ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" жовтня 2011 р.Справа № 16/5025/1396/11 За позовом Публічного акціонерного товариства „Хмельниччина-Авто”, м. Хмельницький
до Кам'янець-Подільська міська рада м. Кам'янець-Подільський
про визнання недійсним та скасування пункту 4 рішення третьої сесії п'ятого скликання Кам'янець-Подільської міської ради № 54 від 14.12.2010 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто”.
Суддя В.В. Магера
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 23.08.11 р.;
ОСОБА_2 за довіреністю № 10 від 06.01.11 р.;
від відповідача: ОСОБА_3 представник за постійною довіреністю № 1/02-28-1144 від 18.04.11 р.;
Рішення приймається 06.10.2011 р., оскільки в судовому засіданні 22.09.2011 р. оголошувалася перерва.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Суть спору: Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд визнати недійсним та скасувати пункт 4 рішення третьої сесії п'ятого скликання Кам'янець-Подільської міської ради № 54 від 14.12.2010 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто”.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилаєтсья на наступне: 14.12.2010 р. Кам'янець-Подільською міською радою було розглянуто проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки (площею 1,2135 га) за адресою м. Кам'янець-Подільській, вулиця Хмельницьке шосе, 34 (котра належить АТ „Хмельниччина-АВТО” на підставі Державного акту на право постійного користування землею Серій ХМ 0046 від 19.01.1996 р.) для обслуговування автосервісного підприємства, а також звернення ВАТ „Хмельниччина-Авто” про затвердження проекту землеустрою та передачі вказаної земельної ділянки в оренду.
Кам'янець-Подільська міська рада рішенням третьої сесії п'ятого скликання від 14.12.2010 року № 54, а саме, п.4 „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільській, вулиця Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто” окрім передачі земельної ділянки в оренду, ще й додатково вирішила, що - Державний акт на право постійного користування землею Серія ХМ № 0046 виданий акціонерному товариству „Хмельниччина-Авто” Кам'янець-Подільське автосервісне підприємство „Смотрич-Авто” і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 19,01.1996 р. за №0046 вважати таким, що втратив чинність, тобто припинило право постійного користування Позивачу.
У відповідності до ст.152 ЦК України, ст.ст.3, 5 Закону України „Про акціонерні товариства” у підприємства не була змінена організаційно-правова форма - акціонерне товариство, яка визначена п.3.2.1 Класифікації організаційно-правових форм господарювання ДК 002:2004 Державного класифікатора України, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 № 97. Така правова позиція викладена зокрема в листі Держкомпідприємсництва від 10.04.2009 р. № 4010, а також, в роз'ясненні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2009 №8 „Приведення діяльності відкритого акціонерного товариства та закритого акціонерного товариства у відповідність до вимог до Закону України „Про акціонерні товариства” не потребує застосування процедури припинення акціонерного товариства”.
Як стверджує позивач, при зміні типу підприємства з Відкритого акціонерного товариства (далі -ВАТ) на Публічне акціонерне товариство (далі - ПАТ) не відбувається реорганізація, припинення або перетворення підприємства. Відповідно, всі майнові права, в тому числі й права на земельні ділянки, у повному обсязі переходять до Публічного акціонерного товариства.
Позивач стверджує, що ВАТ „Хмельниччина-Авто” та ПАТ „Хмельниччина-Авто” є одна й та ж сама юридична особа.
Згідно положень п.2. Постанови КМ України від 02.04.2002 р. № 449 „Про затверджена форм державного акту на право власності на земельну ділянку та державного акту на право постійного користування земельною ділянкою” раніше видані державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Такої ж позиції дотримується і Держкомзем України, зокрема у листі роз'ясненні від 13.01.2011 р. № 476/27/С5353-11, визначається, що:
Абз.11 п.5.3 Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005 зазначено, що ст.92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством порядку станом на 01.11.2002 р. до його переоформлення.
Вищезгаданим Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005 положення п.6 визнано неконституційним та скасовано в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди.
