Рішення № 18783578, 19.10.2011, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
19.10.2011
Номер справи
10/17-3161-2011
Номер документу
18783578
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

Підлягає публікації в ЄДРСР

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"19" жовтня 2011 р.Справа № 10/17-3161-2011 за позовом Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області

до відповідача Дочірнього підприємства „Енерго-Міро”

про розірвання договору оренди та стягнення 307292,28 грн.

Суддя Смелянець Г.Є.

за участю представників сторін

від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 18.05.2011р. №01-11/142;

ОСОБА_2 за довіреністю від 22.07.2011р. №01-11/219

від відповідача: не зявився

Суть спору: Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області звернулося до ДП „Енерго-Міро” з позовом, в якому просить господарський суд Одеської області розірвати договір оренди майна №35/2009 від 25.12.2009р. укладений між Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області та ДП „Енерго-Міро” та стягнути з ДП „Енерго-Міро” 307292,28 грн., з яких 255620,05 грн. основний борг з орендної плати та 10387,22 грн. пеня.

Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги, про що надав до суду відповідну заяву від 03.10.2011р. за вх.№33919/2011, згідно з якою просить суд розірвати договір оренди майна №35/2009 від 25.12.2009р. укладений між Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області та ДП „Енерго-Міро” та стягнути з ДП „Енерго-Міро” 308793,99 грн., з яких 296905,06 грн. основний борг з орендної плати та 11888,93 грн. пеня.

Відповідач надав до суду відзив на позов, який залучений судом до справи 26.09.2011р., та згідно з яким відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволені позову, з посиланням при цьому на те, що майно, яке є предметом договору оренди не є власністю територіальної громади м. Теплодара, що позбавляє позивача права розпорядження цим майном, а тим більш оспорювати будь-які договори повязані з цим майном у судовому порядку, оскільки рішенням господарського суду Одеської області від 03.10.2005р. у справі №21/139-05-4718 визнано недійсним рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради „Про постановку на балансовий облік обєктів, переданих у комунальну власність м. Теплодар ВАТ „Одесаобленерго” від 17.11.2004 р. за № 300/В-04; визнано недійсним пункт 8 Додатку до рішення Теплодарської міської ради Одеської області „Про затвердження рішень виконкому, прийнятих у міжсесійний період” від 12.01.2005 р. за № 349 ІV; визнано недійсним рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради „Про оформлення свідоцтва про право власності” від 17.01.2005 р. за № 9/В 05; зобовязано Теплодарське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості відновити державну реєстрацію права власності ТОВ „Залізничний цех” на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства „Залізничний цех”. Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 23.09.2008р., яка залишена без змін постановою ВГСУ від 09.12.2008р. скасовано рішення господарського суду Одеської області від 09.06.2008р. у справі №24-28-25/245-07-6381, яким визнано недійсним свідоцтво про право власності ОП „Залізничний цех” від 03.05.1995р. №П-438 на майно цілісного майнового комплексу та провадження у справі припинено.

Позивач надав до суду додаткові пояснення по справі від 07.10.2011п. за вх. №34657/2011, в яких посилається на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.1995 року № 514 „Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність” прийнято пропозицію Одеської обласної ради, погоджену з Міністерством Енергетики та Електрифікації про передачу загальнодержавного майна Одеської ТЕЦ-2 виробничого енергетичного об'єднання „Одесаенерго” у комунальну власність. На підставі наказу Міністерства Палива та Енергетики України № 543 від 03.09.2004 року „Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області”, ВАТ ЕК „Одесаобленерго” актом прийому-передачі від 12.11.2004 року, затвердженим Міністерством Палива та Енергетики України 30.11.2004р. передало до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар залізничний комплекс з обладнанням і транспортними засобами. Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності”, право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акту приймання-передачі, а тому з 12.11.2004р. Теплодарська міська рада є власником вищевказаного залізничного комплексу. При цьому дії ВАТ ЕК „Одесаобленерго” і Мінпаливенерго України, повязані з передачею у комунальну власність спірного майна, ніколи ніким не оскаржувались та в судовому порядку незаконними не визнавалася. На підставі розпорядження міського голови міста Теплодар №198 від 02.08.2005р. оформлено свідоцтво про право власності на імя Теплодарської міської ради Одеської області на залізничний комплекс, який складається з тепловозного депо, допоміжного корпусу тепловозного депо, службово-технічного будинку, підїзної колії від станції Вигода, підїзної колії до бази ВРП, внутрішньо-майданчикових залізничних колій. 02.08.2005р. Теплодарським бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості видано витяг за №7945452 про реєстрацію права власності на „Залізничний комплекс”, а відповідно до ст.3 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” державна реєстрація прав є обовязковою. Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. При цьому ані вказане розпорядження, ані свідоцтво про право власності ніким не оскаржувалося та в судовому порядку незаконними не визнавалися. Згідно листа Теплодарського бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості від 06.11.2011р. №71 на теперішній час обєкт нерухомого майна „Залізничний комплекс” в цілому розташований за адресою Одеська область, м. Теплодар, Промзона, зареєстрований 02.08.2005р. в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно за Теплодарською міської радою Одеської області.

