Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.09.119 Справа № 24/61пд/2011
За позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі:
1.Виконавчого комітету Луганської міської ради, м. Луганськ
2.Луганської міської ради, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", м. Луганськ
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003
Суддя Рябцева О.В.
в присутності представників сторін:
від заявника Трофименко П.В. помічник прокурора, посвідчення від 06.04.2011 № 103 (13.09.2011);
від І позивача ОСОБА_1 гол. спеціаліст-юрисконсульт, дов. від 24.11.2010 № И 01/03-30./5446/0/2-10 (13.09.2011, 15.09.2011);
від ІІ позивача ОСОБА_1 гол. спеціаліст-юрисконсульт, дов. від 24.11.2010 № И 01/03-30./5447/0/2-10 (13.09.2011, 15.09.2011);
від відповідача ОСОБА_2 предст. за дов. від 03.01.2011 № 04/12 (13.09.2011, 15.09.2011);
від третьої особи ОСОБА_3 нач. відділу державного земельного кадастру, дов. від 26.05.2011 № 3, ОСОБА_4 пров. спеціаліст, дов. від 20.01.2011 № 1 (13.09.2011).
в с т а н о в и в:
Прокурором заявлена вимога про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, який укладений з Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", відносно земельної ділянки площею 0,8000 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинських Комісарів (біля будинку 34а), а саме:
- викласти п. 2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 2.4.1 та п. 2.6 розділу 2 "Орендна плата" договору слова "Земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити п.п. 2.1.1 п. 2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "2.1.1.На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, річна орендна плата складає 241992 (двісті сорок одна тисяча девятсот девяносто дві грн.)";
- доповнити п. 2.10 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "2.10.На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 5377600 (пять мільйонів триста сімдесят сім тисяч шістсот грн.)";
- пункт 2.5 розділу 2 "Орендна плата" договору викласти у новій редакції: "2.5.У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення";
- змінити у п. 2.3 розділу 2 "Орендна плата" та п. 6.1 розділу "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".
На обґрунтування заявлених вимог заявник вказує, що на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради від 28.08.2002 № 185/5 між І позивачем і відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, за умовами якого ТОВ "Компанія "Транспеле" передана в оренду земельна ділянка загальною площею 0,8000 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинських Комісарів (біля будинку 34а) під будівництво та розміщення будівлі Східно-промислового банка. Орендна плата визначена в розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору, збільшеного на коефіцієнт 2,5. Законом України від 03.06.2008 № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Аналогічне визначено в ст. 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011. Рішенням Луганської міської ради від 27.05.2011 № 9/12 встановлено, що в договорах оренди землі розмір річної орендної плати встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення. З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957 у відповідність згідно з вимогами діючого законодавства, Луганською міською радою листом від 21.04.2011 № 01/03-13/2117/0/2-11 направлена пропозиція щодо внесення змін до договору з проектом договору про внесення таких змін. Відповідач листом від 17.05.2011 № 118 повідомив, що відмовляється від пропозиції щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003 відповідно до вимог діючого законодавства.
Відповідач відзиву по суті заявлених вимог не надав, проте до початку розгляду справи по суті, відповідно до ст.ст. 22, 60 ГПК України подав зустрічну позовну заяву, в якій просить:
1.Відмовити у задоволенні первісного позову.
2.Внести зміни до договору оренди земельної ділянки, що був укладений 05.05.2003 між ТОВ "Компанія "Транспеле", як орендарем, та виконавчим комітетом Луганської міської ради, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, а саме:
- доповнити п. 2.2.1 договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957 річна орендна плата становить 53774 (пятдесят три тисячі сімсот сімдесят чотири) грн. 45 коп.";
- доповнити п. 2.10 розділу 2 "Орендна плата" договору оренди доповнити новим абзацом наступного змісту: "На момент укладення цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1715120 (один мільйон сімсот пятнадцять тисяч сто двадцять) грн. 00 коп.".
На обґрунтування заявлених вимог позивач за зустрічним позовом вказує, що він звертався до 2-го позивача за первісним позовом з зустрічною пропозицією та власним проектом договору, на яку в порушення ст. 11 ГПК України, ст. 188 ГК України не одержав відповіді, натомість міська рада передчасно звернулась з позовом до суду.
Також позивач за зустрічним позовом вважає, що орган місцевого самоврядування безпідставно запропонував договірний коефіцієнт 4,5 для визначення розміру орендної плати, оскільки договором передбачено коефіцієнт 2,5.