У свою чергу, враховуючи положення ст.141 Земельного кодексу України, існуючий державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є дійсним, до прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою та укладення договору оренди землі.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, за винятком коли пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відсутність укладеного та зареєстрованого договору оренди, на думку позивача, додатково підтверджує дійсність державного акту на право постійного користування землею Серії ХМ 0046 від 19.01.1996 р., зареєстрованого в книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 0046.
Підстави і порядок припинення права користування земельною ділянкою встановленні ст.141, 142, 143, 144, 149 Земельного кодексу України та ст.31 Закону України „Про оренду земель”. Виходячи із суті наведених вище норм, заява про затвердження проекту землеустрою та передачі вказаної земельної ділянки в оренду не може слугувати самостійною підставою про припинення права постійного користування земельною ділянкою, оскільки:
1. Відповідно до положення ст.141 Земельного кодексу України, припинення права постійного користування земельною ділянкою ВАТ „Хмельниччина-Авто” має бути здійснено лише за наявності відповідного клопотання про вилучення, відмови від земельної ділянки. 2. У відповідності зі ст.142 Земельного кодексу України припинення права власності на земельну ділянку або права постійного користування у разі добровільної відмови власника землі або землекористувача здійснюється за його заявою до відповідного органу чи до власника земельної ділянки. 3. Згідно ч.2 ст.149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Крім того, враховуючи положення ст.141 Земельного кодексу України, існуючий державний акт на право постійного користування земельною ділянкою ВАТ „Хмельниччина-Авто” має бути дійсним, до: а) прийняття та затвердження рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою; б) укладення договору оренди земельної ділянки; в) відповідно до ст.18 Закону України „Про оренду землі”, набрання чинності договору оренди землі,- його державної реєстрації. Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. у справі № 1-17/2005 поняття "набувають права" за змістом ч.2 ст.92 та ч.1 ст.116 Земельного кодексу України в аспекті вимоги переоформлення права користування земельною ділянкою не відповідає вимозі ясності і визначеності правової норми: зазначені положення припускають поширення цього поняття лише на випадки первинного отримання земельної ділянки із земель державної та комунальної власності підприємствами та установами та організаціями, що належать до державної або комунальної власності, а також громадянами та юридичними особами, які набувають права власності та користування земельними ділянками. В даному випадку, за позивачем зберігається набуте ним право постійного користування земельною ділянкою до введення в дію Земельного кодексу України, прийнятого 25.10.2001р. Таким чином, п.4 рішенням третьої сесії п'ятого скликання Кам'янець-Подільської міської ради від 14.12.2010 р. №54 „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільській, вулиця Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто”, має бути визнаний нечинним та скасованим, оскільки порушує права користувача земельної ділянки, а також норми Земельного кодексу України. Неправомірність дій відповідача, як стверджує позивач, також підтверджується і судовою практикою, а саме: - вісник Верховного суду України № 11(123), зазначає, Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 9 березня 2010 р. „Висновки судів першої та апеляційної інстанцій про те, що не переоформлення позивачем належного йому відповідно до державного акта права постійного користування на землю на право оренди зазначеної земельної ділянки шляхом укладення договору оренди не свідчить про припинення належного йому права постійного користування землею, згідно з чинним державним актом на право постійного користування землею, є обґрунтованими, (копія рішення додається).
Верховний суд України в аналогічній справі, про припинення права постійного землекористування, вказує Постановою Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 24.02.2009 р., що при вилученні - земельної ділянки не існувало добровільної відмови землекористувача від права на користування такою спірною земельною ділянкою, оскільки не було згоди Міністра оборони України або його доручення начальнику розквартирування військ та капітального будівництва на передачу земель у вільні землі м.Феодосія (копія постанови додається)
Відповідно до ч.2 ст.152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Ч.3 вказаної статті передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
За таких обставин, позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
У додатковому запереченні від 06.10.2011р. на відзив позивач заперечив твердження відповідача про те, що рішенням Кам`янець-Подільської міської ради від 22.12.1993р. №10 передано Дочірньому підприємству „Смотрич-Авто”, і на підставі цього рішення видано державний акт на право постійного користування землею №0046 від 19.01.1996р.
