Постанова № 18851216, 18.10.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2011
Номер справи
11277/11/2070
Номер документу
18851216
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 жовтня 2011 р. № 2-а- 11277/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волкова Л.М., при секретарі судового засідання Добровольська М.С.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1, діє за дорученням від 05.09.11

представника відповідача 1 ОСОБА_2, діє за дорученням № 10734/10/10-019 від 01.12.10

представника відповідача 2 - ОСОБА_3, діє за дорученням № 135/10/32-332 від 10.01.11

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Приватного підприємства "Дінець"

до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області, Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Харківській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування фінансових санкцій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Чугуївської ОДПІ Харківської області № 0001722311 від 10 травня 2011р., визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Харківській області № 20/43/32-255 від 27.04.2011р.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов в повному обсязі, в обґрунтування якого зазначив наступне. 21 квітня 2011 року фахівцями ДПА Харківської області була проведена перевірка кафе позивача Приватного підприємства "Дінець", розташованого за адресою: Чугуївський район, с. Есхар, вул. Леніна, 23, за результатами якої було складено Акт перевірки від 21.04.2011р. № 280/322/30762844, на підставі якого відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р., яким позивачеві нараховано фінансову санкцію у розмірі 665,00 грн. та Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р., яким позивачеві накладено штраф у розмірі 3400грн. Висновок податкового органу щодо порушення порядку ведення обліку товарних запасів в кафе Приватного підприємства "Дінець" та відсутність наочної інформації щодо дозволу або заборони паління зроблений необґрунтовано, упереджено та без будь-якої підстави і не відповідає дійсності, у звязку з чим представник позивача просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р. та Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р. Крім того, Регіональне управління Департаменту САТ ДПА України в Харківській області повноважень на винесення рішень про застосування фінансових санкцій не має.

Представник відповідача 1 - Чугуївської ОДПІ Харківської області позов не визнав, проти задоволення позову заперечував, посилаючись на відповідність висновків перевірки та прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р. про застосування до Приватного підприємства «Дінець» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 665,00 грн. діючому законодавству та фактичним обставинам справи.

Представник відповідача 2 - Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Харківській області, позов не визнав, проти задоволення позову заперечував, посилаючись на відповідність висновку перевірки та прийнятого за її результатами Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р. до Приватного підприємства «Дінець» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3400,00 грн. діючому законодавству та фактичним обставинам справи.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача 1 та представника відповідача 2, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приватне підприємство "Дінець" зареєстровано як юридична особа Чугуївською РДА Харківської області, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 32) та з 21.04.2000р. перебуває на податковому обліку в Чугуївській ОДПІ Харківської області, що підтверджується копією довідки про взяття на облік від 15.04.2010р. № 21 (а.с. 33).

21 квітня 2011 року фахівцями ДПА Харківської області була проведена перевірка кафе, яке належить позивачу Приватному підприємству "Дінець" та розташовано за адресою: Чугуївський район, с. Есхар, вул. Леніна, 23, за результатами якої було складено Акт перевірки від 21.04.2011р. № 280/322/30762844. Відповідно до висновків вказаного Акту, було встановлено наступні порушення: на момент перевірки у приміщенні кафе відсутня наочна інформація з графічним знаком про заборону куріння, чим порушено вимоги ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та порушено встановлений порядок облік товарів за місцем реалізації та зберігання, чим порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (а.с. 7-11). Акт перевірки був підписаний виконавчим директором Приватного підприємства "Дінець" Кошиль Є.І. без заперечень, примірник акту отриманий 21.04.2011р., що підтверджується його підписом на примірнику акту перевірки (а.с. 11).

На підставі вищевказаного Акту перевірки від 21.04.2011р. № 280/322/30762844, Чугуївською ОДПІ Харківської області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р., відповідно до якого було застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 665.00 грн. за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (а.с. 13) та Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України в Харківській області - Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р., яким накладено штраф у розмірі 3400грн. за порушення вимог ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового,коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (а.с. 15).

Податкове повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р. та Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р. було оскаржено позивачем в адміністративному порядку шляхом подання відповідної скарги до ДПА в Харківській області та ДПА України (а.с. 19-21). Рішеннями ДПА в Харківській області від 06.07.2011р. № 2940/10/25-203 (а.с. 29-31) та ДПА України № 11247/6/25-0415 від 17.06.2011р. (а.с. 26-28) скаргу Приватного підприємства "Дінець" від 13.05.2011р. № 4 було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р. та Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р. без змін.

Суд, оцінюючи дії відповідача з огляду на приписи ч. 3 ст. 2 КАС України, приходить до наступного.

