Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" жовтня 2011 р.Справа № 6/5025/936/11 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Хмельницькхлібопродукт” м. Хмельницький
про стягнення 597921,87 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу
Головуючий суддя О.Є. Танасюк
Суддя В.В. Виноградова
Суддя М.Є. Муха
За участю представників:
позивача: ОСОБА_1 представник за довіреністю від 04.05.11р.
відповідача: не зявився
Рішення приймається 10.10.2011р., оскільки в судовому засіданні 29.09.2011р. та 05.10.2011р. оголошувались перерви.
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Позивач звернувся з позовом, в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькхлібопродукт" м. Хмельницький 597921,87 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області з зарахуванням коштів до Ярмолинецької селищної ради, р/р 33114331700591, код класифікації 24062100, код одержувача 23565176, МФО 815013, банк одержувача - ГУДКУ у Хмельницькій області.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує заявлений позов повністю, посилаючись на те, що він підтверджений поданими доказами, а саме зазначає, що проведеною позивачем 11.04.2011р . перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено, що ТОВ "Хмельницькхлібопродукт" здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.02.2009 р. по 11.04.2011 р., що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 61/08 від 11.04.2011 р., протоколом про адміністративне правопорушення № 009934 від 11.04.2011 р., листом ПАТ по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз” № 619 від 15.12.2010 р., листом Ярмолинецької філії ПАТ по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз” № 88 від 04.03.2011 р., довідкою Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області № 03/17 від 05.01.2011 р.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишньому природному середовищу та ядерної безпеки України від 10.12.2008 р. № 639, розраховано розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, яка складає 597921,87 грн.
Зазначає, що добровільно відповідач шкоду не сплатив згідно вимоги № 1997/03 від 19.04.2011 р. та № 2031/03 від 20.04.2011 р. Тому просить суд стягнути з відповідача шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу в розмірі 597921,87 грн.
Представник відповідача в судове засідання 10.10.2011р. не зявився, проте у відзиві на позов від 05.07.2011 р. та у попередніх засіданнях суду проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 р., перед розрахунком розмірів відшкодування збитків за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря потрібно провести розрахунок маси наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Проте, як зазначає відповідач, розрахунок суду не наданий. Вказує, що будь-яких викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не проводилося.
Зазначає, що позовні вимоги заявлено на 597921,87 грн., а розрахунки надавалися відповідачу 126907,64 грн. та 579277,64 грн.
Також вказує, що господарським судом Хмельницької області розглядалася справа №22/5025/591/11 за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області до ТОВ "Хмельницькхлібопродукт" про стягнення шкоди, по якій 19.04.2011 р. прийнято рішення про відмову в позові. Предмет і підстави зазначеної справи є такі ж як і по справі № 6/5025/936/11. Враховуючи зазначене, представник відповідача вважає, що є підстави для припинення провадження у справі.
Представник відповідача подав доповнення до відзиву від 20.07.2011 р., в якому зазначає, що в розрахунках позивач бере за основу формулу № 7 з Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Але дана формула застосовується в тому випадку, якщо (п. 3.3.2. Методики) конструктивні особливості газоходів унеможливлюють інструментальне вимірювання необхідних параметрів для визначення обємної витрати газопилового потоку (димових газів) від паливовикористувального обладнання, її значення розраховується на основі обсягів витраченого палива, наданих субєктам господарювання.
Також зазначає, що для розрахунків позивач використовував довідки від газопостачальних організацій , хоча в п. 3.3.2. Методики зазначено, що повинні використовуватися дані від субєкта господарювання, тобто особи, яка перевіряється.
Крім того, в доповненні до відзиву на позовну заяву від 29.09.2011р. зазначив, що на час проведення перевірки між відповідачем та ТзОВ „ЕОЛ” було укладено договір від 07.08.2010р. №02/10 щодо виконання робіт по підготовці та оформленню документів, у яких обгрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Також звертає увагу суду на неправомірність проведених позивачем розрахунків, зокрема визначення маси забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно здійснена позивачем за формолою, яка не передбачена методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, а також не застосована формула (№7) при розрахунку маси наднормативного викиду забруднюючої речовини.
На думку відповідача, здійснений позивачем розрахунок шкоди за період з 01.02.2009р. по 11.04.2011р. є безпідставним, оскільки порушення були виявлені на підприємстві під час проведення перевірки 11.04.2011р., відповідно до вимог Методики, шкода могла бути розрахована починаючи від цієї дати і до моменту усунення порушення.
