Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.11 Справа № 26/179пд/2011
Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Антонової І.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Приватного підприємства „Готель „Еліт-комфорт”, м.Луганськ
до 1-го відповідача - Луганської міської ради, м.Луганськ
2-го відповідача Виконавчого комітету Луганської міської ради, м.Луганськ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління Держкомзему у м.Луганськ Луганської області, м.Луганськ
про поновлення договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000 та визнання дій Луганської міської ради неправомірними
в присутності представників сторін:
від позивача представник за довіреністю ОСОБА_1, довіреність №б/н від 01.09.2011;
від 1-го відповідача заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи ОСОБА_2, довіреність №01/03-30/5445/0/2-10 від 24.11.2010;
від 2-го відповідача заступник начальника відділу контрольно-юридичної роботи ОСОБА_2, довіреність №01/03-30/5444/0/2-10 від 24.11.2010;
від 3-ої особи не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявлено вимогу про поновлення договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000 на той самий строк і на тих самих умовах та про визнання дій Луганської міської ради неправомірними.
Луганська міська рада відзивом б/н від 06.10.2011 вимоги позову відхилила з підстав, викладених у відзиві. Також було заявлено клопотання про залучення до участі у справі у якості 2-го відповідача Виконавчий комітет Луганської міської ради, оскільки на час укладення договору оренди земельної ділянки 09.11.2000 саме Виконавчий комітету Луганської міської ради здійснював повноваження Луганської міської ради в галузі регулювання земельних відносин.
Заявою про уточнення позовних вимог від 20.10.2011 позивач просить суд визнати рішення Луганської міської ради від 29.07.2011 №12/123 незаконним та скасувати його, визнати договір оренди земельної ділянки від 09.11.2000 поновленим з 30.11.2010 на той самий строк із змінами наступного змісту: змінити розмір річної орендної плати, встановивши її у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у гривнях, а не у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5; викласти п.2.2 договору у новій редакції: „п.2.2 Орендна плата за землю сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця”; в п.2.4 та п.2.6 договору оренди слова „зміни земельного податку” змінити на слова „зміни нормативної грошової оцінки земель м.Луганська”; в п.6.1 договору оренди змінити слова „Управління земельними ресурсами Луганської міської ради” на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений орендодавцем”; викласти п.2.5 договору у новій редакції : „п.2.5 У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
Дана заява судом приймається до уваги частково, в частині визнання договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000 поновленим та внесення до нього змін, враховуючи наступне.
Згідно ч.4 ст.22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Початок розгляд справи по суті співпадає з початком розгляду безпосередньо позовних вимог, тобто після відкриття судового засідання, розяснення сторонам їх прав та обовязків, зясування наявності відводів складу суду, розгляду інших клопотань та заяв (про відкладення розгляду справи, залучення інших осіб до участі у справі, витребування додаткових доказів тощо), а також зясування питання наявності у третіх осіб самостійних вимог у відповідній справі та необхідності уточнення позовних вимог.
Як вбачається з протоколу судового засідання від 06.10.2011 розгляд справи №26/179пд/2011 по суті відбувався з 11 год. 45 хв. до 12 год. 05 хв. та за результатами судового розгляду прийнята ухвала про відкладення розгляду справи.
Позивач заяву про уточнення позовних вимог подав 20.10.2011, що підтверджується відміткою канцелярії господарського суду та відміткою представника ОСОБА_1 про її здачу.
Таким чином позивачем за позовною заявою було заявлено позовні вимоги про визнання дій Луганської міської ради щодо зміни умов договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000 та договору про внесення змін до договору без узгодження із позивачем неправомірними, а за заявою про уточнення позивач просить суд визнати рішення Луганської міської ради від 29.07.2011 №12/123 незаконним та скасувати його. Тобто, позивач фактично після початку розгляду справи в порушення вимог ч.4 ст.22 Господарського процесуального кодексу України змінив предмет спору.
Виконавчий комітет Луганської міської ради відзивом б/н від 20.10.2011 вимогу позову відхилив з підстав, викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
09.11.2000 на підставі рішення Луганської міської ради від 13.10.2000 №325/2 між виконавчим комітетом Луганської міської ради та приватним підприємством „Готель „Еліт-Комфорт” був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,0460 га, яка розташована за адресою: м.Луганськ, вул.50 лєт Образованія СРСР (в районі будинку №22) (державна реєстрація за №3361 від 28.11.2000).
Відповідно до п.1.2 договору земельна ділянка надається орендарю терміном на десять років під будівництво та розміщення автостоянки на 10 автомісць.