Відповідно до витягу №06-33/203 з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 2009 рік, місцезнаходження вул. Хмельницьке шосе, 34, станом на 27.01.2009 р. власник (користувач) земельної ділянки є АТ „Хмельниччина-Авто”, Ідентифікаційний номер 03112917, на підставі державного акту від 19.01.1996р. за №0046.
Відповідно до витягу №06-33/254 з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 201І рік, місцезнаходження вул. Хмельницьке шосе, 34, станом на 24.01.2011р. Власник (користувач) земельної ділянки є АТ „Хмельниччина-Авто”, Ідентифікаційний номер 03112917, на підставі державного акту від 19.01.1996р. за № 0046.
Тобто, відповідно до Земельного кодексу України, державна реєстрація прав на земельну ділянку площею 1,6 га по вулиці Хмельницьке шосе, 34 яка здійснена єдиним органом який здійснює реєстрацію прав власності, користування земельними ділянками - за акціонерним товариством „Хмельниччина-Авто”, ідентифікаційний номер 03112917.
Таким чином, при зміні назви/типу підприємства з Відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) на Публічне акціонерне товариство (далі - ПАТ) не відбувається реорганізація, припинення або перетворення підприємства. Відповідно, всі майнові права, в тому числі й права на земельні ділянки, у повному обсязі переходять до Публічного акціонерного товариства. Зміна назви підприємства взагалі не є підставою для припинення права постійного землекористування в розумінні Земельного кодексу України.
Підстави і порядок припинення права користування земельною ділянкою встановленні ст. 141, 143, 149 Земельного кодексу України. Відповідно до ст. 141 ЗК України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Оскільки позивач не відмовлявся від права постійного землекористування на земельну ділянку площею 1,6 га по вулиці Хмельницьке шосе. 34, яка належала на підставі державного акту за АТ „Хмельниччина-Авто” від 19.01.1996р. та зареєстрована в книзі реєстрації державних актів за № 0046, припинення права постійного користування проведено без порядку визначеного ст. ст. 141-149, 152, 125, 193-203 Земельного кодексу України.
Відповідач проти позову заперечив. У поданому суду відзиві від 22.09.2011 р. повідомив настуне: земельна ділянка (земельно-облікова одиниця), згідно положень ч. 1 ст. 79 ЗК України та п. 14.1.74. ст. 14 ПК України, це - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до земельно-облікової документації, зокрема експлікації земель за ф. № 6-зем, користувачем земельної ділянки площею 1.6 га по вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства є ДАСП „Смотрич-Авто” (код ЄДРПОУ 26380980).
Вказує, чинний Земельний кодекс України в редакції 2001 року визначив право постійного користування земельною ділянкою, як право володіння і користування землею, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку (частина перша ст.92 ЗК України). Право постійного користування земельною ділянкою відповідно до ЗК України можуть набувати: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.
Порядок оформлення та видачі державних актів регулюється Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, яка затвердженої наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.1999 р. (далі Інструкція). Вказана Інструкція не передбачає внесення будь-яких змін до державних актів стосовно зміни власника або назви власника земельної ділянки, що також вказує на те, що такий державний акт підлягає переоформленню.
Пунктом 6 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу було визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні були до 1 січня 2008 р. переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них. Зазначені положення втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення на підставі Рішення Конституційного Суду № 5-рп/2005.
Вказує, що згідно ст.141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є: припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій. Аналогічну норму містила також ст.27 Земельного кодексу України в редакції 1992 р.
Таким чином вважає, реорганізація, ліквідація юридичної особи є юридичним фактом для припинення права на постійне користування землею.
Відповідно до листа Держкомзему України від 02.08.2004 р. № 14-22-6/6835 переоформлення правовстановлюючих документів на землю при реорганізації підприємства має здійснюватись одночасно з реорганізацією. Тобто, при реорганізації до правонаступника переходять всі права, які належали реорганізованій юридичній особі, але всі правовстановлюючі документи підлягають переоформленню.
