Постанова № 18695049, 07.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.10.2011
Номер справи
2а-10237/11/2670
Номер документу
18695049
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 жовтня 2011 року                     № 2а-10237/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді  Келеберди В.І. при секретарі судового засідання  Віруцькій О.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "ВТБ Лізинг Україна"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків Головного управління Державного казначейства України в м.Києві, за участі Прокуратури м. Києва

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач –ПП «ВТБ Лізинг Україна»звернувся до суду з вимогами про визнання протиправною бездіяльність Відповідача щодо ненадання Головному управлінню Державного казначейства України у м. Києві висновку на проведення відшкодування податку на додану вартість у встановлений строк за декларацією за жовтень 2010 року на загальну суму 23898282,00грн.; стягнення з Державного бюджету України на користь Позивача бюджетне відшкодування податку на додану вартість в сумі 23898282,00грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на п. 1.8 ст. 1, п.п. 7.7.1-7.7.5 п. 7.7 ст. 7  закону України «Про податок на додану вартість» №168/97-ВР від 03.04.1997, п. 9 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХІІ від 04.12.1990, ст. 200 Податкового кодексу України та зазначає, що в порушення вимог законодавства України, Відповідачем не було надано органу державного казначейства України висновок із зазначенням суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Представник Позивача зазначив, що Відповідач-1 не виявив невідповідності при формуванні бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією за жовтень 2010 року, проте у встановлений строк не надано висновку органу державного казначейства для перерахування суми відшкодування з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок Позивача має місце протиправна бездіяльність відповідача.

Представник Відповідача 1 – СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП –в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив відмовити в їх задоволенні.

В обґрунтування заперечень на позов представником Відповідача-1 зазначено,  що відповідно до п. 73.3, п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, згідно Постанови Кабінету Міністрів України №1232 від 27.12.2010 та Наказу ДПА України від 24.05.2011 №306 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість)", та з метою вирішення питання щодо обґрунтованості відшкодування ПДВ з бюджету, СДШ у м. Києві по роботі з ВПП були направлені повторні запити від 15.07.2011 №17184/7/07-027 щодо проведення зустрічної звірки ВАТ „Стаханівський вагонобудівний завод" (код ЄДРПОУ 00210890), від 15.07.2011р. №17191/7/07-027 щодо проведення зустрічної звірки ВАТ „Дизельний завод" (код ЄДРПОУ 00190957), від 15.07.2011р. №17186/7/07-027 щодо проведення зустрічної звірки ВАТ „Крюківський вагонобудівний завод" (код ЄДРПОУ 05763814). На думку Відповідача 1, вимоги Позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідач - 2 – ГУ ДКУ у м. Києві -  проти позовних вимог заперечив, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

Представник Прокуратури міста Києва в судове засідання не прибув, хоча й був повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду справи.

29.09.2011 в судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання стосовно доцільності розгляду справи в порядку письмового провадження у зв’язку з неявкою представника Прокуратури міста Києва. Представники позивача та відповідачів проти розгляду справи в порядку письмового провадження не заперечували.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у різі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що представник прокуратури міста Києва в судове засідання не прибув хоча й був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду, а також з огляду на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд, -

ВСТАНОВИВ:

18.11.2010 Приватним підприємством «Лізинг Україна»було подано до ДПІ у Шевченківському районі міста Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2010 року з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за період з 01.08.2010 по 30.09.2010 в сумі 45862202,00грн.

ДШ у Шевченківському районі м. Києва (податковий орган, в якому на обліку перебував Позивач), за результатами проведення позапланової виїзної перевірки ПП «ВТБ Лізинг Україна»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2010р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.08.2010р. по 30.09.2010р., складено Акт перевірки від 22.02.2011 №31/07-214/34356910.

Відповідно до п. 4.1 висновків Акту, Позивачем на порушення вимог пп.. 7.7.2, пп.. 7.7.3, пп.. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР ПП „ВТБ Лізинг Україна" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за жовтень 2010р. на суму 21963920,00 грн.

Також, пунктом 4.2 висновків Акту перевірки (а.с. 80-81) встановлено, що висновки щодо достовірності заявленої ПП „ВТБ Лізинг Україна" до відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2010 року в розмірі 23898282,00 грн. будуть здійснені після проведених заходів, передбачених п. 4.3, п. 4.4, п. 4.5, п. 4.6 Наказу ДПА України від 18.08.2005р. №350 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість".

