ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
22.09.11 р. Справа № 6/175пд
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді _Подколзіної Л.Д.
При секретарі Котенко Т.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Анадольський гранітний карєр” с.Анадоль, Донецької області
до відповідача 1: Донецької обласної державної адміністрації м.Донецьк
до відповідача 2: Волноваської районної державної адміністрації м.Волноваха, Донецької області
до відповідача 3: Дочірнього підприємства „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” м.Донецьк
треті особи на стороні відповідачів: Відділ земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області Держземагенства України м.Волноваха, Донецької області; Асоціація землевпорядкувальних організацій м.Донецьк
про визнання недійсним договору оренди
за участю
представників сторін:
від позивача не з”явився
від відповідача 1 ОСОБА_1- представник по довіреності від 10.01.2011р.
від відповідача 2 не з”явився
від відповідача 3 ОСОБА_2. - представник по довіреності від 05.10.2009р.
від третіх осіб 1, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів не з”явився
Відповідно до ст.77 ГПК України у судових
засіданнях оголошувались перерви з
29.08.2011р. до 06.09.2011р., з 06.09.2011р. до
22.09.2011р.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю „Анадольський гранітний кар”єр” с.Анадоль, Донецької області, звернувся до господарського суду з позовом до Донецької обласної державної адміністрації м.Донецьк до Дочірнього підприємства „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” м.Донецьк, треті особи на стороні відповідачів: Відділ земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області Держземагенства України м.Волноваха, Донецької області; Асоціація землевпорядкувальних організацій м.Донецьк про:
-визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №238 від 07.08.2008р. укладеного між Дочірнім підприємством „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” м.Донецьк та Волноваською районною державною адміністрацією м.Волноваха, Донецької області;
-визнання недійсними розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації №777 від 13.11.2006р., №225 від 12.03.2007р. та розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації №344 від 15.07.2008р.
Відповідач 1, Донецька обласна державна адміністрація м.Донецьк, у відзиві на позовну заяву від 18.06.2009р. пояснив, що не погоджується з твердженням позивача щодо скасування розпорядження голови облдержадміністрації від 15.07.2008р. №344 “Про передачу земельної ділянки в оренду ДП „Донецький облавтодор” ВАТ„ДАК автомобільні дороги України” м.Донецьк, оскільки облдержадміністрація при прийнятті цього розпорядження керувалась ст.124 Земельного кодексу України, згідно з якою передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки. Крім того, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення. Також зазначає, що всі погодження заінтересованих органів, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади були отримані ДП „Донецький облавтодор” ВАТ „ДАК автомобільні дороги України” та поданні на розгляд облдержадміністрації, тому вважає, що дії облдержадміністрації цілком відповідають нормам чинного земельного законодавства.
Третя особа на стороні відповідачів, Асоціація землевпорядкувальних організацій м.Донецьк, у листі вих.№194 від 18.06.2009р. повідомив суд про те, що згідно з укладеним договором №ДО-15/11 від 17.11.2005р. з ДП „Донецький облавтодор” ВАТ „ДАК автомобільні дороги України”, ним була виготовлена проектна продукцію у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вищевказаний проект був виготовлений у двох екземплярах: перший передано замовнику, другий передано у відділ земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області згідно акту приймання-передачі документації від 16.07.2008р.
Відповідач 2, Волноваська районна державна адміністрація м.Волноваха, Донецької області, у відзиві на позовну заяву від 24.06.2009р. заперечив проти позовних вимог та пояснив, що згідно тексту розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації №225 від 12.03.2007р. припиняється право користування земельною ділянкою землекористувачем, позивачем, який у державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців по Волноваському району не значиться. Також зазначив, що підстав для користування земельною ділянкою у позивача не було, оскільки при утворенні орендного підприємства ТОВ „Анадольський гранітний карєр” розпорядженням голови Волноваської районної ради народних депутатів №76 від 15,04.1992р. не зазначається, що це підприємство є правонаступником Курського „Облміжколгоспстрой”обєднання”.
