ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
31 жовтня 2011 р. о 10:53 Справа №2а-7984/11/0170/4
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представника позивача - Джемільова А.Н., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Бахчисарайському районі АР Крим
до Поштовського житлово-комунального підприємства
про стягнення 30665,46 грн.
Суть спору: Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АР Крим (далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Поштовського житлово-комунального підприємства (далі - відповідач) про стягнення 30665,46 грн. Під час судового розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги: просив стягнути кошти у сумі податкового боргу у розмірі 30655,46 грн. з розрахункового рахунку платника податку у банках. Позов мотивовано наявністю у відповідача податкового боргу, положеннями підпункту 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України та пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Ухвалами суду від 28.07.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Відповідач повідомлений належним чином про дату, час і місце судового розгляду справи, явку представника в судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач є юридичною особою, ідентифікаційний код 25142132, перебуває на податковому обліку в ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим.
Заборгованість про стягнення якої заявлено позов складається з наступних сум.
Позивачем самостійно визначено суму грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у сумі 3738,10 грн. згідно із поданими деклараціями за січень, лютий і березень 2011 року (вх. №9728 від 01.03.2011 року - 1120,41 грн., вх. №9730 від 21.03.2011 року - 1117,94 грн., вх. №14839 від 15.04.2011 року - 1499,75 грн., а.с. 14-17).
Також самостійно підприємством визначені суми податкових зобов'язань:
по збору за спеціальне водовикористання за звітним та уточнюючим податковими розрахунками за 2010 рік: вх. №30603 від 20.01.2011 року на суму 9268,03 грн., вх. № 32543 від 30.03.2011 року на суму 56,37 грн. (а.с. 40, 41) всього - 9327,40 грн.;
з податку на додану вартість за податковими деклараціями: за вересень 2010 року вх. №23417 від 19.10.2010 року на суму 5625,00 грн., за жовтень 2010 року вх. №26294 від 22.11.2010 року на суму 2063,00 грн.; за листопад 2010 року вх. №27134 від 17.12.2010 року на суму 2879,00 грн., за грудень 2010 року вх. №30366 від 19.01.2011 року на суму 668,00 грн., за січень 2011 року вх. №9712 від 21.03.2011 року на суму 2402,00 грн., за лютий 2011 року вх. №10600 від 22.03.2011 року на суму 2777,00 грн. на загальну суму 16414,00 грн. (а.с. 24-34);
по комунальному податку за податковими розрахунками: за 3 квартал 2010 року вх. №23981 від 27.10.2010 року на суму 61,20 грн., за 4 квартал 2010 року вх. №30369 від 19.02.2011 року на суму 64,60 грн. (а.с. 45, 46), всього - 125,80 грн.;
по збору за забруднення навколишнього природного середовища за податковими розрахунками: за 9 місяців 2010 року вх. №23980 від 27.10.2010 року на суму 19,09 грн. та за 2010 рік вх. №30371 від 19.02.2011 року на суму 17,19 грн. (а.с. 47-50).
Також судом встановлено, що посадовими особами відповідача проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2010 року, за наслідками перевірки складено акт від 12.11.2010 року №255/1501/25142132, за висновками якого встановлено порушення граничних строків подання відповідної звітності (підпункт 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
На підставі підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивач визначив відповідачу суму податкового зобов'язання з штрафних (фінансових) санкцій у податковому повідомленні-рішенні №0002341501/0 від 22.11.2010 року, яке отримано посадовою особою платника податку 22.11.2010 року (а.с. 20).
Також камеральною перевіркою щодо неподання податкової звітності (акт від 9 березня 2011 року №24/1502/25142132) встановлено порушення приписів підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України - неподання податкової звітності з податку на додану вартість за січень 2011 року у встановлені законом строки.
На підставі даного акту та відповідно до підпункту 120.1 пункту 120 ПК України позивач визначив відповідачу суму грошового зобов'язання з штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у податковому повідомленні-рішенні від 17.03.2011 року №0000201502, яке отримано платником податку 22.03.2011 року (а.с. 35).
Крім того, судом встановлено, що начальником ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим прийнято рішення від 27.08.2004 року №1 про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, до складу суми, про стягнення якої заявлено позов, включено суми податкового боргу, розстроченого відповідно до вказаного рішення у загальній сумі 319,16 грн.
Судом також встановлено, що вказане рішення прийнято у зв'язку із укладенням мирової угоди у справі про банкрутство відповідача та затвердженням цієї угоди ухвалою Господарського суду АР Крим від 05.05.2004 року у справі №2-11/2161-2004, яку залишено без змін постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.07.2004 року.
Також на суму частково погашеного податкового боргу з податку на прибуток, визначеного податковим органом за податковими повідомленнями-рішеннями від 15.05.2008 року №0000691501/0, від 16.03.2010 року №0000711501/0 та зі збору за спеціальне водокористування, визначеного платником податку самостійно у розрахунку за 2008 рік, у зв'язку із несвоєчасною сплатою, податковий орган нарахував пеню на загальну суму 364,72 грн.
Таким чином, сума заборгованості, про стягнення якої просить позивач складається з сум податкового боргу, який виник як до 01.01.2011 року так і після 01.01.2011 року.
До 01.01.2011 року порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій регулювався Законом України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон №2181).
Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 статті 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону №2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а”- “в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до підпункту 16.4 статті 16 Закону №2181 пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Разом із тим згідно із пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів платника податків проводяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно із пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Враховуючи наведені приписи законодавства, чинного на час звернення податкового органу до суду із позовом про стягнення заборгованості, суд дійшов висновку, що право на стягнення суми грошового зобовязання (тобто суми податкового зобов'язання, яке виникло після 01.01.2011 року) виникає у податкового органу лише після надсилання податкової вимоги.
