Рішення № 18721527, 05.10.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
05.10.2011
Номер справи
18/152пд/2011
Номер документу
18721527
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.10.11 Справа № 18/152пд/2011

Суддя Корнієнко В.В., розглянувши матеріали справи за позовом Луганської міської ради, м. Луганськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області, м. Луганськ

до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 за дов. від 24.11.2010;

від відповідача: ОСОБА_2 за дов. від 01.09.2011;

від 3-ї особи:не прибув.

Суть спору: позивачем заявлено вимоги про внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005 (державна реєстрація 07.09.2005 № 040540200143), який укладено між сторонами за позовом, зокрема:

- про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:

«8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.»;

- про доповнення п. 4 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3158791 (три мільйони сто пятдесят вісім тисяч сімсот девяносто одна) грн. 98 коп.»;

- про доповнення п. 14 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 94763 (девяносто чотири сімсот шістдесят три) грн. 76 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом уповноваженим орендодавцем.».

Відповідач проти позову заперечує посилаючись на його необґрунтованість.

Третя особа відзив на позовну заяву суду не подала, її представник в судове засідання не прибув.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд

В С Т А Н О В И В:

06.09.2005 між сторонами за позовом укладено договір оренди землі (який зареєстрований 07.09.2005 № 040540200143) (з змінами, внесеними договором від 08.09.2005 (зміни зареєстровані 08.09.2005 за № 040540200145) згідно якому, позивач передав відповідачу в оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 0,1758 га, для розміщення ганок, будівництва та розміщення прибудови до вбудованого приміщення та благоустрою прилеглої території, за адресою: м. Луганськ, площа Героїв ВВВ,7.

Спірним пунктом 8 вказаного договору оренди встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку додається до договору і є його невідємною частиною).

Спірним пунктом 4 договору оренди встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1.041.899,80 грн.

Спірним пунктом 14 вказаного договору оренди встановлено, що на момент укладення цього договору розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає 26047,50 грн.

Рішенням Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/150 управлінню нерухомим майном Луганської міської ради (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) було доручено провести аналіз укладених договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх чинному законодавству та нормативно-правовим актам Луганської міської ради, насамперед рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська»та від 31.10.2007 № 25/5 «Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську».

Вищевказаним рішенням Луганська міська рада доручила своєму управлінню нерухомим майном (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) за результатами проведеного аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним орендарям про внесення змін у договори оренди земельних ділянок з метою приведення їх у відповідність з вимогами діючого законодавства та нормативно-правових актів Луганської міської ради.

В звязку з невідповідністю (на думку позивача) вищевказаного договору оренди земельної ділянки діючому законодавству, листом від 24.05.2011 № 01/03-13/2779/0/2-11 Луганський міський голова від імені Луганської міської ради звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору оренди земельної ділянки (до листа було додано примірник проекту договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки), зокрема:

- про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:

«8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.»;

- про доповнення п. 4 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3158791 (три мільйони сто пятдесят вісім тисяч сімсот девяносто одна) грн. 98 коп.»;

- про доповнення п. 14 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 94763 (девяносто чотири сімсот шістдесят три) грн. 76 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом уповноваженим орендодавцем.».

Відповідач отримав вказану пропозицію (що визнано самим відповідачем у відзиві на позовну заяву від 13.09.2011 № 47), однак, відповіді на неї позивачу не надав.

Враховуючи, що відповідач відмовився вносити зміни у договір оренди землі, позивач предявив до нього позов з вимогами внести вищевказані зміни у договір у судовому порядку.

Щодо зміни пункту 8 договору, позивач обґрунтовує свої вимоги змінами у земельному законодавстві, якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку (договором була встановлена орендна плата у розмірі земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5) та не більше 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Тобто позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що законом збільшено мінімальний розмір орендної плати, тому, положення договору не відповідають законодавству і потребують внесення змін.

Вимоги про доповнення пункту 4 договору новим розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки обґрунтовується позивачем тим, що рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності з 01.03.2008, що потягнуто зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується відповідачем.

Враховуючи, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що орендується відповідачем, на даний час змінилася (збільшилася), позивач вважає, що і відповідні положення договору слід змінити.

Вимоги про доповнення пункту 14 договору новим розміром річної орендної плати обґрунтовується позивачем зміною розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується відповідачем, що потягнуло зміну розміру орендної плати.

