Постанова № 18843605, 08.09.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.09.2011
Номер справи
2а-6847/09/0170/3
Номер документу
18843605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 вересня 2011 р. Справа №2а-6847/09/0170/3

(16:49) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим

до Комунального підприємства "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів "

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1, дов.,

від відповідача - ОСОБА_2, дов.

Суть справи:

28.05.09р. позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про стягнення заборгованості з відповідача у сумі 434475,00грн.

За результатами автоматичного розподілу справу передано у провадження судді Окружного адміністративного суду АР Крим Кушновій А.О., справі привласнено номер № 2а-6847/09/8/0170. Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.05.2009 р. було відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.08.09 р. провадження у справі № 2а-6847/09/8/0170 було зупинено до набрання судовим рішенням по справі №2а-5567/09/9/0170, яка знаходилась в провадженні Окружного адміністративного суду АР Крим, законної сили. 12.04.11 р. ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим справу № 2а-6847/09/0170/3 прийнято до провадження суддею Шкляр Т.О. Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2010 р. рішення Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.09.2009 р. у справі № 2а-5567/09/9/0170 залишено без змін. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.07.11 р. провадження у справі поновлено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.09.11 р. відмовлено в задоволенні клопотання Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим про зупинення провадження у справі № 2а-6847/09/0170/3 до ухвалення Вищим адміністративним судом України рішення у справі № К-21190/10 (№ 2а-5567/09/9/0170).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог п. 1 постанови Ради Міністрів АР Крим від 25.07.2000 р. № 232 "Про регулювання тарифів на платні послуги" в частині встановлення граничного розміру рентабельності на платні послуги (медичні і профілактичні огляди), які надають лікувально-профілактичні, санітарно-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров'я в розмірі 20%.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що зазначена Постанова Ради Міністрів АР Крим спрямована на врегулювання питань про отримання коштів бюджетним установами, та не поширюється на комунальні підприємства, що не є одержувачами бюджетних коштів. Крім того, відповідач наголошує на тому, що порядок розрахунку сплати за надання послуг медичних і профілактичних, натомість встановлюється лише види платних послуг відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 р. № 1138 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних закладах охорони здоров'я та вищих закладах освіти". Також відповідач звертається до висновків судово-бухгалтерської експертизи № 81 від 15.08.2009 р. у справі № 2а-5567/09/9/0170 за позовом Комунального підприємства "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів " до Державної інспекції з контролю за цінами в АР Крим про визнання протиправним та скасування припису та рішення, відповідно до яких висновки акту перевірки Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим від 03.04.2009 р. № 0116 про завищення коефіцієнту по допоміжному та основному персоналу, на підставі якого розрахована норма рентабельності, наданими документами не підтверджується. Рішення Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.09.2009 р. у даній справі набрало законної сили на підставі ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2010 р.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив провадження у справі № 2а-6847/09/0170/3 зупинити до ухвалення Вищим адміністративним судом України рішення у справі № К-21190/10 (№ 2а-5567/09/9/0170).

Представник відповідача проти зупинення провадження у справі заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів" (ЄДРПОУ 23891898) зареєстровано 08.06.2004 р. виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. К. Маркса, буд. 19, що підтверджується Витягом з ЄДР серії АЄ № 792265 (а.с.48).

03.04.2009 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим проведено перевірку КП "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів" з питань дотримання вимог постанови Ради Міністрів АР Крим від 12.12.2000 р. № 408 (№ 232 від 25.07.2000 р.) при наданні платних послуг лікувально-профілактичними, санітарно-профілактичними державними та комунальними установами охорони здоров'я, за результатами якої виявлено застосування відповідачем в період з 01.04.2008 р. до 28.02.2009 р. в розмірі від 20,32% до 34,3%, про що складено акт № 0116 (а.с. 4-9).

Так, в описовій частині акту зазначено, що в результаті виявленого порушення КП "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів" в період з 01.04.2008 р. до 28.02.2009 р. була необґрунтовано отримана виручка в розмірі 144825,15 грн. (а.с. 9).

06.04.2009 р. Державною інспекцією з контролю за цінами в АР Крим на адресу КП "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів" винесено рішення № 035 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 144825,00 грн., а також штрафних санкцій у сумі 289650,00 грн. (а.с. 3).

Згідно ст. 192 Господарського Кодексу України від 16.03.2003 року № 436 політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами.