Відповідно до п.16.2. Статуту ПАТ „Хмельниччина-Авто” товариство є правонаступником, зокрема, Дочірнього автосервісного підприємства „Смотрич-Авто”.
Порядок оформлення та видачі державних актів регулюється Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, яка затверджена наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.1999 р. Вказана Інструкція не передбачає внесення будь-яких змін до державних актів стосовно зміни власника або назви власника земельної ділянки, що також вказує на те, що такий державний акт підлягає переоформленню.
Таким чином, відповідач вважає, що у разі відсутності змін у організаційно-правовій формі підприємства, воно може переоформити документи на право користування землею на умовах оренди за власною ініціативою. Якщо юридична особа реорганізувалась, то переоформлення права постійного користування є обов'язковим. Враховуючи положення ст.141 Земельного кодексу України, існуючий державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є дійсним, до прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою.
Так, попередньо отримавши дозвіл міської ради, у 2010р. позивачем було замовлено виготовлення проекту землеустрою щодо відведення для подальшого набуття права оренди земельної ділянки площею 12 135 кв.м. (1,2135 га) по вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства.
Таким чином, відповідач вважає, що прийняте міською радою рішення спрямоване на переоформлення права користування позивача на земельну ділянку та прийняте на законних підставах.
Вказує, що твердження позивача про порушення його права на користування земельною ділянкою п.4 оскаржуваного рішення є безпідставним, оскільки дія зазначеної спрямована на виключення можливості „подвійного” права користування на одну і ту ж земельну ділянку двома різними суб'єктами господарювання, а саме, права користування земельною ділянкою без заздалегідь визначених термінів є ДАСП „Смотрич-Авто”, код ЄДРПОУ 26380980 та заснованого на договорі строкового платного володіння і користування земельною ділянкою для провадження підприємницької та іншої діяльності ПАТ „Хмельниччина-Авто”, ЄДРПОУ 03112917.
За тких обствин, просить відмовити в позові.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Публічне акціонерне товариство „Хмельниччина-Авто” створене як акціонерне товариство „Хмельниччина-Авто”, зареєстроване виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 25.11.1994 р. та продовжує свою діяльність як Публічне акціонерне товариство „Хмельниччина-Авто” у звязку із перейменуванням згідно рішення загальних зборів від 17.03.2010р. та приведенням у відповідність до Закону України „Про акціонерні товариства”. (п.п.1.1 Статуту ПАТ „Хмельниччина-Авто”).
ПАТ „Хмельниччина-Авто”, м. Хмельницький як юридична особа зареєстроване 25.11.1994р., змінено назву 14.04.2010р., про що видано свідоцтво про державну реєстрацію №834363 серія А00, значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно довідки головного управління статистики в Хмельницькій області №329091 серія АА.
22.12.1993р. згідно рішення Кам`янець-Подільської міської ради №10 було вирішено надати Акціонерному товариству „Хмельниччина-Авто” Кам`янець-Подільське автотранспортне підприємство „Смотрич-Авто” земельну ділянку площею 1,6 га по вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автотранспортного підприємства.
19.01.1996р. АТ „Хмельниччина-Авто” видано Державний акт на право постійного користування землею №0046 загальною площею 1,6 га по вул. Хмельницьке шосе,34 м. Кам`янець-Подільський.
20.09.2010 р. генеральний директор ПАТ „Хмельниччина-Авто” Підмурняк О.В. звернувся до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення для подальшого набуття права оренди земельної ділянки площею 12135 кв. м. (1.2135 га) по вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства.
14.12.2010р. рішенням 3 сесії Кам`янець-Подільської міської ради №54 було вирішено:
1) затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки-площею 12135 кв. м. (1,2135 га) за адресою м. Кам'янець-Подільський, вулиця Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства, встановивши на частину земельної ділянки площею 363.0 кв. м. (0,0363 - га ) сервітут (обмеження) - без права забудови.