Третя особа на стороні відповідачів, Відділ земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області надав заперечення на позовну заяву №875зем від 09.07.2009 р. в яких зазначив, що у проекті розпорядження та у проекті встановлення меж Анадольської сільської ради (1993,1995р.р.) значиться користувач Анадольський гранітний карєр та за даними державної статистичної звітності форми 6-зем. є користувач саме Анадольський гранітний карєр, а не ТОВ „Анадольський гранітний кар”єр”. Також, вказує на те, що позивач до моменту видання розпорядження від 12.11.2006 р. №777 не скористався правом укладення договору оренди на земельну ділянку та в порушенні вимог ст.125 Земельного кодексу України приступив до її використання, тому райдержадміністрація обґрунтовано припинила право користування землекористувачем „Анадольський гранітний карєр” земельною ділянкою 43,3 га. Зазначена третя особа звернулася до суду з поданням від 09.07.2009р., в якому просила суд зобовязати сторін здійснити комісійне обстеження земельної ділянки, яка є в оренді у ДП „Донецький облавтодор” ВАТ „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” м.Донецьк з метою встановлення наявності на ній обєктів нерухомості, їх стану та приналежності за участю спеціалістів-геодезистів Асоціації землевпорядних організацій, які виконували проект відведення земельної ділянки та представників Бюро технічної інвентаризації, яке видало довідку-свідоцтво на обєкти нерухомості. Суд задовольнив вищевказане подання.
Відповідно до положень статті 69 Господарського процесуального кодексу України термін розгляду справи продовжувався за клопотанням сторін.
Позивач у поясненнях на заперечення відповідача 3 та третьої особи 1 від 18.08.2009р. пояснив, що ТОВ “Анадольський гранітний карєр” було засновано згідно розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації від 10.12.2001р. №792 шляхом реорганізації орендного підприємства “Анадольський гранітний карєр”, який є правонаступником орендного підприємства.
Третя особа, Відділ держкомзему у Волноваському районі Донецької області у висновку на позов зазначили, що в результаті комісійного обстеження земельної ділянки, яка є в оренді відповідача 3 від 30.07.2009р. було виявлено, що обєкти нерухомого майна позивача розташовані за межами відведеної земельної ділянки і тільки частина автомобільної дороги площею 0,30га розташована в межах відведення. Крім того, пояснив що відповідно до п.2.2 Методичних рекомендацій стосовно визначення нерухомого майна, що знаходиться на земельних ділянках, право власності на які підлягає державній реєстрації, затверджених наказом від 14.04.2009р. автомобільна дорога площею 0,30га розташована на території ТОВ “Анадольський гранітний карєр” є асфальтобетонним покриттям, та не відповідає ознакам нерухомого майна.
Неодноразово провадження по справі зупинялося до вирішення спорів по справам №31/139пн, №12/32пн, оскільки дані справи були взаємоповязані зі справою №6/175пд.
Позивач звернувся до суду з заявою від 07.04.2010р., в якій просив суд в якості забезпечення позову заборонити КП „Волноваське БТІ” реєструвати право власності та вносити відомості про це в державний реєстр на об”єкти збудовані на орендованій земельній ділянці, а також заборонити Анадольській сільській раді та її виконкому приймати в експлуатацію та приймати рішення про визнання права власності за об”єктами, збудованими ДП „Донецький облавтодор” ВАТ „ДАК Автомобільні дороги України” на наданій в оренду земельній ділянці. Позивач не навів належних обґрунтувань та не підтвердив документально необхідність застосування заходів забезпечення позову, тому клопотання судом задоволено не було.
Позивачем надані заперечення від 12.01.2011р. щодо пояснень по справі ДП „Донецький облвтодор” ПАТ „”ДАК „Автомобільні дороги України”.
Відповідачем 2, Волноваською районною державною адміністрацією м.Волноваха, Донецької області представлені у матеріали справи заперечення на позов вих.№01-40-11 від 10.01.2011р.
Відповідач 3, Дочірнє підприємство „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України”, надав суду пояснення по справі, в яких зазначив, що позивач набув право власності лише у 2005р., а рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами прийнято у 2004р. Тобто під час його (дозволу) прийняття, права позивача ні яким чином не було порушено, так як він набув право власності на нерухоме майно лише у 2005р. Також наполягав на тому факті, що з матеріалів справи неможливо встановити де саме знаходиться спірна частина дороги, яка належить позивачу, та в якому обсязі порушенні його права.
Усі пояснення та заперечення представлені сторонами по справі розглянуті та прийняті до уваги судом.
Позивач звернувся до суду з клопотанням від 27.01.2011р., в якому просив суд витребувати з КП «Волноваське районне БТІ» м.Волноваха, Донецької області відомості щодо реєстрації за ДП «Донецький облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» яких-небудь обєктів нерухомості, розташованих на земельній ділянці площею 47,2086 га, кадастровий №14211580400:04:000:0432, яку воно орендує на підставі договору оренди від 07.08.2008р., укладеного з Волноваською районною адміністрацією Донецької області. Суд задовольнив дане клопотання позивача та направив відповідний запит до КП «Волноваське районне БТІ» м.Волноваха, Донецької області.
Сторони звернулися до суду з клопотаннями про призначення по справі №6/175пд комплексних експертиз, в яких виклали перелік питань, які вони вважали необхідним поставити експерту на вирішення.