Третя особа - Управління Держкомзему у м. Луганськ Луганської області відзивом від 05.09.2011 № 4-5-14/3586 підтримує вимоги заявника і позивачів за первісним позовом і заперечує проти вимог позивача за зустрічним позовом. На обґрунтування доводів відзиву третя особа вказує, що віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 № 377, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Пункт 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262 передбачає розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки різного функціонального використання, а саме: визначення коефіцієнту функціонального використання з врахуванням декількох видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Земельна ділянка площею 0,8000 га, що розташована за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинськіх Комісаров (біля будинку № 34а) передана в оренду ТОВ "Компанія "Транспеле" для будівництва та розміщення будівлі Східно-промислового банку відповідно до договору оренди від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957. У довідці про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України ТОВ "Компанія "Транспеле" від 21.06.2001 № 18155, що входить до складу проекту відведення вищезазначеної ділянки, зазначені види діяльності (КВЕД), що передбачають як комерційну діяльність товариства, так і діяльність товариства у сфері автомобільного та пасажирського транспорту. Враховуючи цільове призначення спірної земельної ділянки "для будівництва та розміщення будівлі Східно-промислового банку", що зазначено у п. 1.2 договору оренди земельної ділянки, функціональне призначення "землі комерційного використання", що вказано у таблиці відомостей про земельну ділянку, що входить до складу технічного звіту про відведення зазначеної земельної ділянки ТОВ "Компанія "Транспеле", зазначена земельна ділянка враховується у державній статистичній звітності з кількісного обліку земель як землі комерційного призначення.
У судовому засіданні 13.09.2011 відповідно до ст. 77 ГПК України оголошувалась перерва до 15.09.2011.
Оцінивши надані докази і доводи сторін в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог за первісним позовом і необґрунтованість вимог за зустрічним позовом з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що ТОВ "Компанія "Транспеле" 05.08.2002 звернулось до Луганського міського голови з листом про надання йому в оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 0,80 га за адресою: вул. 26-ти Бакинських Комісарів під будівництво і розміщення будівлі Східно-промислового банка.
Рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради від 28.08.2002 № 185/5 затверджено проект відведення земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле" під будівництво та розміщення будівлі Східно-промислового банку за адресою: вул. 26 Бакинських Комісарів (біля будинку № 34а), який додається до даного рішення на 35 аркушах, та вирішено передати шляхом укладання договору Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле" в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 0,8000 га під будівництво та розміщення будівлі Східно-промислового банка за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинських Комісарів (біля будинку № 34а) в межах, визначених проектом відведення земельної ділянки.
В проекті відведення земельної ділянки, розробленому Луганським державним комунальним землевпорядним підприємством вказано, що відповідно до Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ) земельна ділянка віднесена до земель комерційного використання. Грошова оцінка земель м. Луганська виконана в 1999 році. Данні уточненої оцінки земель м. Луганська, затверджені рішенням Луганської міської ради від 21.12.2000 № 22/4. Згідно додатка № 1 до рішення міської ради земельна ділянка за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинських Комісарів (біля будинку № 34а) входить до 79 економіко-планувальної зони. У звязку з тим, що земельна ділянка відводиться ТОВ "Компанія "Транспеле" під будівництво та розміщення будівлі Східно-промислового банка, базова вартість становить: на період будівництва 42,965 грн. кв.м., після введення в експлуатацію (комерційного використання) 214,825 грн. кв.м.
На підставі вищевказаного рішення І позивача між ним і відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957.
Згідно п. 2.1. розділу "Орендна плата" договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки, збільшеного на коефіцієнт 2,5.
Відповідно до п. 2.1.1. договору на момент укладання договору річна орендна плата складає 51800 грн. 40 коп.
Пунктом 2.3. договору передбачено, що щомісячна орендна плата розраховується орендарем самостійно на підставі довідки Управління земельними ресурсами Луганської міської ради або іншого органу Луганської міської ради до повноважень якого віднесене це питання, яка свідчить про розмір орендної плати з врахуванням індексації грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється в порядку, передбаченому законодавством України.
У відповідності з п. 2.4.1. договору у разі зміни земельного податку, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін у договір. Про зміну земельного податку орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації.
Пунктом 2.5. договору передбачено нарахування пені за несвоєчасне внесення орендної плати із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України відповідно до положень Закону України від 21.12.2000 № 2181 "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно п. 2.6. договору сторони врегулювали, що орендар має право сплатити орендну плату на майбутній період на термін визначений законодавством, при цьому при зміні земельного податку орендна плата підлягає відповідному коригуванню.
