Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2011 року Справа № 2а-2198/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Ясенової Т.І.
за участю секретаря Осипової Н.В.
за участю сторін:
представників позивача: Сінельника В.М., Васильєвої Н.О.
представника відповідача: Доган В.Й., Гребенюка А.В., Скрипника О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Тітан-Альянс” до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Тітан-Альянс” звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить скасувати як незаконні прийняті Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією: податкове повідомлення - рішення №0001452310/3 від 11.06.2010, яким донараховано суму податкового зобовязання з податку на додану вартість в сумі 1389369грн., в тому числі 926246 грн. основного платежу та 463123 грн. штрафних санкцій, а також податкове повідомлення - рішення №0001462310/3 від 11.06.2010, яким донараховано суму податкового зобовязання з податку на прибуток в сумі 2289521 грн., в тому числі 1157807 грн. основного платежу та 1131714 грн. штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що висновки, викладені в акті перевірки, суперечать чинному законодавству тому оскаржувані рішення відповідача є незаконними.
Зазначає, що під час проведення невиїзної документальної перевірки ТОВ „Тітан-Альянс” з питань відображення у податковому обліку фінансово-господарських операцій з ПП „Украгробуд-Груп” за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р., директором товариства було отримано повідомлення про запрошення №3574/10/23-119 від 18.09.2009р. в якому, окрім документа, що засвідчує особу директора, жодних інших документів не вимагалось.
В акті невиїзної документальної перевірки від 29.10.2009р. зазначено причину невизнання відповідачем права ТОВ „Тітан-Альянс” на податковий кредит з посиланням на п.п. 7.4.5 п. 7.4. ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість”, та що на момент проведення перевірки ТОВ „Тітан-Альянс” не мало підтверджуючих документів згідно з підпунктом 7.2.6 вказаного Закону.
Зазначає, що таке твердження відповідача не відповідає дійсності та спростовується змістом самого акту, оскільки на стор. 6 зазначеного акту, посадова особа, що здійснювала перевірку, вказує перелік податкових накладних, що були оформлені відповідно до діючого законодавства.
Наявність під час проведення перевірки первинних підтверджуючих документів, оформлених належним чином також підтверджується іншим актом планової невиїзної перевірки №49/23-10/34448828 від 16.06.2009р. ТОВ „Тітан-Альянс” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.04.2008р. по 31.03.2009р.
Проведені перевірки (акт невиїзної документальної перевірки №74/23-10/34448828 від 29.10.2009р. та акт планової виїзної перевірки №49/23-10/34448828 від 16.06.2009р.) підтверджують наявність податкових накладних, оформлених у відповідності до вимог законодавства, тому, підстав для застосування фінансових санкцій до товариства у відповідності до п.п. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість” у податкового органу не було.
Зазначає, що висновок податкового ревізора-інспектора про неправомірність віднесення ТОВ „Тітан-Альянс” до складу валових витрат вартість придбаних паливно мастильних матеріалів у ПП „Украгробуд-Груп” на суму 4631229грн. п.п. 5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” не відповідає дійсності, оскільки перелік номерів накладних на отриманий товар податковий ревізор навидить на сторінці 3 акту №74/23-10/34448828 від 29.10.2009р., а розрахунки за поставлений товар проводились безготівково через банківську установу.
Наведені в акті невиїзної документальної перевірки №74/23-10/34448828 від 29.10.2009р. факти, які встановлені кримінальною справою №80-1023 від 22.04.2009р., а також факти щодо здійснення без мети господарської діяльності посадовими особами ПП„Украгробуд-Груп” за винагороду та стосунки з ТОВ „Новспецмонтаж” податковим органом не доведено.
Зазначає, що ТОВ „Тітан-Альянс” не має відношення до того, що проти посадових осіб ПП „Украгробуд-Груп” порушена кримінальна справа.
Посилається на те, що висновок податкового ревізора-інспектора щодо статуту ПП„Украгробуд-Груп” є також неправомірним, оскільки будь-яке посилання на існування судового рішення про визнання недійсними установчих документів ПП „Украгробуд-Груп” та скасування його державної реєстрації в акті №74/23-10/34448828 від 29.10.2009р. відсутнє. Обвинувального вироку суду, який встановив би вину посадових осіб ПП „Украгробуд-Груп” у здійсненні через це підприємство фіктивного підприємництва не існує тому, що кримінальна справа перебуває в стадії досудового слідства.
