Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 січня 2011 року 15:25 № 2а-14412/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Савченко А.І., при секретарі Семенюк В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал»
про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн.
за участю представників сторін:
від позивача Мольченко К.Г.
від відповідача Кравцов С.В.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 17 січня 2011року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту позивач, Комісія) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал» (далі по тексту відповідач, ПАТ «Довіра Капітал») про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою від 12.04.2010р. № 228-ДМ Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку до відповідача за невиконання розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. На момент звернення до суду вказана сума штрафу відповідачем сплачена не була, в звязку з чим та враховуючи приписи статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996р. № 448/96-ВР позивач просив стягнути її у примусовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 жовтня 2010 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 28 жовтня 2010 року.
Судове засідання, призначене на 28 жовтня 2010 року, судом відкладалось на 22 листопада 2010 року.
У судове засідання, призначене на 22 листопада 2010 року, зявився представник позивача. Відповідач або його уповноважені представники у судове засідання не зявились, у звязку з чим та враховуючи приписи статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд відклав розгляд даної справи на 2 грудня 2010 року.
У судовому засіданні, призначеному на 2 грудня 2010 року, судом оголошено перерву до 10 грудня 2010 року за клопотанням представника відповідача.
Судове засідання, призначене на 10 грудня 2010 року, судом відкладалось на 17 січня 2011 року за клопотанням представника відповідача про відкладення розгляду справи.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі.
Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996р. № 448/96-ВР (далі по тексту Закон України від 30.11.1996р. № 448/96-ВР), Законом України «Про недержавне пенсійне забезпечення»від 09.07.2003р. № 1057-IV (далі по тексту Закон України від 09.07.2003р. № 1057-IV), Положенням про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами недержавних пенсійних фондів щодо складу та структури зазначених активів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.12.2003р. № 560, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2003р. за № 1210/8531 (далі по тексту Положення) та Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. № 2272, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008р. № 120/14811 (далі по тексту Правила).
Відповідно до статті 1 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Частиною 1 статті 5 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Закрите акціонерне товариство «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал» відповідно до статуту продовжує свою статутну діяльність шляхом зміни найменування на Приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал».
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, директором департаменту моніторингу фондового ринку ОСОБА_3, на підставі доручення від 27.10.2009р. № 23-ДМ у відношенні ЗАТ «КУА АПФ «Довіра-Капітал»винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 14.12.2009р., у звязку з порушенням відповідачем вимог підпункту 2 пункту 3 статті 47 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення»та підпункту 2 пункту 2.3 Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами недержавних пенсійних фондів щодо складу та структури зазначених активів, а саме, станом на 31.11.2009р. активи НО ВНПФ «Довіра-Капітал»включали цінні папери, які не пройшли лістинг фондової біржі, відповідно, Комісією зобовязано у термін до 1 березня 2010 року усунути вказані порушення та до 2 березня 2010 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Вказане розпорядження надіслано відповідачу 14.12.2009р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень від 14.12.2009р.
18 березня 2010 року директором департаменту моніторингу фондового ринку ОСОБА_3, на підставі доручення від 11.01.2010р. № 4-ДМ у відношенні ЗАТ «КУА АПФ «Довіра-Капітал»прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 18.03.2010р., у звязку з порушенням відповідачем вимог підпункту 2 пункту 3 статті 47 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення»та підпункту 2 пункту 2.3 Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів щодо складу та структури активів недержавних пенсійних фондів, якими вони управляють, а саме, станом на 30.11.2009р. активи НО ВНПФ «Довіра-Україна»включають цінні папери, які не пройшли лістинг фондової біржі, відповідно, Комісією зобовязано надати довідку про склад, структуру та вартість активів НО ВНПФ «Довіра-Капітал»до загального відділу центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Вказана постанова надіслана відповідачу 22.03.2010р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, про що свідчить наявний в матеріалах справи реєстр поштових відправлень від 22.03.2010р.
30 березня 2010 року, у звязку з невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 14.12.2009р. № 1034-ДМ Комісією прийнято акт № 80-ДМ про правопорушення на ринку цінних паперів.
Вказаний акт отриманий представником відповідача, а саме, Головою правління відповідача ОСОБА_4 про що свідчить підпис на зворотній стороні акту.
На підставі пункту 4 розділу V та пункту 1 розділу VI Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій Комісією прийнято постанову від 01.04.2010р. про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
На підставі пункту 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Комісією прийнято постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.04.2010р. № 228-ДМ, якою до відповідача за неподання до Комісії відповідної інформації про виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 14.12.2009р. № 1034-ДМ застосовано санкцію у вигляді штрафу.
Зазначена вище постанова від 12.04.2010р. № 228-ДМ та розпорядження від 14.12.2009р. № 1034-ДМ надіслані відповідачу рекомендованими листами з повідомленнями про вручення, про що свідчать наявні в матеріалах справи реєстри поштових відправлень.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою відповідач звернувся зі скаргою до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, проте за результатами розгляду відповідної скарги останнім було прийнято рішення № 1058 від 15.06.2010 року, яким в задоволенні скарги Закритого акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал»відмовлено.
Частиною 2 статті 6 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 8 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 статті 47 Закону України від 09.07.2003р. № 1057-IV пенсійні активи пенсійного фонду в цінних паперах не можуть включати цінні папери, які не пройшли лістинг фондової біржі або торговельно-інформаційної системи, які зареєстровані у встановленому порядку (крім цінних паперів, погашення та отримання доходу за якими гарантовано відповідно до законодавства державою, органами місцевого самоврядування або третіми особами).
