Постанова № 18844128, 04.10.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.10.2011
Номер справи
2а-2131/11/0170
Номер документу
18844128
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 жовтня 2011 р. (10:10) Справа №2а-2131/11/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :

Головуючого судді Гаманка Є.О.

при секретарі судового засідання Павленко Н.О.,

розглянувши адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансінвест»

до Державної податкової інспекції у м. Судак в АР Крим

третя особа - Судацька міська рада

про визнання незаконними дій та скасування податкового повідомлення-рішення,

Представники сторін:

представник позивача, Кваша С.О.;

представник відповідача, не з'явився;

третя особа, не з'явилась

До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансінвест» до Державної податкової інспекції у м. Судак в АР Крим про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000021503/0 від 21.01.2011 року, яким позивачу нараховане податкове зобовязання по орендній платі за землю у сумі 6155,17 грн., з яких 4396,55 грн. за основним платежем, 1758,62 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

У судове засідання, що відбулося 30.05.11р., відповідач надав заперечення на позов, у яких повідомив суду, що позовні вимоги не визнає. Представник третьої особи надав письмові пояснення у яких просить суд у задоволенні позову відмовити.

У судове засідання, що відбулося 04.10.11р., відповідач та третя особа явку представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцію у м. Судак в АР Крим згідно зі ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ (у редакції чинної на час виникнення спірних відносин) 31.12.2010 року проведено документальну невиїзну перевірку своєчасності декларування та сплати податкових зобовязань по орендній платі за земельні ділянки Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансінвест».

За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт №1141/15-3/31222887 від 31.12.2010 року, в висновках якого зазначено, що перевіркою встановлено порушення ст.21 Закону України «Про оренду землі» у звязку з чим занижено суму орендної плати за землю у сумі 4396,47 грн., у тому числі по періодам:

-за липень 2010 року у сумі 879,31 грн.

-за серпень 2010 року у сумі 879,29 грн.

-за вересень 2010 року у сумі 879,29 грн.

-за жовтень 2010 року у сумі 879,29 грн.

-за листопад 2010 року у сумі 879,29 грн.

На підставі акту перевірки №1141/15-3/31222887 від 31.12.2010 року відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення №0000021503/0 від 21.01.2011 року, згідно з яким позивачу нараховане податкове зобовязання по орендній платі за землю у сумі 6155,17 грн., з яких 4396,55 грн. за основним платежем, 1758,62 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Не погодившись з висновками податкового органу, що викладені у акті перевірки №1141/15-3/31222887 від 31.12.2010 року, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000021503/0 від 21.01.2011 року, яким позивачу нараховане податкове зобовязання по орендній платі за землю у сумі 6155,17 грн., з яких 4396,55 грн. за основним платежем, 1758,62 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи обґрунтованість позивних вимог судом встановлено наступне.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

На час проведення перевірки порядок регулювання земельних відносин встановлений у Земельному кодексі України.

Серед передбачених ст. 12 Земельного кодексу України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.

Статтею 83 Земельного кодексу України визначає, що у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктах, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки це застосоване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником, або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, право на на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, право оренди земельної ділянки оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Розміри плати за використання земельних ресурсів та порядок її сплати, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справлення земельного податку визначені у Законі України «Про плату за землю».

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок і землекористувачі, окрім орендарів і інвесторів - учасників угод про розділ продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно зі ст. 5 вказаного Закону, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка знаходиться у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Статтею 13 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про плату за землю» визначено, що у разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачуються за фактичний період перебування землі у власності, або у користуванні у поточному році.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст.19 Закону України «Про плату за землю»).

Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ст.2 Закону) .

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю») . Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Статтею 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинний на час проведення перевірки)визначено, що податковим зобовязанням було зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Розмір штрафних санкції, які накладались на платника податків за порушення податкового законодавства, та порядок їх застосування були визначені у ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та Судацькою міською радою укладено наступні договори оренди землі:

- від 22.04.2009 року на земельну ділянку площею 0,1118 га, строком до 22.01.2059 року для рекреаційного призначення. Земельна ділянка розташована на території Судацької міської ради за адресою: м. Судак, вул. Курортне шосе, 2. Вказаний договір був зареєстрований Судацьким міським відділом Кримського регіонального філіалу ДП «ЦГЗК» 20.10.2009 року за №04090160048.

Відповідно до п. 9 вказаного договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в трикратному розмірі земельного податку, який визначається Законом України «Про плату за землю» на розрахунковий рахунок місцевого бюджету з дати прийняття рішення Судацької міської ради №1965/37 від 22.01.2009 року.

Пунктом 5 визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2009 рік, яка складає 186571,84 грн.

Згідно п. 11 договору розмір орендної плати визначається згідно розрахунку Управління економіки Судацької міської ради.

Пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції.

- від 03.12.2008 року на земельну ділянку площею 0,0230 га, строком до 03.12.2058 року для розміщення автостоянки. Земельна ділянка розташована на території Судацької міської ради за адресою: м. Судак, пров. Басейний і вул. Жовтнева. Вказаний договір був зареєстрований Судацьким міським відділом Кримського регіонального філіалу ДП «ЦГЗК» 09.04.2009 року за №040901600022.