Оскільки у сторін та у суду виникли питання, які потребували спеціальних знань, господарський суд ухвалою від 08.02.2011р. задовольнив клопотання позивача та відповідача 3, про призначення будівельно-технічної та судової будівельно-товарознавчої експертиз, та доручив її проведення Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз м.Донецьк. У зв”язку з чим 08.02.2011р. провадження у справі 6/175пд було зупинено.
14 лютого 2011р. на адресу господарського суду від КП Волноваського БТІ надійшла відповідь №277 від 09.02.2011р. на запит суду разом з інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно.
До господарського суду Донецької області надійшов висновок експерта судової будівельно-технічної експертизи №802/23 від 30.05.2011р.
Ухвалою від 15.08.2011р. господарський суд поновив провадження у справі №6/175пд.
Позивач не погодившись з експертним висновком надав у матеріали справи пояснення від 29.08.2011р. в яких вважає, що експерт перевищив свої повноваження, надавши юридичну оцінку ознакам нерухомого майна. При цьому посилається на рішення господарського суду Донецької області по справі №12/32пн від 19.11.2010р., згідно якого вбачається, що передача в оренду земельної ділянки, на якому розташовані об”єкти, не є власністю орендаря, не позбавляє власника цього об”єкту права власності на них.
Експерт ОСОБА_3. надав через канцелярію суду додаткові пояснення щодо проведеної ним експертизи та пояснив, що огляд об”єктів був проведений у присутності представника відповідача 3, причина відсутності при огляді представників інших сторін йому невідомі.
Відповідач 3, ДП „Донецький облавтодор” ВАТ „ДАК автомобільні дороги України” м.Донецьк, у поясненнях по справі вважає, що автодорога до забою та асфальтована дорога не є нерухомим майном і не може належати позивачу на праві власності.
Судом розглянуті та прийняті до уваги усі пояснення, клопотання та листи сторін, які долучені до матеріалів справи.
Позивач, відповідач 2 та треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, у засідання суду не з”явились, про причину неявки суд не повідомили.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд -
в с т а н о в и в :
Рішенням виконавчого комітету Волноваської районної ради народних депутатів від 24.12.88р. №308 Анадольському гранітному карєру Кооперативно-Державного обєднання „Курскагроппромбуд” затверджено гірський відвід загальнопоширених корисних копалин граніту Анадольського родовища кристалічних порід розташованого в межах землекористування колгоспу ім. Леніна в селі Анадоль площею 59,0га.
Наказом Кооперативно-державного обєднання „Курскагроппромбуд” від 09 грудня 1991р. №358 ліквідовано з 01 січня 1992р. міжгосподарський будівельно-монтажний трест „Агропромспецбуд, міжгосподарський будівельно-монтажний трест „Агропромбудматеріали” та прийнято до складу обєднання „Курскагроппромбуд” структурні підрозділи, зокрема „Анадольський гранкарєр”.
Рішенням виконавчого комітету Волноваської районної ради народних депутатів від 15.04.92р. №76 „Про реєстрацію малих підприємств та перереєстрацію діючих підприємств” було зареєстровано Орендне підприємство „Анадольський гранітний карєр треста „Агропромстройматеріали”.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 10.12.01р. №792 здійснена державна перереєстрація Орендного підприємства „Анадольський гранітний карєр” у Товариство з обмеженою відповідальністю „Анадольський гранітний карєр”.
31 серпня 2004р. позивач звернувся з клопотанням до Анадольської сільської ради про узгодження складання проекту відводу земельної ділянки загальною площею 43,3га строком на 10 років.
Рішенням Анадольської сільської ради Волноваського району Донецької області від 09.09.04р. узгоджено складання проекту відводу земельної ділянки ТОВ „Анадольський гранітний карєр” загальною площею 43,3га для розробки корисних копалин.
Рішенням виконавчого комітету Анадольської сільської ради Волноваського району Донецької області від 02.02.05р. №47 за ТОВ „Анадольський гранітний карєр” визнано право власності на нерухоме майно розташоване на території Анадольської сільської ради: адміністративно - побутове приміщення, ремонтно-механічний блок, приміщення котельні, очисні споруди, електричну підстанцію, вїздну асфальтовану дорогу, асфальтовану дорогу в карєр.
На підставі зазначеного рішення Комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації” здійснило реєстрацію права власності на це нерухоме майно, про що свідчить свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 22.03.2005 року, яке зареєстроване в державному реєстрі прав власності на нерухоме майно за №10243728, номер запису 3332 в книзі 12.