Відповідач до суду з позовом до ПП „Украгробуд Груп” та ТОВ „Тітан-Альянс” про стягнення в доход держави коштів, одержаних за правочинами, вчиненими з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства не звертався, вини посадових осіб цих підприємств, як необхідної умови застосування наслідків, передбачених ст. 208 Господарського Кодексу України, судовим рішенням не встановлено.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав. Суду пояснили, що всі первинні бухгалтерські документи по взаємовідносинам з ПП „Украгробуд Груп” були в наявності у позивача, проте були вилучені при проведенні обшуку працівниками податкової міліції з порушенням вимог кримінально-процесуального законодавства, зокрема, фінансово господарські документи ТОВ „Тітан-Альянс” упаковувались у поліетиленові мішки без їх попереднього по предметного протоколювання.
Представники відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилаються на те, що висновки викладені в акті перевірки відповідають виявленим порушенням та вимогам законодавства.
Посилається на те, що невиїзною документальною перевіркою ТОВ „Тітан-Альянс” встановлено, що товариство в порушення вимоги. 5.1 підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” завищено валові виграти, в результаті чого позивачем занижено податок на прибуток на суму 1157807.00 грн., в тому числі: за 9 місяців 2008р. на 896880,00 грн., 2008р. на 1157807,0грн.; підпунктів 7.4.1 та 7.4.5 пункту 7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість” завищено податковий кредит в результаті чого занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 926346.00 грн., а саме: липень 2008 року - 20766.00 грн., серпень 2008р. 340268,00 грн., вересень 2008 року - 356570.00 грн., жовтень 2008 року -103302.00 грн., листопад 2008 року - 105440.00 грн.
За результатами розгляду матеріалів перевірки та заперечень податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 11.11.09 №0001452310/0 про сплату податкового зобов'язання і податку на додану вартість у сумі 926346.00 грн. і застосованої штрафної (фінансової) санкції у розмірі 463173,00 грн. та №0001462310/0 про сплату податковою зобов'язання з податку на прибуток у сумі 1157807,00 грн. і застосованої штрафної фінансової санкції в розмірі 1131714.00 грн.
Податкові повідомлення-рішення позивачем отримано 11.11.2009р.
Посилаються на те, що перевіркою повноти визначення валових витрат за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009р. встановлено їх завищення на суму 4631229.00 грн.
Відповідно до даних, встановлених плановою виїзною перевіркою (акт від 26.06.09,№ 49/23-10/34448828) ТОВ „Тітан-Альянс” віднесено до складу валових витрат вартість придбаних паливно - мастильних матеріалів у ПП „Украгробуд-Груп” на суму 4631229,00 грн. відповідно до накладних.
Зазначають, що кримінальною справою від 22.04.09 № 80-1023 службові особи ПП „Украгробуд-Груп” ОСОБА_6 і ОСОБА_7 реєстрацію і перереєстрацію даного підприємства здійснювали за винагороду без мети здійснення господарської діяльності, податкову звітність не складали та до податкового органу не надавали. Статут ПП„Украгробуд-Груп” зареєстровано на підставну особу.
На ТОВ „Тітан-Альянс” відсутні будь які первинні документи передбачені Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. №281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.08р. за №805/15496.
Таким чином, підприємством на порушення п.5.1, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” завищено скориговані валові витрати на 4631229,0грн., а саме за 3 квартали 2008р. в сумі 3587519,0грн., 2008р. в сумі 4631229,0грн.
Підприємством занижено податок на прибуток у сумі 1157807,0 грн. у т.ч. за 3 кв. 2008р. в сумі 896880,0 грн., 2008р. в сумі 1157807,0грн.
Податкові накладні відповідно до п.3.1 акту перевірки також не підлягають включенню до податкового кредиту з ПДВ на підставі п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість”.
Суд, вислухавши доводи представників сторін, допитавши свідків, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи із наступних підстав.
16.06.2009р. посадовими особами відповідача здійснено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р., за результатами якої складено акт перевірки від 16.06.2009р. №49/23-10/34448828.
Відповідно до зазначеного акта, перевіркою встановлено порушення позивачем п.4.1 ст.4, п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.94р. №334/94-ВР, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток за 1 квартал 2009р. в сумі 15625грн.; п..п7.3.1 п.7.3, п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість”, в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 86742 грн., у тому числі за серпень 2008р. в сумі 44242 грн., лютий 2009р. в сумі 12500 грн., за березень 2009р. в сумі 30000 грн.; п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість”, в результаті чого товариством завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за червень 2008р. на суму 44242грн.; п.п.6.3.2 п.6.3 ст.6 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” в результаті чого встановлено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету на суму 290,66 грн., в тому числі: 2008р. 154,52 грн., 2009р. 136,14 грн. (т.1 а.с.21-46)
29.10.2009р. посадовими особами відповідача здійснено документальну невиїзну перевірку позивача з питань відображення у податковому обліку фінансово-господарських операцій з ПП „Украгробуд-Груп” за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р., за результатами якої складено акт перевірки від 29.10.2009р. №74/23-10/34448828.
Відповідно до акта Кіровоградської ОДПІ про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ „Тітан-Альянс” з питань відображення у податковому обліку фінансово-господарських операцій з ПП „Украгробуд-Груп” за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р., №74/23-10/34448828 від 29.10.2009р. перевіркою встановлено порушення позивачем п.5.1, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.94р. №334/94-ВР, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток у сумі 1157807 грн., у тому числі за 3 квартал 2008р. в сумі 896880 грн. 2008р. в сумі 1157807грн.; п.п. 7.4.1 п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України „По податок на додану вартість” від 03.04.1997р. №168/97-ВР в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 926346 грн., а саме: липень 2008р. 20766 грн., серпень 2008р. 340268грн., вересень 2008р. 356570 грн., жовтень 2008р.- 103302 грн., листопад 2008р.105440грн.
(т.1 а.с.10-18)
Так, згідно п. 3.1. акта перевірки від 29.10.2009р. щодо правильності відображення фінансово-господарських операцій з ПП „Украгробуд-Груп” у декларації з податку на прибуток, відповідно до даних встановлених плановою виїзною перевіркою згідно акта від 16.06.2009р. №49/23-10/34448828, ТОВ „Тітан-Альянс” віднесено до складу валових витрат вартість придбаних паливно - мастильних матеріалів у ПП „Украгробуд-Груп” на суму 4631229 грн. відповідно до видаткових накладних:
від 23.07.08 №РН-000113 на суму 103828.33 грн. (без ПДВ),
від 01.08.08 № РН-000162 на суму 140721,45 грн. (без ПДВ);
від 04.08.08 № РН-000174 на суму 454800,00 грн. (без ПДВ);
від 08.08.08 № РН-000181 на суму 161656,25 грн. (без ПДВ);
від 11.08.08 № РН-000186 па суму 283059,60 грн. (без ПДВ);
від 11.08.08 № РН-000187 па суму 94500,00 грн. (без ПДВ);
від 18.08.08 № РН-000190 на суму 264600,00 грн. (без ПДВ);
від 29.08.08 №РН-000225 на суму 302002,00 грн. (без ПДВ);
від 02 09.08 № РН-000261 на суму 333600,0 грн. (без ПДВ);
від 02.09.08 № РН-000262 на суму 182880,00 грн.(без ПДВ);
від 0209.08 № РН-000264 на суму 187929,50 грн. (без ПДВ);
від 04.09.08 № РН-00265 на суму 250262,55 грн. (без ПДВ);
від 10.09.08 № РН-000268 на суму 182204,00 грн. (без ПДВ);
від 10.09.08 № РП-000269 на суму 329835,00 грн. (без ПДВ);
від 26.09.08 № РН-000306 на суму 315640,50 грн. (без ПДВ);
від 03.10.08 № РН-000356 на суму 96600,00 грн. (без ПДВ);
від 06.10.08 №РН-000387 на суму 80000,00 грн. (без ПДВ);
від 06.10.08 № РН-000389 на суму 203820,00 грн. (без ПДВ);
від 10.10.08 № РН-000392 на суму 113620,00 грн. (без ПДВ);
від І4.10.08 №РН-000394 на суму 22470,00 грн. (без ПДВ);
від 03.11.08 № РН-000458 на суму 274200,00 грн.(без ПДВ);
від 03.11.08 № РН-000459 на суму 253000,00 грн. (без ПДВ).
Зазначено, що як встановлено кримінальною справою від 22.04.2009р. № 80-1023 службові особи ПП „Украгробуд-Груп” ОСОБА_6 і ОСОБА_7 реєстрацію і перереєстрацію ПП „Украгробуд-Груп” здійснювали за винагороду без мети здійснення господарської діяльності, податкову звітність не складали та до податкового органу не надавали. Статут ПП „Украгробуд-Груп” є фіктивним правочином (зареєстровано на підставну особу) та таким, що вчинено без наміру створення правових наслідків.
На підприємстві відсутні будь які первинні документи передбачені Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. №281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.08р. за №805/15496.
Таким чином, підприємством на порушення п.5.1, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” завищено скориговані валові витрати на 4631229,0грн., а саме за 3 квартали 2008р. в сумі 3587519,0грн., 2008р. в сумі 4631229,0грн.
