Постанова № 18852248, 01.07.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.07.2011
Номер справи
2а-7577/11/2670
Номер документу
18852248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 липня 2011 року № 2а-7577/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомпрокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьк

доПублічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»

простягнення заборгованості по сплаті збору на обовязкове державне пенсійне страхування,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор міста Луцька звернувся до суду в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьк з позовною заявою, в якій просив стягнути з відповідача заборгованість по сплаті збору на обовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 9982,38грн.

Прокурор та позивач явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, з урахуванням чого адміністративна справа розглядається у порядку письмового провадження на підставі ч. 6 ст.128 КАС України.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

29.03.2011 за результатами планової перевірки Волинської філії ПАТ«Кредитпромбанк»Управлінням Пенсійного фонду України у м. Луцьк було складено Акт №0097 (далі Акт перевірки), яким встановлено заниження нарахування та сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти нерезидентами України у розмірі 9982,38 грн.

Відповідно до п. 5 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Згідно з п. 4 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону, є сума операції з купівлі-продажу валют.

Згідно з п. 7.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, а саме операцій з купівлі-продажу валют, продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння, відчуження легкових автомобілів, купівлі-продажу нерухомого майна, послуг стільникового рухомого зв'язку, здійснюється відповідно до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740.

Пункт 17 вказаного Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що у разі неповної або несвоєчасної сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування несплачені суми стягуються з платників із застосуванням фінансових санкцій, передбачених законодавством.

Вимога про сплату боргу, як виконавчий документ, передбачена для страхувальників, перелік яких встановлений Законом України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” та у разі наявності недоїмки по страхових внесках. Відповідно до п. 2 ст. 106 вищевказаного Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

До переліку осіб, які сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у порядку, передбаченому Законом України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, юридичні особи, які здійснюють операції з купівлі-продажу валют, не включено. Обов'язок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валют встановлений Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” та Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740.

Заборгованість перед Пенсійним фондом у даному випадку складають суми недоплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що не являються недоїмкою по сплаті страхових внесків.

Як видно з матеріалів справи, підставою для висновку Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьк про порушення позивачем норм чинного законодавства та, як наслідок, про не сплату збору в сумі 9 982, 38грн., стало нарахування та сплата ПАТ “Кредитпромбанк” у січні 2010 року збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкових валют за ставкою 0,2 %, а не за ставкою 0,5 %.

Так, Закон України “Про державний бюджет України на 2010 рік” було прийнято 27.04.2010 року. Відповідач у своїх запереченнях посилається на статтю 46 Бюджетного кодексу України, відповідно до ч. 4 якої, до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів. Таким чином, дана норма передбачає дію тих нормативно-правових актів, що регулюють питання плати збору до державних цільових фондів, встановлюють порядок їх сплати та розміри ставок .

Водночас, судом не приймається твердження відповідача про те, що до прийняття бюджету на поточний 2010 рік спірні відносини регулювались Законом України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, оскільки Закон України “Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування” є базовим та передбачає сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу безготівкої іноземної валюти за гривню у розмірі 0,5 відсотка.

Крім того, ст. 77 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік”, на яку посилається відповідач, визначає ставку збору з операцій купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 0,2 відсотка саме протягом 2009 року, тобто період, протягом якого справляється збір за такою ставкою, є виключно 2009 рік. За умов відсутності у І кварталі 2010 року прийнятого закону про бюджет на початок 2010 року мають діяти норми базового Закону, що, власне, і підтверджується роз'ясненням Пенсійного фонду України у листі від 31.12.2009 року № 24746/03-02 щодо визначення розміру збору до Пенсійного фонду.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1414 від 29.12.2009 року “Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році” також передбачено, що до набрання чинності Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” Державному казначейству зараховувати податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” та інших нормативно-правових актів. Таким чином, законодавчо встановлено дію норм іншого закону, що регламентує питання сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, зазначеною Постановою врегульовано зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до державного та місцевого бюджетів. В той час як відповідно до ч.2 ст. 71 Розділу IX “Кошти Пенсійного фонду” Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Зазначеним спростовується твердження Відповідача про те, що норми законів, які діяли до прийняття Закону України “Про державний бюджет на 2010 рік”, припускали однозначне трактування прав та обов'язків та регламентація порядку сплати збору на державне пенсійне страхування передбачалася лише Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”, оскільки у цей період нормами Закону України “Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” врегульовано порядок сплати збору та чітко встановлено ставку збору з операцій купівлі-продажу іноземної валюти. За таких обставин нарахування збору з розрахунку 0,5 % від суми операцій було цілком правомірним.

Згідно з ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьк задовольнити повністю.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Кредитпромбанк»(01014, м. Київ, бул.Дружби народів, 38; ідентифікаційний код 21666051) на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьк (43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Чехова, 4) заборгованість по сплаті збору на обовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 9 982, 38грн. (девять тисяч девятсот вісімдесят дві гривні 38 коп.) на р/р 256017012237 у ВАТ«Державний ощадний банк України», МФО 303398.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

СуддяК.С. Пащенко