Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 вересня 2011 року № 2а-11850/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Судді Добрянської Я.І,
відповідно до вимог ст.183-2 КАС України, без виклику сторін, розглянув в порядку скороченого провадження справу
За позовом Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Явір-Плюс»
про стягнення заборгованості в сумі 1402 915, 20 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Заступника прокурора Оболонського району м. Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю «Явір-Плюс»про стягнення заборгованості в сумі 1402 915, 20 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.08.2011 р., відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.183-2 КАС України, було відкрито скорочене провадження у справі № 2a-11850/11/2670 та запропоновано відповідачу у строк до 25.08.2011 р. або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі була отримана відповідачем 23.08.2011 р., що підтверджується повідомленням про вручення відповідачу поштового відправлення.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Однак, станом на 06.09.2011 р. заперечення на позовну заяву, чи будь-яких заяв або клопотань по даній справі від відповідача до суду не надходило.
Згідно вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з наявних матеріалів справи, зокрема декларацій з орендної плати за земельні ділянки, зворотнього боку облікової платника станом на 01.08.2011 р. та довідки Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про заборгованість станом на 09.08.2011 р., Товариство з обмеженою відповідальністю «Явір-Плюс», порушуючи чинне законодавство, заборгувало до державного бюджету орендну плату за землю на загальну суму 1 402 915,20 грн.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оподаткування»№1251-XII від 25.06.1991 року, під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Стаття 4 Закону зазначає, що платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі).
Згідно зі ст.9 Закону, одним із обовязків платників податків і зборів (обовязкових платежів) є обовязок сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідно до ст.11 Закону, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обовязкових платежів) відповідно до законів України.
Фінансові санкції за наслідками документальних перевірок та ревізій, які здійснюються органами державної податкової служби України та іншими уповноваженими державними органами, застосовуються у розмірах, передбачених законодавчими актами, чинними на день завершення таких перевірок або ревізій.
Державною податковою інспекцією в Оболонському районі м. Києва встановлено, що станом на 09.08.2011 року сума заборгованості ТОВ «Явір-Плюс»»за погодженими податковими зобовязаннями становить 1 402 915,21 грн.
Зазначена податкова заборгованість виникла в результаті несвоєчасної сплати земельного податку та орендної плати за землю за 2009-2011 рік.
Зокрема, згідно наявних матеріалів справи, щодо заборгованості відповідача з орендної плати за землю вбачається наступне.
28.01.2011 р. відповідачем було подано декларацію № 2981 з орендної плати за земельні ділянки, якою нараховано до сплати всього за 2011 рік 1 339 023,19 грн., з яких:
квітень-111 585,27 грн.
травень - 111 585,27 грн.
червень - 111 585,27 грн.
липень - 111 585,27 грн.
Таким чином заборгованість за чотири місяці становить - 446 341,08 грн.
Крім того ДПІ у Оболонському районі м. Києва нараховано пеню по орендній платі за землю у розмірі 279 761,11 грн.
Також, 31.01.2011 р. відповідачем було подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) №3244, в якій зазначена сума необхідна до сплати за 2011 рік 380 300,50 грн., з яких:
квітень - 31 691,70 грн.
травень - 31 691,70 грн.
червень - 31 691,70 грн.
липень - 31 691,70 грн.
Таким чином, заборгованість за чотири місяці становить: 126 766,80 грн.
Крім того ДПІ у Оболонському районі м. Києва нараховано пеню з земельного податку у розмірі - 97 813,79 грн.
Копії зазначених податкових декларацій наявні в матеріалах справи.
Як також видно з наявних матеріалів справи, 12.07.2011 р. ДПІ у Оболонському районі м. Києва було складено акт №1950/15-306 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати земельного податку та орендної плати за землю.
Перевіркою встановлено порушення ст.17 Закону України «Про плату за землю»від 3 липня 1992 року зі змінами та доповненнями (чинного до 01.01.2011 року), п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181 від 21 грудня 2000 року зі змінами та доповненнями (чинного до 01.01.2011 року), в саме платником податку несвоєчасно сплачено земельний податок та орендну плату за землю.
Відповідальність за несплату узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничних строків передбачена ст.126 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VІ.