Відповідач запереченнями на позовну заяву від 13.09.2011 № 47 проти позову заперечує посилаючись на порушення позивачем порядку внесення змін до договору, який встановлено ст. 188 ГПК України, так як лист пропозиція від 24.05.2011 (про внесення змін у договір) був підписаний Луганським міським головою, який на думку відповідача був не уповноважений позивачем на ці дії.

Відповідач вважає, що Луганська міська рада, як орендодавець, повинна була прийняти конкретне рішення (саме відносно відповідача), яким запропонувати відповідачу внести зміни у договір оренди земельної ділянки, який є предметом спору.

Відсутність рішення позивача з цього питання, на думку позивача, свідчить про відсутність у позивача волевиявлення на внесення змін до вказаного договору оренди.

Відповідач також зазначив про відсутність законних підстав для внесення змін до договору у частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру річної орендної плати за земельну ділянку.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав:

Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 № 309-УІ внесені зміни до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі», а саме, було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Попередня редакція наведеної статті Закону визначала, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Згідно п. 12 договору оренди щодо якого заявлено позовні вимоги розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.

Внесення змін до частин четвертої та пятої статті 21 Закону України «Про оренду землі»направлено саме на підвищення цін на оренду землі (мінімальна орендна плата була у розмірі однократного земельного податку, а стала не меншою трикратного розміру земельного податку; розмір максимальної орендної плати збільшився до 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

З 01.01.2011 зазначені частини четверта та пята статті 21 Закону України «Про оренду землі»виключені в звязку з прийняттям Податкового кодексу України (Закон України від 02.12.2010 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України), який діє з 01.01.2011 і має аналогічні положення закріплені у ст. 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ч. 1, ч. 2 ст. 632 ЦК України).

Таким чином, враховуючи, що договором була передбачена можливість зміни розміру орендної плати у разі підвищення цін (а законом було підвищено ціну на орендну плату), позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договору оренди.

Аналогічні висновки містяться і в абзаці 5 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

За таких обставин, судом не приймаються до уваги доводи відповідача про неможливість внесення змін до договору.

Пунктом 2.19 (абз. 4) постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»встановлено, що оскільки відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.

У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (абз. 5 п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6).

Позивач (власник і орендодавець землі) своїм рішенням від 29.04.2010 № 65/150 доручив управлінню нерухомим майном Луганської міської ради (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) провести аналіз укладених договорів оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх чинному законодавству та нормативно-правовим актам Луганської міської ради, насамперед рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська»та від 31.10.2007 № 25/5 «Про деякі питання щодо плати за землю у м. Луганську».

Вищевказаним рішенням позивач доручив своєму управлінню нерухомим майном (яке перейменоване в управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) за результатами проведеного аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним орендарям про внесення змін у договори оренди земельних ділянок з метою приведення їх у відповідність з вимогами діючого законодавства та нормативно-правових актів Луганської міської ради.

Тобто волевиявлення позивача щодо необхідності направлення пропозицій орендарям про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок (у разі невідповідності договору діючому законодавству) виражено у зазначеному рішенні позивача.

Пропозиція (лист від 24.05.2011 № 01/03-13/2779/0/2-11) позивача, яка одержана відповідачем, про внесення відповідних змін до договору підписана Луганським міським головою, який згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»представляє раду у відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності та укладає від імені ради договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.

Таким чином, позивач вищевказаним рішенням доручив своєму управлінню направити орендарям (у разі необхідності) пропозиції про зміну договорів оренди землі, однак, вказані пропозиції були направлені не управлінням позивача, а Луганським міським головою, який уповноважений законом представляти раду у відносинах з підприємствами та укладати від її імені договори.

Щодо права укладення договорів (внесення змін до договорів) з питань, віднесених до виключної компетенції ради, закон вказує на те, що голова подає їх на затвердження відповідної ради, однак, закон взагалі не обмежує права голови щодо направлення пропозицій про внесення змін у договір, та не встановлює, що є первісним: внесення змін у договір, а потім затвердження його радою чи навпаки.

Суд вважає, що направлення Луганським міським головою від імені Луганської міської ради пропозицій відповідачу щодо внесення змін у договір оренди земельної ділянки, здійснено у межах повноважень, наданих міському голові ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»з урахуванням рішення Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/150 (яким доручено управлінню ради направляти пропозиції про внесення змін у договори оренди).

За таких обставин, суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що Луганський міський голова не мав права направляти відповідачу пропозиції про зміну договору.