В пункті 2.10. договору зафіксовано, розмір грошової оцінки земельної ділянки на момент укладення договору складає 2072016 грн.
Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 затверджено нову нормативну грошову оцінку земель м. Луганська.
Також Луганською міською радою було прийняте рішення від 25.04.2008 № 33/13, яким були внесені зміни в рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/5, яким регулюється порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянок в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від видів діяльності, які здійснюються на земельній ділянці. Вказаним рішенням розмір річної орендної плати встановлено від 3 до 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передається в оренду.
21.04.2011 Луганським міським головою направлено на адресу ТОВ "Компанія "Транспеле" проект договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Орендар 17.05.2011 відхилив пропозиції орендодавця та направив власний проект договору про внесення змін до договору оренди землі, в якому запропонував у п. 2.1.1. та 2.6. зазначити, що річна орендна плата на момент укладання цього договору складає 53774 грн. 45 коп., у п. 2.10. внести доповнення, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1715120 грн. 00 коп. У пункті 2.5. орендар пропонує передбачити нарахування пені у разі порушення строків слати орендної плати, у розмірі пені, передбаченої законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку.
27.05.2011 Луганською міською радою прийнято рішення № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", яким затверджено договірні коефіцієнти до розміру земельного податку в залежності від мети використання земельної ділянки. Цим рішенням скасовано рішення від 31.10.2007 № 25/5 та від 25.04.2008 № 33/13 з аналогічних питань. Із даних рішень (т. І, аркуш справи 17, т. ІІ, аркуші справи 48-51) вбачається, що у разі використання земельної ділянки під банки та обєкти у сфері кредитування, договірний коефіцієнт встановлено в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки або 4,5 до розміру земельного податку.
Оскільки сторони не дійшли згоди щодо остаточних умов додаткової угоди, прокурор звернувся з даним позовом до суду.
Як свідчать матеріали справи спір виник у звязку з недосягненням згоди між сторонами за договором щодо застосування функціонального коефіцієнту використання землі при визначенні нормативної грошової оцінки земель, та встановлення договірного коефіцієнту з орендної плати за землю.
Орендодавець вважає правильним застосування коефіцієнту функціонального використання 2,5, який передбачений додатком № 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення і населених пунктів, затвердженого спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262 (далі Порядок) та рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 для земель комерційного використання.
Орендар вважає, що для нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинний застосовуватись коефіцієнт функціонального використання 1 для земель транспорту і звязку.
Обидві сторони обґрунтовують свою позицію п. 3.5 Порядку. Заявник, позивачі та третя особа посилаються на те, що згідно Порядку віднесення земель до категорії земель по функціональному використанню здійснюється згідно Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженої наказом Держкомстату України від 05.11.1998 № 377, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 за № 788/3228 (далі Інструкція). Згідно звіту форми 6-зем "Звіт про наявність та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" земельна ділянка за спірним договором відображена у графі 42, в якій зазначаються дані про землі, які використовуються в комерційних цілях: землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Зокрема, в додатку № 3 Інструкції розділі 65 міститься класифікація видів економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях, у тому числі вказано грошове посередництво (діяльність центральних банків, комерційних банків, інше грошове посередництво).
Відповідач вважає, що слід застосувати у спірних правовідносинах приписи п. 3.5 Порядку, що віднесення земель до категорії земель по функціональному використанню здійснюється згідно з видами економічної діяльності, зазначеними в довідках, які надаються юридичними особами органи державної статистики.
Аналогічна позиція висловлена в постанові Донецького апеляційного господарського суду від 05.04.2011 у справі № 16/88 за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле" про стягнення 14739 грн. 02 коп.
Також судом встановлено, що згідно довідки АА № 431713 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, виданої органом статистики 30.06.2011 (т. І, аркуш справи 98), серед видів діяльності ТОВ "Компанія "Транспеле" передбачена діяльність автомобільного вантажного транспорту, технічне обслуговування та ремонт автомобілів, виробництво продуктів нафтоперероблення тощо.
Фінансове посередництво в довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України не зазначено. Не передбачено такого виду діяльності і Статутом товариства.
Також судом встановлено, що відповідач уклав з ТОВ "Східно-промисловий комерційний банк" договір оренди від 05.11.2004, яким передано в строкове платне користування нежитлову будівлю, яка належить на праві власності ТОВ "Компанія "Транспеле", та розташована на земельній ділянці загальною площею 0,8000 га за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинських Комісарів, будинок 155 (т. І, аркуш справи 121-131). За умовами договору орендар не компенсує затрати орендодавцю по сплаті орендної плати. У звязку з цим суд не залучив банк до участі у справі третьою особою. Також судом встановлено, що відповідач є одним із учасників ПАТ "Східно-промисловий комерційний банк".