Згідно п.2.1 договору орендна плата встановлюється у грошовій формі і сплачується у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5.
Орендна плата сплачується щомісячно до 15 числа місяця наступного за звітним (п.2.2 договору).
Відповідно до п.2.4 договору у разі зміни земельного податку пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін у договір. Про зміну земельного податку орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.
В п.2.5 договору сторони передбачили, що у разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен сплатити пеню у розмірі 0,3 % від суми недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Після підписання вказаного договору оренди земельної ділянки були внесені зміни до ч.1 п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування”, відповідно до яких вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради, тому у зв'язку з тим, що земельна ділянка була надана відповідачу рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради, але на теперішній час вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради, належним відповідачем за даними позовними вимогами є Луганська міська рада.
26.01.2007 між Луганською міською радою з урахуванням вказаних змін та позивачем був укладений договір про внесення змін до договору від 09.11.2000 в частині зміни загальної площі земельної ділянки, наданої в оренду.
Договір оренди земельної ділянки закінчив свою дію 29.11.2010, враховуючи вимоги п.1.2 договору від 09.11.2000, але позивач продовжував і надалі користуватися земельною ділянкою.
Відповідно до вимог Закону України „Про оренду землі” в редакції, яка діяла на момент закінчення строку дію договору від 09.11.2000 і на яку посилається позивач, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Згідно зі ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
За ч.1 ст.124 Земельного кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У п.34 ст.26 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР „Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Рада має право самостійно вирішувати питання щодо надання в користування земельної ділянки та згідно з вимогами ст.12 Земельного кодексу України строки самостійно визначаються власником земельної ділянки.
Відповідно до ч.2 ст.16 „Про оренду землі” укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону України „Про оренду землі” строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. В силу ч.1 ст.31 цього Закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Щодо поновлення договору оренди земельної ділянки Закон України „Про оренду землі” містить положення, які не є тотожними відповідним нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Стаття 33 вказаного Закону передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Враховуючи, що чинним законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі державної та комунальної власності, реалізація переважного права на поновлення договорів оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін можливе лише за наявності відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу (в даному випадку Луганської міської ради) про надання земельної ділянки, зобовязання цього органу укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної передбаченої Конституцією України компетенції на здійснення права власності від імені українського народу та управління землями, яке підлягає захисту, а порушені права позивача мають захищатися способами, передбаченими ст. 152 Земельного кодексу України з обовязковим дотриманням норм чинного законодавства.
Як вбачається із матеріалів справи позивач 24.05.2011 звернувся до відповідача Луганської міської ради, з заявою, в якій просив поновити договір оренди земельної ділянки від 09.11.2000 та внести в нього зміни.
Вказана заява підписана директором підприємства позивача В.М. Єрмолаєвою.
22.06.2011 за №01-13/3 Управлінням архітектури та містобудування Луганської міської ради був складений висновок про можливість внести на розгляд Луганської міської ради питання про поновлення договору оренди земельної ділянки від 19.11.2000 зі змінами до нього.
Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів 06.07.2011 була надана інформація за №06-07/2 Луганській міській раді, в якій зазначено про необхідність внесення на розгляд Луганської міської ради питання про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000.
Рішенням Луганської міської ради№12/123 від 29.07.2011 було доручено начальнику Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів укласти з позивачем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі від 09.11.2000 та внесені у договір наступні зміни: п.1.1 розділу 1 „Предмет договору” слова, цифри та знаки „вулиця 50 років Образованія СРСР ( в районі будинку №22)” змінено на слова та цифри „вулиця 50 лєтія Образованія СССР, будинок №22д”; викладено п.1.2 розділу 1 „Предмет договору” у новій редакції: „п.1.2 Земельна ділянка надається орендарю терміном до 28.11.2016 року під розміщену автостоянку”; викласти п.2.1 розділу 2 „Орендна плата” у новій редакції: „п.2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у гривнях”; викласти п.2.2 розділу 2 „Орендна плата” вказаного договору у новій редакції: „п.2.2 Орендна плата за землю сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця”, в п.2.4 та п.2.6 розділу 2 „Орендна плата” вказаного договору слова „зміни розміру земельного податку” змінити на слова „зміни нормативної грошової оцінки земель м.Луганська”; в п.6.1 розділу 4 „Інші умови” договору змінити слова „Управління земельними ресурсами Луганської міської ради” на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений орендодавцем”; викласти п.2.5 розділу 2 „Орендна плата” договору у новій редакції „п.2.5 У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень.
