Ухвала суду № 18695149, 30.08.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2011
Номер справи
2а-2842/11/1232
Номер документу
18695149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції -

Суддя-доповідач - Яманко В.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2011 року справа №2а-2842/11/1232 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді

суддів Казначеєва Е.Г. , Васильєва І. А.

розглянувши в порядку письмового провадження

апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю

«Транспортне підприємство «Флагман»

на постанову Ленінського районного суду м. Луганська

від 20 червня 2011 року

по адміністративній справі № 2а-2842/11/1232 (суддя Кравченко Н. О.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

«Транспортне підприємство «Флагман»

до Управління Луганської міської ради

з питань земельних ресурсів

про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

28 березня 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортне підприємство «Флагман» звернулося до Ленінського районного суду м. Луганська з позовом (арк. спр. 3-6) до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про: 1) визнання протиправними дій відповідача по видачі позивачу даних для розрахунку земельного податку на 2011 рік № 1511 від 18 січня 2011 року, 2) зобовязання відповідача змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2,5 для земельної ділянки призначеної під забудову (основне і допоміжне виробництво) та під проїздами, проходами, майданчиками загальною площею 1,0804 га по вул. Оборонна, 22 у м. Луганську на коефіцієнт функціонального використання 1,0 для земель транспорту та звязку; 3) зобовязання відповідача змінити функціональний коефіцієнт використання землі з 2,5 для земельної ділянки призначеної під зелені насадження загального користування загальною площею 0,0631 га по вул. Оборонна, 22 у м. Луганську на коефіцієнт функціонального використання 0,5 для земель зелених насаджень (землі зелених насаджень загального користування; 4) зобовязання відповідача перерахувати нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки з врахуванням нового функціонального коефіцієнту передбаченого для земельних ділянок змішаного використання, скасування даних № 1511 від 18 січня 2011 року та надання позивачу нових даних для розрахунку земельного податку на 2011 рік з врахуванням нового функціонального коефіцієнту. 15 червня 2011 року позивачем до суду першої інстанції була надана заява про уточнення позовних вимог (арк. спр. 44), за якою пункт 4 прохальної частини позову було викладено в новій редакції: «зобовязати відповідача перерахувати нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки з врахуванням функціональних коефіцієнтів визначених судом та надати позивачу нову довідку для розрахунку земельного податку на 2011 рік», інші позовні вимоги були залишені без змін.

В обґрунтування позову позивач вказав, що впровадження відповідачем функціонального коефіцієнту 2,5, який відповідно до Порядку № 18/15/21/11 застосовується для земель комерційного використання, є безпідставним.

Постановою Ленінського районного суду міста Луганська від 20 червня 2011 року (арк. спр. 48-51) вимоги уточненої позовної заяви ТОВ «Транспортне підприємство «Флагман» були задоволені частково, а саме: визнані неправомірними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку земельного податку на 2011 рік, визнано недійсною довідку № 1511 від 18 січня 2011 року, видану відповідачем позивачу. В іншій частині позовних вимог було відмовлено.

При прийнятті судового рішення суд першої інстанції виходив з того, що за 2011 рік відповідачем було невірно розраховано нормативну грошову оцінку та функціональний коефіцієнт землекористувачеві позивачу відносно орендованої ним земельної ділянки.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортне підприємство «Флагман» зареєстроване як юридична особа, про що свідчить свідоцтво (арк. спр. 24) та згідно довідки статистики внесене до ЄДРПОУ за № 30516878 (арк. спр. 25).

Згідно рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 21 липня 2000 року № 215 (арк. спр. 7) позивачу була надана в постійне користування земельна ділянка площею 1,7362 га під розміщення будівлі та споруди за адресою: вул. Оборонна, 22 згідно з проектом відведення земельної ділянки.

За рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 16 лютого 2001 року № 72/18 (арк. спр. 8) було припинено позивачу право постійного користування частиною земельної ділянки площею 0,0698 га за адресою: вул. Оборонна, 22 в звязку з добровільною відмовою та внесено відповідні зміни в рішення № 215 від 21 липня 2000 року.

Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 2 березня 2001 року № 103/30 (арк. спр. 8) було дозволено позивачу будівництво автостоянки на 98 автомобілів та ринку за адресою вул. Оборонна, 22 та авторинку за адресою: 2-й Оборонний проїзд, 5 та внесені відповідні зміни до рішень № 215 та № 215/1 від 21 липня 2000 року.

До справи наданий державний акт на право постійного користування позивачем землею ІІ-ЛГ № 003212 (арк. спр. 10-15) під розміщення будівлі та споруди за адресою: вул. Оборонна, 22.

В справі наявні дані для розрахунку земельного податку на 2006 рік (арк. спр. 16), узгоджені начальником управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин, за якими земельній ділянці, що використовується під автостоянку та ринок, площею 1,1702 встановлений функціональний коефіцієнт 0,8, а ділянці площею 0,4962 га функціональний коефіцієнт 2,5. В наведеному документі зазначено, що економіко-планувальна зона та коефіцієнт функціонального використання наведений відповідно до Закону України «Про плату за землю», постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2000 року № 783 та рішення сесії Луганської міської ради від 21 грудня 2000 року № 22/4.