Згідно ст. 11 ГПК України підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чи розірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість зміни умов договору (п. 4.2. договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 у справі № 2-1/10068-2008 та від 27.12.2010 у справі № 27/15-10, які згідно ст. 11128 ГПК України є обовязковими для всіх судів України.
Що стосується застосування коефіцієнту функціонального використання, то п. 3.5 Порядку визначає наступне. Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Аналіз даного пункту доводить, що дані довідки статистики не є єдиним критерієм визначення цільового використання землі. Коефіцієнт функціонального використання визначає відносну прибутковість видів економічної діяльності, його визначення залежіть від сукупності даних, відображених як в довідці із Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України органу статистики, так і згідно статистичної звітності, що ведеться органами держкомзему згідно Інструкції. Окремим положенням регулюється коефіцієнт використання для земельних ділянок змішаного використання.
Згідно ст. 67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку обєктів транспорту.
Статтею 71 Земельного кодексу України визначено, що до земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими обєктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.
Той факт, що основним видом діяльності відповідача є діяльність в галузі транспорту не означає, що спірна земельна ділянка відноситься до земель транспорту.
За таких обставин, суд погоджується з доводами заявника, позивачів і третьої особи щодо застосування коефіцієнту функціонального використання 2,5 для нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.
Посилання ТОВ "Компанія "Транспеле" на постанову Донецького апеляційного господарського суду від 05.04.2011 у справі № 16/88 щодо неправомірності застосування коефіцієнту функціонального використання 2,5 до спірної земельної ділянки, не приймаються до уваги, оскільки за змістом ст. 35 ГПК України преюдиціальне значення мають лише ті процесуальні документи, в яких встановлено факти, що мають значення для вирішення спору. Судження суду не є фактом в розумінні ст. 35 ГПК України.
З огляду на факт комерційного використання земельної ділянки орендна плата за землю визначена ІІ позивачем відповідно до рішень Луганської міської ради від 25.04.2008 № 33/13 та від 27.05.2011 № 9/12 із застосуванням договірного коефіцієнту 4,5 до розміру земельного податку, який передбачено для орендарів, які використовують земельні ділянки під банки та інші обєкти у сфері кредитування.
Враховуючи вищевикладене, первісний позов підлягає задоволенню, а у задоволенні зустрічного позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача за первісним позовом в доход Державного бюджету України стягуються витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.
Судові витрати за зустрічною позовною заявою покладаються на позивача за зустрічною позовною заявою.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Первісну позовну заяву задоволити у повному обсязі.
2.Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, який укладений між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", відносно земельної ділянки площею 0,8000 га терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. 26 Бакинських Комісарів (біля будинку 34а), а саме:
- викласти п. 2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору у новій редакції: "2.1.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 4,5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- змінити у п. 2.4.1 та п. 2.6 розділу 2 "Орендна плата" договору слова "Земельного податку" на слова "нормативної грошової оцінки земельної ділянки";
- доповнити п.п. 2.1.1 п. 2.1 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "2.1.1.На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, річна орендна плата складає 241992 (двісті сорок одна тисяча девятсот девяносто дві грн.)";
- доповнити п. 2.10 розділу 2 "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "2.10.На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.05.2003, державна реєстрація від 09.04.2004 № 4957, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 5377600 (пять мільйонів триста сімдесят сім тисяч шістсот грн.)";
- пункт 2.5 розділу 2 "Орендна плата" договору викласти у новій редакції: "2.5.У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення";
- змінити у п. 2.3 розділу 2 "Орендна плата" та п. 6.1 розділу "Інші умови" договору слова "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле", м. Луганськ, вул. Переяславська, 50, ідентифікаційний код 13378964 в доход Державного бюджету України:
- на рахунок 31118095700006, банк - ГУДКУ у Луганській області, одержувач - УДК у м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, ОКПО - 24046582, код бюджетної класифікації - 22090200 державне мито в сумі 85 грн. 00 коп.;
- на рахунок 31217264700006, банк - ГУДКУ у Луганській області, одержувач - УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.
4.Видати наказ Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську після набрання рішенням законної сили.
5.У задоволенні зустрічної позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Транспеле" відмовити.
6.Судові витрати за зустрічною позовною заявою покласти на позивача за зустрічною позовною заявою.
7.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
8.Повне рішення складено і підписано - 20.09.2011.
Суддя О.В.Рябцева