14.07.2011 року за № 0008751503 на адресу відповідача направлено Податкове повідомлення рішення про накладення штрафної санкції за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб на суму - 346 193,48 грн.
17.07.2011 року за № 0008751503 на адресу відповідача направлено Податкове повідомлення рішення про накладення штрафної санкції за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання з земельного податку з юридичних осіб на суму - 106 038,94 грн.
Отже загальна сума заборгованості відповідача складає:
Орендна плата за землю 446 341,08 грн + пеня 279 761,11 грн + штрафні санкції 346 193,48 грн. = 1 072 295,67 грн.
Земельний податок з юридичних осіб 126 766,80 + пеня 97 813,79 грн + штрафні санкції 106 038.94 грн. = 330 619,54 грн.
Всього заборгованість відповідача становить: 1 402 915,20 грн
Як видно з матеріалів справи, суму заборгованості за податковими зобовязаннями станом на 09.08.2011 року відповідач не погасив.
ДПІ у Оболонському районі м. Києва на підставі п.6.2 ст.6 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закон), першу податкову вимогу №1/3055 від 05.08.2009 року на суму 130 600,00 грн. направлено поштою, що отримана відповідачем 31.08.2009 р., про що свідчить підпис на поштовому корінці.
Згідно п.п.6.3.2 п.6.3. ст.6 Закону, у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу, при цьому окрема податкова вимога щодо такого податкового боргу не виставляється.
Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
Оскільки після отримання першої податкової вимоги відповідач не погасив суму податкового боргу, йому було вручено другу податкову вимогу №2/3621 від 30.09.2009р. на суму 277 145,00 грн.
Друга податкова вимога була отримана відповідачем 24.10.2009 р., про що свідчить підпис на поштовому корінці.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-III від 21.12.2000 року, у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, що подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Оскільки відповідач не оскаржував надіслані позивачем вимоги, борг по вимогам є узгодженим.
Також, відповідно до Закону № 2181-III від 21.12.2000 року, відносно відповідача заступником начальника ДПІ у Оболонському районі м. Києва було прийнято рішення № 262 від 24.11.2009 р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Однак, після проведених податковим органом заходів, податковий борг відповідача залишився несплаченим.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю», плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати. Власник землі та землекористувачі, крім орендарів сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 4 Закону України «Про плату за землю», розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про плату за землю», об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ст. 15 Закону України «Про плату за землю», власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю», податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Відповідно до вимог п.п 4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Відповідно до вимог п.5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до вимог п.п.5.4.1 п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п.6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п.6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п.6.2.3 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено обовязок представництва інтересів громадян та держави в судах.
Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою для представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються між ними або з державою.
Таким чином, несплата ТОВ «Явір-Плюс»належної суми, обовязковість сплати якої встановлено Законом, порушує економічні інтереси держави, а також підриває авторитет та нівелює проведення ефективної державної політики в галузі податкового забезпечення.
Згідно вимог п.4 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які він посилається.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач заперечень щодо наявності такого боргу суду не надав, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом примусового стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Явір-Плюс»податкового боргу в розмірі 1402 915, 20 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.69-71, 158-163, ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Явір-Плюс» (код ЄДРПОУ 32210652, адреса: м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1-3/2,А) на користь державного бюджету України заборгованість у розмірі 1 402 915,20 грн.
Кошти зарахувати:
- Орендна плата за землю з юридичних осіб - 792 534,56 грн., сума пені 279 761,11 грн. на р/р 332110812700006 УДК у Оболонському районі ГУ ДКУ у м. Києві, код платежу 13050200, код ЗКПО 26077916, МФО 820019;
- Земельний податок з юридичних осіб 232 805,74 грн., сума пені -97 813,79 грн. на р/р 33211811700006 код податку 13050100 УДК у Оболонському районі ГУ ДКУ у м. Києві, код ЗКПО 26077916,МФО 820019.
Стягувач - Державна податкова інспекція у Оболонському районі міста Києва (04213, м. Київ, вул. пр-т Героїв Сталінграду, 58, код ЄДРПОУ 26088825).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська