Постанова № 18695061, 31.03.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.03.2011
Номер справи
2а-3167/11/2670
Номер документу
18695061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 березня 2011 року № 2а-3167/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "Агенство Фондових Технологій"

до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва

про скасування податкових повідомлень-рішень

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія "Агентство фондових технологій" (далі позивач) звернулось до суду з вимогами про визнання протиправним та скасування податкових повідомленнь-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва № 0003203540/0 від 07 липня 2010 року, № 0003203540/1 від 21 жовтня 2010 року та № 0003203540/2 від 02.12.2010 про донарахування прибуткового податку на суму 42780грн. у тому числі штрафної санкції у розмірі 14260 грн.

Станом на час подання адміністративного позову позивач не завершив процедуру адміністративного оскарження у зв'язку із поданням скарги до Державної податкової адміністрації України та відсутністю прийнятого за наслідками її розгляду рішення. Під час процедури адміністративного оскарження та прийняття податкових повідомлень-рішень з індексом "1" та "2" не вносились зміни у попередні податкові повідомлення-рішення, скарги позивача залишались без задоволення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач дійшов до помилкового висновку про порушення позивачем п.п. 4.1.6. п. 4.1. ст. 4, п.10.1 ст. 10, п.п. 11.3.1 п.11.3. ст..11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” в частині обліку операцій з купівлі-продажу акцій ТОВ "Спецдорекскавація", які, згідно позиції податкових органів, втратили статус об'єктів цивільних прав в наслідок набрання законної сили Постановою Господарського суду Дніпропетровської області №А8/179-07 яким визнано недійсним запис про реєстрацію юридичної особи, про реєстрацію випуску акцій і інше.

Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях та вказує, що у зв'язку з не додержанням позивачем вимог частин 1 та 5 ст.203 Цивільного кодексу України щодо укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів, а саме акцій емітент яких ліквідований, у звязку з чим відповідач переконаний, що вказані операції не є операціями з продажу цінних паперів та вважає такі правочини недійсними, а тому у позивача відсутні підстави щодо відображення у окремому податковому обліку фінансових результатів операцій з цінними паперами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ “Інвестиційна компанія "Агентство фондових технологій” з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по операціях з придбання та продажу акцій ВАТ "Спецдорекспкавація за період з 01.07.07 по 31.12.08".

На підставі зазначеного акту, ДПІ у Печерському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення №0003203540/0 від 07.07.10, згідно з яким визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток в сумі 42 780 грн., в тому числі 28 520 - основний платіж та 14 260 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

За результатами розгляду первинної скарги вказане податкове повідомлення-рішення згідно з рішенням ДПІ у Печерському районі м. Києва від 20.09.10 № 52287/10/25-011 залишено без змін, скарга без задоволення. Тотожні за змістом рішення були прийняті й за результатами розгляду повторних скарг.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

За Договором купівлі-продажу цінних паперів № Д-09/25/1;353-д від 25.09.07 Позивач придбав у ТОВ "Абріс" цінні папери, у тому числі й акції ВАТ "Спецдорекскавація" у кількості 36800000 штук на суму 114 080грн., які прийняв за Актом прийому-передачі від 28.09.07 та які розпорядженням від 28.09.07 №188 зараховані на номер рахунку в цінних паперах 003265 зберігача цінних паперів ЗАТ "Український депозитарний центр".

26.09.07 договором № Д-09/26/1 від 26.09.07 позивач відчужив зазначений цінні папери, у тому числі й зазначений пакет акцій на користь Компанії "MAINLINE CAPITAL,INK", які було передано за актом приймання-передачі 02.11.07. 30.10.07 Позивач отримав за даним договором кошти від продажу пакету акцій у сумі 135875грн.

Цінні папери списані з рахунку Позивача 28.09.07 згідно розпорядження №191.

Оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта перевірки ДПІ у Печерському районі міста Києва від 23.06.10 № 48/35-40/33499054, в якому міститься висновок податкового органу про порушення позивачем п.п. 4.1.6. п. 4.1. ст. 4, п.10.1 ст. 10, п.п. 11.3.1 п.11.3. ст..11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року N 334/94-ВР ( надалі - Закону N 334/94-ВР) в результаті чого Позивач занизив податок на прибуток за звітний період ІІІ кварталу 2007 року на загальну суму 28520 грн. Висновки базувались на віднесенні до податкового обліку Позивачем операцій з цінними паперами, які, на думку ДПІ, не є ні товаром ні цінним папером, оскільки судом визнано недійсними записи про реєстрацію емітента та випуск акцій. Угоди купівлі-продажу за такими операціями, на думку ДПІ, є нікчемними у зв'язку із чим позивач не мав законних підстав для оподаткування таких операцій на підставі п.7.6. ст..7 Закону.

За вимогами ст..38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" одним із способів припинення юридичної особи, що не пов'язано із банкрутством є визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації. Рішення про припинення юридичної особи у такий спосіб спричиняє певні правові наслідки за умови внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Матеріалами справи спростовується обставина наявності такого запису на час укладення зазначених угод. Товариство вважатиметься припиненим з моменту внесення до реєстру таких відомостей, а не з дати реєстрації самого товариства (ст..111 ЦК, 33 цього Закону). Відповідно щодо усіх вчинених правочинів товариством до його ліквідації застосовуються загальні положення дійсності угод та, визначена цивільним законодавством, презумпція правомірності правочину.

Крім того, за вимогами ч.2 ст.35 цього Закону правовим наслідком такого припинення є лише: заборона проведення державної реєстрації змін до установчих документів; заборона внесення змін до Єдиного державного реєстру відомостей про відокремлені підрозділи; заборона проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником (учасником) якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення про припинення. Перелік обмежень викладених у зазначеній нормі є виключним та не містить обмежень щодо обігу цінних паперів такого товариства.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, державне регулювання та контроль за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України здійснює державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Комісія відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює реєстрацію випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, у тому числі цінних паперів іноземних емітентів, що с в обігу на території України (п.5 ч. 2 ст. 7 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”).

Відповідно до ст. 6 та п. 13 ст. 8 вищевказаного Закону України Комісія розробляє і затверджує з питань, що належать до її компетенції, акти законодавства, обов'язкові для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об'єднаннями, контролює їх виконання.

З метою впорядкування процесу скасування випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій Комісією затверджено Порядок скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій (рішення Комісії від 30,12.1998 року № 222, даті - Рішення № 222).

Скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію акцій у зв'язку з припинення діяльності акціонерного товариства шляхом його ліквідації здійснюється. в два етапи.

Перший етап - зупинення обігу акцій, включає послідовність дій, які встановлені п. 1 Розділу II Рішення № 222.

Зокрема, відповідно до п.п. 1.2 п. 1 Розділу II Рішення № 222, уповноважена особа реєструючого органу видає розпорядження про зупинення обігу акцій протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструючого органу документів, зазначених у підпункті 1.1 пункту 1 цього розділу.

Починаючи з дати опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу, забороняється здійснення цивільно-правових договорів з акціями, обіг яких зупинено (п.п. 1.5 п.1 Розділ II Рішення № 222).

Дата опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу є датою закриття реєстру (при документарній формі випуску акцій) або датою, на яку складається зведений обліковий реєстр і здійснюється операція обмеження в обігу акцій (п.п. 1.6 п.1 Розділ II Рішення № 222).

Другий етап - скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з ліквідацією акціонерного товариства, включає послідовність дій, які встановлені п.З Розділ II Рішення № 222.

Зокрема,- уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 7) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєстру вального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу (підпункт 3.2 п.З Розділ II Рішення № 222).

Розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій протягом трьох робочих днів з дати видання направляється емітенту та реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента (підпункт 3.3 п.З Розділу II Рішення № 222).

Реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (підпункт 3.4 п.З Розділ II Рішення № 222).

У випадку коли розпорядження Комісії про зупинення обігу акцій не було видане, розпорядження Комісії про скасування випуску акцій встановлює права та обов'язки для третіх осіб (за виключенням осіб визначених підпунктом 3.3 п.З Розділ II Рішення № 222) і вводиться в дію з моменту доведення його до публічного відома, тобто, з моменту опублікування в одному із офіційних друкованих видань Комісії.

