Постанова № 18873852, 02.06.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2011
Номер справи
2а-1670/1852/11
Номер документу
18873852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2011 р. Справа № 2а-1670/1852/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Перцової Т.С. , Русанової В.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2011р. по справі№2а-1670/1852/11

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія"

до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія",звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро скасування податкових повідомлень-рішень від 06.12.2010 року № 0011641503/0/4146, від 23.02.2011 № 0011641503/1/380, якими визначено суму податкового зобов'язання за платежем: орендна плата за землю на загальну суму 22530,86 грн.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2011 року відмовлено у задоволенні позову.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: ст. 19 Конституції України, ст. ст.1,9 Закону України "Про систему оподаткування", ст. 13 Закону України "Про плату за землю", ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та приписів Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.

Враховуючи неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, повідомлених належним чином і про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія" (код ЄДРПОУ 30405691) зареєстрований як юридична особа Кременчуцькою районною державною адміністрацією Полтавської області 25.11.1999, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №630180.

Кременчуцькою ОДПІ у Полтавській області проведено документальну невиїзну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ТОВ "Кременчуцька металургійна компанія", за результатами якої складено акт від 11.11.2010 № 5655/15-227/30405691.

Даним актом зафіксовано порушення позивачем статті 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV “Про оренду землі” із змінами, внесеними Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-ІV “Про Державний бюджет України на 2008 рік”, Законом України від 03 червня 2008 року № 309-VІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, в результаті чого встановлено заниження суми орендної плати за землю за 2008 рік на 4739,82 грн, за 2009 рік на 5461,91 грн, за січень-жовтень 2010 року на 4818,80 грн.

За висновками перевірки вказане порушення виникло у зв'язку з тим, що орендна плата за договором оренди земельної ділянки комунальної власності від 04.04.2001 за період з січня 2008 року по жовтень 2010 року позивачем нараховувалася та сплачувалася в розмірах менших, ніж передбаченим законодавством трикратним розміром земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

На підставі акту перевірки від 11.11.2010 № 5655/15-227/30405691, Кременчуцькою ОДПІ 06.12.2010 прийнято податкове повідомлення-рішення № 0011641503/0/4146, а за наслідками його оскарження в адміністративному порядку, податкове повідомлення-рішення від 23.02.2011 № 0011641503/1/380, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: орендна плата за землю на загальну суму 22530,86 грн, в тому числі: за основним платежем 15020,53 грн, штрафні (фінансові) санкції 7510,33 грн.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач у 2008-2010 р. в порушення вимог ст. 21 Закону України “Про оренду землі” здійснював нарахування і сплату орендної плати за землі комунальної власності по договором оренди земельної ділянки від 04.04.2001 року в розмірі 8840 грн. на рік, яка вносилася шляхом перерахування місячної суми в розмірі 736,67 грн., замість встановлених Законом 3 % від грошової оцінки.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Матеріалами справи встановлено, що згідно з договором оренди від 04.04.2001 року між Білецьківською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія", позивачу в довгострокове тимчасове користування передана строком на 25 років земельна ділянка, що перебуває у державній власності, загальною площею 88400 кв.м. з цільовим призначенням "землі підприємств та іншої промисловості" (за межами населеного пункту) для цільового використання:створення екологічно чистої регенераційної площадки по переробці відходів ливарного виробництва з наступним залісненням очищеної території.

Відповідно до п.3.1 зазначеного Договору, орендна плата вносить Позивачем у грошовому вигляді, в сумі 8840,00 грн. на рік за об'єкт оренди шляхом перерахунку щомісячної суми - 736,67 грн.-оренндної плати на рахунок Орендодавця.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

В силу приписів статті 13 названого Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 19 Закону України “Про плату за землю” розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

За змістом частини першої статті 15 Закону України “Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі.

Відповідно до пункту 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 в порядку статті 14 Закону України “Про оренду землі”, розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею ж 30 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що зміна коефіцієнтів до ставок земельного податку може бути підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом укладення сторонами додаткової угоди до договору.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що маючи належним чином укладений та зареєстрований договір оренди землі, в якому сторонами визначена оренда плата в розмірі 8840 на рік, орендар - ТОВ "кременчуцька металургійна компанія" не мало права в односторонньому порядку змінити умови договору, а тому було зобов'язаний здійснити нарахування та сплату орендної плати саме у передбаченому цим договором оренди порядку та розміру.

При цьому колегія суддів зазначає, що законодавчі зміни розміру плати за землю при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок безпосередньо враховуються лише у разі, якщо орендар був належним чином повідомлений про такі зміни орендної плати за землю, але ухилився від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що обов'язок звертатися до орендарів із відповідними пропозиціями щодо внесення змін до договорів оренди землі у зв'язку із законодавчими змінами розміру орендних платежів покладено саме на органи місцевого самоврядування, як розпорядників земель.

Отже, оскільки орендодавець-Білецьківська сільська рада Кременчуцького району Полтавської області не зверталася до орендаря - ТОВ "Кременчуцька металургійна компанія" з пропозиціями щодо внесення змін до укладеного договору оренди землі щодо перегляду розміру орендної плати, так само, як і не надсилало на адресу позивача проектів додаткових угод про зміну розміру орендної плати, позивач у 2008-2010 роках правомірно, обґрунтовано та у повному обсязі здійснив нарахування та сплату орендної плати за орендовану ним земельну ділянку, а тому оскаржувані податкові повідомлення - рішення Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області ід 06.12.2010 року № 0011641503/0/4146, від 23.02.2011 № 0011641503/1/380 є такими, що не ґрунтуються на нормах діючого законодавства. .

Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія" задовольнити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 01.04.2011р. по справі№2а-1670/1852/11 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія" до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області за № 0011641503/0/4146 від 06 грудня 2010 року та № 0011641503/1/380 від 23.02.20111 року, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія" визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю та штрафної санкції в сумі 22530,86 грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь Товариству з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька металургійна компанія" витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддяКатунов В.В.

Судді Перцова Т. С. Русанова В.Б.