Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 липня 2011 року № 2а-8415/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгронова»
до Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області
про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області (08300, м.Бориспіль, вул. Київський шлях, 79) з виключення з державного земельного кадастру (державного реєстру земель (поземельної книги) відомостей (записів) про належні ТОВ «Украгронова»земельні ділянки з кадастровими номерами 3220881700:05:003:0298, 3220881700:05:003:0297, 3220881700:05:003:0299, що розташовані на території АДРЕСА_1, які належать ТОВ «Украгронова»на праві власності на підставі договорів купівлі-продажу від 05.03.2008 р.; зобовязати Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області (08300, м.Бориспіль, вул. Київський шлях, 79) внести відомості до державного земельного кадастру (державного реєстру земель (поземельної книги) згідно з якими відновити в державному земельному кадастрі (державному реєстрі земель (поземельній книзі) записи про належність ТОВ «Украгронова»земельних ділянок з кадастровими номерами 3220881700:05:003:0298, 3220881700:05:003:0297, 3220881700:05:003:0299, розташованих на території АДРЕСА_1, які належать ТОВ «Украгронова»на праві власності на підставі договорів купівлі-продажу від 05.03.2008 р.
Відповідач явку своїх представників в судове засідання не забезпечив, хоча про час та місце засідання був повідомлений належним чином, у звязку з чим адміністративна справа розглядається у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст.128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
05.03.2008 позивач на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 05.03.2008, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі нотаріальних дій за №1079, в державному реєстрі правочинів за реєстраційним номером 2736079, зареєстрованого у Вороньківській сільській раді за № 91, придбав у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1200 га, виділену на місцевості згідно з планом меж земельної ділянки, розташовану на території АДРЕСА_1, кадастровий номер 3220881700:05:003:0189, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 041028, виданого Управління земельних ресурсів у Бориспільському районі.
Згідно з договором купівлі-продажу земельної ділянки від 05.03.2008, посвідченим приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованим в реєстрі нотаріальних дій за №1077, в державному реєстрі правочинів за реєстраційним номером 2736076 та зареєстрованим у Вороньківській сільській раді за № 92, позивач придбав у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1200 га, виділену на місцевості згідно з планом меж земельної ділянки, розташовану на території АДРЕСА_1, кадастровий номер 3220881700:05:003:0173, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 959290, виданого Управління земельних ресурсів у Бориспільському районі від 15.02.2008 р.
На підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 05.03.2008, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі нотаріальних дій за №1081, в державному реєстрі правочинів за реєстраційним номером 2736090 та зареєстрованого у Вороньківській сільській раді за № 93, позивач придбав у ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1199 га, виділену на місцевості згідно з планом меж земельної ділянки, розташовану на території АДРЕСА_1, кадастровий номер 3220881700:05:003:0190, яка належала ОСОБА_2 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 788643, виданого Управління земельних ресурсів у Бориспільському районі.
04.06.2008позивачу видано державні акти на придбані ним земельні ділянки: державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 418973, зареєстрований в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 020832300061; державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 418972, зареєстрований в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 020832300060 та державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 419000, зареєстрований в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 020832300059.
У березні 2009 відповідачем видано ТОВ«Украгронова»довідки №№ 593-д, 594-д, 595-д від 23.03.2009 р. про те, що земельним ділянкам площею 0,1200 га, 0,1200 га та 0,1199 га (цільове призначення для ведення індивідуального садівництва), які знаходяться у власності позивача та розташовані в межах адміністративної території: Київська область, Бориспільський район, Вороньківська сільська рада, при переоформленні права власності згідно з договорами купівлі-продажу від 05.03.2008 №№ 1079, 1077 та 1081 земельним ділянкам з кадастровими номерами 3220881700:05:003:0189, 3220881700:05:003:0173 та 3220881700:05:003:0190, у відповідності до діючого законодавства України щодо присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення державного земельного кадастру, було присвоєно кадастрові номери 3220881700:05:003:0298, 3220881700:05:003:0297 та 3220881700:05:003:0299.
У квітні 2011 року позивач звернувся до відповідача листом № 01-18/04/11 від 18.04.2011 з проханням надати інформацію щодо наявності в базі АС ДЗК відповідача земельних ділянок кадастрові номери 3220881700:05:003:0298, 3220881700:05:003:0297, 3220881700:05:003:0299, які належать позивачу на праві власності. Листом №1437 від 28.04.2011 відповідач повідомив позивача, що згідно «Геодезичної інформаційної системи»управління за позивачем не обліковуються запитувані земельні ділянки.
Згідно з ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2. ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно.
Відповідач є територіальним органом Держкомзему, на якого законодавством покладено завдання з ведення державного земельного кадастру, забезпечення збереження інформації, яка міститься в державному земельному кадастрі, забезпечення достовірності інформації, яка міститься в державному земельному кадастрі, повноти відомостей про земельні ділянки, та якого наділено повноваженнями щодо ведення державного земельного кадастру.
Згідно зі ст. 193 Земельного кодексу України (далі ЗК України) державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Відповідно до ст. 196 ЗК України державний земельний кадастр включає: а) кадастрове зонування; б)кадастрові зйомки; в) бонітування ґрунтів; г)економічну оцінку земель; ґ) грошову оцінку земельних ділянок; д) державну реєстрацію земельних ділянок; е) облік кількості та якості земель.