Враховуючи зазначене, вважає, що позивач помилково прийшов до висновку як щодо періоду визначення спричинення відповідачем майнової шкоди так і щодо її розміру.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як субєкт підприємницької діяльності юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Хмельницькхлібопродукт” м.Хмельницький, як субєкт підприємницької діяльності юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької міської ради 08.08.2006р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 03-09/343 від 02.06.2011р.
11.04.2011р. працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, про що свідчить акт № 61/08, та встановлено, що ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” здійснює господарську діяльність за адресою: смт Ярмолинці, вул. Залізнична, 16, пов'язану з прийомом зерна, зважування, очищення зерна, сушіння та відвантаження. Джерелами утворення викидів в атмосферне повітря є три ГОУ, котельня, чотири зерносушильних агрегати Meyer Tower ME 2000 S, які встановлені в 2009 році. Реконструкція із проведенням заміни обладнання здійснювалась за відсутності висновку державної екологічної експертизи проектних матеріалів, акту введення в експлуатацію. Під час проведення перевірки встановлено, що підприємство здійснює викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за відсутності дозволу на викиди , що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. Даний висновок підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою Держуправління охорони навколишнього природного середовища № 03/17 від 05.01.2011р., у якій зазначено про те, що ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у 2009-2010 роках не отримувало.
В даному акті зазначено, що інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не розроблялась, матеріали в яких обгрунтовуються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутні.
З наявної в матеріалах справи довідки ПАТ по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз” вбачається, що відповідачем ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” за період з 01.02.2009р. по 30.11.2010р. було спожито природного газу на технологічні потреби 3899,411 тис. куб.м. та опалення 28,997 тис.куб. м., а також в період з 01.12.2010р. по 22.02.2011р. використав в якості палива 942154 м.куб. природного газу.
Розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіянні державі ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт”, в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які перевищують затверджені граничнодопустимі норми, встановлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел викидів, які здійснюються без відповідного дозволу, здійснено позивачем на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639.
Так, розмір відшкодування збитків за наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря визначається за формулою 12 Методики та складає 597 921,87 грн.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, ст. держінспектором з ОНПС Вишомірською О.Ю., на підставі протоколу №009934 від 11.04.2011р. про адміністративне правопорушення, винесено постанову № 009933/08 від 14.04.2011р. про накладення адміністративного стягнення на заступника директора ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” Нижника С.В. в сумі 1190,00 грн. за порушення ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та ст.ст. 17, 32, 33 Закону України „Про відходи”.
19.04.2011р. позивач звернувся до відповідача з листом за № 1997/03, відповідно до якого повідомив, що зобов'язання ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” по відшкодуванню шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в добровільному порядку підлягає виконанню у місячний термін шляхом перерахування коштів в сумі 579277,64 грн. Однак вказаний лист залишений без відповіді та задоволення.
Несплата відповідачем розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності дозволу на викиди, стала підставою для Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький звернутись до господарського суду з даним позовом.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Частиною 1 ст. 4 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.
Статтею 5 цього Закону визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Згідно ч. 5 п. 6 Положення про Державну екологічну інспекцію в Хмельницькій області, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 №55 Інспекція вправі складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.
Підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо (ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”).
Відповідно до п.1.5. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.12.2008р. № 639, викид є надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров'я та стан навколишнього природного середовища.
Частиною 5 ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Статтею 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
У відповідності до ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємства за відсутності дозволу на викиди про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 61/08 від 11.04.2011р.
З матеріалів справи слідує, що розрахунок розміру збитків заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зроблено відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009 за № 48/16064.
Даною Методикою встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб).
Методика поширюється на державних інспекторів України з охорони навколишнього природного середовища та державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що виявлені за результатами державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог природоохоронного законодавства.
Розділом 2 зазначеної вище Методики встановлено що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються:
- викиди забруднюючих речовин, які перевищують затверджені граничнодопустимі викиди, установлені дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;
- викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства;
- викиди, що здійснюються з перевищенням технологічних нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин із устаткування, затверджених відповідно до законодавства;
- залпові викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, які кількісно та якісно передбачені технологічними регламентами виробництв і перевищують трикратне значення граничнодопустимого викиду відповідно до законодавства;
- залпові викиди забруднюючих речовин, які не передбачені технологічними регламентами виробництв;
- аварійні викиди.
