ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 жовтня 2011 р. о 14:50 Справа №2а-6978/11/0170/4
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представника ОСОБА_4 - ОСОБА_6., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4,ОСОБА_5
до Державного реєстратора Сакської районної державної адміністрації
про визнання недійсною державної реєстрації, спонукання до виконання певних дій,
Суть спору: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулись до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Державного реєстратора Сакської районної державної адміністрації про припинення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне", визнання недійсною державної реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне", зобов'язання Державного реєстратора Сакської районної державної адміністрації скасувати державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне"; виключення відомостей про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне" з Єдиного державного реєстру.
Ухвалами суду від 11.07.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне".
Ухвалою суду від 27.10.2011 року позовну заяву залишено без розгляду в частині вимог про припинення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне", зобов'язання Державного реєстратора Сакської районної державної адміністрації скасувати державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне"; виключення відомостей про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне" з Єдиного державного реєстру.
Позовні вимоги про визнання недійсною державної реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне" мотивовані тим, що заочним рішенням Сакського міськрайонного суду АР Крим від 18.11.2010 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду АР Крим від 10.05.2011 року, визнано недійсними рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку №4 по вул. Кірова в с. Уютне Сакського району від 23.10.2008 року "Про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне" та від 27.11.2008 року "Про внесення змін до статуту ОСББ "Мрія-Уютне", як прийняті на неправомочних зборах при відсутності 50% власників будинку.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Відповідач в судове засідання не з'явився, направив заяву про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення, в яких, водночас, визнав позовні вимоги про визнання недійсною державної реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне", вважав їх законними і такими, що підлягають задоволенню.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 частини першої статті З КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до абзацу 3 частини першої статті 1 Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Згідно зі статтями 5, 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації. Державний реєстратор підпорядковується міському голові міста обласного значення або голові районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації.
Таким чином, відповідач у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є посадовою особою органу державної влади, отже є субєктом владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно із частиною другою цієї статті вимога про ліквідацію юридичної особи на підставах, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до статті 9 Закону України від 29.11.2001 року № 2866 “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” (далі - Закон № 2866) членом об'єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку. Членство в об'єднанні є добровільним і може набуватися одночасно з створенням об'єднання при проведенні установчих зборів, а також індивідуально, на основі письмової заяви, в будь-який момент його існування.
Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи ОСББ "Мрія-Уютне" та інформаційної довідки з реєстру прав власності на нерухоме майно, які надані на запит суду, позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 є співвласниками приміщень у багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1, АР Крим та членами ОСББ "Мрія-Уютне". Таким чином, позивачі є учасниками юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Мрія-Уютне", яким належить право вимагати ліквідації цієї юридичної особи на підставі рішення суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пункті 4 постанови 24.10.2008 року N 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", не є корпоративними спори пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності інших суб'єктів господарювання, які не є господарськими товариствами.
Враховуючи суб'єктний склад сторін, суд дійшов висновку, що зазначена справа відповідає визначенню "справа адміністративної юрисдикції", спір, що виник належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Розглядаючи справу у межах заявлених позивачами вимог суд перевіряє, чи діяв відповідач при проведенні державної реєстрації ОСББ "Мрія-Уютне" на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та чи було дотримано інші критерії правомірності дій суб'єкта владних повноважень, визначені у частині третій статті 2 КАС України.
Згідно з приписами статті 6 Закону №2866 об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється власником будинку або ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Установчі збори правомочні, якщо на них присутні більше п'ятдесяти відсотків власників.
Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Відповідно до статті 28 вказаного Закону об'єднання (асоціація) вважається припиненим з дня внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Об'єднання ліквідується у разі:
фізичного знищення або руйнування житлового комплексу, яке унеможливлює його відновлення або ремонт;
відчуження житлового комплексу за рішенням суду;
придбання однією особою всіх приміщень у житловому комплексі;
прийняття членами об'єднання рішення про його ліквідацію;
прийняття судом рішення про ліквідацію об'єднання.
Разом із тим, згідно із статтею 1 Закону №2866 об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Враховуючи статус такого об'єднання як юридичної особи, суд дійшов висновку, що на відносини, пов'язані із припиненням такої юридичної особи, поширюються норми статті 110 ЦК України та Закону Українивід 15.05.2003 року № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Згідно із частиною першою статті 4 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини другої статті 38 вказаного Закону підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створені порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 3 Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року N 1521для державної реєстрації об'єднання уповноважена установчими зборами особа подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації документи, у тому числі протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту.
Заочним рішенням Сакського міськрайонного суду АР Крим від 18.11.2010 року у справі №2-1435/2010, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду АР Крим від 10.05.2011 року, визнано недійсними рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку №4 по вул. Кірова в с. Уютне Сакського району від 23.10.2008 року "Про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мрія-Уютне" та від 27.11.2008 року "Про внесення змін до статуту ОСББ "Мрія-Уютне", як прийняті на неправомочних зборах при відсутності 50% власників будинку.
Таким чином, на час державної реєстрації ОСББ "Мрія-Уютне" документи, подані для державної реєстрації юридичної особи, не відповідали вимогам закону щодо порядку прийняття рішення про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Набрання законної сили судовим рішенням про визнання недійсним рішення про створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, очевидно свідчить про наявність порушень при створенні такої юридичної особи, які не можна усунути, що є підставою для постановлення судового рішення про визнання недійсної його державної реєстрації.
Перевіряючи дотримання позивачами вимог статті 99 КАС України щодо строків звернення до адміністративного суду для захисту своїх прав у спірних відносинах, суд встановив, що позивачі звернулись до Окружного адміністративного суду АР Крим 08.06.2011 року.
Відповідно до частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що юридичним фактом, із яким слід пов'язувати початок відліку шестимісячного строку, передбаченого частиною другою статті 99 КАС України, є набрання законної сили заочним рішенням Сакського міськрайонного суду АР Крим від 18.11.2010 року у справі №2-1435/2010 (10.05.2011 року), таким чином, вказаний строк не є пропущеним.
За таких обставин адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
В судовому засіданні 27.10.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 01.11.2011 року.
Керуючись статтями 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати недійсною державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Мрія-Уютне" (ідентифікаційний код 36112028) проведену державним реєстратором Сакської районної державної адміністрації АР Крим Кузьмовою Г.В. 13.11.2008 року, через допущені при його створенні порушення, які не можна усунути.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.