Згідно технічного паспорту, який був виготовлений фахівцями Волноваського БТІ 22.02.2005 року, адміністративні будівлі літ. «А», «А-1», площею 714,3 кв.м.; ремонтно-механічна майстерня літ. «Б», площею 447,7 кв.м; ремонтно-механічна майстерня літ. «В», площею 457,0 кв.м; кузня літ. «Г», площею 40,6 кв.м; котельна літ. «Д», площею 141,4 кв.м; будівля очісних споруд літ. «Е», площею 119,7 кв.м; трансформаторна підстанція літ. «Ж», площею 74,7 кв.м; автодорога №1 площею 6 576,0 кв.м, автодорога №2 площею 1980,0 кв.м належать до споруд капітального типу і розташовані на земельній ділянці загальною площею 10 551,14 кв.м.
Як стверджує позивач для обслуговування цих будівель та споруд, потрібна земельна ділянка площею не менш як 10,6 га.
15 червня 2005р. рішенням №1У/26-143 голова Анадольської сільської ради надав згоду на розробку проекту землевпорядження по відводу земельної ділянки ТОВ «Анадольський гранітний кар'єр» площею 10,0 га із земель сільської ради під господарські і побутові будівлі, розташованими за межами с. Анатоль, Донецької області для подальшого укладання договору оренди.
Як пояснив позивач коли він отримав план вибору земельної ділянки для відповідача 1, ДП «Донецький облавтодор ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», виявилося, що ця ділянка займає половину площі, на якій знаходяться будинки і спорудження, на які виконавчий комітет сільської ради 02.02.2005р. №47 визнав право власності за ним, про що як він вважає свідчить схема до акту вибору земельної ділянки, а також висновок Волноваського районного відділу земельних ресурсів исх.№228зем від 15.03.2007р., і відповіддю відділу земельних ресурсів у Волноваському районі вих.№67-зем від 28.01.2008р.
Розпорядженням №32 від 23.01.2006р. голова Волноваської районної державної адміністрації, надав дозвіл ТОВ «Анадольский гранітний кар'єр» на розробку проекту землевпорядження для відведення земельних ділянок загальною площею 10,0 га земель промисловості з подальшою передачею в оренду терміном на 30 років для промислового використання.
15 березня 2006р. позивачем був укладений договір №112 з ТОВ «Проектно-дослідницьке бюро «ЗЕМГЕОПРОЕКТ» на складання проекту землевпорядження для виділення земельної ділянки площею 10,0 га в оренду терміном на 30 років ТОВ «Анадольський гранітний кар'єр» для обслуговування діючих будівель і споруджень промплощадки і під'їзних автодоріг із земель запасу промисловості Анадольської сільської ради.
Розпорядженням голови Волноваської районної державної адміністрації №777 від 13.11.2006р. ДП «Донецький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надано дозвіл на вибір земельної ділянки та погодження місця розташування кар'єру по добуванню гранітів, діоритів Анадольського родовища загальною площею 52,5739 га на території Анадольської сільської ради за межами населеного пункту в оренду терміном до 18.11.2014 року.
Позивач заперечив проти прийняття зазначеного розпорядження та звернувся до Волноваської РДА зі скаргою. В свою чергу заступник голови Волноваської РДА у листі вих.№03-27з-138від 02.02.2007р. повідомив скаржника про те, що акт вибору земельної ділянки підписано усіма членами комісії та затверджено головою райдержадміністрації на умовах її розташування в межах ліцензійного відводу.
Розпорядженням голови Волноваської районної державної адміністрації від 12.03.07р. №225 припинено право користування землекористувачем „Анадольський гранітний карєр” земельною ділянкою площею 43.0га, утому числі 3,0га земель промисловості, 40,0га земель під відкритими розробками, карєрами. Земельну ділянку площею 43,0га, у тому числі 3,0га земель промисловості, 40,0га земель під вкритими розробками, карєрами передано до земель запасу Анадольської сільської ради, які розташовані за межами населеного пункту.
У листі від 15.03.2007 р. за вих.№228 зем. начальник Волноваського відділу земельних ресурсів дійшов висновку, що проект землевпорядження для відведення в оренду земельної ділянки для ТОВ «Анадольский гранітний кар'єр» не може бути погоджений, тому що частина земельної ділянки, що зазначена в проекті землевпорядження розташована на землях, на яких видано ліцензію на розробку надр третій особі і на них оформлені матеріали узгодження місця розташування кар'єру.
Згідно зі ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.
Позивач посилається на те, що розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації №777 від 13.11.2006р., №225 від 12.03.2007р., №344 від 15.07.2008р. не засновані на вимогах діючого законодавства і підлягають скасуванню. А надання відповідачу 3 в оренду земельної ділянки по договору оренди земельного ділянки №238 від 07.08.2008р. порушує його права, як власника нерухомості, частково знаходженої на виділеній в оренду землі, позбавляє його права користуватися цими об”єктами.
18 листопада 2004 Дочірньому підприємству «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» видано спеціальний дозвіл на користування надрами (реєстраційний № 3515), а саме Анадольським родовищем, для видобування граніту та діориту, термін дії дозволу 10 років до 18 листопада 2014 року.
ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» в період з 18.11.2004 по теперішній час проводились заходи, які були спрямовані на організацію робіт з видобування гранітних порід на території Анадольського родовища, а саме: в період з 2005 по 2007 була розроблена технічна документація з відводу земельної ділянки; розроблений робочій проект доопрацювання кар'єрів з видобування гранітів Анадольського родовища; проведена експертна оцінка за робочим проектом дробильно-сортувального комплексу; розроблений робочий проект електрозабезпечення Анадольського кар'єру; проведена комплексна оцінка впливу на навколишнє середовище до робочого проекту дробильно-сортувального комплексу; придбане устаткування.
31.10.2007 була проведена державна екологічна експертиза відповідності проектної документації нормативним актам з питань охорони навколишнього середовища від №07-6667, а також Державна експертиза землевпорядної документації від 25.03.2008 №1181.
Крім того, ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» були отримані:
- розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» для розташування кар'єру по видобуванню гранітів, діоритів Анадольського родовища» від 26.12.2007 № 1116;
- рішення Волноваської районної ради Волноваського району Донецької області «Про погодження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» для розташування кар'єру по видобуванню гранітів, діоритів Анадольського родовища» від 21.12.2007 № У/14-185 ;
- рішення Анадольської сільської ради «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» від 20.12.2007 № У/21-82;
- висновок Донецької обласної ради по проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» для розташування кар'єру по видобуванню гранітів, діоритів Анадольського родовища на території Анадольської селищної ради Волноваського району Донецької області» від 01.03.2008 №К9-340;
- розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації Донецької області від 13.11.2006 №777 було надано дозвіл Дочірньому підприємству «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» на вибір земельної ділянки та погодження місця розташування карєру по видобуванню гранітів, діоритів Анадольського родовища загальною площею 52,5739га на території Анадольської сільської ради за межами населеного пункту в оренду терміном до 18.11.2014 року.
- розпорядження Голови Донецької обласної державної адміністрації «Про передачу земельної ділянки в оренду ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» від 15.07.2008 №344.
ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» отримано документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор», наказ №232 від 01.11.2007 та титул будови (об'єкта), будівництво якої розпочинається у 2007 році, висновок комплексної державної експертизи по проекту переоснащення дробарко-сортувального комплексу з переробки гранітів Анадольського родовища Донецької області від 01.11.2007 №65-а; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 29.10.2007 №1698/03-1, висновок державної екологічної експертизи С № 07.10.417 від 31.10.2007, сертифікат №3912/07 від 16.06.2007 на проведення гама-спектрометричних досліджень, висновок про вплив видобутку Анадольського місцезнаходження гранітів на навколишнє середовище від 26.10.2007 №03/3-107, висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 04.09.2007 №113, висновком експертизи №14-01-5943.07, висновок експертизи №14.-05.-5827.07, розпорядження Голови районної державної адміністрації від 30.03.2007 №299 від 27.07.2007 № 617, завдання від 19.08.2005 на розробку проектно-кошторисної документації реконструкції, розпорядження Голови обласної державної адміністрації від 21.06.2007 № 395, висновок ДО «СТІДГК», № 14/08 від 22.12.2007, договір оренди землі № 238 від 07.08.2008, проект землеустрою від 2007 , матеріали погодження місця розташування кар'єру.
У процесі слухання сторони наполягали на проведенні комплексних експертиз, оскільки виникли питання, які потребували спеціальних знань.
На вирішення експертів Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз м.Донецьк було поставлено ряд питань на які вони повинні були відповісти.
Згідно висновку експерта судової будівельно-технічної експертизи №802/23 від 30.05.2011р. ОСОБА_3. складеного 30.05.2011р. вбачається, що:
1.Будівельні об'єкти: №1 - підпірна стінка земляної полотнини, яка є монолітним залізобетонним спорудженням 1971р. будівлі і має загальний будівельний обсяг 1 336куб.м.; №2-земляний насип під виробничою дорогою, яка є ґрунтовим відсипанням 1987р. будівлі і має будівельний обсяг 45901 куб.м.; №3 - фундаменти під дробильну машину 1985р. будівництва і має будівельний обсяг 16.8 куб.м.: №4-фундамент під фундаментами під дробильну машину СМД 118 - 2 одиниці 1971 р. будівлі, що має будівельний обсяг 30куб.м.; №5 - дорожнє покриття виробничої дороги, що є щебеневим відсипанням товщиною 20см. зі зв”язуючим матеріалом -бітумом, 1989р. будівлі, будівельним обсягом 6576 кв.м. (далі - об'єкти №№1-5), - не є складеними асфальтованої дороги №1 до кар'єру, розташованому за адресою вул.Зарічна, 1-А с.Анадоль, Волновахского району, Донецької області, і являють собою кістяки окремих об'єктів будівництва.