Згідно з ч.1 ст.204 ЗК України державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
За змістом п. 4 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 12.01.1993 №15 «Про порядок ведення державного земельного кадастру», державний земельний кадастр ведеться Держкомземом та його територіальними органами, які здійснюють його формування, ведення, збереження і забезпечують доступ до відповідної інформації органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу Держкомзему «Про затвердження положень про територіальні органи земельних ресурсів»№ 123 від 17.06.2008, територіальними органами земельних ресурсів є головні управління Держкомзему в областях, головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі, управління (відділи) Держкомзему в районах, управління (відділи) Держкомзему в містах (обласного та районного значення), міжрайонні управління (відділи).
Згідно зі ст.195 ЗК України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в)запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1021 від 09.09.2009 (набрала чинності 01.01.2011) затверджено порядок ведення поземельної книги та порядок ведення книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі.
Згідно з п.1 Порядку ведення поземельної книги, цей порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком поземельної книги - документа, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь. Поземельна книга є власністю держави.
Відповідно до абз.2 п.3 Порядку ведення поземельної книги територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання поземельних книг з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання поземельних книг несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством.
Згідно з п.6 Порядку ведення поземельної книги поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему; поземельна книга у паперовому вигляді зберігається у територіальному органі Держкомзему за місцем розташування земельної ділянки. Відповідно до п. 11 Порядку ведення поземельної книги відповідальність за достовірність, повноту та актуальність відомостей поземельних книг у паперовому та електронному вигляді покладається на заступника керівника територіального органу Держкомзему, відповідального за ведення державного реєстру земель.
Згідно з визначенням, наведеним у п.7 ч.1 ст.3 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З урахуванням наведених вище норм суд приходить до висновку, що відповідач є субєктом владних повноважень, який згідно з чинним законодавством України наділений владними повноваженнями з ведення державного земельного кадастру, на якого законодавством покладено завдання з ведення державного земельного кадастру, забезпечення збереження інформації, яка міститься в державному земельному кадастрі, та забезпечення достовірності та повноти цієї інформації, та який, відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З виданих позивачу державних актів на право власності на земельні ділянки вбачається, що вказані державні акти у відповідності до вимог чинного законодавства зареєстровані в книзі реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі (№ 020832300061; № 020832300060, № 020832300059), а, отже, що відомості про видані позивачу державні акти та належні йому земельні ділянки були внесені до державного земельного кадастру.
Водночас, як видно з листа відповідача №1437 від 28.04.2011, повідомляючи позивача про те, що згідно бази даних відповідача за позивачем не обліковуються запитувані ним земельні ділянки, відповідач не вказав, на яких підставах та зяких причин з державного реєстру земель вилучено відомості (записи) про належні позивачу земельні ділянки.
При цьому, доказів відчуження вказаних земельних ділянок іншим особам, зміни їх меж (конфігурація), поділу чи об'єднання земельних ділянок відповідних земельних ділянок суду не надано.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Письмових заперечень проти позову чи пояснень щодо підстав вилучення з державного земельного кадастру відомостей про належні позивачу земельні ділянки відповідачем суду не надано.
За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність в Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області підстав для вилучення з державного земельного кадастру відомостей (записів) про належні ТОВ«Украгронова»земельні ділянки.
Оскільки ведення державного земельного кадастру та забезпечення збереження інформації, яка міститься в державному земельному кадастрі, покладено на відповідача, то вилучення ним відомостей з державного земельного кадастру про належні позивачу земельні ділянки здійснено необґрунтовано, з використанням повноважень всупереч тій меті, з якою вони йому надані, за відсутності передбачених законом для цього підстав, недобросовісно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких були спрямовані дії відповідача.
Вилучивши незаконно з державного земельного кадастру відомості (записи) про належні позивачу земельні ділянки відповідач не виконав покладених на нього законом завдань щодо ведення державного земельного кадастру, порушив вимоги чинного законодавства щодо забезпечення збереження інформації, яка міститься в державному земельному кадастрі, забезпечення достовірності інформації, яка міститься в ньому, та повноти відомостей про земельні ділянки.
Водночас, відсутність в державному земельному кадастрі (державному реєстрі земель) відомостей про належність позивачу земельних ділянок порушує права та законні інтереси позивача, оскільки перешкоджає позивачу реалізації ним своїх прав та інтересів як власника земельних ділянок.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню частково.
За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються на користь позивача з Державного бюджету України згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгронова»задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області (08300, м.Бориспіль, вул. Київський шлях, 79) з виключення з державного земельного кадастру (державного реєстру земель (поземельної книги) відомостей (записів) про належні Товариству з обмеженою відповідальністю «Украгронова»земельні ділянки з кадастровими номерами 3220881700:05:003:0298, 3220881700:05:003:0297, 3220881700:05:003:0299, що розташовані на території АДРЕСА_1, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Украгронова»на праві власності на підставі договорів купівлі-продажу від 05.03.2008 р.
3.Зобов'язати Управління Держкомзему у Бориспільському районі Київської області (08300, м.Бориспіль, вул. Київський шлях, 79) внести відомості до державного земельного кадастру (державного реєстру земель (поземельної книги) згідно з якими відновити в державному земельному кадастрі (державному реєстрі земель (поземельній книзі) записи про належність Товариству з обмеженою відповідальністю «Украгронова»земельних ділянок з кадастровими номерами 3220881700:05:003:0298, 3220881700:05:003:0297, 3220881700:05:003:0299, розташованих на території АДРЕСА_1, які належать Товариству з обмеженою відповідальністю «Украгронова»на праві власності на підставі договорів купівлі-продажу від 05.03.2008 р.
4.Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгронова»(04053, м. Київ, вул. Артема, 37-41, 3-й пов., код ЄДРПОУ 33695488) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.С. Пащенко