Ухвалою від 26.09.2011р. строк вирішення спору у даній справі продовжений на 15 днів до 23.10.2011р. у звязку із задоволенням відповідного клопотання позивача.

19.10.2011р. за вх.№36060/2011 господарський суд одержав клопотання відповідача, згідно з яким відповідач просить суд відкласти розгляд справи, який призначено на 19.10.2011р. о 14 год. у звязку з хворобою представника відповідача.

Вказане клопотання відхилено господарським судом, з огляду на те, що суд позбавлений можливості відкласти розгляд справи та належним чином повідомити відповідача про час і місце наступного засідання, оскільки строк вирішення спору у даній справі, який вже продовжений господарським судом на 15 днів у звязку із задоволенням відповідного клопотання позивача, закінчується 23.10.2011р. Окрім того, до клопотання про відкладення розгляду справи відповідач не надав жодних доказів, які підтверджують посилання останнього на хворобу представника, а відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.85 ГПК України у судовому засіданні за участю представників позивача оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

Згідно з Положенням про Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради, затвердженого рішенням Теплодарської міської ради Одеської області від 16.10.2002р. №54-VІ-ХХІV, Управління утворюється міською радою для реалізації повноважень міської ради по управлінню майном територіальної громади м. Теплодар. Одним із основних завдань Управління є реалізація на території міської ради державної та регіональної політики Теплодарської міської ради у сфері управління майном міста. Управління відповідно до покладених на нього завдань виконує функції по управлінню майном в т.ч. витупає орендодавцем цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), що перебувають у власності територіальної громади міста.

Згідно Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, яке 02.08.2005р. видано виконавчим комітетом Теплодарської міської ради Одеської області на підставі розпряження міського голови Теплодарської міської ради Одеської області від 02.08.2005р. №198 «Про оформлення свідоцтва про право власності на спеціальному бланку на залізничний комплекс», власником комплексу «Залізничний комплекс»в цілому, який розташований за адресою Одеська область, м. Теплодар, Промзона загальною площею 878,8 кв.м., та складається з тепловозного депо 389,6 кв.м.; допоміжного корпусу тепловозного депо 219,4 кв.м.; службово-технічного будинку 269,8 кв.м.; підїзної колії від станції Вигода 2-671 м; підїзної колії до бази ВРП 5111 м.; внутрішньо майданчикових залізничних колій 13763 м, які складаються з залізничної колії №1,2 проммайданчика; внутрішньо майданчикова з/колія ділянка №1 колія №3; залізнична колія будбази ділянка №3,4; залізнична колія будбази ділянка №3,4,5 являється Теплодарська міська рада Одеської області.

02.08.2005р. Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості прийнято рішення про державну реєстрацію права комунальної власності на комплекс «Залізничний комплекс»в цілому, розташований за адресою Одеська область м. Теплодар, Промзона за Теплодарською міською радою Одеською області, про що свідчить Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно за №7945452 від 02.08.2005р.