Як вказано вище, статтею 21 Закону України «Про оренду землі»(в редакції, яка діяла до 01.01.2011) та ст. 288 Податкового кодексу України (який діє з 01.01.2011) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою:

-для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

-для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (підпункт 288.5.1).

не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).

Відповідно до п. 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Таким чином, розмір річної орендної плати не може бути меншим 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Таким чином, пункт 8 вказаного договору оренди згідно якому, річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 2,5, не відповідає вимогам вищевказаного законодавства.

За таких обставин, позовні вимоги про викладення пункту 8 договору в наступній редакції:

«8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.», підлягають задоволенню в звязку з їх законністю та обґрунтованістю.

Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності з 01.03.2008, що потягнуло зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується відповідачем.

Розмір нормативної грошової оцінки землі є відправною точкою для розрахунку розміру орендної плати, так як земельний податок встановлюється у розмірі одного відсотка від грошової оцінки землі, а розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (у редакції позивача, яка прийнята судом).

Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель»та пп. 3 п. 4 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.06.2008 № 123, яке зареєстроване в Мінюсті України 10.07.2008 за № 626/15317, управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.04.2011 № 4-2-14/1622, який виданий позивачу управлінням Держкомзему у м. Луганськ, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що орендується відповідачем за вищевказаним договором оренди, складає 3.158.791,98 грн.

За таких обставин, позовні вимоги про доповнення п. 4 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3158791 (три мільйони сто пятдесят вісім тисяч сімсот девяносто одна) грн. 98 коп.», підлягають задоволенню в звязку з їх законністю та обґрунтованістю.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»та п. 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Зміна ставок орендної плати (в звязку із міною законодавства), зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки потягнули зміну розміру орендної плати, яка була визначена у вищевказаному договорі оренди земельної ділянки.

Згідно обґрунтованому розрахунку позивача орендна плата (річна) за земельну ділянку, яку орендує відповідач, на даний час складає 94763,76 грн. (3.158.791,98 грн. х 1 % х 3).

Згідно п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

За таких обставин, позовні вимоги про доповнення п. 14 договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 94763 (девяносто чотири сімсот шістдесят три) грн. 76 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно.»підлягають задоволенню.

Суд вважає, що решта останнього речення вищевказаного абзацу: «… на підставі довідки, наданої органом уповноваженим орендодавцем.»не підлягає внесенню у договір у якості змін, так як ця частина речення взагалі не визначає про яку довідку йдеться у цьому абзаці, які дані будуть встановлюватися цією довідкою і як ця довідка буде впливати на права та обовязки орендаря за договором.

Тобто вимога про доповнення п. 14 договору частиною вказаного речення є необґрунтованою та безпідставною. Позивачем взагалі не визначено суті цієї зміни та необхідності внесення її у договір оренди.

Таким чином, остання вимога позивача щодо доповнення п. 14 договору новим абзацом задовольняється судом частково, за винятком доповнення пункту 14 договору частиною останнього речення вищевказаного абзацу: «… на підставі довідки, наданої органом уповноваженим орендодавцем.»

Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати на державне мито в сумі 85 грн. та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. покладаються повністю на відповідача, так як спір виник внаслідок його неправильних дій (ухилення від розгляду пропозицій позивача про внесення змін у договір).

На підставі викладеного, керуючись ст. 44, ч. 2 ст. 49, ст. ст. 82, 84, 85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити частково.

2.Внести змінити до договору оренди землі від 06.09.2005 (посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_3, реєстровий номер 1449, державна реєстрація 07.09.2005 № 040540200143), який укладено між Луганською міською радою (м. Луганськ) та товариством з обмеженою відповідальністю «Луганські товари»(м. Луганськ), зокрема:

- викласти пункт 8 вказаного договору в наступній редакції:

«8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.»;

- доповнити п. 4 вказаного договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3158791 (три мільйони сто пятдесят вісім тисяч сімсот девяносто одна) грн.. 98 коп.»;

- доповнити п. 14 вказаного договору новим абзацом наступного змісту:

«На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200143, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 94763 (девяносто чотири сімсот шістдесят три) грн. 76 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно.».

3.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Луганські товари», м. Луганськ, площа Героїв ВВВ, 7, ідентифікаційний код 13403702, на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 14, ідентифікаційний код 26070794, витрати на державне мито в сумі 85 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн.; наказ видати.

4.В решті позову відмовити.

05 жовтня 2011 р. було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 10 жовтня 2011 р. і може бути оскаржене протягом 10 днів з цієї дати.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко