Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.10.11 Справа № 19/122пд/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”, м.Луганськ
3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління Держкомзему у м.Луганську Луганської області, м.Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
в присутності представників сторін:
від позивача ОСОБА_1, головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И 01/03-30./5457/0/2-10 від 24.11.2010;
від відповідача ОСОБА_2, помічник-юрисконсульт, довіреність № б/н від 01.09.2011;
від 3-ї особи представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу внести зміни в договір оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”, внести наступні зміни:
1.Викласти п.8 розділу „Орендна плата” договору в новій редакції: „8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.”.
2.Доповнити п.4 розділу „Об”єкт оренди” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 449202 (чотириста сорок дев”ять тисяч двісті дві) грн. 50 коп.".
3.Доповнити п.14 розділу „Орендна плата” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 13476 (тринадцять тисяч чотириста сімдесят шість) грн. 08 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем.”.
4.Змінити у п.п.29.1 п.29 розділу „Інші права та обов”язки сторін” договору слова „Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин” на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого орендодавцем”.
Зміни до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву, де зазначив, що вважає позовні вимоги необгрунтованими та таким, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Голова Луганської міської ради своїм листом від 24.05.2011 № И 01/03-13/2780/0/2-11 (звернення до відповідача з пропозицією звернутися до позивача щодо внесення змін до договору оренди землі) порушив порядок звернення з такими питаннями, які повинні вирішуватись виключно на сесії Луганської міської ради. Тобто волевиявлення відповідного органу, як орендодавця, здійснюється у формі рішення такого органу.
Відповідач звернув увагу на те, що Луганська міська рада, як сторона за договором, не зверталась з пропозицією щодо внесення змін до договору оренди землі до Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”, оскільки такого волевиявлення у формі рішення про внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація 07.06.2005 № 040540200142, не приймалось.
На думку відповідача, посилання позивача в обгрунтування своїх вимог про заміну розміру орендної плати на рішення Луганської міської ради від 27.08.2010 № 69/27 „Про деякі питання щодо укладення договорів оренди землі” є незаконним, оскільки дане рішення має публічну дію, воно не є актом індивідуальної дії, тобто актом, який стосується інтересів конкретної особи, в даному випадку Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”.
Позивач в своїх письмових пояснення на заперечення відповідача зазначив наступне.
З метою приведення договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, у відповідність до вимог діючого законодавства та діючих нормативно-правових актів Луганської міської ради, за підписом Луганського міського голови було надіслано пропозицію про внесення змін до договору (лист від 24.05.2011 № И 01/03-13/2780/0/2-11 з проектом договору про внесення змін до договору), в якій зазначено, що у разі згоди з вищевказаними пропозиціями в подальшому буде прийматися відповідне рішення Луганської міської ради.
Тобто, лише надсилаючи пропозицію, але не приймаючи рішення про внесення змін до спірного договору оренди землі, Управління нерухомим майном Луганської міської ради (на теперішній час перейменоване в Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів) виконало умови доручення, наданого йому рішенням Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/150, та не перевищило виключної компетенції міської ради щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Луганської міської ради від 29.04.2010 № 65/150 Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести грунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м.Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення до договорів змін, спрямованих на приведення їх у відповідність із вимогами діючого законодавства.
На виконання зазначеного рішення був проведений аналіз договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, який укладений між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”, за результатами якого (аналізу) було встановлено, що рішенням Луганської міської ради від 14.06.2005 № 33/160 Товариству з обмеженою відповідальністю „Луганські товари” була надана в строкове платне користування терміном на 49 років земельна ділянка площею 0,0250 га під розміщені вітрину та сходи до тамбуру у вбудоване нежитлове приміщення та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: м.Луганськ, пл.Героїв ВВВ, б.7.
Між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Луганські товари” укладено договір оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142.
Відповідно до п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 148165,50 грн.
В п.8 договору сторони дійшли згоди, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невід"ємною частиною).
Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з п.14 договору на момент укладення цього договору розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає 3704,15 грн.