Підпунктом 2 пункту 2.3 Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами недержавних пенсійних фондів щодо складу та структури зазначених активів передбачено, що до пенсійних активів пенсійного фонду в цінних паперах не можуть належати цінні папери, які не пройшли лістинг фондової біржі або торговельно-інформаційної системи, які зареєстровані у встановленому порядку (крім цінних паперів, погашення та отримання доходу за якими гарантовано відповідно до законодавства державою, органами місцевого самоврядування або третіми особами).
Судом встановлено, що відповідач не усунув порушення законодавства про цінні папери та не надав довідку про склад, структуру та вартість активів НО ВНПФ «Довіра-Капітал» до загального відділу центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, чим порушив вимоги підпункту 2 пункту 3 статті 47 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення»та підпункту 2 пункту 2.3 Положення про вимоги до осіб, що здійснюють професійну діяльність з управління активами інституційних щодо складу та структури активів. Доказів подання такої інформації відповідачем суду надано не було.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. № 2272, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008р. № 120/14811.
Так, відповідно до пункту 1 та 2 розділу IV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. Повноваження представника юридичної особи, що притягується до відповідальності, засвідчуються довіреністю, оригінал або копія якої залучається до матеріалів справи. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Згідно з пунктом 1 Розділу VII Правил розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.
Пунктом 3 вказаного розділу Правил встановлено, що за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
При цьому, суд звертає увагу на те, що справу про правопорушення на ринку цінних паперів може бути порушено тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність ознак правопорушення, тобто наявність будь-яких фактичних даних, отриманих в законному порядку, що свідчать про наявність чи відсутність правопорушення. В даному випадку, такими доказами є службова записка загального відділу адміністративно-господарського департаменту Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.09.2009р. № 09/04/142.
Розглянувши справу про правопорушення відповідно до пункту 1 розділу ХІІ Правил, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови. Постанова має містити такі реквізити: номер постанови; дата та місце розгляду справи; посада, прізвище, ім`я, по батькові уповноваженої особи, яка винесла постанову, відомості про особу, щодо якої розглядається справа, викладення обставин, установлених при розгляді справи, зазначення нормативно-правового акта, що передбачає відповідальність за це адміністративне правопорушення, прийняте по справі рішення. Постанова за справою має містити вказівку про порядок і строк її оскарження. Постанова за справою про адміністративне правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється гербовою печаткою.
Пунктом 1 та пунктом 2 розділу ХІV Правил передбачено, що розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень може бути винесено незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 9 розділу ХІV Правил у разі ухилення від виконання або несвоєчасного виконання розпорядження про усунення порушень уповноважена особа застосовує відповідну санкцію та у разі необхідності виносить нове розпорядження.
Проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку, що Комісія при прийнятті постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів діяла в межах наданих їй повноважень та у спосіб передбачений нормами чинного законодавства.
Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України від 30.11.1996р. № 448/96-ВР встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Враховуючи невиконання відповідачем розпорядження Комісії про усунення порушень законодавства про цінні папери, суд приходить до висновку про правомірність застосування позивачем до ПАТ «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал» санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Крім того, суд не бере до уваги заперечення відповідача щодо обставин, які унеможливили виконання Розпорядження від 14.12.2009р. № 1034-ДМ з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007р. № 2272 (далі по тексту Правила) уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання цього розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження , яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено.
Пунктом 7 розділу XIV Правил передбачено, що до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень таке розпорядження може бути переглянуто уповноваженою особою, якою його винесено, за клопотанням порушника або ж з власної ініціативи. За результатами перегляду розпорядження про усунення порушень уповноважена особа приймає рішення про скасування розпорядження або залишення його без змін.
Крім цього, відповідно до пункту 10 розділу XIV Правил розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, до спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень вимог законодавства про цінні папери від 14.12.2009р. № 1034-ДМ , а саме, до 2 березня 2010 року до уповноваженої особи Комісії клопотання від ЗАТ «КУА та АПФ «Довіра-Капітал»про перегляд або про подовження терміну виконання зазначеного розпорядження не надходили. Також, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства про цінні напери від 14.12.09 № 1034-ДМ не було оскаржено до суду.
Зокрема, слід зазначити, що розпорядження - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Розпорядження не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.
Суд вважає за необхідним звернути увагу також на те, що Комісією при винесені розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 14.12.2009р. № 1034-ДМ встановлено строк, достатній для виконання такого розпорядження, а саме, майже три місяці з дня його винесення. Відповідно, відповідач мав фактичну можливість та достатній проміжок часу для усунення виявлених позивачем порушень або оскарження зазначеного розпорядження в судовому порядку, але своїм правом, передбаченим законодавством, не скористався.
Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 17 000 грн. до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідачем у встановлені законодавством строки сплачено не було, доказів погашення вказаного штрафу станом на день розгляду цього спору відповідачем суду, також, не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Доказів, які б спростовували доводи позивача відповідач суду не надав.
Відповідно до часини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів «Довіра Капітал» (01023, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 39-41, ЄДРПОУ 32707701) до Державного бюджету України (балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету»в управлінні Державного казначейства, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяА.І. Савченко