2.Об'єкти №№ 1,3,4 цілком розташовані на даній земельній ділянці, а об'єкт №2 і №5 (№2 земельна насип та №5 щебенева відсипка колишньої виробничої (технологічної) дороги) частково розташовані на території орендованої земельної ділянки площею 47,2 086га., кадастровий №14211580400:04:000:0432, який орендує ДП „Донецький облавтодор” ВАТ „ДАК Автомобільні дороги України” на підставі договору оренди від 07.08.2008р., укладеного з Волноваської районною адміністрацією Донецької області.
3.У результаті огляду Плану зовнішніх меж «Автодороги загального користування» по території Анадольської сільської ради Волноваського району Донецької області встановлено, що асфальтована дорога №1 не входить у систему автодоріг загального користування, але примикає до автодороги загального користування на ділянці №2 (а).
4.Як було викладено в п.1 досліджень, на момент проведення експертизи, об'єкти №1-5 не зв'язані в технологічний комплекс, виробництва на підставі цих об'єктів немає, устаткування на їхній підставі - немає. Асфальтована дорога №1 не може входити в єдиний технологічний комплекс з об”єктами №1-5.
5.Обстеженням об'єктів і зіставленням з кадастровим планом орендованої земельної ділянки встановлено, що об'єкти, аналогічні об'єктам №1-5 (за винятком асфальтованої дороги №1) можуть бути розташовані на території земельної ділянки, що орендує ДП «Донецький облавтодор», однак, у зв'язку з відсутністю технічної документації на об'єкти №1-5, однозначно ідентифікувати їх не надається можливим, тобто, висновок по даному питанню носить вірогідний характер. 6.Розв'язати питання про вартість об”єктів №1-5 не надається можливим. 7.У зв'язку з відсутністю на момент будь-якого виробництва з використанням об'єктів №1-5, оцінюватися дані об'єкти повинні відповідно до Національного стандарту №2 [2], як окремі об'єкти будівництва. 8.Автодороги не підлягають технічній інвентаризації, тобто, не можуть бути віднесені до нерухомого майна підлягаючої реєстрації, і, відповідно, не можуть належати позивачу на праві власності. 9.Вирішення питання не вимагає спеціальних пізнань, питання може бути вирішено судом самостійно. 10.Виходячи із ознак нерухомого майна, приведених вище дефініцій, автодорога до вибою (кар'єр) і асфальтована дорога №1, у правовому аспекті цього визначення, - не можуть бути класифіковані, як нерухоме майно. Як пояснив у судовому засіданні та письмових поясненнях Експерт ОСОБА_3. при дослідженні матеріалів справи, а також при зіставлені з результатів натурального огляду, ним встановлено, що в матеріалах справи не було документів технічного характеру, по яким можливо було б однозначно та обґрунтовано ідентифікувати об”єкти, які перелічені в ухвалі суду. При огляді документів, представлених позивачем у судовому засіданні, був наданий проект Реконструкції, але відомостей про виконання цього проекту немає. З наданого позивачем технічного паспорту, а саме з плану дільниці також неможливо однозначно визначити, чи є дороги, перелічені в таблиці „Характеристики об”єктів” цього паспорту, об”єктами, зображеннями на плані, так як їх конфігурації не відповідають результатам натурального огляду.
Суд відхиляє ствердження позивача про те, що йому не було відомо про дату „натурального обстеження об”єктів №№1-5 та асфальтної автодороги”, оскільки господарський суд Донецької області 18.03.2011р. надіслав на адресу сторін лист від 18.03.2011р., в якому просив останніх забезпечити вільний доступ до об”єктів дослідження в місці їх знаходження та створити належні умови для роботи експертом, а також забезпечити виїзд експерта до міста дослідження 23.03.2011р. о 10:00год. (час прибуття за експертом, який буде очікувати за адресою: м.Донецьк, вул.Дубравна 1-б).
Дослідивши всі матеріали справи в їх сукупності та приймаючи висновок експерта Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз м.Донецьк судом встановлено наступне.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно із ст.ст. 13, 41 Конституції України від імені українського народу права власника, зокрема на землю, здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст. 142, 143, 144, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Зокрема, відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі».
