Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 квітня 2011 року № 2а-6323/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнет»
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва
про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0011852304 від 31.12.2009 ДПІ у Голосіївському районі міста Києва, рішення про результати розгляду скарги №1479/10/25-214 від 16.03.2010 ДПА у м.Києві, рішення про результати розгляду скарги №3457/6/25-0415 від 12.04.2010 ДПА України.
Ухвалою від 23.03.2011 ТОВ «Укрнет»відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про скасування рішення про результати розгляду скарги №1479/10/25-214 від 16.03.2010 ДПА у м.Києві, рішення про результати розгляду скарги №3457/6/25-0415 від 12.04.2010 ДПА України.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав та подав письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні позову.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.04.2011 проголошено ступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 26.04.2011, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
17.12.2009 ДПІ у Голосіївському районі міста Києва було проведено планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ«Укрнет», за результатами якої складено акт №741/1-23-06-25589169 (далі Акт перевірки), яким, зокрема, встановлено порушення позивачем п.п. 2.8 та 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від №637 від 15.12.2004, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (далі Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні).
31.12.2009 на підставі зазначеного Акту перевірки ДПІ у Голосіївському районі міста Києва прийнято рішення №0011852304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 78283,40грн. у звязку з порушенням п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Як видно з Акту перевірки, підставою для висновку ДПІ у Голосіївському районі м.Києва про порушення позивачем п. 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні стало неодноразове перевищення у період з 27.11.2006 по 16.05.2007 ліміту каси на загальну суму 39141,70 грн.
Згідно з п. 2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 (далі Положення про ведення касових операцій в національній валюті України), підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Як видно з матеріалів справи, у період з 01.07.2006 по 30.06.2009 на ТОВ «Укрнет»був установлений ліміт залишку грошових коштів у касі товариства у розмірі 170,00 грн., що підтверджується довідкою головного бухгалтера, копія якої залучена до матеріалів справи.
Водночас, під час періоду, що перевірявся працівниками ДПІ у Голосіївському районі м.Києва ТОВ «Укрнет»було допущено неодноразове перевищення ліміту каси на загальну суму 39141,70 грн. внаслідок відсутності у відповідних видаткових касових ордерах за період з 27.11.2006 по 16.05.2007 підписів одержувачів грошових коштів.
Згідно з ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до змісту ч. 1 ст. 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання таку адміністративно-господарську санкції як адміністративно-господарський штраф.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
За змістом ст. 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» у разі перевищення субєктами господарювання встановлених лімітів залишку готівки в касах до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
З аналізу викладених норм вбачається, що фінансові санкції за порушення вимог п.2.8 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, передбачені ст. 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»підпадають під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такими санкціями за своєю юридичною сутністю.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 04.06.2009 у справі №К-34139/06.
Відповідно до ст. 250 ГК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як встановлено судом, ДПІ у Голосіївському районі міста Києва при прийнятті рішення №0011852304 від 31.12.2009 про накладення штрафних (фінансових) санкцій на позивача не дотримано вимог ст.250 ГК України щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій у розмірі 78283,40грн. за перевищення ліміту каси, допущені у період з 27.11.2006 по 16.05.2007.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийняття ним рішення №0011852304 від 31.12.2009 про накладення штрафних (фінансових) санкцій на позивача у розмірі 78283,40грн.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.
За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнет»задовольнити повністю.
2.Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0011852304 від 31.12.2009, прийняте Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі міста Києва.
3.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнет»(03039, м. Київ, просп. 40-річчя Жовтня, 26) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Пащенко