Згідно з довідкою Теплодарського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості від 06.10.2011р. за вих.№71 обєкт нерухомого майна «Залізничний комплекс»в цілому, що розташований за адресою Одеська область, м. Теплодар, Промзона зареєстрований 02.08.2005р. в електронному Реєстрі право власності на нерухоме майно за Теплодарською міською радою Одеської області на підставі Свідоцтва про право власності від 02.08.2005р.

25.12.2009р. між Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради в Одеській області (орендодавець, позивач) і ДП „Енерго-Міро” (орендар, відповідач) укладений договір оренди, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар №35/2009 згідно з яким орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування комунальне майно територіальної громади м. Теплодар, яке знаходиться на балансі Управління майна та інвестицій: 23,779 км залізо дорожніх підїзних колій ринковою вартістю станом на 23.12.2009р. 7629132 грн. згідно „Звіту про незалежну оцінку частини підїзних колій протяжністю 23,799 км, що належіть до Теплодарської міської ради та розміщені за адресою 65490, м. Теплодар, Промзона”. Ціль використання майна: виробниче використання залізничних колій для забезпечення подачі цистерн до промзони м. Теплодар від станції Вигода Одеської залізниці.

Згідно з умовами п.2.1., п.2.2. договору орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі і акті приймання-передавання майна. Обовязок щодо складення акту приймання-передавання „Про надання майна в оренду” покладається на орендодавця. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається територіальна громада м. Теплодар.

Відповідно до умов п.3.1. договору орендна плата та платежі перераховується орендарем на вказані орендодавцем бюджетні рахунки не пізніше 10 числа кожного місяця, наступного за завітним, з урахуванням щомісячного індексу інфляції відносно суми орендної плати, яка визначена за перший місяць при укладенні договору оренди, та яка становить 38145,66 грн. на термін з 25.12.2009р. по 31.08.2010р. (розрахунок додається в додатку №1). З 01.09.2010р. розмір орендної плати буде визначений Додатковою угодою до цього договору. Оренда плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції, якій публікується Мінстатом України. У разі користування майном протягом неповного календарного року, орендна плата за дні користування визначається пропорційно дням користування.

Умовами п.3.3. договору передбачено, що орендна плата та платежі, перераховані несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується до бюджету з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, уключаючи день оплати.

Згідно з умовами п.3.4. договору якщо орендар не сплачує орендну плату протягом 90 діб після строку оплати, вказаного п.3.1., договір за вимогою орендодавця може бути достроково розірваним, що не знімає відповідальності орендаря від обовязків по сплаті пені та орендної плати за термін користування майном.

Умовами п.3.6. договору встановлено, що вказана у п.3.1. договору орендна плата не враховує ПДВ, комунальні послуги, а також податок на землю, плату за яку орендар здійснює окремо у розмірах та терміни, які визначені відділом земельних ресурсів виконавчого комітету Теплодарської міської ради.

Згідно з умовами п.9.1. договору цей договір укладено строком на 5 років, що діє з 25.12.2009р. до 25.12.2014р.

Додатком №1 до цього договору є Розрахунок орендної плати №1, а Додатком №2 до договору є Акт приймання-передавання „Про надання майна в оренду” від 25.12.2009р., згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв наступне майно: підїзна залізнична колія від станції Вигода 20671 та внутрішньо майданчикові залізничні колії 3128 м, з них: колія від 2С до упора 575 м, 2 колії від 1С до 2С довжиною по 568 м кожна 1316 м, від 6Сдо 9С 120 м, колія від 9С до упора 887 м, всього колій 23799 м.

Поряд з цим судом встановлено, що орендар в строк до 10.01.2011р. не сплатив орендодавцю орендну плату за грудень 2010р. в сумі 41285,01 грн., а 01.02.2011р. перерахував орендодавцю орендну плату в сумі 45000 грн., що підтверджується довідкою Відділення Державного казначейства у м. Теплодар ГУДКУ в Одеській області від 05.10.2011р. №22-01-09/145. Отже станом на 10.02.2011р. сальдо на користь орендаря становило 3714,99 грн.

