Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
Підлягає публікації в ЄДРСР
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" вересня 2011 р.Справа № 12/17-2453-2011 За позовом: Міністерства інфраструктури України до відповідачів: 1. Одеської міської ради;
2. Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентиризації та реєстрації обєктів нерухомості"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеської залізниці.
про визнання права власності
Суддя Цісельський О.В.
В судовому засіданні приймали участь представники
від позивача: ОСОБА_1. довіреність від 14.06.2011р. ;
від відповідача 1: не зявився;
від відповідача 2: ОСОБА_2 довіреність від 20.07.2011р.;
від третьої особи: ОСОБА_1. довіреність від 04.01.2011р.
СУТЬ СПОРУ: Позивач Міністерство транспорту та звязку України (правонаступник - Міністерство Інфраструктури України) звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеської міської ради (надалі ОМР) та Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентиризації та реєстрації обєктів нерухомості" (надалі КП "ОМБТІ та РОН") про визнання за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України права державної власності на обєкт нерухомого майна "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці та зобовязати КП "ОМБТІ та РОН" зареєструвати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України права державної власності на обєкт нерухомого майна "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.06.11р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та їй присвоєно № 12/17-2453-2011.
В судовому засіданні 13.07.2011р. суд отримав від Міністерства інфраструктури України клопотання щодо заміни позивача Міністерства транспорту та звязку на правонаступника Міністерство інфраструктури України, яке судом було задоволено.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.07.2011р. для встановлення ринкової вартості зазначеного в позовній заяві обєкту, судом, було призначено судову будівельно-технічну експертизу та зупинено провадження по справі.
14.07.2011р. суд отримав від КП "ОМБТІ та РОН" пояснення по справі, відповідно до яких КП "ОМБТІ та РОН" повідомляє суд, що зареєструвати право власності на "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, неможливо, оскільки станом на 14.07.2011р. така топонімічна назва у словнику вулиць населених пунктів, створеному в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (п.6.1. Порядку ведення Реєстру прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерством юстиції України від 28.01.2003р. №7/5) відсутня.
11.08.2011р. суд отримав від товариства з обмеженою відповідальністю "Одеський регіональний центр незалежних експертиз" висновок №2/2011 від 05.08.2011р., відповідно до якого ринкова вартість "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 складає 1177150,30 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.08.2011р. провадження у справі було поновлено та призначено розгляд справи у судовому засіданні.
Відповідач 2 в судовому засіданні 13.07.2011р. проти позову заперечував.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.09.2011р. провадження в частині вимог до КП "ОМБТІ та РОН" про зобовязання зареєструвати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України права державної власності на обєкт нерухомого майна "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці припинено.
Отже, судом, в рамках цієї справи, розглядається позовна вимога Міністерства інфраструктури України до Одеської міської ради про визнання за державою Україна в особі Міністерства транспорту та звязку України права державної власності на обєкт нерухомого майна "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Представник позивача позовну заяву підтримує та наполягає на її задоволенні.
Відповідач 1 був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, але в судове засідання не зявився, відзив на позов та витребувані судом документи не надав, своє право на захист не використав.
Згідно п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006р. № 01-8\1228 та п.11 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. №01-8\123 до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, суд встановив:
Відповідно до п.1.1, 4.2 статуту „Одеської залізниці”, Одеська залізниця є статутним державним підприємством, заснованим на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та звязку України. Майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві господарського відання.
Таким чином, Міністерство транспорту та звязку України, яке діє на підставі „Положення про Міністерство транспорту та звязку України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.06р. №789, є субєктом управління майном, що закріплене за Одеською залізницею на праві господарського відання та здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, повязаних з володінням, користуванням і розпоряджанням.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки позивача від 15.04.11р. №848/6, обєкт нерухомого майна - Адміністративна будівля ПЧ-1, загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, знаходиться на балансі Одеської дистанції колії.
З метою проведення державної реєстрації прав власності на обєкт нерухомого майна Адміністративна будівля ПЧ-1, загальною площею 438,3 м2, згідно технічного паспорту, виготовленого станом на 22.09.2007р., розташованого за адресою: АДРЕСА_1, надалі - обєкт, позивач листом від 26.06.08р. № 1388 звернувся до відповідача 1 із проханням оформити свідоцтво про право власності на обєкт.