Відповідно до роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №11/03/5428 від 28.03.08 p.: “розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій адресоване емітенту цих акцій та учаснику Національної депозитарної системи -реєстроутримувачу (при документарній формі випуску акцій) або депозитарію (при бездокументарній формі випуску акцій), який обслуговує акції емітента, і є обов 'язковим для виконання зазначеними особами. На виконання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій реєстроутримувач або депозитарій зобов'язаний здійснити операцію щодо вилучення з обігу цінних паперів, реєстрацію випуску яких скасовано, та їх анулювання, після чого обслуговування операцій з цими акціями Національною депозитарною системою припиняється. Торговці цінними паперами не входять до числа осіб, яким надсилається для виконання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій.

Таким чином, у разі обслуговування учасниками Національної депозитарної системи (реєстроутримувачем або депозитарієм та зберігачами) операції, здійсненої торговцем цінними паперами операцій з акціями, реєстрацію випуску яких скасовано, така операція є такою, що здійснена правомірно, незалежно від дати видачі розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій”(тобто до припинення депозитарієм обігу цінних паперів, акції є товаром, а угоди по купівлі-продажу акцій, які здійснює торговець цінними паперами, є правомірними).

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядження ДКЦПРФ про зупинення обігу акцій ВАТ "Спецдорекскавація" та опублікування інформації про анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій здійснено 26.11.07 згідно розпорядження ДКЦПФР №129-З від 09.10.07р. Скасовано реєстрацію випуску акцій ВАТ "Спецдорекскавація" було лише 21.10.08 розпорядженням №73-С-А. Тобто на момент укладення та виконання згаданих договорів обіг акцій зупинено не було. Операції із акціями були проведені до моменту зупинення обігу акцій та анулювання свідоцтва про їх реєстрацію.

За визначенням ст.6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акція - це іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування. Акція має подвійну правову природу: і цінного поперу, що посвідчує наявність певних корпоративних прав; та виступає об'єктом цивільного обігу як окремий вид майна.

За умовами ст.1, 3 цього Закону акція - як цінний папір може передаватись іншим особам шляхом відчуження цінних паперів емітентом або андеррайтером через укладення цивільно-правового договору з першим власником як об'єктом цивільно-правового обороту, згідно ст.177 ЦК України.

За вимогами ст.178 ЦК України акції, як об'єкт цивільно-правового обороту можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід'ємними від фізичної чи юридичної особи. Вилучення чи обмеження в обороті має відбутись лише у визначеному Законом порядку. Як зазначалось такого вилучення чи зупинення обігу на момент укладення і виконання зазначених договорів не відбулось, оскільки операції із акціями були проведені до моменту зупинення обігу акцій та анулювання свідоцтва про реєстрації їх випуску. Факт ліквідації емітента чи скасування запису про його реєстрацію, хоча й має правове значення для обсягу корпоративних прав володільця акції, проте сам по собі, без відповідної реєстрації Держкомісією та прийняття відповідного нею рішення, не впливає на їх зміст як об'єктів цивільного обороту.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, про правомірність згаданих угод та дій позивача, а висновки, викладені в акті перевірки такими, що здійснені без дослідження всіх суттєвих обставин, що мають значення для визначення бази оподаткування, при помилковому тлумаченні законодавства, без встановлення складу порушення, а вимоги прийняті на підставі таких висновків - незаконними.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення в частині встановлення порушення позивачем порушення п.п позивачем п.п. 4.1.6. п. 4.1. ст. 4, п.10.1 ст. 10, п.п. 11.3.1 п.11.3. ст..11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

За таких обставин, позов визнається судом обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва № 0003203540/0 від 07.07.10, № 0003203540/1 від 21.10.10 та № 0003203540/2 від 02.12.2010.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, та набирає законної сили у порядку і строки, що визначені ч.1 ст.254 КАС України.

Суддя В.І. Келеберда

Дата складення тексту рішення у повному обсязі 04.04.2011. В.І. Келеберда