2) передати ВАТ „Хмельниччина-Авто” в оренду терміном на три з дня прийняття: рішення, земельну ділянку площею 12135 кв. м. (1,2135 га) за адресою м. Кам'янець-Подільський, вулиця Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства, встановивши на частину земельної ділянки площею 363,0 кв. м. (0,0363 га) сервітут (обмеження) - без права забудови.
3) ВАТ „Хмельниччина-Авто” протягом одного місяця з дня прийняття рішення укласти договір оренди землі і договір на благоустрій та утримання прилеглої території з УЖКГ.
4) Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №0046, виданий Акціонерному товариству „Хмельниччина-Авто” Кам`янець-Подільське автосервісне підприємство „Смотрич-Авто” і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 19.01.1996 р. за №0046 визнано таким, що втратив чинність.
Відповідно до витягу №06-33/203 з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 2009 рік, місцезнаходження вул. Хмельницьке шосе, 34, станом на 27.01.2009 р. власник (користувач) земельної ділянки є АТ „Хмельниччина-Авто”, ідентифікаційний код 03112917, на підставі державного акту від 19.01.1996р. за №0046.
Відповідно до витягу №06-33/254 з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 2011 рік, місцезнаходження вул. Хмельницьке шосе, 34, станом на 24.01.2011р. власник (користувач) земельної ділянки є АТ „Хмельниччина-Авто”, ідентифікаційний код 03112917, на підставі державного акту від 19.01.1996р. за № 0046.
Вважаючи, що позивача безпідставно позбавили права постійного користування земельною ділянкою, останній звернувся до суду із позовом, в якому просить суд визнати недійсним та скасувати п.4 рішення третьої сесії п'ятого скликання Кам'янець-Подільської міської ради №54 від 14.12.2010 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто” щодо того, що Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №0046 від 19.01.1996 р. визнано таким, що втратив чинність.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Організація та діяльність органів місцевого самоврядування регулюється розділом ІІ Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”. Тому ненормативні правові акти органів місцевого самоврядування правозастосовного та юрисдикційного змісту приймаються на основі Конституції і законів України, а самі ці органи як носії публічної влади є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина перша статті 74 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”).
За змістом ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи зацікавлених осіб в судовому порядку.
У відповідності до ст.9 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади. Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи. Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.
Відповідно до п.2 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. № 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” передбачено, що підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право користування наданою земельною ділянкою, згідно ст.22 Земельного Кодексу України, виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документу, що посвідчує це право.
За правилами ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України належним чином зареєстрований Державний акт є підтвердженням права особи на користування земельною ділянкою.
Із поданих в матеріали справи доказів слідує, що позивачу на підставі рішення Кам`янець-Подільської міської ради №10 від 22.12.1993 р. було видано Державний акт на право постійного користування землею 19.01.1996р. №0046 загальною площею 1,6 га по вул. Хмельницьке шосе,34 м. Камянець-Подільський.
Натомість, п.4 рішення 3 сесії Кам`янець-Подільської міської ради №54 від 14.12.2010р. було вирішено вказаний Державний акт на право постійного користування землею серія ХМ №0046, виданий Акціонерному товариству „Хмельниччина-Авто” Кам`янець-Подільське автосервісне підприємство „Смотрич-Авто” і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 19.01.1996 р. за №0046, визнати таким, що втратив чинність.
Судом в даному випадку приймається до уваги, що листом від 20.09.2010 р. позивач звертався до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення для подальшого набуття права оренди земельної ділянки площею 12 135 кв. м. (1,2135 га) по вул. Хмельницьке шосе, 34 для обслуговування автосервісного підприємства.
Натомість, будь-яких заяв про добровільну відмову від земельної ділянки або припинення права користування земельною ділянкою, яка надавалась відповідно до Державного акта від 19.01.1996 р. за №0046, позивачем не подавалось.