В строк до 10.02.2011р. орендар не сплатив орендодавцю орендну плату за січень 2011р. в сумі 41615,29 грн. В строк до 10.03.2011р. орендар не сплатив орендодавцю орендну плату за лютий 2011р. в сумі 42031,44 грн. В строк до 10.04.2011р. орендар не сплатив орендодавцю орендну плату за березень 2011р. в сумі 42409,72 грн. В строк до 10.05.2011р. орендар не сплатив орендодавцю орендну плату за квітень 2011р. в сумі 43003.46 грн. В строк до 10.06.2011р. орендар не сплатив орендодавцю орендну плату за травень 2011р. в сумі 43562,50 грн. В строк до 10.07.2011р. орендар не сплатив орендодавцю орендну плату за липень 2011р. в сумі 44086,64 грн.

Таким чином борг відповідача з орендної плати за грудень 2010р., січень-липень 2011р. становить 296905,06 грн.

За порушення строків оплати орендної плати позивач нарахував відповідачу пеню, розмір якої згідно з розрахунком пені, який наданий до заяви про уточнення позовних вимог, становить 11888,93 грн.

Окрім того, судом встановлено, що рішенням господарського суду Одеської області від 03.10.2005р. у справі №21/139-05-4718 за позовом ТОВ «Железнодорожний цех»до Теплодарської міської ради, Теплодарського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості, Виконавчий комітету Теплодарської міської ради, за участю третіх осіб: Міністерство палива та енергетики України, Фонду державного майна України визнано недійсним рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради „Про постановку на балансовий облік обєктів, переданих у комунальну власність м. Теплодар ВАТ „Одесаобленерго” від 17.11.2004 р. за № 300/В-04; визнано недійсним пункт 8 Додатку до рішення Теплодарської міської ради Одеської області „Про затвердження рішень виконкому, прийнятих у міжсесійний період” від 12.01.2005 р. за № 349 ІV; визнано недійсним рішення Виконавчого комітету Теплодарської міської ради „Про оформлення свідоцтва про право власності” від 17.01.2005 р. за № 9/В 05; зобовязано Теплодарське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості відновити державну реєстрацію права власності ТОВ „Железнодорожний цех” на майно цілісного майнового комплексу орендного підприємства „Залізничний цех”.

Поряд з цим рішенням господарського суду Одеської області від 22.06.2009р. у справі №20/38-09-1128 Теплодарській міській раді Одеської області відмовлено у задоволені позову до ТОВ «Залізничний цех», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство палива та енергетики України, ВАТ ЕК «Одесаобленерго», Фонд державного майна України, КП «Теплодарське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості»про визнання права власності на залізничний комплекс, а саме: тепловозне депо № 89; будинок допоміжного корпусу тепловозного депо; залізничні колії № 1, 2 проммайданчика; внутрішньо-майданчикові з/дороги ділянка № 1 шлях № 3; службово-технічний будинок АТЕЦ № 89 А; підїзна колія до бази ВРПа; підїзна колія від ст. Вигода; залізнична колія будбази дільниці 3, 4, 5; залізнична колія будбази дільниці 3, 4, що розташовані за адресою: Промзона, м. Теплодар, Одеська область та про зобовязання ТОВ „Залізничний цех” звільнити обєкти, які знаходяться у його незаконному користуванні, а саме: тепловозне депо № 89, будинок допоміжного корпусу тепловозного депо, підїзну колію від ст. Вигода.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:

Як вище встановлено господарським судом, строкове платне користування залізничними коліями 23799 м, які розташовані за адресою 65490, м. Теплодар, Промзона (надалі обєкт оренди) здійснюється відповідачем на підставі відповідного договору оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар №35/2009 від 25.12.2009р., який укладений між відповідачем (орендар) і позивачем (орендодавець).

При цьому на момент розгляду справи вищевказаний договір оренди є чинним та не визнаний недійсним у встановленому законом порядку.

Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (в редакції Закону України від 14.03.1995р. N 98/95-ВР), цей Закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Так, згідно ч.1 ст.2 вказаного Закону України, орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендар зобовязаний вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі, у ч.1 ст. 19 вказаного Закону передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Вимогами ч. 1, ч.5 ст.762 ЦК України також встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Між тим, із вище встановлених обставин справи випливає, що внаслідок несвоєчасної та неповної оплати орендної плати з грудня 2010р. по серпень 2011р. у відповідача утворився борг в сумі 296905,06 грн., в т.ч. борг за січень 2011р. в сумі 37900,30 грн., борг за лютий 2011 в сумі 42031,11 грн., борг за березень 2011р. в сумі 42409,72 грн., борг за квітень 2011р. в сумі 43003,46 грн., борг за травень 2011р. в сумі 43562,50 грн., борг за червень 2011р. в сумі 43911 грн., борг за липень в сумі 44086,64 грн. При цьому несплата орендної плати відповідачем становить більш ніж 3 місяці підряд.

Відповідно до вимог ч.1 ст.526 ЦК України, зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобовязань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 ГК України.

Згідно з вимогами ч.1 ст.230 ГК України штрафними санкціями в цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобовязаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання зобовязання. Вимогами п.3 ч.1 ст.611 ЦК України також передбачено, що одним із наслідків порушення зобовязання є сплата неустойки, а в силу вимог ч.2 ст.551 ЦК України, якщо предметом неустойки (пені) є грошова сума, її розмір встановлюються договором або актом цивільного законодавства.

Умовами п.3.3. договору встановлено, орендна плата та платежі, перераховані несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується до бюджету з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, уключаючи день оплати.

Між тим, господарським судом встановлено, що розрахунок пені, який здійснений позивачем, та згідно з яким розмір нарахованої відповідачу пені становить 11888,93 грн. не відповідає встановленим обставинам справи щодо прострочення відповідача та розміру прострочення відповідача, а тому господарським судом самостійно здійснений розрахунок пені, із врахуванням при цьому кінцевої дати нарахування пені, яка визначена самим позивачем у розрахунку пені. За розрахунком суду розмір нарахованої відповідачу пені становить 11227,78 грн.

/Розрахунок пені: (Постановою правління НБУ від 09.08.2010р. №377 „Про регулювання грошово-кредитного ринку” з 10 серпня 2010 року облікову ставку установлено в розмірі 7,75% річних. Формула нарахування пені: борг х подвійну облікову ставку / 365 днів х кількість днів прострочення).

Нарахування пені на борг з орендної плати за січень: 37900,30 грн. з 11.02.2011р. по 11.08.2011р. за 181 день прострочення = 2913,13 грн. Нарахування пені на борг з орендної плати за лютий: 42031,44 грн. з 11.03.2011р. по 11.08.2011р. за 153 дні прострочення = 2730,89 грн. Нарахування пені на борг з орендної плати за березень: 42409,72 грн. з 11.04.2011р. по 11.08.2011р. за 122 дні прострочення =2197,17 грн. Нарахування пені на борг з орендної плати за квітень: 43003,46 грн. з 11.05.2011р. по 11.08.2011р. за 92 дні прострочення = 1680,08 грн. Нарахування пені на борг з орендної плати за травень: 43562,50 грн. з 11.06.2011р. по 11.08.2011р. за 61 день пророчення = 1128,45 грн. Нарахування пені на борг з орендної плати за червень: 43911 грн. з 11.07.2011р. по 11.08.2011р. за 31 день пророчення = 578,06 грн./

З огляду на вищевикладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість і правомірність позовних вимог в частині стягнення з відповідача основного боргу з орендної плати в сумі 296905,06 грн. та пені в сумі 11227,78 грн., а отже і їх задоволення в цій частині.

Щодо позовних вимог в частині розірвання договору оренди, господарський суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У ч.3 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»також встановлено, що договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду, арбітражного суду у разі невиконання сторонами своїх зобовязань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Поряд з цим, згідно з умовами п.3.4. договору оренди якщо орендар не сплачує орендну плату протягом 90 діб після строку оплати, вказаного п.3.1., договір за вимогою орендодавця може бути достроково розірваним, що не знімає відповідальності орендаря від обовязків по сплаті пені та орендної плати за термін користування майном.