Відповідно до п. 2.2.1 вказаного договору оренди землі орендна річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у в трикратному розмірі земельного податку, який встановлюється згідно із Законом України «Про плату за землю» та рішенням дати 26 сесії 5 склику №1327/26 від 31.01.2008 року. Цим пунктом визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 2009 рік, яка складає 60584,30 грн.

Пунктом 2.2.3 договору передбачено, що орендна плата може бути переглянута, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Відповідно до п. 2.2.4 договору індексація орендної плати поводиться щорічно згідно з діючим законодавством України «Про плату за землю» станом на дату виплати.

З огляду на зазначене, враховуючи факт дійсності вказаних договорів оренди земельних ділянок, суд приходить до висновку, що на вказані правовідносини розповсюджуються зазначені вище положення Земельного кодексу України, Закону України «Про плату за землю» та Закону України «Про оренду землі».

Судацькою міською радою на 56 сесії 5 скликання від 30.06.2010 року прийнято рішення №2843/56 «Про затвердження технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель розташованих в межах населеного пункту Судак», пункт 2 якого з 01.07.2010 року введено в дію нормативну грошову оцінку земель, розташованих в межах населеного пункту м. Судак. Пунктом 3 зазначеного рішення зобовязано землекористувачів м. Судак у строк до 01.10.2010 року отримати в відділі Держкомзема м. Судак АР Крим витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судак для проведення розрахунку орендної плати. Зазначено рішення було надруковано 09.07.2010 року у газеті «Судацські відомості» №28.

За таких обставин, керуючись встановленим у ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» принципом обовязковості рішень рад з питань, віднесених до їх компетенції, суд приходить до висновку, що, починаючи з 09.07.2010 року, позивач мав сплачувати орендну плату за надані йому в користування земельні ділянки в сумі, яка дорівнювала троєкратному розміру земельного податку, який визначений Законом України « Про плату за землю».

До матеріалів справи залучено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судак станом на 20110 рік №650-20/10-22 від 21.07.2010 року, відповідно до якого нормативна грошова оцінка орендованої Товариством з обмеженою відповідальністю «Трансінвест» земельної ділянки площею 1118 м2 на 2010 рік складає 457720,38 грн.

До матеріалів справи також залучено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судак станом на 20110 рік №650-20/10-22 від 22.07.2010 року, відповідно до якого нормативна грошова оцінка орендованої Товариством з обмеженою відповідальністю «Трансінвест» земельної ділянки площею 230 м2 на 2010 рік складає 155758,30 грн.

Відповідачем надано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки на 2010 рік Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансінвест» від 06.08.2010 року за №168, згідно з яким орендна плата за земельну ділянку площею 1118 м2 за рік складає 13731,61 грн. та розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки на 2010 рік ТОВ «Трансінвест» від 06.08.2010 року за №167, згідно з яким орендна плата за земельну ділянку площею 230 м2 за рік складає 4672,75 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Трансінвест» надано до Державної податкової інспекції у м. Судак в АР Крим уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 08.09.2010 року за вх. №12674.

При підрахунку суми орендної плати за земельну ділянку площею 0,1118 га не взято до уваги рішення Судацької міської ради від 30.06.2010 року №2843/56 «Про затвердження технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель розташованих в межах населеного пункту Судак» та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судак станом на 20110 рік №650-20/10-22 від 21.07.2010року, відповідно до якого нормативна грошова оцінка ділянки з 01.07.2010 року становить 457720,38 грн.

При підрахунку суми орендної плати за земельну ділянку площею 0,0230 га не взято до уваги рішення Судацької міської ради від 30.06.2010 року №2843/56 «Про затвердження технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель розташованих в межах населеного пункту Судак» та витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Судак станом на 20110 рік №650-20/10-22 від 22.07.2010 року, відповідно до якого нормативна грошова оцінка ділянки з 01.07.2010 року становить 155758,30 грн., вартість 1 м2 земельної ділянки становить 677,21 грн.

Матеріали справи свідчать про те,що позивачем надані розрахунки орендної плати та ним сплачено за період з липня по листопад 2010 рокуй орендна плата у розмірі 3272,00 грн., в той час, як згідно з умовами договоріворенди від 03.12.2008 року та від 22.04.2009 року, на підставі вимог Законів України «Про плату за землю» та «Про оренду землі», відповідно до рішення Судацької міської ради №2843/56 від 30.06.2010 року він мав нарахувати та сплатити орендну плату у сумі 7668,47 грн.

Вивчивши матеріали справи, площу орендованої позивачем земельної ділянки, умови договорів оренди, розмір орендної плати, платежі позивача, розрахунок податкового органу, суд прийшов до висновку, що платнику податків правомірно нараховане податкове зобовязання по орендній платі за землю у сумі 6155,17 грн., з яких 4396,55 грн. за основним платежем, 1758,62 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

В силу викладеного відсутні підстави для визнання недійсним та скасування рішення відповідача, прийнятого за результатами вивчення матеріалів перевірки, зафіксованих в акті №1141/15-3/31222887 від 31.12.2010 року.

За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України, якщо судовим рішенням позивачеві відмовлено у задоволенні позову повністю, сплачений ним судовий збір не повертається.

Під час судового засідання, яке відбулось 04.10.2011 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 10.10.2011 року.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.