Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 жовтня 2011 року Справа № 2а-7397/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання Бойко В.В.,
за участю сторін:
від позивача - головний спеціаліст юридичного відділу ОСОБА_1
(довіреність №07-10-2305 від 29.07.2011),
від відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності у сумі 3780,25 грн., -
ВСТАНОВИВ:
23 серпня 2011 року позивач - Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача - Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» в особі відокремленого підрозділу «Шахтопрохідницьке управління №6» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 9780,25 грн., в якому зазначив наступне.
Відповідач, відокремлений підрозділ «Шахтопрохідницьке управління №6» Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» є платником збору на обовязкове соціальне страхування та зареєстррований в якості платника збору на обовязкове соціальне страхування, що має найману робочу силу, в Краснодонській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності під №440250000218. Згідно фінансового звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності, форми 4-ФСС, станом на 01.07.2011 за ВП «Шахтопрохідницьке управління №6» ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» рахується прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 9780,25 грн., яку позивач просив стягнути з відповідача на свою користь в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні уточнив свої позовні вимоги та просив стягнути з відповідача Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 3780,25 грн., наполягав на задоволенні позову, надав суду пояснення по суті уточнених позовних вимог.
Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просив відмовити. У письмових запереченнях проти позову (а.с.41-42), зокрема, зазначив, що ухвалою Господарського суду Луганської області від 13.12.2010 у справі №20/129б відкрито провадження у справі про банкрутство ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка», у звязку з чим введено мараторій на задоволення вимог кредиторів та заборонено посадовим особам боржника відчужувати майнові активи у будь-який спосіб, проводити реорганізацію, ліквідацію боржника за власною ініціативою. Вважав, що оскільки заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 3780,25 грн. утворилася у серпні 2010 року, Виконавча дирекція Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності є конкурсним кредитором і на його вимоги розповсюджується дія мараторію.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що відокремлений підрозділ «Шахтопрохідницьке управління №6» Публічного акціонерного товариства «Луганськшахтопроходка» внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується копією довідки Головного управління статистики у Луганській області серії АА №287026 (а.с.14), взято на облік Краснодонської міської виконавчої диреціїї Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності без права юридичної особи за №440250000218 з 19.12.2001 у якості платника страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, що підтверджується відповідною заявою, повідомленням про реєстрацію страхувальника та карткою страхувальника (а.с.11,12,13).
Згідно звіту про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності, форми Ф4-ФСС з ТВП за 2010 рік, за відповідачем рахується заборгованість, повязана з невиплатою заробітної плати в сумі 16384,14 грн. (а.с.48), звітом по коштах загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за перший квартал 2011 року, підтверджується, що за ВП «ШПУ №6» ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» рахується прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків у загальному розмірі 3780,25 грн. (а..49).
Згідно акту звірення розрахунків від 04.07.2011, складеним між ВП «ШПУ №6» ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» та Краснодонською міською виконавчою дирекцієєю ЛОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності станом на 01.07.2011 сума простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків складає 3780,25 грн. (а.с.8).
Відповідно до ст. 14 Закону України від 14.01.1998 № 16/98-ВР „Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Згідно із частиною 3 статті 10 Законом України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.
Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням.
Законом України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообовязкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст.1 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, повязаних із смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.13 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду:
1) забезпечує збір та акумуляцію внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
2) здійснює оперативне розпорядження страховими коштами Фонду в межах затвердженого бюджету Фонду;
3) здійснює матеріальне забезпечення та надає соціальні послуги за цим Законом;
4) здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
5) представляє інтереси страховика в судових та інших органах;
6) готує та подає на розгляд правління:
пропозиції щодо розміру страхових внесків на наступний рік;
проект бюджету Фонду та звіт про його виконання;
пропозиції щодо розміру резервних коштів;
7) виконує інші функції відповідно до положення про виконавчу дирекцію Фонду.
Статтею 22 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи.
Страхувальники- юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.
Відповідно до статті 1 Закону України від 11.01.2001 № 2213 “Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) та підпунктів 3.1.1. та 3.1.2 пункту 3.1. розділу 3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду від 26.06.2001 затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 № 16 розмір страхових внесківу звязку з тимчасовою втратою працездатності складає:
- для роботодавців- 2,9 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб;
- 0,5 відсотка- для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи;
- 1,0 відсотка- для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Законом України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, повязаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць- у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період (стаття 23 Закону).
Статтєю 30 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Відповідно до статті 30 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) строк давності щодо стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, не застосовується.
Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Суд оцінює критично твердження відповідача щодо розповсюдження дії мараторію на вимоги ВД ЛОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності в межах заявлених позовних вимог, з огляду на таке.
Згідно ухвали Господарського суду Луганської області від 13.12.2010 по справі №20/129б порушено провадження у справі про банкрутсво ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка» (а.с. 44).
18 грудня 2009 року Пленум Верховного суду України проголосив постанову №15 «Про судову практику в справах про банкрутство».
Зокрема, абзацом 3 пункту 17 встановлено, що згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
У данному ж випадку, сума страхових внесків, заявлена позивачем до стягнення, є сумою обов'язкових платежів, які виникли до початку порушення питання про банкрутство ПАТ «Трест Луганськшахтопроходка», та не є штрафом або пенею.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи в добровільному порядку залишок простроченої заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 3780,25 грн. не сплатив, уточнені позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 04 жовтня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 10 жовтня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності у сумі 3780,25 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Трест Луганськшахтопроходка» (код 00181668, місцезнаходження: 91033 м.Луганськ, вул.Новосьолова,2А) на користь Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ідентифікаційний код 21785643; місцезнаходження: 91055 м.Луганськ, вул.Коцюбинського,13) прострочену заборгованість зі сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 3780 грн. 25 коп. (три тисячі сімсот вісімдесят гривень 25 копійок) та перерахувати на р/р 37172500100001 в УДК Луганської області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 21785643.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 10 жовтня 2011 року.
< Резолютивна частина >
< Текст >
СуддяО.О. Цицюра