ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2011 року ( 09 год. 45 хв.) Справа № 2а-0870/7326/11
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
при секретарі судового засідання Петрусь Д.К.
за участю представників
позивача не зявився
відповідача не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Запоріжжя
про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
В вересні 2011 Державна податкова інспекція у Хортицькому районі м. Запоріжжя (далі ДПІ у Хортицькому районі, позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, відповідач), просить стягнути з відповідача заборгованість по збору за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля) в сумі 447,99 грн.
В судове засідання представник позивача не зявився. 06.10.2011 від позивача до судового засідання надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі, просить стягнути з відповідача податкову заборгованість у розмірі 447,99 грн. Позовні вимоги обґрунтовує ст.ст.10,11 Закону України «Про державну податкову службу», Законом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 №98/96-ВР (далі Закон №98/96-ВР, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України) та просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання повторно не зявився, письмові заперечення на позов не направив, про причини неявки суду не повідомив. На адресу суду повернулись ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та повістки про виклик, які були направлені відповідачу на адресу його місця проживання : АДРЕСА_1, з відміткою поштового відділення зв'язку: «за закінченням терміну зберігання».
За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
З аналізу наведених норм КАС України, суд вважає, що ухвала про відкриття провадження у справі від 08.09.2011 та судові повістки вручені відповідачу належним чином.
За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників позивача та відповідача.
У звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа-підприємець 03.07.1997 виконавчим комітетом Запорізької міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії В00 №НОМЕР_2.
Судом встановлено, що відповідачем до ДПІ у Хортицькому районі було подано заявку на придбання торгового патенту на право здійснення торгівельної діяльності торгівлею непродовольчими товарами в кіоску №197-Х по вул. Рубана, буд. 7-а з 01.06.2008 по 31.05.2009, під час придбання патенту відповідачем було сплачено 340,00 грн.
На підставі заявки на придбання торгового патенту позивачем відповідачу було видано торговий патент на здійснення торгівельної діяльності ТПБ №031482 періодом дії з 01.06.2008 по 31.05.2009, про що в журналі реєстрації заяв та видачі торгових патентів Хортицького району було зроблено відповідний запис за №50.
За даними облікової картки відповідача з 14.11.2008 у нього виникла заборгованість з плати за придбання торгового патенту в сумі 15,62 грн., яка впродовж 2008-2011 років збільшилась з урахуванням часткової сплати до 305,62 грн.
Через несвоєчасну сплату відповідачем вартості торгового патенту за період з 15.11.2008 по 18.07.2011 відповідачу була нарахована пеня в загальній сумі 142,37 грн.
Останній платіж за торговий патент відповідачем було зроблено 18.07.2011.
Загальна сума заборгованості відповідача з плати по збору за провадження торгівельної діяльності (плата за торговий патент) станом на дату звернення позивача із цим позовом становить 447,99 грн., в тому числі 305,62 грн. основний платіж, 142,37 грн. - пеня.
Визначена сума податкової заборгованість відповідачем не оскаржувалась та на час розгляду справи не сплачена.
Дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав
Частиною 2 та 3 ст. 3 Закону №98/96 встановлено, що під торговельною діяльністю у слід розуміти роздрібну та оптову торгівлю, діяльність у торговельно-виробничій (громадське харчування) сфері за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток.
Під пунктами продажу товарів у цьому Законі слід розуміти, крім іншого, кіоски, палатки та інші малі архітектурні форми, які займають окремі приміщення, але не мають вбудованого торговельного залу для покупців.
Відтак, діяльність, яку здійснював відповідач, є обєктом регулювання Закону №98/96 та могла здійснюватися на підставі торгового патенту.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №98/96-ВР торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними в цьому Законі видами підприємницької діяльності.
Частиною 2 статті 2 Закону №98/96 визначено, що торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені в частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті.
Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 2 Закону №98/96 торговий патент видається за плату суб'єктам підприємницької діяльності державними податковими органами за місцезнаходженням цих суб'єктів або місцезнаходженням їх структурних (відокремлених) підрозділів, суб'єктам підприємницької діяльності, що провадять торговельну діяльність або надають побутові послуги (крім пересувної торговельної мережі), - за місцезнаходженням пункту продажу товарів або пункту з надання побутових послуг, а суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють торгівлю через пересувну торговельну мережу, - за місцем реєстрації цих суб'єктів.
Згідно із ч. 4 ст. 3 Закону №98/96 вартість торгового патенту на здійснення торговельної діяльності встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження пункту продажу товарів та асортиментного переліку товарів.
Вартість торгового патенту за календарний місяць на території обласних центрів встановлюється у межах граничних рівнів від 60 до 320 гривень.
Термін дії торгового патенту на здійснення торговельної діяльності становить 12 календарних місяців.
Згідно із ч. 5 ст. 3 Закону №98/96 оплата вартості торгового патенту на здійснення торговельної діяльності провадиться щомісячно до 15 числа місяця, який передує звітному.
Відповідно до ст. 6 Закону №98/96 кошти, одержані від продажу торгових патентів, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів) за місцем оплати торгового патенту.
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 13.02.2008 №12 «Про затвердження розміру оплати за торгові патенти» (в редакції чинній момент виникнення спірних правовідносин), щомісячна ставка вартості торгового патенту за здійснення торговельної діяльності у місті Запоріжжі у кіосках та палатках, які не мають торговельного залу становила 170,00 грн. (п.3 рішення).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №98/96 суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за порушення строків сплати або неповне внесення чергових платежів нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Частиною 3 статті 9 Закону №98/96 визначено, що контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України.
У відповідності до ст. 7 Закону України від 23.12.2010 р. № 2857-VI «Про Державний бюджет України на 2011 рік», встановлено, що податки і збори, які справлялися до 1 січня 2011 року, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що обліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами /обовязковими платежами/, сплачуються платниками податку у порядку, встановленому Податковим Кодексом України.
Відповідно до п.1 Прикінцевих положень ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI він набрав чинності з 1 січня 2011 року.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачено обовязок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пп. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби, крім іншого, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 41.5 ст. 41 ПК України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Приписами п. 102.4 ст. 102 ПК України встановлено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Таким чином, суд вважає, що податковий борг, який виник у звязку із несплатою відповідачем вищезазначеної заборгованості, підтверджений документально й підлягає стягненню, а строк звернення до суду для стягнення зазначеного боргу ДПІ у Хортицькому районі не пропущено, тому нема потреби його поновлювати, про що також зазначено в ухвалі суду про відкриття провадження від 08.09.2011.
Відповідно до положень пп. 14.1.175. п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно зі ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
На момент розгляду справи в суді, вказана сума податкової зобовязання відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2. 4, 7 - 12, 14, 86, 158- 163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (69114, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету Хортицького району м. Запоріжжя (р/р 31417514700008, отримувач: Місцевий бюджет Хортицького району, код платежу 18040100, код ЄДРПОУ 34676906, банк отримувача: ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) заборгованість по збору за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля), сплачений фізичними особами в сумі 447,99 грн. (чотириста сорок сім гривень 99 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Шара