Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.11 Справа № 19/131/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Луганської міської ради, м.Луганськ
до Приватного підприємства "Контроль-М", м.Луганськ
про стягнення 6793 грн. 89 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача ОСОБА_1, головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И 01/03-30./5447/0/2-10 від 24.11.2010;
від відповідача представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача на його користь заборгованості з орендної плати за землю в сумі 6658 грн. 63 коп. та пені в розмірі 135 грн. 26 коп.
Відповідач не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 9103800538048, згідно якого адресат отримав поштову кореспонденцію 21.09.2011.
До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, станом на час розгляду справи.
Також відповідач не надав суду відзив на позовну заяву, а ненадання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, згідно положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається по наявних у ній матеріалах.
Відповідач позов не оспорив, доказів перерахування заборгованості не надав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача, який прибув у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Рішенням Луганської міської ради від 30.03.2007 № 14/64 Приватному підприємству "Контроль-М" в оренду терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, вул.Старих Большевіков (біля будинку № 18) була надана земельна ділянка загальною площею 0,2560 га під будівництво та розміщення житлових, адміністративних будівель та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт).
05.10.2007 на виконання вказаного рішення між сторонами було укладено договір оренди землі, реєстрація від 22.10.2007 № 040740200243.
На підставі рішення Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/100 було укладено договір про розірвання договору оренди землі від 26.05.2010, державна реєстрація від 24.03.2011 № 441010004000110.
Відповідно до п.4 договору оренди землі на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 754531 грн. 84 коп., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки становить 301813 грн. 76 коп. Після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 21.12.2000 № 22/4 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного органом уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну (і) довідку (и) орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу.
Згідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі 250 відсотків земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки, у гривнях.
Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9 договору).
Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку визначеному у п.9 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку що відбуваються протягом терміну дії договору оренди (п.10 договору).
Відповідно до п.11 договору оренда плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
В п.16 договору сторони дійшли згоди, що на момент укладення договору розмір орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 30.03.2007 № 14/64, складає 18863,30 грн. У подальшому розмір орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений орендодавцем.
Згідно з п.п.29.4 п.29 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
А відповідно до п.32.2 договору орендар зобов”язаний самостійно, на підставі вищевказаної довідки, обчислювати розмір орендної плати.
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за період з 01.08.2010 по 24.03.2011 за ним утворилась заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 6658 грн. 63 коп., що стало підставою для звернення позивача до господарського суду Луганської області з даним позовом.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Луганська міська рада, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, стягує плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм, чим завдається істотна шкода державним інтересам.
Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.
Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 2 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.24 Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов"язані своєчасно сплачувати орендну плату.
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не в повному обсязі проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 6658 грн. 63 коп., що підтверджується матеріалами справи.
В п.15 договору оренди землі сторони дійшли згоди, що у разі невнесення орендної плати у строки визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов"язання на суму податкового боргу.
Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
В п.5 цієї ж статті передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов"язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Тобто позивачем правомірно нарахована відповідачу пеня за період з 01.10.2010 по 31.03.2011 у розмірі 135,26 грн.
За вказаних обставин вимоги позивача підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 05.10.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Приватного підприємства „Контроль-М”, м.Луганськ, задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного підприємства „Контроль М”, м.Луганськ, вул.Огородна, б.94, код 33766422 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14. код 26070794 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 6658 грн. 63 коп. і пеню в розмірі 135 грн. 26 коп. з перерахуванням цих коштів на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Ленінського району, банк: УДК у Луганській області, МФО: 804013, код: 24046582, р/р 33214812700006, код платежу: 13050200, видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Приватного підприємства „Контроль М”, м.Луганськ, вул.Огородна, б.94, код 33766422 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Державній податковій інспекції у Артемівському районі у м.Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 10.10.2011
Суддя Т.В.Косенко