З 15 березня 2011 року ПП „ВТБ Лізинг Україна" переведено з ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП.

04.07.2011 СДШ у м. Києві по роботі з ВПП листом №18555/10/07-029, на запит ПП „ВТБ Лізинг Україна" щодо надання інформації щодо строків відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок, було повідомлено про те, що залишок невідшкодованих сум ПДВ, заявлених ПП «ВТБ Лізинг України»(код ЄДРПОУ 34356910) до відшкодування станом на 04.07.2011 року складає 106 204 194 грн., з них:

-          тривають заходи щодо відпрацювання контрагентів по ланцюгу постачання - 103375078 грн.; -          в стадії документальної невиїзної (камеральної) перевірки 2 829 116 грн.

Також листом повідомлено про те, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість буде здійснене після проведення заходів передбачених наказом Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005р. №350 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між: підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість" із змінами та доповненнями (далі - Наказ №350), наказом ДПА України від 24.05.11 №306 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між; підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від 'ємного значення податку на додану вартість)».

Згідно з п.1.8 ст.1 Закону N 168/97-ВР бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені п.7.7. ст.7 Закону України від 03 квітня 1997 року N 168/97-ВР «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п.7.7.1. п.7.7 ст.7 Закону N 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду: при від'ємному значенні цієї суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 N 168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пп.7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

За правилами пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 N 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

18.11.2010 Приватним підприємством «Лізинг Україна»було подано до ДПІ у Шевченківському районі міста Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2010 року з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за період з 01.08.2010 по 30.09.2010 в сумі 45862202,00грн.

Підпунктом 7.7.5 п.7.7. ст.7 Закону № 168/97-ВР встановлено порядок та строки вчинення дій податковим органом у зв'язку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку. Так протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

На підставі п.9 ч.6 ст.11-1 Закону України від 04 грудня 1990 року №509-ХП "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з від'ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн.

ДШ у Шевченківському районі м. Києва (податковий орган, в якому на обліку перебував Позивач), за результатами проведення позапланової виїзної перевірки ПП «ВТБ Лізинг Україна»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2010р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.08.2010р. по 30.09.2010р., складено Акт перевірки від 22.02.2011 №31/07-214/34356910.

04.07.2011 СДІ у м. Києві по роботі з ВПП листом №18555/10/07-029 повідомило про те, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість буде здійснене після проведення заходів передбачених наказом Державної податкової адміністрації України від 18.08.2005р. №350 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між: підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість" із змінами та доповненнями (далі - Наказ №350), наказом ДПА України від 24.05.11 №306 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між; підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (від 'ємного значення податку на додану вартість)».

Так, згідно п. 4.1 Наказу ДПА України від 18.08.2005р. №350, протягом 30 календарних днів, наступних після настання 30-денного терміну за днем отримання податкової декларації разом з розрахунком суми бюджетного відшкодування, визначеного Законом України "Про податок на додану вартість" для проведення невиїзної документальної   перевірки,   проводиться   позапланова   виїзна   перевірка   податкової декларації з ПДВ платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 1.2.5 Наказу №350, перевірка щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків - перевірка, яка проводиться податковим органом по основних постачальниках, що мали правові відносини з платником ПДВ, за їх місцезнаходженням (позапланова виїзна) або у приміщенні податкового органу (невиїзна документальна) з метою встановлення фактичних обставин здійснених операцій, у тому числі факту включення основними постачальниками сум ПДВ, які підлягають підтвердженню, до складу податкових зобов'язань декларації з ПДВ.

Відповідно до п. 4.З. вищезазначеного наказу, у разі коли платник ПДВ декларує суму бюджетного відшкодування за рахунок проведених (задекларованих) операцій у звітних періодах, які не відображені у Системі співставлення (податкові періоди до березня 2008 року), підрозділ податкового контролю юридичних осіб (оподаткування фізичних осіб) складає перелік основних постачальників платника ПДВ у кожному такому періоді (до березня 2008 року), стосовно яких до органів державної податкової служби за місцем їх реєстрації засобами електронного зв'язку направляється запит про надання загальних відомостей щодо таких підприємств.

