Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2011 року справа №2а-2206/11/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Горбенко К.П.
суддів Лях О.П. , Попова В.В.
при секретарі Турко І.Б.
за участю представника позивача ОСОБА_2 за довір від 25.02.2011 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лайттт» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 р. у справі № 2а-2206/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лайттт» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області про визнання противоправною відмови у висновку від 07.02.2011 № 364 в наданні необхідних погоджень проекту відведення земельної ділянки заявнику для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля з земельного лісового фонду, загальною площею 0,49 га, камянисті землі, для передачі в оренду зі зміною цільового призначення земельної ділянки; зобовязати державне управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області розглянути по суті матеріали проекту відведення земельної ділянки для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля з земель лісового фонду, загальною площею 0,49 га, камянисті землі, для передачі в оренду зі зміною цільового призначення земельної ділянки без урахування вимог розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року та прийняти відповідні рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області про визнання противоправною відмови у висновку від 07.02.2011 № 364 в наданні необхідних погоджень проекту відведення земельної ділянки заявнику для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля з земельного лісового фонду, загальною площею 0,49 га, камянисті землі, для передачі в оренду зі зміною цільового призначення земельної ділянки; зобовязати державне управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області розглянути по суті матеріали проекту відведення земельної ділянки для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля з земель лісового фонду, загальною площею 0,49 га, камянисті землі, для передачі в оренду зі зміною цільового призначення земельної ділянки без урахування вимог розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року та прийняти відповідні рішення.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що згідно висновку, керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року враховуючи лист Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.04.08 № 5393/21/10-08 «Щодо виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року Держуправління не погоджує проект відведення земельної ділянки площею 0,49 га для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля.
Згідно ст. 13 Конституції України Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 3 Земельного кодексу України, передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу.
Діяльність Кабінету Міністрів України регулюються Конституцією України та Законом України «Про Кабінет Міністрів України» і чинним законодавством Кабінету Міністрів України не надано повноважень зупиняти дії законів України. У звязку з чим просив суд задовольнити позовні вимоги.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з винесеною постановою позивачем подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням судом при винесенні рішення норм матеріального і процесуального права, не дослідження обставин, що мають значення для справи, у повному обсязі, необхідному для правильного й обґрунтованого вирішення спору, тому просить скасувати постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Лайттт» зареєстровано у якості юридичної особи субєкта господарської діяльності виконавчим комітетом Антрацівської міської ради Луганської області, довідки про державну реєстрацію серії АБ № 073857 від 20.09.2002 року. Код 31975769.
07 лютого 2011 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області було видано висновок № 364 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля за адресою: м. Антрацит, смт. В.Нагольчик, вул. Кірова, 99 Луганської області.
Згідно висновку від 07.02.11 № 364, керуючись розпорядженням Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року враховуючи лист Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.04.08 № 5393/21/10-08 «Щодо виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року Держуправління не погодило проект відведення земельної ділянки площею 0,49 га для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля.
Підставою відмови у погодженні документації із землеустрою стала невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме розпорядження КМУ № 610-р від 10.04.2008.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.
Розпорядження КМУ № 610-р від 10.04.2008 «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» є чинним, не визнано у встановленням законом порядку протиправним чи незаконним, та прийняте з урахуванням Конституції України.
Норми Конституції України є загальними нормами, а розпорядження КМУ № 610 р від 10.04.2008 є спеціальною нормою при вирішені питання про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яке прийняте з урахуванням Конституції України.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.ч.1,2 ст.20 Земельного Кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Частиною 4 цієї статті встановлено, що зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.
Відповідно до ст.57 Лісового Кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України. Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання для житлової, громадської і промислової забудови провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями. Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.
З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка, на якій позивач планував будівництво проммайданчику по видобудуваню вугілля за адресою: м. Антрацит, смт. В.Нагольчик, вул. Кірова, б.99 відносяться до земель лісового фонду, що підтверджується вихідною земельнокадастровою інформацією (арк.спр.50), також у висновку № 354 від 07.02.2011 року зазначено категорія земель землі лісового фонду (арк.спр.7).
Зміна цільового призначення лісової ділянки розташованою за адресою: м. Антрацит, смт. В. Нагольчик, вул. Кірова, б.99 на земельну ділянку з іншим призначенням не проводилась.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відведення зазначеною земельної ділянки, яка відноситься до лісового фонду України, призвело б до зміни цільового призначення зазначеного обєкту, що є неприпустимим з урахуванням зазначених норм діючого законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Конституції України та ст. 53 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», кабінет міністрів України в межах своє компетенції видає постанови і розпорядження, які є обовязковими до виконання.
Відповідно до п. «б» частини 1 ст.13 Земельного Кодексу України до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить реалізація державної політики у галузі використання та охорони земель. Розпорядження КМ України від 10.04.2008 року № 610-р «Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками» є чинним, не визнано у встановленому законом порядку протиправним чи незаконним. Згідно зазначеного розпорядження з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству аграрної політики та продовольства, Міністерству оборони, Державному агентству лісових ресурсів та Державному агентству земельних ресурсів до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері: зупинити прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, крім випадків, коли за умови обґрунтування неможливості реалізації альтернативних варіантів вирішення питання ділянки вилучаються і передаються у постійне користування та/або в оренду: за рішенням Кабінету Міністрів України для: видобування корисних копалин відповідно до спеціальних дозволів на користування надрами.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки позивач не зазначив та не надав жодних доказів на підтвердження підстав для вилучення земельної ділянки із зміною цільового призначення в випадках передбачених розпорядження КМУ № 610-р від 10.04.2008 року, відповідач при винесені відмови, яка викладена у висновку від 07.02.2011 № 364 в наданні необхідних погоджень проекту відведення земельної ділянки позивачу для будівництва проммайданчика по видобудуванню вугілля винесена в межах повноважень Відповідача та з урахуванням норм діючого законодавства України
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лайттт» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 р. у справі № 2а-2206/11/1270 залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2011 р. у справі № 2а-2206/11/1270 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лайттт» до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області про визнання противоправною відмови у висновку від 07.02.2011 № 364 в наданні необхідних погоджень проекту відведення земельної ділянки заявнику для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля з земельного лісового фонду, загальною площею 0,49 га, камянисті землі, для передачі в оренду зі зміною цільового призначення земельної ділянки; зобовязати державне управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області розглянути по суті матеріали проекту відведення земельної ділянки для будівництва проммайданчика по видобуванню вугілля з земель лісового фонду, загальною площею 0,49 га, камянисті землі, для передачі в оренду зі зміною цільового призначення земельної ділянки без урахування вимог розпорядження Кабінету Міністрів України № 610-р від 10.04.2008 року та прийняти відповідні рішення - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені в нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 30.08.2011р. Повний текст ухвали складено 04.08.2011р.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:К.П. Горбенко
Судді: О.П. Лях
В.В. Попов