ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2011 року 11:45 Справа № 2а-0870/7723/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
при секретарі судового засіданняПриймаку Є.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою:Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області, м. Бердянськ
до:Відкритого акціонерного товариства «Завод «Прилив», м.Бердянськ
про:стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Бердянська обєднана державна податкова інспекція Запорізької області звернулась із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства Завод «Прилив», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача 473941,93 грн. в рахунок погашення заборгованості підприємства перед бюджетом, за рахунок стягнення коштів, рухомого та іншого майна підприємства, що не забезпечує ведення його виробничої діяльності.
В обґрунтування позову посилається на те, що за відповідачем обліковується податковий борг з податку за землю на загальну суму 375828,93 грн., який виник на підставі поданих ним до податкового органу уточнюючих розрахунків по земельному податку за 2008-2011 роки, в яких відповідачем самостійно визначено податкові зобовязання до сплати на загальну суму 375828, 93 грн.; по податку на додану вартість у сумі 98113,00 грн., який виник на підставі поданих підприємством до Бердянської ОДПІ Запорізької області податкових декларацій за червень 2010 року липень 2011 року, в яких відповідачем самостійно визначено суму зобовязань до сплати у розмірі 98113,00 грн.
Вказує, що самостійно задекларовані позивачем зобовязання не сплачені у встановлені законом терміни, а тому податковий орган просить стягнути податковий борг у судовому порядку.
Заявою від 24.10.2011 вх.№ 40375 представник позивача уточнив свої позовні вимоги та просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 473941,93 грн.
Представник позивача у судове засідання не зявився, клопотанням від 12.10.2011 вх.№ 38713 просить суд розглянути справу за його відсутності, на вимогах наполягає у повному обсязі.
Представник відповідача у судові засідання 12.10.2011 та 24.10.2011 не прибув, направлена на адресу відповідача ухвала про відкриття провадження у справі та судова повістка повернулися без вручення з приміткою пошти: «За закінченням терміну зберігання».
Враховуючи те, що ухвала про відкриття провадження направлялася відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то згідно ч. 4 ст. 33 та ч. 11 ст. 35 КАС України вважається, що відповідач був належним чином повідомлений про порушення щодо нього адміністративної справи та необхідність надання відзиву.
За таких обставин, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю виходячи з наступного.
Відповідно до п.4.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000, який діяв на час виникнення у підприємства заборгованості за 2010 рік (далі Закон № 2181-ІІІ), платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації (…).
Податкова декларація, розрахунок документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу) (п.1.11 ст.1 Закону №2181-ІІІ).
З матеріалів справи встановлено, що ВАТ «Завод «Прилив», у відповідності з п.п.4.1 4 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ було подано податкові декларації по податку на додану вартість до Бердянської ОДПІ за:
- червень 2010 року (№ 9002813409 від 20.07.2010), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 5637,00 грн.;
- липень 2010 року (№ 9003417292 від 18.08.2010), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 3058,00 грн.;
- серпень 2010 року (№ 9003771257 від 16.09.2010), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 1089,00 грн.;
- вересень 2010 року (№ 9004326774 від 18.10.2010), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 2709,00 грн.;
- жовтень 2010 року (№ 9005295655 від 18.11.2010), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 2520,00 грн.;
- листопад 2010 року (№ 9005510633 від 15.12.2010), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 1769,00 грн.;
- грудень 2010 року (№ 9006183983 від 18.01.2011), в якій визначено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість до сплати в бюджет в розмірі 1530,00 грн.;
Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Закону № 2181-ІІІ, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Згідно п. 5.4.1. ст. 5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідачем у встановлені законом строки зобовязання за вказаними деклараціями погашені не були, у звязку з чим у нього утворилась заборгованість по податку на додану вартість за червень-грудень 2010 року у сумі 18312,00 грн.
Крім того, відповідно до п. п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (надалі за текстом ПК України), платник податків зобовязаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Судом встановлено, що ВАТ «Завод «Прилив» має також заборгованість по податку на додану вартість за січень-липень 2011 року та по земельному податку за 2008-2011 роки, яка виникла на підставі наступного.
