Ухвала суду № 18724053, 26.05.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2011
Номер справи
2а-1670/1229/11
Номер документу
18724053
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2011 р.Справа № 2а-1670/1229/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.

за участю секретаря судового засіданняБоришполець Я. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Кременчуцьке автотранспортне підприємство 15307" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2011р. по справі№2а-1670/1229/11

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кременчуцьке автотранспортне підприємство 15307"

до Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Кременчуцьке автотранспортне підприємство 15307", звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень № 0006001503/0/2017 від 21.06.2010 р., № 0006001503/1 від 17.09.2010 р. та № 0006001503/2/3873 від 22.11.2010 р.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2011р. по справі №2-а-1670/1229/11 в задоволені позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2011р. по справі №2-а-1670/1229/11 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Відповідач вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2011р. по справі №2-а-1670/1229/11 прийнята у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для її скасування відсутні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача колегія суддів встановила, що ВАТ "Кременчуцьке АТП-15307" (ідентифікаційний код 13118156) є орендарем земельних ділянок комунальної власності на підставі 3 укладених із Кременчуцькою міською радою у 2005, 2006, 2007 роках договорів оренди земельної ділянки. Позивачем подано до Кременчуцької ОДПІподаткові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік, в яких самостійно нараховано орендну плату згідно з договорами оренди земельної ділянки за 2008 рік в розмірі 49129,45 грн.

11.06.2010 Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з питання правильності нарахування та сплати позивачем орендної плати за земельну ділянку згідно податкових декларацій за 2008 рік та договорів оренди земельної ділянки.

За результатами перевірки складено акт № 2841/15-227/03118156 від 09.06.2010, в якому зафіксовано порушення позивачем статті 21 Закону України "Про оренду землі" із змінами внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 № 309-VІ, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю на загальну суму 49129,48 грн.

За висновками перевірки вказане порушення виникло у зв'язку з тим, що орендна плата по договором оренди земельної ділянки комунальної власності у 2008 році позивачем нараховувалася та сплачувалася в розмірі 1,5 % від грошової оцінки землі, замість встановлених 3 % від грошової оцінки землі.

На підставі акту перевірки № 2841/15-227/03118156 від 09.06.2010 Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0006001503/0/2017 від 21.06.2010, яким ВАТ "Кременчуцьке АТП-15307" визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 73694,22 грн, в тому числі за основним платежем 49129, 48 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 24564,74 грн.

За наслідками адміністративного оскарження відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення № 0006001503/1 від 17.09.2010 та № 0006001503/2/3873 від 22.11.2010, яким ВАТ "Кременчуцьке АТП-15307" визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 73694,22 грн, в тому числі за основним платежем 49129, 48 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 24564,74 грн.

Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Статтею 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 № 2535-ХІІ встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 № 1251-ХІІ (в редакції, яка діє з 31.03.2005, після внесення змін Законом України від 25.03.2005 № 2505) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону № 1251-ХІІ сплата податків і зборів (обов'язкових платежів) провадиться у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Частиною 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV в редакції, яка діяла до 01.01.2008, було передбачено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюєтьсяЗаконом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Разом з тим, підпунктом 4 пункту 8 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VІ внесено зміни до частини 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" (набрали чинності з 01.01.2008 року), у зв'язку з чим встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Зміни, внесені підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007 N 107-VI, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 N 10-рп/2008.

Проте, Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів”від 03.06.2008 № 309- VI частина 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" знову викладена у редакції, яка передбачає аналогічний мінімальний розмір орендної плати, трикратний розмір земельного податку. Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень вказаного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування 04.06.2008 та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Зазначений Закон неконституційним не визнавався та є чинним на даний час.

З матеріалів справи в бачається, що договора оренди землі, укладені позивачем з Кременчуцькою міською радою, передбачали розмір орендної плати в сумі 1,5 % грошової оцінки землі, тобто зміст вказаного договору в частині визначення розміру орендної плати в сумі 1,5 % від грошової оцінки землі не відповідав вимогам чинного законодавства у 2008 році, якими визначений мінімальний розмір орендної плати не менше 3 % від грошової оцінки земель.

Разом з тим, зміни до вказаних договорів в частині розміру орендної плати 2008 році не внесені, і позивач при самостійному нарахуванні орендної плати 2008 рік у податкових деклараціях виходив із розміру орендної плати по цим договорам 1,5% грошової оцінки землі.

Відповідно до статті 27 Закону № 2535-ХІІ контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.

Статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, надано право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства платниками податків.

З огляду на те, що у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008 рік, поданих ВАТ "Кременчуцьке АТП-15307" до Кременчуцької ОДПІ, позивачем самостійно нараховано орендну плату згідно з договорами оренди земельних ділянок, виходячи із розміру орендної плати в сумі 1,5 % від грошової оцінки землі, за 2008 рік у розмірі 49129,45 грн, замість встановленого мінімального розміру - 3 % від грошової оцінки землі, перевіркою правомірно констатовано факт заниження розміру орендної плати 2008 рік на суму 49129,45 грн.

Таким чином, позивач у 2008 роців порушення вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі" здійснював нарахування і сплату орендної плати за землі комунальної власності по договорам оренди землі в розмірі 1,5 % від грошової оцінки землі, замість встановлених законом 3 % від грошової оцінки, і висновок перевірки про заниження позивачем у зазначеному періоді суми орендної плати за землю на 49129,45 грн є обґрунтованим.

Посилання позивача на те, що зміна умов договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати може здійснюватися лише за взаємною згодою сторін, колегією суддів до уваги не приймається, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями спеціальних Законів, а тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать вказаним Законам, не можуть застосовуватися.

З огляду на встановлені перевіркою порушення Кременчуцькою ОДПІ правомірно донараховано позивачу податкове зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 49129,45 грн.

Згідно з підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Отже, податкові повідомлення-рішення № 0006001503/0/2017 від 21.06.2010, № 0006001503/1 від 17.09.2010 та № 0006001503/2/3873 від 22.11.2010, якими визначено податкове зобов'язання за платежем: орендна плата за земельну ділянку на загальну суму 73694,22 грн, в тому числі за основним платежем 49129,48 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями 24564,74 грн, прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що встановлені законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, та обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Кременчуцьке автотранспортне підприємство 15307" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2011р. по справі№2а-1670/1229/11 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяФілатов Ю.М.

Судді Водолажська Н.С. Тацій Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 31.05.2011 р.