В довідці № 1511 від 18 січня 2011 року (арк. спр. 17), яку позивач зазначив як спірну, Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів зазначило про те, що для земельної ділянки площею 3,9545 га за адресою 2-й Оборонний проїзд, 5 призначеної для виробничої бази та авторинку функціональний коефіцієнт встановлено 2,5, для земельної ділянки 1,6664 га, розташованої по вул. Оборонна, 22, яка використовується для автостоянки та ринку, також було встановлено функціональний коефіцієнт 2,5. В довідці було зазначено, що рішенням Луганської міської ради від 28 грудня 2007 року № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки приведена з урахуванням зонального коефіцієнту (Км2), коефіцієнту індексації, визначеного відповідно Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 року № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».

Частиною 1 статті 206 Земельного кодексу України, частиною 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 року № 2535-XII передбачено, що використання землі в Україні є платним, об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про проведення індексації грошової оцінки земель» № 783 від 12 травня 2000 року № 783 втратила чинність з 8 лютого 2011 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2011 року N 56.

Згідно із пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України (далі ПКУ), що набув законної сили з 1 січня 2011 року, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, як встановлено пунктом 289.2 вказаної статті, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 110 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 110. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

На виконання пункту 289.3 статті 289 ПКУ Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів листами від 11 січня 2011 року N 344/22/6-11 та від 14 січня 2011 року N 603/22/6-11 інформував Державну податкову адміністрацію України про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2010 рік.

Так, за листом Державного комітету України із земельних ресурсів від 11 січня 2011 року N 344/22/6-11 нормативну грошову оцінку земель станом на 1 січня 2011 року за 2010 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1,0, який відповідно до пункту 289.2 статті 289 ПКУ розраховано виходячи з індексу споживчих цін за 2010 рік - 109,4 %.

У 2011 році нормативна грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними станом на 1 квітня 1996 року, земель сільськогосподарського призначення, яка проведена станом на 1липня 1995 року, та земель несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (крім земель під торфовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 1 січня 1997 року, підлягає індексації станом на 1 січня 2011 року на коефіцієнт 3,2, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1996 рік - 1,703, 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, зі 2008 рік -1,152, за 2009 рік - 1,059 та за 2010 рік -1,0.

Нормативна грошова оцінка земель під торфовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель за межами населених пунктів, проведеної станом на 1 січня 1997 року, індексується станом на 01.01.2011 на коефіцієнт 1,879, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 1997 рік - 1,059, 1998 рік - 1,006, 1999 рік - 1,127, 2000 рік - 1,182, 2001 рік - 1,02, 2005 рік - 1,035, 2007 рік - 1,028, за 2008 рік - 1,152, за 2009 рік - 1,059 та за 2010 рік - 1,0.

Нормативна грошова оцінка земель несільськогосподарського призначення, яка була проведена у 2006 році відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів), затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури, Держкомлісгоспу, Держводгоспу та УААН від 27 січня 2006 року N 19/16/22/11/17/12, зареєстрованого у Мін'юсті 5 квітня 2006 року за N 389/12263, підлягає індексації станом на 1 січня 2011 року на коефіцієнт 1,254, який визначається виходячи з добутку коефіцієнтів індексації за 2007 рік - 1,028, 2008 рік - 1,152, за 2009 рік - 1,059 та за 2010 рік - 1,0. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалась.

Відповідно до пункту 275.3 статті 275 ПКУ ставки земельного податку за земельні ділянки населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення), диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.

В даній справі, відповідач не надав доказів того, що видана довідка № 1511 від 18 січня 2011 року відповідає вимогам статті 289 Податкового кодексу України та вказівкам центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, що й обумовило задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо її видачі. Відповідач апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції в даній справі не надавав, тому згідно частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги позивача.

Позивач наполягає на зобовязанні відповідача видати довідку з зазначенням різних функціональних коефіцієнтів використання землі в залежності від призначення земельних ділянок у відповідності до їх практичного застосування позивачем (під забудову, під проїздами, проходами, майданчиками, під зелені насадження тощо). При цьому позивач надав шляхом надіслання поштою додаткові пояснення, до яких додав постанову Ленінського районного суду міста Луганська від 15 червня 2011 року у справі № 2а-2841/11, яка не була оскаржена та набула законної сили, та довідку № 5054 від 1 серпня 2011 року видану відповідачем на виконання цього судового рішення.

Колегія суддів зазначає, що управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснює центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів (абзац другий статті 289 ПКУ).

Відповідно до абзацу третього статті 23 Закону України від 11 грудня 2003 року N 1378-IV "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями) витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Як вбачається зі статті 289 ПКУ повноваження щодо визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку земельного податку мають лише спеціально уповноважені органи, тому суд може надати оцінку діям субєкта владних повноважень, скасувати неправомірно прийняте ним рішення, але зобовязання відповідача видати довідку з зазначенням функціональних коефіцієнтів залежно від призначення земельної ділянки вказаної, на свій розсуд, безпосередньо субєктом господарювання позивачем не входить до компетенції суду. Ці повноваження повинні вчиняти у відповідності до діючого законодавства компетентні державні органи попередньо встановивши межі земельних ділянок та їх функціональне призначення на підставі технічної документації. Скасування неправомірно виданої довідки для розрахунку земельного податку має наслідком видання нової довідки та не потребує додаткового зобовязання відповідача щодо цього зі сторони суду.

З огляду на відповідність прийнятої судом першої інстанції постанови нормам матеріального та процесуального права, апеляційна скарга позивача підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції без змін.

Керуючись статтями 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортне підприємство «Флагман» на постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 20 червня 2011 року у справі № 2а-2842/11/1232 залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Луганська від 20 червня 2011 року у справі № 2а-2842/11/1232 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя В.Г.Яманко

Судді Е.Г.Казначеєв

І.А.Васильєва