Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2011 р. № 2-а- 13255/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Заічко О.В.,
при секретарі судового засідання - Басовій Н.А.,
за участю сторін:
представника позивача - Кошелевої О.О.
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на
випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості
до ОСОБА_2
проповернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фонд загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4279,71 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.06.2008р. ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Зміївського районного центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу та 17.06.2008 року нею була подана заява про надання статусу безробітного, в якій вона зазначила, що не зареєстрована як суб"єкт підприємницької діяльності, відповідно до заяви відповідачу було надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю з 17.06.2008 р. по 11.06.2009 р..
З 02.12.2008р. ОСОБА_2 припинено виплату допомоги у зв"язку з поновленням безробітної на роботі за рішенням суду відповідно до ст. 31 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та 02.12.2008р. наказом № НТ081204 від 04.02.2008р. знято з обліку у зв"язку з поновленням безробітної на роботі за рішенням суду.
В порушення ст. 36 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідач при реєстрації у центрі зайнятості приховала від державної служби зайнятості дані про свою реєстрацію як суб"єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, тобто той факт, що вона є зайнятою особою, у зв"язку з чим незаконно отримала допомогу по безробіттю у сумі 4279,71 коп., яку позивач просить стягнути з відповідача в примусовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи і вимоги поданого позову, просив суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала у повному обсязі, посилаючись на те, що при присвоєнні їй статусу безробітного, позивач повинен був перевірити всі дані стосовно того що вона є зайнятою особою. Крім цього, відповідач зазначила, що вона не здійснює підприємницьку діяльність.
Заслухавши сторін, дослідивши подані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 10.06.2008р. звернувлась за сприянням у працевлаштуванні до Зміївського районного центру зайнятості, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки.
За заявою ОСОБА_2 від 17.06.2008р. про надання статусу безробітного, в якій вона зазначила, що не зареєстрована як суб"єкт підприємницької діяльності, 17.06.2008р. їй було надано статус безробітної та призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до ст. 23 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п. 2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 17.06.2008р. по 11.06.2009р.
З 02.12.2008р. наказом № НТ081204 від 04.12.2008р. відповідачу припинена виплата допомоги у зв"язку з поновленням на роботі за рішенням суду відповідно до ст. 31 "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та знято з обліку.
Частиною 1 ст. 31 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до ч.2 ст. 36 вказаного Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 36 зазначеного Закону визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Постановою КМУ від 20.03.2006 р. № 357 був затверджений Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Зазначений Порядок визначає механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітного.
Центри зайнятості під час проведення перевірки взаємодіють з органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, державними реєстраторами, управліннями праці та соціального захисту населення, відділами (управліннями) субсидій шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, та під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами, ведення особистого селянського господарства тощо.
Порядок обміну інформацією між зазначеними органами та центрами затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 12.07.2006 р. № 259/407, Постановою правління Пенсійного фонду України від 12.07.2006 р. № 9-3, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 26 липня 2006 р. за № 876/12750 має назву “Порядок обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України”
Згідно п. 6 “Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою КМУ від 20 03 2006 року № 357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених із дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Згідно акту № 143 від 01.07.2010 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець відповідно свідоцтва про державну реєстрацію від 13.04.1995р., що підтверджується довідкою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно ч. 1 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем;
- документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Частиною 9 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;
- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);
- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості.
Згідно ч.ч. 15, 16, 17 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною тринадцятою цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Строк державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем не повинен перевищувати два робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем. Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем повинен видати (надіслати поштовим відправленням) заявнику або уповноваженій ним особі повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, другий примірник якого залучається до реєстраційної справи цієї фізичної особи - підприємця.
Згідно довідки станом на 18.10.2011р. з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 114026 25.12.2007р. було зареєстровано лише рішення ОСОБА_2 про припинення підприємницької діяльності, проте інших дій, прередбачених ч.9 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відповідачем не проводилось.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 114026 станом на 18.10.2011р. запис до Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця відносно відповідача державним реєстратором не вносився.
Тобто, на момент надання статусу безробітного відповідач була зареєстрована, як фізична особа - підприємець з 13.04.1995р. та отримувала матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визна ються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Таким чином, підприємець не може бути визнаний безробітним, оскільки віднесений за конодавством до категорії зайнятого населення.
У відповідності з ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість, як прави ло, приносить доход, що, проте, не виключає протилежного. Неотримання доходів від зайняття підприємницькою діяльністю не змінює статусу особи, яка зареєстрована як підприємець. Тому навіть у випадку відповідного документального підтвердження неотримання доходу, така особа не може бути визнана безробітною.
У разі встановлення центром зайнятості відповідно до Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому зако нодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вар тості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 7 даного Порядку рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається керівником центру зайнятості і оформлюється наказом.
Згідно наказу від 01.07.2010р. № 37 Зміївського районного центру зайнятості про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2, було складено і направлено відповідачу лист - претензію № 737 від 01.07.2010р. про необхідність повернення суми допомоги в розмірі 4279,71 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення, який був отриманий відповідачем, але сума допомоги в добровільному порядку не сплачена.
Повернення коштів особою здійснюється протягом 15 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів.
Відповідачем сума допомоги по безробіттю в розмірі 4279,71 грн. не сплачена по теперішній час.
Таким чином, суд приходить до висновку що вимоги Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 4279,71 грн. правомірні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. ст. 9, 11, 94, 159, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Фонду загальнообов"якового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості (юридична адреса: 61068, м. Харків, вул. Броненосця Потьомкіна, буд. 1-А, код ЄДРПОУ: 03491277) незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 4279.71 (чотири тисячі двісті сімдесят дев"ять) грн. 71 коп. та перерахувати на р/р 37178304900001 в ГУДК у Харківській області, МФО 851011.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28 жовтня 2011 року.
Суддя Заічко О.В.