Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-16638/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко Д.А.
Суддя-доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
"05" жовтня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Губської О.А.
суддів Парінова А.Б., Беспалов О.О.
при секретарі Франчук О.П.
за участю представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Шуневич В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Приватного підприємства «Корені» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 лютого 2011 року у справі за позовом Приватного підприємства «Корені»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 03.11.2010 року № 0029951530/0, № 0029961530/0, № 0029971530/0, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 03.11.2010 року № 0029951530/0, № 0029961530/0, № 0029971530/0.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 лютого 2011 року відмовлено у задоволенні позовних вимог позивача.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та постановити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
В судове засідання зявився представник позивача, який апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін з таких підстав.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, про відмову у задоволенні позову.
З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 28 січня 2009 року ПП «Корені»подало до ДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання становить 3871,77 грн. (січень-листопад) та 3871,80 грн. (грудень).
Згідно платіжних доручень від 16 лютого, 20 і 26 березня, 24 квітня, 25 травня, 25 червня 2009 року №№ 75, 145, 147, 213, 214, 268, 350 позивачем своєчасно і в повному обсязі сплачувалися самостійно визначені зобов'язання за звітні місяці січень-травень 2009 року.
22 червня 2009 року ПП «Корені»подало до ДПІ уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання починаючи з квітня 2009 року становить 11615,32 грн.
Однак позивач продовжував сплачувати земельний податок у розмірі 3871,77 грн., тобто не в повному обсязі, про що свідчать дані облікової картки платника, платіжні доруче ння від 28 липня, 28 серпня, 25 і 28 вересня, 29 жовтня, 29 листопада, 29 грудня 2009 року, 29 січня 2010 року №№429, 487, 542, 544, 604, 668, 723, 35 за звітні періоди червень-грудень 2009 року, у зв'язку з чим у ПП «Корені»з червня 2009 року виникла недоїмка, розмір якої з кожним наступним звітним періодом збільшувався.
Крім цього, у серпні 2009 року ДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 13 серпня 2009 року № 0001072310/0, яким ПП «Корені»визначено податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій) із земельного податку у розмірі 37203,30 грн.
Дане рішення позивачем не оскаржувалося, а податкове зобов'язання, визначене конт ролюючим органом, є узгодженим з серпня 2009 року. Згідно із платіжними дорученнями від 20 серпня 2009 року №№471, 473, 474, 475 позивачем сплачено податкове зобов'язання, визначене податковим повідомленням-рішенням від 13 серпня 2009 року №0001072310/0.
Сплачувані позивачем суми земельного податку наступних звітних періодів (почина ючи з липня 2009 року) включно із зобов'язанням, визначеним у податковому повідомленні-рішенні від 13 серпня 2009 року №0001072310/0, зараховувалися податковим органом у рахунок погашення недоїмки попередніх періодів у порядку календарної черговості її виник нення (починаючи з червня 2009 року), що підтверджується даними облікової картки платника і поясненнями представників відповідача. При цьому, оскільки зобов'язання попередніх періодів погашалося різними частинами і поза межами граничних строків їх сплати, автоматично нараховувалася пеня на суми такого погашення, яка теж пропорційно погашалася із сум земельного податку наступних звітних періодів. Відповідні дати і суми погашеного боргу, а також кількість днів затримки зазначено у акті перевірки і співвідносяться із даними облікової картки платника.
29 січня 2010 року ПП «Корені»подало до ДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2010 рік (вх. № 5711), згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання починаючи становить 5365,26 (січень-листопад) та 5365,28 грн. (грудень).
Згідно платіжних доручень від 25 лютого, 30 березня, 29 квітня, 27 травня, 30 червня, 30 липня, 30 серпня, 29 вересня, 29 жовтня 2010 року №№ 75, 144, 216, 265, 341, 414, 463, 514, 515, 582 позивачем сплачувалися самостійно визначені зобов'язання за звітні місяці січень-вересень 2010 року.
19 квітня 2010 року ПП «Корені»подало до ДПІ уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік (вх. №416680), згідно із яким щомісячна сума податкового зобов'язання починаючи з квітня 2009 року становить 3871,77 грн. (квітень-листопад) та 3871,80 грн. (грудень), а загальний розмір податкового зобов'язання 2009 року зменшився на 69691,93 грн.
ДПІ проведено залік 69691,93 грн. (від'ємне значення) в рахунок зменшення наявного податкового боргу (недоїмки та пені) у порядку календарної черговості його виникнення, у зв'язку з чим автоматично нараховувалася пеня на суми такого погашення, що підтвер джується даними облікової картки платника за 2010.
Між тим, розмір недоїмки та пені не був погашений повністю, тому за рахунок сплати у подальшому позивачем земельного податку за звітні періоди 2010 року й по мірі надходження цих коштів, пропорційно погашався податковий борг.
У листопаді 2010 року ДПІ проведено перевірку ПП «Корені»на предмет дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за період з 1 травня 2009 року по 2 листопада 2010 року, про що складено Акт від 2 листопада 2010 року № 1639/15-30/23170041.
Перевіркою встановлено порушення ПП «Корені»строків сплати узгоджених сум по даткових зобов'язань по земельному податку (самостійно визначених платником у розрахун ках (уточнюючих розрахунках) за 2009-2010 роки та визначених контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні від 13 серпня 2009 року № 0001072310/0), передбачених пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», із затримкою від 3 днів до 231 дня по 37 випадкам. При цьому, як вбачається із змісту акта, при проведені перевірки використані податкові розрахунки по земельному податку за 2009-2010 роки та платіжні доручення по сплаті земельного податку суцільним порядком.
На підставі Акта від 2 листопада 2010 року № 1639/15-30/23170041 ДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 3 листопада 2010 року (Форма "Ш"): №0029951530/0, яким на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 231 календарний день сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку у загальному розмірі 58076,60 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 50% боргу в розмірі 29038,35 грн.; №0029961530/0, яким на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 77 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку у загальному розмірі 37883,94 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% боргу в розмірі 7576,79 грн.; №0029971530/0, яким на підставі пп. 17.1.7 н. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 30 календарних днів сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку у загальному розмірі 37457,43 грн. позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% боргу в розмірі 3745,75 грн.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Стаття 14 Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ст. 15 Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
В свою чергу відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Пунктом 7.7 ст. 7 зазначеного Закону встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.
Згідно із пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіж ному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.
Пунктом 17.1 ст. 17 Закону № 2181-Ш встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлю ються окремим законодавством.
Підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-111 передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі 50 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Корені»порушено свої зобов'язання щодо своєчасної та повної сплати податкових зобов'язань по земельному податку з червня 2009 року, що прямо призвело до виникнення недоїмки, нарахування пені та до порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по 37 епізодам, вказаним у акті.
Таким чином, оскільки позивач порушив граничні строки сплати узгодженого подат кового зобов'язання по земельному податку на терміни: до 30 днів (13 випадків на загальну суму погашеного боргу 37457,43 грн.), в межах від 31 до 90 днів (11 випадків на загальну суму погашеного боргу 37883,94 грн.) та понад 90 днів (13 випадків на загальну суму погашеного боргу 58076,60 грн.) контролюючим органом правомірно накладено на нього штрафи на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону у розмірі 10, 20 та 50 відсотків від сум погашеного боргу відповідно, а тому судом першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог позивача.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно зясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Корені»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 лютого 2011 року у справі за позовом Приватного підприємства «Корені»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 03.11.2010 року № 0029951530/0, № 0029961530/0, № 0029971530/0 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Губська О.А.
Суддя Парінов А.Б.
Суддя Беспалов О.О.