Як вище встановлено господарським судом, борг відповідача в сумі 296905,06 грн. виник внаслідок несплати орендної плати з січня по липень 2011р., тобто більш ніж 3 місяці підряд.

При цьому згідно з п.1 Інформаційного листа ВГСУ 06.08.2008р. №01-8/471 недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обовязку з надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору не позбавляє позивача права звертатися до суду за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову про розірвання договору.

Таким чином позовні вимоги в частині розірвання договору оренди є обґрунтованими і правомірними, такими що відповідають вимогам чинного законодавства, а тому задовольняється господарським судом.

Посилання відповідача на те, що майно, яке є предметом договору оренди не є власністю територіальної громади м. Теплодара, господарський суд до уваги не приймає, з наступних мотивів.

У матеріалах справи наявний Витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно за №7945452 від 02.08.2005р., згідно з яким 02.08.2005р. Теплодарським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості прийнято рішення про державну реєстрацію права комунальної власності на комплекс «Залізничний комплекс»в цілому, розташований за адресою Одеська область м. Теплодар, Промзона за Теплодарською міською радою Одеською області. Також у матеріалах справи наявна довідка Теплодарського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості від 06.10.2011р. за вих.№71, згідно з якою обєкт нерухомого майна „Залізничний комплекс” в цілому, що розташований за адресою Одеська область, м. Теплодар, Промзона зареєстрований 02.08.2005р. в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно за Теплодарською міською радою Одеської області на підставі Свідоцтва про право власності від 02.08.2005р.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, (в редакції Закону N 1878-VI від 11.02.2010) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Згідно з п.1 ч.1 ст.4 вказаного Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно.

У ч.2 ст.30 вказаного Закону встановлено, що дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином на момент розгляду справи, право власності на обєкт оренди за договором оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар №35/2009 від 25.12.2009р. зареєстровано за Теплодарською міською радою Одеською області.

Більш того, на момент розгляду справи договір оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар №35/2009 від 25.12.2009р., неналежне виконання умов якого відповідачем являється підставою позовних вимог у даній справі, є чинним та не визнаний недійсним у встановленому законом порядку, а з огляду на те, що на момент розгляду справи державна реєстрація права власності на обєкт оренди за Теплодарською міською радою є чинною, господарський суд позбавлений можливості скористатися наданим йому вимогами п.1 ч.1 ст.83 ГПК України правом щодо визнання недійсним цього договору оренди.

Окрім того, факти, які встановлені рішенням господарського суду Одеської області від 22.06.2009р. по справі №20/38-09-128, господарський суд не може прийняти до уваги, оскільки сторонами у спорі за вищевказаним судовим рішенням є Теплодарська міська рада (позивач) та ТОВ „Залізничний цех” (відповідач), а відповідно до вимог ч.2 ст.35 ГПК України, факти, які встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

На підставі ст.44,49 ГПК України судові витрати позивача по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на обидві сторони у справі пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст. 8285 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області задовольнити частково.

2.Розірвати договір оренди майна №35/2009 від 25.12.2009р., укладений між Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області та Дочірнім підприємством „Енерго-Міра”.

3.Стягнути з Дочірнього підприємства „Енерго-Міро” (65490, м. Теплодар, Промисловий майданчик, 5, код ЄДРПОУ 36718366) на користь Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області (65490, Одеська область, м. Теплодар, вул. Піонерна,7, код ЄДРПОУ 26275444) основний борг в сумі 296905 (двісті девяності шість тисяч девятсот пять) грн. 06 коп., пеню в сумі 11227 (одинадцять тисяч двісті двадцять сім) грн. 78 коп., витрати по сплаті державного мита в сумі 3142 (три тисячі сто сорок дві) грн. 06 грн., витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 233 (двісті тридцять три) грн. 64 коп.

4. У задоволені решти позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено у встановленому законом порядку.

Суддя Смелянець Г.Є.

Повне рішення складено 21 жовтня 2011 року.