Основними постачальниками вважаються суб'єкти господарювання, у яких платником ПДВ, що перевіряється, придбано товарів (послуг), де сума ПДВ складає 5 і більше відсотків від суми дозволеного податкового кредиту у цьому періоді для юридичних осіб та 3 відсотки для фізичних осіб.

Орган державної податкової служби, до якого надійшов запит про надання загальних відомостей про постачальника платника ПДВ, яким заявлено бюджетне відшкодування, зобов'язаний протягом 3 робочих днів від дня його надходження силами підрозділів реєстрації та обліку платників податків, адміністрування ПДВ, обліку та звітності, податкового контролю юридичних осіб та податкової міліції підготувати та направити засобами електронного зв'язку до відповідного органу державної податкової служби вичерпну інформаційну довідку про даного суб'єкта господарювання.

Проведення перевірки з питань правових відносин забезпечується підрозділом податкового контролю юридичних осіб (оподаткування фізичних осіб) органу державної податкової служби, де суб'єкт господарювання, щодо якого проводиться перевірка з питань правових відносин за ланцюгом, знаходиться на податковому обліку.

Відповідно до п. 4.5. Наказу №350, перевірки з питань правових відносин постачальників ланок (крім першої) ланцюгів постачання обмежити перевіркою суб'єктів господарювання, сума ПДВ по проведених операціях з якими становить за один податковий період 10 тис. грн. і більше для юридичної особи та 5 тис. грн. і більше - для фізичної особи.

Перевірки з питань правових відносин ланок (крім першої) постачальників платника ПДВ - фізичної особи, що декларує бюджетне відшкодування, обмежити перевіркою суб'єктів господарювання, сума ПДВ по проведених операціях з якими становить за один податковий період 5 тис. грн. і більше для юридичної особи та 3 тис. грн. і більше - для фізичної особи.

Пунктом 4.6. Наказу №350 встановлено, що у ході позапланової виїзної перевірки в обов'язковому порядку перевіряються з відображенням у матеріалах перевірки такі питання:

1.результати  перевірки  фактів та обставин,  що  стали  підставою для прийняття рішення про проведення такої перевірки;

2.аналіз інформаційних довідок щодо основних постачальників платника ПДВ;

3.рух товарно-матеріальних цінностей на складах, якщо розрахунок бюджетного відшкодування проведено по операціях, що відбулися на внутрішньому ринку;

4.достовірність складення розрахунку суми бюджетного відшкодування

Судом встановлено, що ДПІ у Шевченківському районі м. Києва відповідно до вимог Наказу ДПА України від 18.08.2005р. №350 направлено запити щодо проведення зустрічної перевірки ВАТ „Стаханівський вагонобудівний завод", ВАТ „Дизельний завод", ВАТ „Крюківський вагонобудівний завод", залучених до схеми постачання з ПП „ВТБ Лізинг Україна" (а.с. 118-133).

З 15 березня 2011 року ПП „ВТБ Лізинг Україна" було переведено з ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, на цей момент відповіді на запити не надійшли.

На час розгляду справи у суді,  відповідь на запит надійшла від Кременчуцької ОДПІ щодо ПАТ „Крюківський вагонобудівний завод".

Також судом встановлено, що СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП повторно направлено запити щодо проведення зустрічної перевірки ВАТ „Стаханівський вагонобудівний завод", ВАТ „Дизельний завод».

Згідно з п.7.7.5 п.7.7. ст.7 Закону N 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до пп.7.7.6 п.7.7 ст.7 Закону N 168/97-ВР на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Пункти 200.12., 200.13, 200.14 ст. 200 Податкового Кодексу України (норми якого діють на час подачі позову) передбачають, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Оскільки така перевірка не завершилась, відповідно суд вважає, що у Відповідача не розпочався перебіг 15 денного строку на подання до органу Державного казначейства України висновку щодо відшкодування сум з державного бюджету.

За таких обставин, суд дійшов висновку про недоведеність факту порушення Відповідачем вимог п. п.7.7.5 п.7.7. ст.7 Закону N 168/97-ВР.

У зв’язку з викладеним, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб’єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, довів правомірність своїх дій.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги  ПП. «ВТБ Лізинг Україна»задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями  7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні позовних вимог Приватного підприємства «ВТБ Лізинг Україна»в повному обсязі.

            Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова  може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя                                                                                                      В.І. Келеберда