На виконання вищенаведених норм Податкового кодексу України, ВАТ «Завод «Прилив» подано до податкового органу наступні розрахунки по земельному податку:
-розрахунок № 4331 від 31.01.2011, яким визначено податкове зобовязання по земельному податку на 2011 рік до сплати у розмірі 254889,70 грн. Податковим органом предявлено до стягнення заборгованість за січень-квітень в сумі 84963,24 грн.;
-уточнюючий розрахунок за 2008 рік № 91819 від 01.06.2011, яким визначено податкове зобовязання по земельному податку до сплати у розмірі 67432,86 грн. Врахувуючи те, що платник податків самостійно виявив факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів та надав уточнюючий розрахунок, в якому самостійно нарахував штрафні санкції у розмірі 3371,64 грн.;
-уточнюючий розрахунок за 2009 рік № 89760 від 02.06.2011, яким визначено податкове зобовязання по земельному податку до сплати у розмірі 77688,90 грн. Врахувуючи те, що платник податків самостійно виявив факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів та надав уточнюючий розрахунок, в якому самостійно нарахував штрафні санкції у розмірі 3884,45 грн.;
-уточнюючий розрахунок за 2010 рік № 86470 від 02.06.2011, яким визначено податкове зобовязання по земельному податку до сплати у розмірі 82269,96 грн. Врахувуючи те, що платник податків самостійно виявив факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів та надав уточнюючий розрахунок, в якому самостійно нарахував штрафні санкції у розмірі 4113,50 грн.
-уточнююча декларація за 2011 рік № 45457 від 03.06.2011, яким визначено податкове зобовязання по земельному податку до сплати у розмірі 47990,88 грн. Врахувуючи те, що платник податків самостійно виявив факт заниження податкового зобовязання минулих податкових періодів та надав уточнюючий розрахунок, в якому самостійно нарахував штрафні санкції у розмірі 4113,50 грн.
Також, ВАТ «Завод «Прилив» було подано до Бердянської ОДПІ Запорізької області декрарації з податку на додану вартість:
за січень 2011 року (№ 9000366887 від 17.02.2011), якою визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість до сплати в бюджет на суму 2772,00 грн.;
за лютий 2011 року (№ 9001292392 від 18.03.2011), якою визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість до сплати в бюджет на суму 3436,00 грн.;
за березень 2011 року (№ 9002209637 від 18.04.2011), якою визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість до сплати в бюджет на суму 60629,00 грн.;
за квітень 2011 року (№ 90003339861 від 18.05.2011), якою визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість до сплати в бюджет на суму 1796,00 грн.;
за травень 2011 року (№ 9004102462 від 17.06.2011), якою визначено податкове зобовязання по податку на додану вартість до сплати в бюджет на суму 2676,00 грн.;
за червень 2011 року (№ 9004927493 від 19.07.2011), якою визначено податкове зобовязання на суму 3886,00 грн.;
за липень 2011 року (№ 9006908669 від 18.08.2011), якою визначено податкове зобовязання на суму 4606,00 грн.;
Згідно з п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобовязання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до положень п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Відповідачем зобовязання, що виникли на підставі вищенаведених розрахунків та декларацій у розмірі 473941,93 грн. у встановлені законом строки не сплачені.
Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності до п. п. 95.1 та 95.2 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 ПК України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно даних податкового органу підприємство знаходиться у процедурі банкрутства із введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ст.ст. 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-ХІІ мораторій на задоволення вимог кредиторів це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. За зобов'язаннями поточних кредиторів, згідно із загальними правилами, нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію. Враховучи те, що строки виконання зобовязань за вищевказаними розрахунками та деклараціями настали після порушення справи про банкрутство підприємства та введенню мораторію на задоволення вимог кредиторів, то дія мораторію на виконання цих зобовязань не розповсюджується.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позов Бердянської ОДПІ в Запорізькій області є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Суд також зазначає, що згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 94, 158 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області до Відкритого акціонерного товариства Завод «Прилив» про стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства Завод «Прилив» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, вул. Єгорова, буд. 1, код 14311459) кошти у сумі податкового боргу із земельного податку у сумі 375828 (триста сімдесят пять тисяч вісімсот двадцять вісім) грн. 93 коп. на користь Місцевого бюджету м. Бердянськ (р/р33213811700011, кодОКПО 34676953, код платежу 13050100, МФО813015) та кошти у сумі податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 98113 (девяносто вісім тисяч сто тринадцять) грн. 00 коп. на користь Деоржавного бюджету м. Бердянськ (р/р 31115029700011, код платежу 14010100, код ОКПО 34676953, МФО 813015).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Я. Максименко