Також в пункті 2.2. даної Методики зазначено, що факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою 12 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639:
З = mі х 1,1П х Aі х Кт х К зі ,
де З - розмір збитків, грн;
mі - маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т;
1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т;
Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини;
Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості;
К зі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною.
З пояснень представника позивача вбачається, що загальний обєм газу, який став підставою для нарахування розміру шкоди, безпосередньо взято із акту перевірки додержання вимог природного законодавства від 11.04.2011р. № 61/08.
Таким чином, розмір збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря становить 597921,87 грн.
Згідно п. 2 ст.22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до розрахунків, складених позивачем на підставі акту перевірки та згідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу наднормативним викидом забруднюючих речовин становить 597921,87грн.
Доказів, які б спростовували вказану вище суму збитків, суду в процесі розгляду справи не надано.
Разом з цим, з матеріалів перевірки вбачається, що шкода навколишньому природному середовищу, завдана працівниками ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” під час виконання ними своїх трудових (службових) обовязків.
Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. В даній статті міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. Відсутність будь-якого з цих елементів виключає відповідальність у вигляді стягнення збитків, якщо інше не передбачено законом.
Частиною 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Відповідно до ст. 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від чотирьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, ст. держінспектором з ОНПС Вишомірською О.Ю., на підставі протоколу №009934 від 11.04.2011р. про адміністративне правопорушення, винесено постанову № 009933/08 від 14.04.2011р. про накладення адміністративного стягнення на заступника директора ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” Нижника С.В. в сумі 1190,00 грн. за порушення ст.ст. 10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” та ст.ст. 17, 32, 33 Закону України „Про відходи”.
Відповідно до роз'яснення Вищого Арбітражного Суду №02-5/215 від 01.04.1994 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди", крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду та самою шкодою.
Згідно п.6 даного роз'яснення, як у випадках порушення зобов'язання за договором, так і за зобовязанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, цивільне законодавство (статті 614 та 1166 ЦК України) передбачає презумпцію вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доказувати наявність вини відповідача у заподіянні шкоди. Навпаки, на відповідача покладено тягар доказування того, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Крім того, факт здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підтверджується наявними в матеріалах справи листами щодо звернення жителів ст. Ярмолинці, вул. Залізнична з приводу порушення ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” вимог природоохоронного законодавства.
Відповідач в ході розгляду справи не заперечив і не спростував за допомогою належних та допустимих доказів факту порушення ним природоохоронного законодавства.
Отже, матеріали справи свідчать, що між наднормативним викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря і шкодою, заподіяною внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, існує прямий причинний звязок.
Таким чином, наявними є всі складові елементи правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність ТзОВ „Хмельницькхлібопродукт” за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.
Пунктом 35 ст. 4 Закону України „Про державний бюджет України на 2011р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Відповідно до п.7 ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать: 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами, розрахунок завданої шкоди обраховано позивачем правомірно і підлягає задоволенню.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12, 22, 33, 38, 44, 49,82-84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькхлібопродукт" м. Хмельницький про стягнення 597 921,87 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькхлібопродукт" (м. Хмельницький, вул. Проскурівська,17, код ЄДРПОУ 34555528) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області із зарахуванням коштів до Ярмолинецької селищної ради (р/р 33114331700591, код класифікації 24062100, код одержувача 23565176, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 597921,87 грн. (пятсот девяносто сім тисяч девятсот двадцять одна гривня 87 коп.)
Видати наказ.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькхлібопродукт" (м. Хмельницький, вул. Проскурівська,17, код ЄДРПОУ 34555528) в доход державного бюджету по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, р/р 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013 5979,21 грн.(пять тисяч девятсот сімдесят девять гривень 21 коп.) державного мита, а в доход державного бюджету на р/р 31211264700002 ГУ ДКУ у Хмельницькій області м. Хмельницький, код бюджетної класифікації 22050003, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Головуючий суддяО.Є. Танасюк
Суддя В.В. Виноградова
Суддя М.Є. Муха
Повний текст рішення підписано: 12.10.2011р.
Віддруковано 3 прим.:
1-до матеріалів справи,
2-позивачу,
3- відповідачу.