В силу ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про оренду землі» в редакції, яка діяла на момент звернення ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Волноваської районної ради Донецької області та Анадольської сільської ради, особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Таким чином, волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
Крім цього, згідно з Порядком вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2004 №427, юридична особа, заінтересована у відведенні земельної ділянки, звертається з клопотанням до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень якої належить вирішення питання про вибір земельної ділянки, яка реєструє клопотання в день його подання з присвоєнням реєстраційного номера, розглядає клопотання і в п'ятиденний строк після реєстрації надсилає постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів (далі - комісія), утвореній відповідною радою або держадміністрацією.
Результати роботи комісії оформляються актом вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, який підписується головою і членами комісії, скріплюється печатками і разом з матеріалами, що використовувалися під час його складання, передається юридичній особі, для подання до сільської, селищної, міської ради, районної, Київської чи Севастопольської міської держадміністрації з метою прийняття відповідного рішення.
Відповідно до п. 11 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Згідно з протоколом чотирнадцятої сесії Волноваської районної ради V скликання від 21.12.2007, наданим представником відповідача 1, на пленарному засіданні були присутні 35 депутатів при загальному складі 50, що складає більше половини тому сесія вважається правомочною. Отже, внесений проект рішення «Про погодження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» для розташування карєру для видобутку гранітів, діоритів Анадольского родовища» було прийнято з дотриманням встановленої законом процедури, яке на момент розгляду справи не скасоване у встановленому законом порядку.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його і в межах своїх повноважень приймають рішення про надання земельної ділянки.
При наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації.
Всі вищезазначені погодження заінтересованих органів, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади були отримані Дочірнім підприємством «Донецький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та подані на розгляд облдержадміністрації. Розглянувши надані матеріали, 15.07.2008р. головою Донецької обласної державної адміністрації було винесено розпорядження №344, яким було затверджено проект землеустрою та передано земельну ділянку в оренду.
Як зазначалося вище, позивач просить суд визнати недійсними розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації №777 від 13.11.2006 та розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації №344 від 15.07.2008, які,за своєю суттю, є актами ненормативного характеру.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Акти ненормативного характеру (індивідуальні акти) - породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Форми, найменування і порядок прийняття актів державними чи іншими органами (далі - акти) залежать від місця даного органу в системі відповідних органів та його компетенції і регламентуються Конституцією України, відповідними законами України та положенням (статутом) про такий орган.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
В даному випадку, позивач набув право власності лише у 2005 році, а рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами прийнято у 2004 році.
Тобто під час його (дозволу) прийняття, права позивача ні яким чином не було порушено, так як він набув право власності на нерухоме майно лише у 2005 році.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування та розпорядження землею.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Як вже було встановлено вище, рішення Волноваської районної ради Волноваського району Донецької області «Про погодження проекту землеустрою по відводу земельної ділянки ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» для розташування кар'єру по видобуванню гранітів, діоритів Анадольського родовища» від 21.12.2007 № У/14-185, яке є дійсним, внаслідок чого й розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації №344 від 15.07.2008 відповідає вимогам діючого законодавства.
Оскільки укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, а рішення органу виконавчої влади відповідає діючому законодавству виходячи із вищенаведеного, то спірний договір оренди земельної ділянки від 07.08.2008 №238 не може бути визнаний недійсним.
Відповідно до п. 26 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», особами, які беруть участь у справі про визнання правочину недійсним, є насамперед сторони правочину. Як вже зазначалося вище, під час прийняття дозволу, права позивача ні яким чином не було порушено, так як він набув право власності на нерухоме майно лише у 2005 році, внаслідок чого у позивача відсутнє й порушене право.
Згідно зі ст. 8 ЗУ «Про автомобільні дороги» автомобільні дороги загального користування поділяються на автомобільні дороги державного та місцевого значення. Автомобільні дороги місцевого значення поділяються на територіальні, обласні та районні. До районних автомобільних доріг належать автомобільні дороги, що з'єднують адміністративні центри сільських населених пунктів з іншими населеними пунктами у межах району, інші населені пункти між собою, з підприємствами, об'єктами культури, іншими дорогами загального користування.
Автодорога до забою є єдиною автодорогою, яка сполучає карєр з іншою дорогою загального користування та населеним пунктом, тобто є дорогою загального користування, і як наслідок - не може бути у власності приватних осіб.
При цьому суд зазначає, що прийняття рішення про затвердження матеріалів із землеустрою і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у цьому, відноситься до виключної компетенції відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування, під час прийняття якого зясовуються усі обставини, що мають значення для прийняття такого рішення, аналізуються надані документи та вживаються інші необхідні процесуальні дії, передбачені нормами спеціального законодавства.