В ст. 12 Закону України “Про ціни та ціноутворення" № 507 від 03.12.1990 року вказано, що координація роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюються відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами. Відповідно до п. 1 Положення про державну інспекцію з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, затвердженого Наказом Державної інспекції з контролю за цінами 29.03.2009 року (а.с. 11-12) Державна інспекція з контролю за цінами в АРК є територіальним органом Державної інспекції з контролю за цінами у складі Міністерства економіки України і підпорядковується їй. Пунктом 5 зазначеного Положення Держцінінспекція має право проводити в органах виконавчої влади, підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форм власності, перевірки, повязані з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, а також приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою та організацією суми виручки. Крім того, звертатись до суду про стягнення зазначених коштів у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.

Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що Кабінет Міністрів України: визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління. На виконання вказаного повноваження, Кабінетом Міністрів України затверджена Постанова від 25.12.1996 №1548 “Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”. За п.12 додатку до постанови від 25.12.1996 №1548, Рада міністрів Автономної Республіки Крим регулює (встановлює): тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров'я.

Згідно до ст.3 Основ законодавства України про охорону здоров'я заклади охорони здоров'я - підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.

Згідно наданих до матеріалів справи документів вбачається, що позивач є комунальним підприємством, заснованим Сімферопольською міською радою, та знаходиться в сфері Управління охорони здоровя Сімферопольської міської ради, є юридичною особою. Цілями діяльності підприємства є поліпшення організації і розширення платних послуг, що надаються населенню м. Сімферополя з проведення медоглядів, профоглядів, шоферських комісій, отримання прибутку, задоволення матеріальних і соціальних потреб членів трудового колективу.

Постановою Ради Міністрів АР Крим від 25.07.2000 №232 “Про регулювання тарифів на платні послуги”, в редакції постанови від 12.12.2000 №408, затверджені Граничні розміри рентабельності на платні послуги, які надають лікувально-профілактичні, санітарно-профілактичні державні і комунальні установи охорони здоров'я і граничний розмір плати за медичне обслуговування осіб в спеціалізованих приймальних відділеннях установ охорони здоров'я Автономної Республіки Крим. Під час надання послуг з профілактичного медичного огляду робітників підприємств, організацій, установ, що підлягають обовязковому медичному огляду за рахунок коштів організацій, установ та громадян встановлений граничний розмір рентабельності у розмірі 20%.

Як вбачається з преамбули вказаної постанови, вона прийнята у звязку зі зміною Переліку власних надходжень бюджетних установ та організацій, затвердженого наказом Мінфіну України від 29.06.2000 №146 “Про затвердження Переліку власних надходжень бюджетних установ та організацій”, зареєстрованого у Мінюсті України 17.07.2000 за N418/4639,

Згідно із п.6 ст.2 Бюджетного кодексу України бюджетна установа - орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю утримується за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими.

Постанова Ради міністрів АР Крим від 25.07.2000 №232 “Про регулювання тарифів на платні послуги”, в редакції постанови від 12.12.2000 №408 спрямована саме на врегулювання питання отримання коштів бюджетними установами, та не поширюється на комунальні підприємства, що не є одержувачами бюджетних коштів.

Ст. 240 ГК України встановлює, що прибуток (доход), одержаний суб'єктом господарювання внаслідок порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності, а також суми прихованого (заниженого) прибутку (доходу) чи суми податку, несплаченого за прихований об'єкт оподаткування, підлягають вилученню в доход відповідного бюджету в порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 14 Закону України “Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

Рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін № 035 від 06.04.2009 року (а.с. 3) було оскаржено відповідачем в судовому порядку (справа № 2а-5567/09/9/0170).

За висновками судової експертизи від 15.08.2009 №81 у справі № 2а-5567/09/9/0170 встановлено, що висновки акту перевірки про завищення коефіцієнту по допоміжному та основному персоналу, на підставі якого розрахована норма рентабельності, наданими документами не підтвердились.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.09.09 р. у справі № 2а-5567/09/9/0170 було визнано протиправним та скасовано припис Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим від 06.04.2009 р. № 030 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін КП "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів"; визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції по контролю за цінами в АР Крим від 06.04.2009 р. № 035 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін КП "Міська госпрозрахункова поліклініка профоглядів" (а.с.49-51).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судове рішення у справі № 2а-5567/09/9/0170 на час розгляду справи набрало законної сили на підставі ухвали Севастопольського апеляційного суду від 12.04.10 р., якою вищезазначена постанова залишена без змін (а.с. 52-53).

Позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У судовому засіданні 08.09.11 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 12.09.11 р.

Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У адміністративному позові відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.