На підтвердження факту надсилання платнику податків податкової вимоги позивач надав копії податкових вимог від 09.11.2001 року №1/143 на суму 5305,01 від 31.12.2001 року №2/307 на суму 10355,27 грн. та докази їх надсилання відповідачу (а.с. 75, 76).
Проте вказані вимоги не можуть бути підтвердженням факту дотримання податковим органом вимог статті 95 ПК України, оскільки вони направлені до набрання чинності ПК України та не стосуються податкового боргу, що виник у 2011 році.
Суд не приймає до уваги доводів представника позивача, згідно із якими він вважає, що направлення податкових вимог від 09.11.2001 року №1/143 та від 31.12.2001 року №2/307 обумовлює право податкового органу на стягнення сум податкового боргу, що виник у 2011 році.
Так, відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України податкові вимоги надсилаються в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 58.2 статті 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, не підлягають задоволенню вимоги про стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у сумі 3738,10 грн.; по збору за спеціальне водовикористання у сумі 9327,40 грн.; з податку на додану вартість за податковими деклараціями за грудень 2010 року на суму 668,00 грн., за січень 2011 року на суму 2402,00 грн., за лютий 2011 року на суму 2777,00 грн; по комунальному податку за податковим розрахунком за 4 квартал 2010 року на суму 64,60 грн.; по збору за забруднення навколишнього природного середовища за податковим розрахунком за 2010 рік на суму 17,19 грн.; з податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням від 17.03.2011 року №0000201502.
Також не підлягають задоволенню вимоги про стягнення сум заборгованості, розстроченої відповідно до рішення від 27.08.2004 року №1 на підставі ухвали Господарського суду АР Крим від 05.05.2004 року у справі №2-11/2161-2004 про банкрутство відповідача, оскільки відповідно до частини восьмої статті 39 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у разі невиконання мирової угоди кредитори можуть пред'явити свої вимоги до боржника в обсязі, передбаченому цією мировою угодою.
В той же час, ані норми Податкового кодексу України, ані норми Закону №2181 не не регулюють (не регулювали) питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", про що зазначено в преамбулі Закону №2181 та у статті 1 Податкового кодексу України.
Стосовно решти частини заборгованості, а саме: з податку на додану вартість за податковими деклараціями за вересень 2010 року на суму 5625,00 грн., за жовтень 2010 року на суму 2063,00 грн.; за листопад 2010 року на суму 2879,00 грн., по комунальному податку за податковим розрахунком за 3 квартал 2010 року на суму 61,20 грн., по збору за забруднення навколишнього природного середовища за податковим розрахунком за 9 місяців 2010 року на суму 19,09 грн., з податку на прибуток підприємств за податковим повідомленням-рішенням №0002341501/0 від 22.11.2010 року, а також за пенею з податку на прибуток підприємств та зі збору за спеціальне водокористування, суд встановив, що вимоги про її стягнення підлягають задоволенню.
Так, відповідачем в порядку, встановленому статтею 71 КАС України не надано доказів погашення суми заборгованості у повному обсязі, зміни суми податкового зобов'язання, самостійно задекларованого платником, оскарження у встановленому порядку податкового повідомлення-рішення контролюючого органу №0002341501/0 від 22.11.2010 року, зазначене є належним доказом наявності заборгованості відповідача, яка підлягає погашенню відповідно до закону.
Згідно із підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Враховуючи викладене позов підлягає задоволенню частково.
В судовому засіданні 31.10.2011 рок оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 04.11.2011 року.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код 25142132, Бахчисарайський район, селище міського типу Поштове, вул. Чкаловська, 11-а) в дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая (п/р 33218801700049 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000) заборгованість з податку на прибуток підприємств за штрафними (фінансовими) санкціями і пенею (код платежу 11020202) у розмірі 415,93 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих Поштовське житлово-комунальне підприємство.
3. Стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код 25142132, Бахчисарайський район, селище міського типу Поштове, вул. Чкаловська, 11-а) в дохід місцевого бюджету м. Бахчисарая (п/р 31410504700049 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000) заборгованість зі збору за спеціальне водокористування за пенею (код платежу 13020200) у розмірі 118,79 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих Поштовське житлово-комунальне підприємство.
4. Стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код 25142132, Бахчисарайський район, селище міського типу Поштове, вул. Чкаловська, 11-а) в дохід Державного бюджету України (п/р 31112029700048 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000) заборгованість з податку на додану вартість (код платежу 14010100) у розмірі 10567,00 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих Поштовське житлово-комунальне підприємство.
5. Стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код 25142132, Бахчисарайський район, селище міського типу Поштове, вул. Чкаловська, 11-а) в дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай (п/р 33213828700049 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000) заборгованість з комунального податку (код платежу 16010251) у розмірі 61,20 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих Поштовське житлово-комунальне підприємство.
6. Стягнути з Поштовського житлово-комунального підприємства (ідентифікаційний код 25142132, Бахчисарайський район, селище міського типу Поштове, вул. Чкаловська, 11-а) в дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай (п/р 33110329700049 в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000) заборгованість зы збору за забруднення навколишнього природного середовища (код платежу 19050251) у розмірі 19,09 грн., з рахунків у банках, обслуговуючих Поштовське житлово-комунальне підприємство.
7. В задоволенні решти частини позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.