Відповідно до п.29.1 договору орендар взяв на себе зобов"язання для обчислення розміру орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди, а у подальшому звертатись щороку не пізніше місячного терміну після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі, до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки; самостійно на підставі вищевказаної довідки обчислювати орендну плату (п.29.2 договору).
Згідно п.31 договору сторони домовились про те, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв"язується у судовому порядку.
Луганська міська рада звернулася до Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганські товари" з листом від 24.05.2011 № И 01/03-13/2780/0/2-11 про внесення змін до договору згідно з проектом договору про внесення змін до договору оренди землі, який додавався до даного листа.
Відповідач на надані пропозиції відповіді не надав.
Позивач, посилаючись на Податковий кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про оренду землі", Земельний кодекс України, Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", звернувся до господарського суду Луганської області з даними позовними вимогами.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Статтями 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 Земельного кодексу України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч.8 ст.93 Земельного кодексу України відносини, повязані з орендою землі, регулюються законом.
Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
01.01.2011 набув чинності Податковий кодекс України, яким було змінено деякі положення щодо орендної плати за землю.
У відповідності до ст.274.1 Податкового кодексу України ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно ст.18 Закону України „Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз у 5-7 років.
Як передбачено ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Позивачем відповідно до вимог земельного законодавства була проведена у 2007 році грошова оцінка землі і рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м.Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008. До цих земель відноситься земельна ділянка, яка передана відповідачу за договором оренди землі і, за даними Відділу Державного комітету України із земельних ресурсів в м.Луганську, грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в оренді відповідача, складає 449202 грн. 50 коп., виходячи з якої обчислено розмір річної орендної плати у сумі 13476 грн. 08 коп.
Також як вбачається з рішення Луганської міської ради від 2602.2007 № 15/9 Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин було ліквідовано та відповідно до рішення Луганської міської ради від 26.02.2007 № 13/10 було створено Управління нерухомим майном Луганської міської ради, яке веде розрахунки за користування земельними ділянками та контролює справляння плати за землю. Після цього на підставі рішення Луганської міської ради від 11.11.2010 № 1/11 Управління нерухомим майном Луганської міської ради було перейменовано в Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія А01, № 612587).
Таким чином вимоги позивача про внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142 є обгрунтованими.
З огляду на викладене вище, доводи відповідача судом відхиляються за необгрунтованістю та недоведеністю.
Грошова оцінка спірної земельної ділянки проведена відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі і стосовно строків проведення цієї оцінки, затверджена рішенням позивача відповідно до його повноважень.
Можливість внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005 передбачена умовами даного договору і діючим земельним законодавством.
Розрахунок орендної плати здійснено позивачем відповідно до умов даного договору.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021 "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" повноваження ведення книги записів відкривається та ведеться у паперовому вигляді територіальним органом Держкомзему.
Отже, зміни, які вносяться до договору оренди земельної ділянки, підлягають державній реєстрації третьою особою.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
У судовому засіданні 05.10.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”, м.Луганськ, задовольнити у повному обсязі.
2. Викласти п.8 розділу „Орендна плата” договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, в наступній редакції: „8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях.”.
3. Доповнити п.4 розділу „Об”єкт оренди” договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 №040540200142, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 449202 (чотириста сорок дев”ять тисяч двісті дві) грн. 50 коп.”.
4. Доповнити п.14 розділу „Орендна плата” договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 №040540200142, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 13476 (тринадцять тисяч чотириста сімдесят шість) грн. 00 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем.”.
5. Змінити у п.п.29.1 п.29 розділу „Інші права та обов”язки сторін” договору оренди землі від 06.09.2005, державна реєстрація від 07.09.2005 № 040540200142, слова „Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин” на слова „Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або до іншого органу, уповноваженого орендарем”.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганські товари”, м.Луганськ, пл.Героїв ВВВ, б.7, код 13403702 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 державне мито в сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ позивачу.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 10.10.2011.
Суддя Т.В.Косенко