Постанова № 18906018, 08.06.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2011
Номер справи
2а-15703/10/2070
Номер документу
18906018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2011 р. Справа № 2а-15703/10/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.

за участю секретаря судового засіданняЛаби О. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. по справі№2а-15703/10/2070

за позовом Харківського ордена "Знак Пошани" електромеханічного технікуму транспортного будівництва

до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області

про скасування вимоги,

ВСТАНОВИЛА:

Харківський ордена «Знак Пошани» електромеханічний технікум транспортного будівництва, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Харківській області та просив суд постановити рішення, згідно якого скасувати п.3 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області від 14.06.2010 року №031-21/4856 щодо збільшення донарахування і виплати на 10% компенсації на харчування у літній оздоровчій період, неділю, святкові і канікулярні дні на суму 5280,81 грн. студентам пільгового контингенту та п.2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області від 14.06.2010 року №031-21/4856 на суму 11101,98 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.02.11 позов задоволено частково.

Скасовано пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області №031-21/4856 від 14 червня 2010 року про зобовязання Харківського ордену «Знак Пошани» електромеханічного технікуму транспортного будівництва відшкодувати до державного бюджету за кодом доходів 24060300 на рахунок №31113115700008 в УДК у Жовтневому районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 24134113), символ звітності 115, незаконні витрати за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат по заробітній платі в сумі 10148,33 грн., у тому числі сплачені обовязкові платежі до державних цільових фондів в загальній сумі 3844,83 грн.

В задоволенні інших вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи,

Позивач, подав заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріли справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі направлень на проведення ревізії від 02.04.2010 р. № 585, № 586 та від 07.04.2010 р. № 606, виданих начальником Контрольно-ревізійного управління в Харківській області, головним контролером-ревізором Синянською Т.І., старшими контролерами-ревізорами Ярош-Івановою І.М. та Гришиною В.В. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності у Харківському ордена «Знак Пошани» електромеханічному технікумі транспортного будівництва за 2008-2009 роки та завершений звітний період 2010 року, а результатами якої складено акт від 12.05.2010 року № 031-11/26. Ревізію проведено з 02.04.2010 р. по 30.04.2010 р. у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома директора ОСОБА_4 та головного бухгалтера ОСОБА_5 Зазначений акт було підписано з запереченнями.

Як додатки до акту перевірки від 12.05.2010 року № 031-11/26 складено:

1. довідку про зайво виплачену матеріальну допомогу директору ОСОБА_4 за період з 01.01.2008 року по 01.01.2010 року, в якій зазначено суми: фактично сплачено - 4970,15 грн.; необхідно сплатити 2834 грн.; зайво сплачено 2136,15 грн.; перераховано до державних цільових фондів 776,12 грн.;

2. довідку про виплачену премію директору ОСОБА_4 за період з 01.01.2008 року по 01.04.2010 року, в якій зазначено суми: за рішенням МОНУ у розмірі 14561 грн.; без рішення МОНУ у розмірі 6013 грн., з яких нараховані внески до державних цільових фондів у розмірі 2176,71 грн.;

3. довідку про порівняння фактично виплачених сум компенсації на харчування та стипендії учням-сиротам з сумами, які необхідно було нарахувати за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, в якій зазначено відносно стипендії за період з січня 2008 року по квітень 2008 року різницю у розмірі 1060 грн. за кожний місяць, за період з травня 2008 року по грудень 2008 року зазначена різниця відсутня; відносно компенсації за харчування за січень 2008 року суму у розмірі 90,60 грн., за лютий 2008 року - 60,48 грн., за березень 2008 року - 90,60 грн., за квітень 2008 року 107,94 грн., за травень 2008 року - -73,08 грн., за червень 2008 року 81,06 грн., за липень 2008 року - 247,38 грн., за серпень 2008 року - 247,38 грн., за вересень 2008 року - 62,16 грн., за жовтень 2008 року - 64,04 грн. за листопад 2008 року - 80 грн., за грудень 2008 року - 64 грн. (сумарна різниця за весь період складає - 1122,56 грн.).

4. довідку про порівняння фактично виплачених сум компенсацій на харчування та стипендії учням-сиротам з сумами, які необхідно було нарахувати за період з 01.01.2009 року по 01.04.2010 року, в якій зазначено різницю по стипендії за період з січня 2009 року по січень 2010 року, яка дорівнює 0 грн., за лютий 2010 року складає 2320 грн., за березень 2010 року складає - 3480 грн.;

5. довідку про недоотриману студентами з числа дітей-сиріт компенсацію на харчування в Харківському ордена «Знак Пошани»електромеханічному технікумі транспортного будівництва за період з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року, згідно з якою недоотримана сума у розмірі 1122,56 грн.;

6. довідку про недоотриману студентами з числа дітей-сиріт компенсацію на харчування в Харківському ордена «Знак Пошани»електромеханічному технікумі транспортного будівництва за період з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року, згідно з якою недоотримана сума у розмірі 4158,25 грн.;

7. довідку про недоотриману студентами з числа дітей-сиріт компенсацію на харчування в Харківському ордена «Знак Пошани»електромеханічному технікумі транспортного будівництва за період з 01.01.2010 року по 31.03.2010 року, згідно з якою недоотримана сума у розмірі 364,84 грн.

Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області 14.06.2010 р. за № 031-21/4856 директорові Харківського ордена «Знак Пошани» електромеханічного технікуму транспортного будівництва направлена вимога про усунення порушень. Зазначена вимога складена з метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення у подальшому та враховуючі вжиті заходи, щодо часткового відшкодування та усунення порушень, на підставі п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»і п. 46 Порядку проведення інспектування державною податковою службою, затвердженого постановою КМ України від 20.04.2006 р. № 550 відповідачу пред'явлені наступні вимоги:

1. опрацювати матеріали ревізії та вжити заходи щодо усунення виявлених порушень, вирішити питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності винних осіб (ст.ст. 132, 133, 134 КЗпПУ);

2. внаслідок допущених порушень по заробітній платі проведено зайві виплати у сумі 10968,74 грн., з яких відшкодовано 820,41 грн. По незаконно виплаченим сумам із заробітної плати перераховано обов'язкових платежів до державних цільових фондів в загальній сумі 3844,83 грн. У зв'язку з цим відшкодувати до державного бюджету за кодом доходів 24060300 на рахунок 31113115700008 в УДК у Жовтневому районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 24134113) символ звітності 115, незаконні витрати за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих витрат по заробітній платі в сумі 10148,33 гривень.

3. в результаті недотримання вимог п.п. 12-1, 12-3, 21 Порядку призначення та виплати стипендії, затвердженого постановою КМ України від 12.07.2004 року № 882 та норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах, затверджених постановою КМ України від 22.11.2004 року № 1591, студентам пільгового контингенту недоотримано 5645,65 грн. компенсації на харчування та 8430 грн. стипендії, з яких донараховано після ревізії 3480 грн., у зв'язку з чим, необхідно донарахувати і виплатити студентам пільгового контингенту 4950 грн. стипендії та 5645,65 грн. компенсації на харчування.

4. в порушення п. 20, 22, 29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМ України від 28.02.2002 року № 228, технікумом проведено покриття витрат мешканців гуртожитку та орендарів за спожиті ними комунальні послуги в загальній сумі 28113,12 грн., з яких відшкодовано 20105,50 грн.. У зв'язку з цим відшкодувати до Державного бюджету за кодом доходів24060300 на рахунок № 31113115700008 в УДК у Жовтневому районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 24134113), символ звітності 115, незаконні витрати в сумі 8007,62 грн.

5. оприбуткувати лишки матеріальних цінностей на суму 2115 грн.

Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування 2 пункту вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що цей пункт вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області №031-21/4856 від 14.06.2010 р. не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки система матеріального стимулювання та соціально-побутового забезпечення працівників технікуму, у тому числі і ОСОБА_4, регламентується лише контрактом. Виплати, які передбачені контрактом, не потребують рішення органу вищого рівня.

Проте з таким з таким висновком суду першої інстанції погодитися не можна.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Положеннями статті 11 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» органами державної контрольно-ревізійної служби здійснюється планові та позапланові виїзні ревізії.

Відповідно до ч. 7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»органи ДКРС мають право та зобовязання - пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Ревізією правильності обчислення і нарахування заробітної плати встановлено, що у відповідно до наказів директора технікуму від 11.08.2008 р. та від 10.07.2009 р., при наданні щорічної відпустки директору технікуму ОСОБА_4 виплачено матеріальну допомогу на оздоровлення, в межах наявних коштів на оплату праці, у серпні 2008 року в сумі 2035,15 грн., при встановленому посадовому окладі в розмірі 1313,00 грн., у липні 2009 року у сумі 2935,00 грн., при встановленому посадовому окладі 1521, 00 грн. Крім цього, у 2008 році директору технікуму ОСОБА_4 без рішень Міністерства освіти і науки України виплачено премій в сумі 6013 грн.

Наказом міністра Вакарчука І.О. Міністерства освіти і науки України від 03.04.2008 року № 328-к ОСОБА_4 призначено директором Харківського електромеханічного технікуму транспортного будівництва з 04.04.2008 р. терміном на п'ять років по 04.04.2013 р. як обраного за конкурсом, згідно пункту 2 статті 39 Закону України «Про вищу освіту».

Міністерством освіти і науки України в особі міністра Вакарчука І.О. з ОСОБА_4 04.04.2008р. укладений контракт № ІІ-145 про призначення ОСОБА_4 на посаду директора Харківського ордена «Знак Пошани» електромеханічного технікуму транспортного будівництва.

Відповідно до ч.І ст. 57 Закону України «Про освіту» держава гарантує виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Таким чином сума допомоги на оздоровлення завищена на 722,15 грн. у серпні 2008 року та на 1414 грн. у липні 2009 року, а отже зайво виплачено матеріальної допомоги на оздоровлення на загальну суму 2136,15 гривень.

Відповідно до ст. 98 Кодексу законів про працю України Оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 преміювання керівників установ, закладів та організацій окремий галузей бюджетної сфери, їх заступників, встановлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Згідно п. 5 Наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 N 557 «Про впорядкування умов праці та затвердження схем тарифних розряди працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» преміювання керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ, їх заступників, установлення їм надбавок і доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня у межах наявних коштів на оплату праці.

Як вбачається з листа Міністерства освіти і науки України від 13.04.2010 № 10/1-266 «Про виплату премії керівнику навчального закладу» преміювання керівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ здійснюється за рішенням органу вищого рівня та за підписом тільки заступника Міністра освіти і науки України.

Таким чином, суд першої інстанції помилково застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та постанова в частині задоволення позовних вимог підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.02.2011р. по справі№2а-15703/10/2070 скасувати в частині скасування пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного управління в Харківській області №031-21/4856 від 14 червня 2010 року про зобовязання Харківського ордену «Знак Пошани»електромеханічного технікуму транспортного будівництва відшкодувати до державного бюджету за кодом доходів 24060300 на рахунок №31113115700008 в УДК у Жовтневому районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 24134113), символ звітності 115, незаконні витрати за рахунок осіб, винних у проведенні зайвих виплат по заробітній платі в сумі 10148,33 грн., у тому числі сплачені обовязкові платежі до державних цільових фондів в загальній сумі 3844,83 грн.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Кононенко З.О.

Судді(підпис)

(підпис)Бондар В.О. Донець Л.О. Кононенко З.О. Повний текст постанови виготовлений 14.06.2011 р.