Підстави і порядок припинення права користування земельною ділянкою встановленні ст.141, 143, 149 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст.141 Земельного кодексу України, підставою для припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
У відповідності з ст.142 Земельного кодексу України припинення права власності на земельну ділянку або права постійного користування у разі добровільної відмови власника землі або землекористувача здійснюється за його заявою до відповідного органу чи до власника земельної ділянки.
Згідно ч.2 ст.149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Абзацом 11 п.5.3 Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005р. №5-рп/2005 зазначено, що ст.92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установлених законодавством порядку станом на 01.11.2002 р. до його переоформлення. Вищезгаданим Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005 положення п.6 визнано неконституційним та скасовано в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди.
За таких обставин, суд, враховуючи положення ст.141 Земельного кодексу України, вважає, що існуючий Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою 19.01.1996р. за № 0046 є дійсним, до прийняття рішення відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про переоформлення права постійного користування земельною ділянкою та укладення договору оренди землі.
Вказана позиція узгоджується із доводами, викладеними у постанові від 09.03.2010 р. Судової палати у господарських справах Верховного Суду України, в якій вказується, що „непереоформлення позивачем належного йому відповідно до державного акта права постійного користування на землю на право оренди зазначеної земельної ділянки шляхом укладення договору оренди не свідчить про припинення належного йому права постійного користування землею згідно з чинним державним актом на право постійного користування землею”.
Постановою Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 24.02.2009 р. вказується, що „при вилученні земельної ділянки не існувало добровільної відмови землекористувача від права на користування такою спірною земельною ділянкою, оскільки не було відповідної згоди.”
Доводи відповідача із посиланням на те, що Державним актом 19.01.1996р. №0046 було підтверджено право користування на одну і ту ж земельну ділянку двома різними суб'єктами господарювання, а саме: ДАСП „Смотрич-Авто” та АТ „Хмельниччина-Авто” до уваги судом не приймається та спростовується: самим же Державним актом від 19.01.1996р. №0046, в якому зазначено, що останній видано АТ „Хмельниччина-Авто” для обслуговування автосервісного підприємства.
Крім того, із наявних в матеріалах справи витягів №06-33/203 та №06-33/254 з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янця-Подільського на 2009 рік та за 2011 рік вбачається, що власником (користувачем) спірної земельної ділянки є АТ „Хмельниччина-Авто”, ідентифікаційний код 03112917, на підставі державного акту від 19.01.1996р. за №0046. При цьому, вказаним товариством на адресу ради будь-яких заяв стосовно припинення права користування земельною ділянкою не подавалося.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені належними та допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача .
Керуючись ст.ст.1,2,45,12,33,49,82-85,115,116 Господарського процесуального кодексу України, СУД, -
В И Р І Ш И В:
Позов Публічного акціонерного товариства „Хмельниччина-Авто”, м. Хмельницький до Кам'янець-Подільська міська рада м. Кам'янець-Подільський про визнання недійсним та скасування пункту 4 рішення третьої сесії п'ятого скликання Кам'янець-Подільської міської ради № 54 від 14.12.2010 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто” задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати пункт 4 рішення третьої сесії п'ятого скликання Кам'янець-Подільської міської ради № 54 від 14.12.2010 року „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 34 та передачу її у користування АТ „Хмельниччина-Авто”, яким Державний акт на право постійного користування землею Серія ХМ №0046 виданий акціонерному товариству „Хмельниччина-Авто” Кам'янець-Подільське автосервісне підприємство „Смотрич-Авто” і зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею 19.01.1996 р. за №0046 визнано таким, що втратив чинність.
Стягнути з Кам'янець-Подільська міська рада м. Кам'янець-Подільський (майдан Відродження, 1, код ЄДРПОУ 26571846) на користь Публічного акціонерного товариства „Хмельниччина-Авто”, м. Хмельницький ( проспект Миру, 102, код ЄДРПОУ 03112917) 85,00 грн. (вісімдесят пять гривень 00 коп.) витрат по оплаті державного мита та 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
СуддяВ.В. Магера