Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2011 р.Справа № 2-а-13796/09/2170 Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого: судді Єщенка О.В.
суддів Димерлія О.О., Зуєвої Л.Є.
за участю секретаря Тулби О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за апеляційного скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року у справі за позовом Приватної виробничо-комерційної фірми «Візит»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0010962307 від 05.10.2009 р., суд
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2009 року Приватна виробничо-комерційна фірма «Візит»(далі - ПВКФ «Візит») звернулась з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - ДПІ) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 05.10.2009 р. № 0010962307, яким до позивача застосовано штрафні санкції за порушення законодавства з питань використання реєстраторів розрахункових операцій на суму 244726,40 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що до документів, які є підставою для оприбуткування товару, як правило, належать накладні та товаротранспортні накладні. Законодавством України не передбачений порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем реалізації.
Відповідач позовні вимоги не визнав.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року позов задоволено: скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні про застосування штрафних санкцій № 0010962307 від 05.10.2009 р.
В апеляційній скарзі ДПІ у м. Херсоні, посилаючись на порушення судом першої інстанцій норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом першої інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої Інстанції встановлено, що 23.06.2009 р. посадовими особами ДПІ проведено перевірку дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Перевірка проводилась за адресою: м. Гола Пристань, вул. Козацька, 1, де розташована господарська одиниця - АЗС, яка належить ПВКФ «Візит». Перевірку проведено на підставі направлень від 08.06.2009 р. № 833/237, графіка перевірок на червень 2009 року.
За результатами перевірки складено акт № 0675/21/22/23/30329820/561 від 23.06.2009 р., відповідно до якого встановлено порушення п.п.6, 10, 12, 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не забезпечено зберігання книги обліку розрахункових операцій (КОРО) протягом встановленого законом терміну; не забезпечено зберігання контрольної стрічки протягом встановленого терміну; не забезпечено відповідність готівкових коштів за місцем проведення розрахунків у сумі 26,19 грн.; порушено ведення у порядку встановленому законодавством обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не відображені у обліку, а саме згідно додатку № 3 на момент перевірки відсутні будь-які первинні документи на товар на суму 122.363,20 грн.
В ході перевірки встановлено, що в порушення п. 12 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері громадського харчування та послуг» ПВКФ «Візит»не ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації на суму 122.363,20 грн.
Пунктом 12 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, передбаченому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до ст. 20 зазначеного Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. При цьому самі господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлюється Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 року за № 805/15496.
Відповідно до п.п. 10.2.10 Інструкції на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП.
В силу п. 16.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік нафтопродуктами за марками і видами нафтопродуктів у змінному звіті за формою № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальній особи.
Таким чином, на думку колегії, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо відсутності обовязку зберігання документів обліку нафтопродуктів на АЗС.
Як встановлено судом, під час проведення перевірки, працівникам ДПА у Херсонській області не були надані первинні документи, ведення яких передбачено п. 16.1 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.
Змінні звіти АЗС за формою № 17-НП, не були також надані суду під час розгляду справи в суді першої інстанції, а дані зазначені в денних звітах наданих апеляційному суду суттєво відрізняються від даних, внесених до журналу обліку нафтопродуктів та щоденних касових звітів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ПКФ «Візит»порушила правила ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, передбачені Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 року за № 805/15496.
В силу п. 4 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процессуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 185, 195, п. 3 ч.1 ст. 198, п. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції м. Херсоні задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2009 року у справі за позовом приватної виробничо-комерційної фірми «Візит»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0010962307 від 05.10.2009 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог приватної виробничо-комерційної фірми «Візит»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про скасування рішення про застосування штрафних санкцій відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Єщенко О.В.
суддя Димерлій О.О.
суддя Зуєва Л.Є.