Що стосується вимоги позивача про визнання дій Луганської міської ради щодо зміни умов договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000 та договору про внесення змін до договору без узгодження із позивачем неправомірними, суд відмовляє у її задоволенні за необґрунтованістю, оскільки враховуючи вищевикладені приписи законодавства рішення Луганської міської ради від 29.07.2011 №12/123 прийняте на підставі заяви позивача, враховуючи висновок управління архітектури та містобудування Луганської міської ради і інформації управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, та вказане рішення в установленому законодавством порядку не оскаржувалось і є чинним на момент прийняття рішення у даній справі.
Позовна вимога про визнання договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000, державна реєстрація від 28.11.2000 за №3361, поновленим з 29.11.2010 на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором та договором про внесення змін до договору від 09.11.2000 судом задовольняється частково в редакції рішення Луганської міської ради від 29.07.2011 №12/123, враховуючи приписи земельного законодавства.
Крім того, відповідно до п.3.4.6 Рекомендацій Вищого господарського суду України „Про практику застосування господарським судами земельного законодавства” №04-06/15 від 02.02.2010 обставини, коли орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, та волевиявлення орендодавця на поновлення договору оренди, відображене у відповідному рішенні органу місцевого самоврядування, є юридичною підставою для поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
В даному випадку Луганська міська рада - орган владних повноважень, який здійснює свої повноваження у сфері земельних правовідносин, в своєму рішення визначила умови поновлення договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000, державна реєстрація від 28.11.2000 за №3361.
Вказані умови та зміни, які слід внести у спірний договір, прийняті у відповідності до змін у земельному законодавстві.
Так, внесення змін у п.2.1 розділу 2 „Орендна плата” договору від 09.11.2000 у новій редакції, а саме: „п.2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у гривнях”, обґрунтоване наступним.
Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 № 309-VI” були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”, згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Згідно п.1 ч.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється в розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про поновлення договору оренди земельної ділянки від 09.11.2000, державна реєстрація від 28.11.2000 за №3361 в редакції рішення Луганської міської ради №12/123 від 29.07.2011, яке є чинним.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічні положення містяться в ч.5 ст.188 Господарського кодексу України.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст.ст.44,49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У судовому засіданні 20.10.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов Приватного підприємства „Готель „Еліт-комфорт” до 1-го відповідача - Луганської міської ради, та до 2-го відповідача Виконавчого комітету Луганської міської ради, задовольнити частково.
2.У задоволенні позовних вимог відносно 2-го відповідача - Виконавчого комітету Луганської міської ради, відмовити.
3.Визнати договір оренди земельної ділянки, який укладений між Приватним підприємством „Готель „Еліт-комфорт” та Виконавчим комітетом Луганської міської ради, від 09.11.2000, посвідчений 09.11.2000 приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрованого 21.11.2000, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис №3361, поновленим та внести до нього зміни, які набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду та підлягають державній реєстрації відповідно до вимог чинного законодавства.
4. Замінити у п.1.1 розділу 1 „Предмет договору” слова, цифри та знаки „вулиця 50 років Образованія СРСР ( в районі будинку №22)” на слова та цифри „вулиця 50 лєтія Образованія СССР, будинок №22д”.
5.Викласти п.1.2 розділу 1 „Предмет договору” у новій редакції: „п.1.2 Земельна ділянка надається орендарю терміном до 28.11.2016 року під розміщену автостоянку”.
6.Викласти п.2.1 розділу 2 „Орендна плата” договору від 09.11.2000 у новій редакції: „п.2.1 Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у гривнях”;
7.Викласти п.2.2 розділу 2 „Орендна плата” вказаного договору у новій редакції: „п.2.2 Орендна плата за землю сплачується рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця”.
8.В п.2.4 та п.2.6 розділу 2 „Орендна плата” вказаного договору слова „зміни розміру земельного податку” змінити на слова „зміни нормативної грошової оцінки земель м.Луганська”.
9.Викласти п.2.5 розділу 2 „Орендна плата” договору у новій редакції „п.2.5 У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
10.В п.6.1 розділу 4 „Інші умови” договору змінити слова „Управління земельними ресурсами Луганської міської ради” на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або інший орган, уповноважений орендодавцем”;
11.Стягнути з Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794, на користь Приватного підприємства „Готель „Еліт-комфорт”, вул.50 років Образованія СРСР, 22/28, м.Луганськ, код 25358694 державне мито у сумі 42 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. 00 коп., видати наказ позивачу.
12.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 24.10.2011.
Суддя С.С. Єжова
Помічник суддіС.І. Заєць