Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2011 р.Справа № 2а-6263/10/1670
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Катунова В.В. , Русанової В.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.01.2011р. по справі№2а-6263/10/1670
за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області
до Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області
про визнання дій неправомірними та скасування постанови,
ВСТАНОВИЛА:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської областізвернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, в якому просить визнати неправомірними дії державного виконавця та скасувати постанову про накладення штрафу від 10.11.2010 р. ВП №22242376.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.01.2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, оскільки управління не призначає та не виплачує щорічну разову допомогу до 05 травня, а тому невиконання рішення Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2010 року без поважних причин з його боку відсутнє.
Враховуючи неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, повідомлених належним чином і про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що державним виконавцем Крюківського ВДВС на підставі виконавчого листа №2а-707 від 22.10.2010 р. відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення Крюківського районного суду м. Кременчука щодо зобовязання УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щорічної разової допомоги за 2009 рік, як учаснику бойових дій відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.
В строк, наданий боржнику для добровільного виконання, рішення суду не виконане.
У звязку з невиконанням постанови суду у встановлений строк, відповідно до вимог ст.ст.76, 87 Закону України “Про виконавче провадження”, 10.11.2010 р. на виконання вимог Закону №606-XIV державним виконавцем Крюківського ВДВС винесено постанову ВП №22242376 про накладення на боржника штрафу у розмірі 340,00 грн.
Документів, що засвідчують вчинення УПСЗН Крюківської райради дій на виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука, окрім направлення розпорядження та розрахунку до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, а також доказів, які б підтверджували поважність причин невиконання вказаної постанови, зокрема в частині не проведення ОСОБА_1 нарахування та виплати щорічної разової допомоги за 2009 рік у розмірі відповідно до вимог ч.5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, суду не надано.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем, всупереч ч.2 ст. 71 КАС України, не доведено поважності причин добровільного невиконання рішення суду від 01.07.2010 року.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
Преамбулою Закону України “Про виконавче провадження” визначено, що цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Згідно п. 1, ч. 2 ст. 2 Закону України “Про виконавче провадження” примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України “Про державну виконавчу службу” примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Відповідно до ч.1 ст. 5 вказаного Закону державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Частиною 2 статті 76 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що у разі добровільного невиконання без поважних причин у встановлений строк рішення суду державний виконавець застосовує до боржника штрафні санкції чи інші заходи, передбачені законодавством, і призначає новий строк виконання. Якщо після цього рішення не буде виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, а на боржника державним виконавцем накладається штраф у сумі двократного розміру витрат на проведення виконавчих дій у порядку, встановленому частиною другою статті 87 цього Закону.
Відповідно до вимог ст. 87 Закону України “Про виконавче провадження” у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає штраф на боржника у подвійному розмірі. При подальшому невиконанні рішення боржником державний виконавець порушує клопотання перед судом про кримінальну відповідальність боржника відповідно до закону.
Тобто, вказаними нормами Закону передбачено накладення штрафу у разі невиконання рішення суду без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк.
При цьому, колегія суддів зазначає, що твердження позивача про те, що УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука у встановлений для добровільного виконання строк судове рішення не виконано, оскільки Управління не призначає та не виплачує щорічну разову допомогу до 5 травня, обґрунтовано не прийнято судом першої інстанції до уваги, оскільки згідно приписів ч. 1 ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" виплату разової грошової допомоги до 05 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення, а відповідно до ст.19 Конституції України субєкти владних повноважень зобовязані діяти лише на підставі та в межах наданих повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та іншими Законами України.
Враховуючи викладене, судом першої інстанції вірно встановлено, що обовязок щодо виплати спірних сум покладений саме на вказані органи і стягнення заборгованості з виплат допомоги до 05 травня, повинні здійснюватися з рахунків управлінь праці та соціального захисту населення.
Таким чином, матеріалами справи встановлено, що управлінням праці та соціального захисту населення ні державному виконавцю під час виконання рішення суду, ні суду, не було надано доказів поважності причин невиконання рішення Крюківського районного суду м. Кременчука щодо зобовязання УПСЗН Крюківської райради м. Кременчука здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щорічної разової допомоги за 2009 рік, як учаснику бойових дій відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.
Крім того, позивачем не наведено заходів, які вживалися для забезпечення виплати ОСОБА_1 допомоги до 05 травня, зокрема, доведення до відома головного розпорядника коштів Міністерства праці та соціальної політики України необхідності проведення таких виплат.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Крюківський відділ державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області при винесенні спірної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України “Про виконавче провадження”.
Отже, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м. Кременчука Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.01.2011р. по справі№2а-6263/10/1670 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддяДюкарєва С.В.
Судді Катунов В.В. Русанова В.Б.