного виробу, але і некомплектного чи незавершеного виробу, за умови, що в поданому вигляді цей виріб має основну властивість комплектного чи готового виробу.
Разом з тим, в Рішенні митниці не зазначено яку саме основну властивість столу для більярду мають плити зі сланцю. Зазначені в Рішенні характеристики плит, а саме розмір, ступінь обробки,наявність відповідних отворів, луз тощо відносяться до характеристик плит зі сланцю ,а не комплектного виробу столу для більярду і не є визначальними для того,щоб вважати що плити мають основну властивість комплектного чи завершеного товару більярдних столів. Митницею не зясована можливість використання плит в поданому вигляді в якості спортивного інвентарю або засобу розваги.
Пояснення Української класифікації зовнішньоекономічної діяльності, затверджені наказом Держмитслужби України від 30.12.2010 року № 1561, на які посилається митниця в Рішенні як на документи ,якими вона керувалась для прийняття рішення, також не розкривають ознаки та основні властивості плит з обробленого сланцю та столів для більярду, щоб вважати такі плити саме готовим виробом-столами для більярду.
Згідно з Поясненнями до товарної позиції 6803 природний сланець включається до товарної позиції 2514,коли він представлений у масі або у вигляді блоків,плит чи пластин,одержаних шляхом дроблення,чорнового різання,обтісування або обробки пилянням. До цієї товарної позиції включаються аналогічні вироби, піддані подальшому обробленню (наприклад, відпиляні чи відсічені іншим способом, ніж у прямокутній (включаючи квадратну) формі, шліфовані, поліровані, зі скошеними кутами, просвердлені, лаковані, емальовані,формовані чи іншим способом орнаментовані).
Згідно з Поясненнями до товарної позиції 9504 включаються більярдні столи різних типів (з ніжками або без них) та приладдя до них (наприклад, більярдні киї, підставки для київ, кулі, більярдні крейди, кулькові маркери або маркери з кареткою).
Митницею не прийнято до уваги, що окрім плити зі сланцю, яка є основою для грального поля більярду, у склад більярдного столу входять деревяна частина ( каркас), частина метизу, сукно більярдне, гума для бортів та інші частини, а також те,що процес виробництва більярдних столів вимагає дотримання відповідних технологічних умов .
Не враховані положення Технічних Умов ТУ 36.5-20275101-2001, що регламентують технологічний процес виготовлення більярдних столів. Так, зокрема, відповідно до ТУ, плити грального поля повинні бути ретельно зєднані. Стикувальні шви,можливі вибоїни та подряпини повинні бути зашпакльовані та зачищені, не проходити в місцях встановлення луз.
Відповідно до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вимог чинного законодавства України та наданням необхідних документів позивачем для визначення коду товару, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності винесення Рішення про визначення коду товару від 25.01.2011 року № КТ-112-0006-10. З огляду на викладене, скасуванню, як протиправна, підлягає і Картка відмови в митному оформленні від 27.01.2011 року №112000009/1/00003, прийнята на основі рішення про визначення коду товару.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що спірне Рішення про визначення коду товару від 25.01.2011 року № КТ-112-0006-10 та Картка відмови в митному оформленні від 27.01.2011 року №112000009/1/00003, є такими, що винесені з порушенням приписів Митного кодексу України, а, відтак, є незаконними та такими, що підлягають скасуванню, а, відповідно, позовні вимоги - задоволенню.
Згідно ч.1 ст.87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, повязаних з розглядом справи.
Частиною ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у разі, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Отже, обґрунтовані та підтверджені судові витрати слід присудити з Державного бюджету України на користь позивача.
Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень...
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, п. 1 ст. 17, ст. ст. 94, 158, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці про визначення коду товару від 25.01.2011 № КТ-112-0006-10.
Визнати протиправною та скасувати картку Запорізької митниці відмови у митному оформленні від 27.01.2011 № 112000009/00003.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 28.10.2011.
Суддя/підпис/ О.М. Нечипуренко