Ухвала суду № 18760625, 20.10.2011, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
20.10.2011
Номер справи
02-2/17/5022-476/2011
Номер документу
18760625
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"20" жовтня 2011 р.

Справа № 02-2/17/5022-476/2011

УХВАЛА

Суддя Андрусик Н.О., розглянувши заяву № 6645/10 від 13.10.2011р. Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції, м. Кременець Тернопільської області, про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "МІМ-ТРАНС", м. Кременець Тернопільської області, в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вважає, що у прийнятті даної заяви про порушення справи про банкрутство слід відмовити, виходячи з такого.

Статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі –Закон про банкрутство) встановлено, що у разі, якщо громадянин –підприємець або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов’язання.

Товариство з обмеженою відповідальністю "МІМ-ТРАНС" зареєстровано 16.11.2007р. Кременецькою райдержадміністрацією як юридична особа, з присвоєнням ідентифікаційного коду 35132394 та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, про що свідчить довідка держреєстратора Кременецької райдержадміністрації, видана станом на 05.10.2011р.

Як вбачається із поданої податковим органом заяви заборгованість ТОВ "МІМ-ТРАНС", складається із штрафних санкцій в загальній сумі 4226,97 грн., в тому числі 1011,97 грн. штрафних санкцій за неподання податкової звітності по податку на прибуток підприємств, 2195,00 грн. штрафних санкцій за неподання податкової звітності по податку на додану вартість, 510,00 грн. штрафних санкцій за неподання податкової звітності по комунальному податку та 510,00 грн. штрафних санкцій за неподання податкової звітності по збору за забруднення навколишнього природного середовища

Згідно ст. 1 Закону про банкрутство боржником є суб’єкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобов’язання перед кредиторами, зокрема, зобов’язання щодо сплати податків і зборів (обов’язкових) платежів.

При цьому, статтею 1 Закону про банкрутство визначено вичерпне коло зобов’язань, які не включаються до складу грошових зобов’язань, а саме: неустойка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду; зобов’язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров’ю громадян; зобов’язання з виплати авторської винагороди; зобов’язання перед засновниками (учасниками) боржника –юридичної особи, що виникли з такої участі.

Отже, сума неустойки (пені, штрафу) не може в силу Закону належати до складу грошових вимог ініціюючого кредитора та, відповідно, впливати на порушення провадження у справі про банкрутство. Натомість, у грошові вимоги заявник включив штрафні санкції, що не відповідає вимогам, встановлених ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом“.

В силу вимог п. 1.1. ст. 1 Податкового кодексу України, останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства..

Відповідно до п. 7.3. ст. 7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Згідно п. 9.4. ст. 9 та 10.5 ст. 10 Податкового кодексу України, установлення загальнодержавних та місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, тобто ст.ст. 9, 10 Податкового кодексу України, забороняється.

Разом з тим, згідно статті 6 Податкового кодексу України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу; збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

З огляду на наведене закон не відносить суми неустойки (штрафів, пені) і фінансових санкцій тощо, що стягуються до бюджетів за порушення податкового законодавства, до категорії податків і зборів (обов'язкових платежів).

Таким чином, у вирішенні питання про склад вимог за податками і зборами (обов'язковими платежами) при порушенні справ про банкрутство господарський суд виходить з того, що суми пені, штрафів та інших штрафних чи фінансових санкцій враховуються окремо, у зв’язку з чим сума неустойки (пені, штрафу) не може в силу наведених правових норм належати до складу грошових вимог ініціюючого кредитора та, відповідно, впливати на порушення провадження у справі про банкрутство.

Аналогічна правова позиція викладена в Рекомендаціях Президії Вищого господарського суду України від 04.06.2004 р. N 04-5/1193 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

З огляду на наведені вище правові норми, заявлена Кременецькою міжрайонною ДПІ сума штрафних санкцій не може бути підставою для порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "МІМ-ТРАНС", м. Кременець Тернопільської області.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. 8 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п. 1 ст. 62, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя –

УХВАЛИВ:

1. В прийнятті заяви Кременецької міжрайонної державної податкової інспекції, м. Кременець Тернопільської області, №6645/10 від 13.10.2011р. (вх. №1710 (н) від 18.10.2011р.) про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "МІМ-ТРАНС", м. Кременець Тернопільської області, - відмовити.

2. Заяву №6645/10 від 13.10.2011р. (вх. №1710 (н) від 18.10.2011р.) та додані до неї документи (всього на 42-х арк.) повернути Кременецькій міжрайонній державній податковій інспекції, м. Кременець Тернопільської області, вул. Самчука, 6.

Це поле друкуватися не буде !!! Інформацію НЕ ЗМІНЮВАТИ !!!переведено в чистовик -8391

Суддя Н.О. Андрусик