Відповідно до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, яка затверджена наказом державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 №127 та зареєстрована в міністерстві юстиції України 10.07.2001 за №582/5773, до об'єктів, що підлягають технічній інвентаризації, належать: житлові будинки квартирного типу різної поверховості; житлові будинки садибного типу, розташовані на окремих земельних ділянках; будинки і споруди громадського та виробничого призначення, інженерні мережі, елементи благоустрою тощо; господарські будівлі (сараї /хліви/, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції, сміттєзбірники тощо);господарські споруди (колодязі, вигрібні ями, огорожі, ворота, хвіртки, замощення тощо); садові та дачні будинки, гаражі (що не відносяться до господарських: багатоповерхові, підземні, одноповерхові-блокові).
Із цього випливає, що дорога не підлягає технічній інвентаризації, отже вона не відноситься до складу нерухомого майна.
Крім того, в законодавчих актах відсутнє визначення асфальтобетонного покриття, міститься воно лише в Інструкції із складання звітності за формою №1-ДГ «Звіт про наявність автомобільних доріг загального користування та їх благоустрій», затвердженій наказом Державної служби автомобільних доріг від 19.07.2006 №284.
Так, Інструкція розглядає асфальтобетонне покриття як одне із типів дорожнього покриття. А саме, асфальтобетонне покриття - це удосконалене покриття капітального типу, яке збудовано з ущільнених асфальтобетонних сумішей (гарячих, теплих) (розділ 4 Інструкції).
Слід зазначити, що аналіз нормативно-правових актів різної юридичної сили свідчить, що асфальтобетонне покриття використовується як складова об'єктів, які мають різне функціональне призначення, зокрема - як складова дорожнього покриття, тротуару тощо. Так, за Законом України «Про автомобільні дороги» дорожнє покриття - це укріплені верхні шари дороги, що сприймають навантаження від транспортних засобів (стаття 1).
Тобто асфальтобетонне покриття - це верхній шар землі з твердим покриттям, яке впливає на довговічність, зокрема, дороги.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з акту комісійного обстеження земельної ділянки від 30.07.2009, в межах земельної ділянки, яка є в оренді ДП «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» розташована частина автомобільної дороги довжиною 500 метрів, але як вбачається із змісту судової експертизи встановити чи проходять будь-які дороги по території земельної ділянки, що належить на праві оренди відповідачу 3 неможливо.
При прийнятті рішення, суд виходить з того, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Відповідно зі ст.43 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
Отже, суд в межах своєї компетенції здійснює перевірку вже прийнятих рішень (вчинених дій, бездіяльності) субєктів владних повноважень. З огляду на викладене, суд відмовляє Товариству з обмеженою відповідальністю «Анадольський гранітний карєр» у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 3 на вимогу суду платіжним дорученням №392 від 01.03.2010р. оплатив витрати по проведеній Донецьким науково-дослідницьким інститутом судових експертиз м.Донецьк судової будівельно-технічної експертизи №802/23 згідно виставленого рахунку №282 від 28.02.2011р. у сумі 1804грн. 32коп., а отже суд покладає дані витрати на позивача.
Судові витрати покладаються на позивача згідно вимог ст. 49 ГПК України.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 33, 34, 41, 43, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю „Анадольський гранітний кар”єр” с.Анадоль, Донецької області до Донецької обласної державної адміністрації м.Донецьк та до Дочірнього підприємства „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” м.Донецьк, за участю третіх осіб на стороні відповідачів: Відділ земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області Держземагенства України м.Волноваха, Донецької області; Асоціація землевпорядкувальних організацій м.Донецьк про:
-визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №238 від 07.08.2008р. укладеного між Дочірнім підприємством „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” м.Донецьк та Волноваською районною державною адміністрацією м.Волноваха, Донецької області;
-визнання недійсними розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації №777 від 13.11.2006р., №225 від 12.03.2007р. та розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації №344 від 15.07.2008р., відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Анадольський гранітний кар”єр” (85790 с.Анадоль, Донецької області, вул.Заречна, 1а, ЄДРПОУ 02825472) на користь Дочірнього підприємства „Донецький облавтодор” Відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія автомобільні дороги України” (83001 м.Донецьк, пр-т.Комсомольський, 6а,ЄДРПОУ 32001618) витрати по проведеній судової будівельно-технічної експертизи №802/23 у сумі 1804грн. 32коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
У судовому засіданні 22.09.2011р. проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27.09.2011р.
Суддя Подколзіна Л.Д.
< Список ><Довідник >
< Список ><Довідник >
< Текст >