Стосовно правомірності винесення Чугуївською ОДПІ Харківської області податкового повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р., суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

З аналізу вказаної норми вбачається, що вона має бланкетний характер та містить посилання на порядок, встановлений законодавством.

Нормами статей 2, ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік» визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством. Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарської операції є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо-безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних можуть складатися зведені бухгалтерські документи.

На виконання зазначених вище приписів Міністерством фінансів України 24.05.1995 року прийняте Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку № 88 (далі Положення № 88), яким визначається порядок створення, прийняття, відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами. Їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (окрім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету.

Пунктом 2.6. вказаного Положення зазначено, що фізичні особи та юридичні особи, які беруть участь у здійсненні операцій, пов'язаних із прийомом і видачею грошових коштів, цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей та інших об'єктів майна, забезпечуються підприємством, установою, що виконує ці операції копіями первинних документів про таку операцію.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо оформлення результатів перевірок дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА від 12.08.2008 року № 534 у разі розташування торговельного об'єкта окремо від бухгалтерії суб'єкта господарювання первинні документи можуть бути пред'явлені на паперових носіях, а у разі знаходження таких документів бухгалтерії можуть пред'являтися роздруковані документи відповідного програмного забезпечення (електронного носія інформації).

До документів, що є підставою для оприбуткування товару, належать накладні та товарно-транспортні накладні. Відсутність за угодою первинних документів, що підтверджують факт отримання та перевезення вантажів, а саме: товарно-транспортних накладних, дорожніх листів є порушенням Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року N 363.

Зазначеними Правилами встановлено, що основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. В ході перевірки Позивачем не було надано товаро-транспортні накладні перевіряючим, попре такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських регістрів. Відсутність відповідних первинних документів, що підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порущенням встановленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

У Акті перевірки від 21.04.2011р. № 280/322/30762844, підписаному виконавчим директором Приватного підприємства "Дінець" Кошиль Є.І. не заперечувалось (а.с. 11), що позивачем не надано прибуткові та товаросупроводні документи в повному обсязі на алкогольні напої опис яких зроблено в додатку № 1 до акту перевірки (а.с. 53), що підтверджено також в судовому засіданні представником позивача, який зазначив, що на місці реалізації та зберігання товару первинні документи, що підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, були частково відсутні. Вказані документи зі слів представника позивача наступного дня подавались до Чугуївської ОДПІ Харківської області, але доказів їх подання до суду не надано. Факт їх подання до Чугуївської ОДПІ Харківської області позивачем, заперечувався в судовому засіданні представником відповідача.

Згідно з ст. 20 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Представником позивача в судовому засіданні не доведено факту дотримання встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відповідність податкового повідомлення-рішення № 0001722311 від 10 травня 2011р. про застосування до позивача штрафних (фінансових) у розмірі 665.00 грн. вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи, у звязку з чим вказане рішення суб'єкта владних повноважень скасуванню не підлягає.

Стосовно прийнятого Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України в Харківській області Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р. на суму 3400грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів у закладах громадського харчування.

Згідно з ч.ч. 4-8 ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!". У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!". У закладах громадського харчування відводиться не менше 50 відсотків площі торгових залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять. Власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів. У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

У Акті перевірки від 21.04.2011р. № 280/322/30762844, підписаному виконавчим директором Приватного підприємства "Дінець" Кошиль Є.І. без заперечень встановлено, що позивачем не необладнані спеціально відведені для куріння місця та не розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння (а.с. 11). Вказане є порушенням вимог ч.ч. 4-8 ст. 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону, - 3400 гривень.

Стосовно посилань представника позивача про відсутність у Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Харківській області повноважень на накладення штрафних санкцій, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 6.4. Наказу ДПА України "Про затвердження Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України" від 10.02.2007р. № 71 Регіональні управління у межах своєї компетенції здійснюють функції застосування до суб'єктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

Таким чином, до повноважень Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Харківській області належить застосування до субєктів господарювання фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відповідність Рішення про застосування фінансових санкцій № 20/43/32-255 від 27.04.2011р. на суму 3400грн. вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи, у звязку з чим вказане рішення суб'єкта владних повноважень скасуванню не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Законом України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”, Наказом ДПА України "Про затвердження Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України" від 10.02.2007р. № 71, Методичними рекомендаціями з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 10.01.2007р. № 2, ст.ст. 11, 71, 94, 160, 161, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Дінець" до Чугуївської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області, Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити в повному обсязі.

2. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 21 жовтня 2011 року.

Суддя Волкова Л.М.