Листом від 14.07.08р. № 41 вих. Юридичним департаментом Одеської міської ради надано відповідь про можливість розгляду питання щодо оформлення права власності лише після надання документів, які посвідчують право власності
Листом від 13.07.2009р. № 1200 позивач в особі представника Галат О.І., який діяв на підставі довіреностей від 28.04.09р. № 2793/16-14-09, № 279/16/14-09, № 279/16/14-09, звернувся до відповідача 1 з проханням оформити свідоцтво на право власності на обєкт.
Однак, відповіді на даний лист від відповідача 1 позивачу до теперішнього часу не надходило.
Враховуючи вищевикладене, Міністерство транспорту та звязку України (правонаступник Міністерство Інфраструктури України) звернулося до суду із відповідним позовом.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
Частиною 5 ст.22 Господарського кодексу України передбачено, що держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо субєктів господарювання, які належать цьому сектору і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Згідно ч.3 ст.73, ч.2 ст.74 Господарського кодексу України, майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи права оперативного управління.
Відповідно до п.1.1, 4.2 статуту „Одеської залізниці”, Одеська залізниця є статутним державним підприємством, заснованим на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та звязку України. Майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві господарського відання.
Таким чином, Міністерство транспорту та звязку України, яке діє на підставі „Положення про Міністерство транспорту та звязку України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.06р. №789, є субєктом управління майном, що закріплене за Одеською залізницею на праві господарського відання та здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, повязаних з володінням, користуванням і розпоряджанням.
Будівництво Адміністративної будівлі ПЧ-1, загальною площею 438,3 м2, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 здійснювалося Одеською залізницею самостійно, обєкт введений в експлуатацію, однак акти про введення до експлуатації обєкта у Міністерства транспорту та звязку та у Одеської залізниці не збереглися.
Згідно з Державним актом на право постійного користування землею (серія І-ОД №000301), виданого на підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000р. за №1234-ХХІІІ, Одеській залізниці надано у постійне користування для виробничої діяльності земельна ділянка площею 377,06га. З викопіровки ділянки смуги відводу вбачається, що обєкт знаходиться на земельній ділянці, яка надана Одеській залізниці у користування.
Обєкт експлуатується, відображений в самостійному балансі та утримується за власний рахунок відокремленого структурного підрозділу Одеська дистанція колії Одеської залізниці.
На зазначений обєкт ведеться інвентарна картка для обліку основних засобі: №10081.
Зазначене свідчить про те, що у Одеської залізниці існує право господарського відання відносно обєкту, а у Міністерства транспорту та звязку України (Міністерства Інфраструктури України) право власності, оскільки згідно з:
- ч.3 ст.397 ЦК України фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду;
- ст.322 ЦК України власник зобовязаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом;
- ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що будівля переїзду „Січневий” перебуває у Одеській залізниці на праві повного господарського відання та розташована за адресою: м. Одеса, Малиновський район, ст. Товарна, загальною площею 4,5кв.м.,
Таким чином, Адміністративна будівля ПЧ-1, загальною площею 438,3 м2, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 належить до власності держави Україна.
Враховуючи вищенаведені приписи діючого законодавства, а також положення статуту Одеської залізниці суд доходить висновку, що з метою реалізації покладених законом завдань щодо збереження та ефективного використання державного майна, субєктом спірних правовідносин, предметом яких є питання оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, є Міністерство ІнфраструктуриУкраїни.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст.133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна субєктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх субєктів господарювання.
Відповідно до ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом субєкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Відповідно до ст.20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються, у тому числі шляхом: визнання наявності або відсутності прав.
Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи у сукупності документальні докази, які наявні у матеріалах справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд вважає, що позовні вимоги Позивача є законними й обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України державне мито стягується для сторони, на користь якої відбулося рішення за рахунок другої сторони.
Проте, матеріалами справи встановлено, що державне мито по справі на підставі п/д № 2630 від 30.05.2011р., п/д №4546 від 05.09.2011 р та ІТЗ судового процесу на підставі п/д № 2648 від 30.05.2011р. сплачено Одеською залізницею. Третя особа без самостійних вимог на предмет спору Одеська залізниця вимог щодо стягнення судових витрат з відповідача не заявляла.
З урахуванням зазначеного, у суду відсутні підстави для покладення судових витрат на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за державою в особі Міністерства Інфраструктури України (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14; код ЄДРПОУ 00017584) право державної власності на обєкт нерухомого майна "Адміністративна будівля ПЧ-1", загальною площею 438,3 м2, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Рішення господарського суду набирає чинності в порядку ст.85 ГПК України.
Повний текст рішення підписано 28.09.2011р.
Суддя Цісельський О.В.