Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
25.10.2011 р. справа № 2а- 13170/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сліденко А.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Фоменко І.Є.,
представників
позивача - Фунікова Г.М.,
відповідача - Новиков В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
до Харківського обласного військового комісаріату
про стягнення суми , -
встановив:
Субєкт владних повноважень, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив стягнути з відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, кошти в сумі 880,95 грн. на відшкодування шкоди внаслідок переплати по пенсіям.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що у період з 01.01.2007 р. по 31.03.2011 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було виплачено пенсію гр. ОСОБА_3 в розмірі більшому, ніж він повинен був бути фактично, через помилкове включення відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення вказаного пенсіонера надбавки за класну кваліфікацію, у той час як згадана надбавка на день звільнення з військової служби гр. ОСОБА_3 не входила до складу його грошового забезпечення, про що свідчить запис у розрахунковій книжці. Внаслідок цього позивачеві було заподіяно шкоду в розмірі 880,95 грн., дані кошти підлягають стягненню в судовому порядку. У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги й доводи заявленого позову, просила суд ухвалити рішення до користь ГУПФУ в Харківській області.
Відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, з поданим позовом не погодився.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», облвійськкомат з 1 січня 2007 р. не призначає (не перераховує) пенсії на умовах Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», через що пенсійні справи були передані до ГУ ПФУ в Харківській області. При передачі пенсійних справ до позивача, з особових справ пенсіонерів передавались оригінали документів (грошові атестати, витяги з наказів та ін.), які підтверджують право пенсіонера на отримання пенсії. Також відповідача послався на п. 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, де зазначено, що при призначенні пенсій орган, що призначає пенсії, перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж. Тобто, на думку відповідача, саме на позивача покладено обовязок щодо перевірки правильності даних, які необхідні для призначення (перерахунку) пенсії. У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи заперечень проти позову, просив суд залишити позовні вимоги ГУПФУ без задоволення.
Суд, вивчивши доводи позову і заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
За матеріалами справи, сума переплати у розмірі 880,95 грн. утворилась у ході проведення виплат пенсій у період часу з 01.01.2007 р. по 31.03.2011 р. пенсіонеру-військовослужбовцю ОСОБА_3
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, представниками сторін визнано, що 26.03.2007 р. відповідачем до ГУПФУ в Харківській області була передана пенсійна справа військового пенсіонера ОСОБА_3 Розмір пенсії складав 729,42 грн., був визначений з урахуванням надбавки за кваліфікацію, пенсія в згаданому розмірі виплачувалась протягом всього 2007 р.
У подальшому відповідачем, Харківським ОВК, на адресу позивача, ГУПФУ в Харківській області, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу” була надана довідка від 14.03.2008 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, в якій зазначено, що надбавка за класну кваліфікацію 2 класу складає 5% від посадового окладу 42,50 грн. На підставі зазначеної довідки ГУ ПФУ в Харківській області було зроблено перерахунок пенсії з 01.01.2008 р.
21.04.2011 р. до ГУПФУ в Харківській області надійшов лист Харківського ОВК від 18.04.2011 р., до якого додавалася довідка від 11.04.2011р., де зазначено, що вищезгадана надбавка на день звільнення ОСОБА_3 не входила до складу його грошового забезпечення, про що свідчить запис у розрахунковій книжці.
Під час судового розгляду представником відповідача був визнаний той факт, що інформація про наявність у ОСОБА_3 надбавки за класну кваліфікацію була внесена до довідки від 14.03.2008 р. про грошове забезпечення помилково.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1.1 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (затверджено правлінням Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року №5-5) Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Управління) утворюють систему органів Пенсійного фонду України (далі - Фонд), який є центральним органом виконавчої влади.
Згідно з п.5 п. 2.1 зазначеного Положення основою функцією Управління є здійснення призначення (перерахунку) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначені Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до ст.63 зазначеного Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року №1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій по призначенню та виплаті пенсій деяким категоріям громадян” Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службі безпеки, Державній податковій адміністрації, Державному департаменту з питань виконання покарань та іншим органам, що здійснюють призначення пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, доручено забезпечити проведення інвентаризації пенсійних справ, виплатних та інших документів, необхідних для виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, передачу їх до 1 січня 2007 р. органам Пенсійного фонду України згідно з актами, складеними за формою, що затверджується органами, зазначеними у цьому пункті, за погодженням з Пенсійним фондом України, та виплату пенсій до визначеного строку.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ” (затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1), встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства транспорту та зв'язку України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової адміністрації України, Державного департаменту України з питань виконання покарань (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Таким державним органом в Харківській області є Харківський обласний військовий комісаріат.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” ( затверджено постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного вище, державні органи (Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 65 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що надаючи до ГУ ПФУ в Харківській області недостовірні довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням надбавок класну кваліфікацію, відповідач діяв з порушенням вимог чинного законодавства. Саме зазначення у довідці розміру грошового забезпечення більшого, ніж це передбачено законодавством, призвело до переплати пенсії ОСОБА_3, чим позивачеві спричинено шкоду у розмірі 880,95 грн. грн.
Стосовно доводу відповідача про пропущення позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Як вбачається з матеріалів справи, про відсутність у ОСОБА_3 надбавки за класну кваліфікацію ГУПФУ дізналося 21.04.2011 р. з листа Харківського ОВК. Адміністративний позов був поданий 05.10.2011 р., тобто у межах шестимісячного строку. Отже, зазначений довід відповідача на увагу суду не заслуговує.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Оскільки судовим розглядом не встановлено факту порушення заявленою субєктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів відповідача у сфері публічно-правових відносин, то позов належить задовольнити.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Харківського обласного військового комісаріату про стягнення суми задовольнити.
Стягнути з Харківського обласного військового комісаріату (ідентифікаційний код - 08166355, місцезнаходження - 61052, м. Харків, вул. Коцарська, буд.56) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344, місцезнаходження - 61022, м. Харків, пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов.; р/р - 256023032099, ХОУ ВАТ “Державний Ощадний банк”, МФО 351823) 880 (вісімсот вісімдесят) грн. 95 коп.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі виготовлена 26.10.2011р.
Суддя А.В. Сліденко