Підприємством занижено податок на прибуток у сумі 1157807,0 грн. у т.ч. за 3 кв. 2008р. в сумі 896880,0 грн., 2008р. в сумі 1157807,0грн. ( т.1 а.с. 11- 14)
Згідно п. 3.2. даного акта перевірки щодо правильності відображення фінансово-господарських операцій з ПП „Украгробуд-Груп” у деклараціях з податку на додану вартість, відповідно до даних встановлених плановою виїзною перевіркою згідно акта від 16.06.2009р. №49/23-10/34448828, ТОВ „Тітан-Альянс” віднесено до складу податкового кредиту суму ПДВ з вартості придбаних паливно - мастильних матеріалів у ПП „Украгробуд-Груп” в сумі 926346грн. Перелік податкових накладних наведено на аркушах 6-7 акта перевірки від 29.10.2009р. та аркушах 5-6 акта перевірки 16.06.2009р. ( т. 1 а.с.15-16, 25-26)
Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки від16.06.2009р., наведено в додатку № 4 до акта перевірки. ( т.1 а.с.206-108)
Податковим органом зроблено висновок, що вказані податкові накладні відповідно до п.3.1 акут перевірки не підлягають включенню до податкового кредиту з податку на додану вартість, так як виписані за операціями, що проведені на підставі нікчемного правочину та не підтверджують факт поставки товару.
Підприємством на порушення п.п. 7.4.1., п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” завищено податковий кредит за період, що перевірявся на суму 926346грн. ( т.1 а.с.14-17)
На підставі акта перевірки від 29.10.2009р. №74/23-10/34448828 відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 11.11.2009р. №0001452310/0, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1389519грн., в тому числі: за основним платежем 926346 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 463173 грн.; та податкове повідомлення - рішення №0001462310/0 від 11.11.2009р., яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 2289521грн., в тому числі: за основним платежем 1157807 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 1131714грн. (т.1 а.с.61,62)
Позивач, не погодившись з вказаними рішеннями подав до Кіровоградської ОДПІ первинну скаргу.
За результатами розгляду первинної скарги Кіровоградською ОДПІ прийнято рішення №221/10/25-018 від 13.01.2010р., яким податкові повідомлення - рішення Кіровоградської ОДПІ від 11.11.2009 року № 0001462310/0 залишено без змін, а податкове повідомлення-рішення від 11.11.2009р. №0001452310/0 у частині 100 грн. нарахованого податку на додану вартість та 50 грн. застосованої штрафної (фінансової) санкції - скасовано, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін. (т.1 а.с.47-51)
Не погодившись з рішенням Кіровоградської ОДПІ ВАТ „Тітан-Альянс” звернулося з повторною скаргою в порядку процедури адміністративного оскарження до Державної податкової адміністрації в Кіровоградській області та наступним оскарженням цього рішення до Державної податкової адміністрації України.
Рішенням ДПА в Кіровоградській області № 941/10/25-037 від 19.03.2010р. податкові повідомлення - рішення Кіровоградської ОДП від 14.01.2010р. року №0001452310/1 про сплату податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 926246,00 грн. і застосованої штрафної (фінансової) санкції у розмірі 463123,00 грн. та від14.01.2010р. №0001462310/1 про сплату податкового зобов'язання з податку на прибуток у сумі 1157807 грн. та застосованої штрафної (фінансової) санкції 1131714,00 грн. залишено без змін. (т.1 а.с.52-56)
Рішенням ДПА України № 5310/6/25-0115 від 03.06.2010р., податкові повідомлення-рішення Кіровоградської ОДП від 11.11.2009р. №0001462310/0, №0001452310/0, з урахуванням рішення Кіровоградської ОДПІ від 13.01.2010р. №221/10/25-018, прийнятого за розглядом первинної скарги (податкові повідомлення-рішення від 14.01.2010р. №0001462310/0, №0001452310/1, від 26.03.2010р. №0001462310/2, №0001452310/2) та рішенням ДПА у Кіровоградській області від 19.03.2010р. №941/10/25-037, прийняте за розглядом повторної скарги, а скаргу директора ТОВ „Тітан-Альянс” залишено без задоволення. (т.1 а.с.57-60)
Прийнято податкові повідомлення рішення: №0001452310/3 від 11.06.2010р., яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1389369грн., в тому числі: за основним платежем 926246 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 463123грн.; та податкове повідомлення - рішення №0001462310/3 від 11.06.2010р., яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 2289521грн., в тому числі: за основним платежем 1157807 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 1131714грн. (т.1 а.с.67,68)
Умови щодо формування валових витрат містить Закон України „Про оподаткування прибутку підприємств” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), п. 5.1 ст. 5 якого передбачено визначення валових витрат виробництва та обігу як суму будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності
Згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 цієї статті до складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.8 цієї статті.
Підпунктом 5.3.9. п. 5.3. ст.5 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Відповідно п.7.4.1. п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість”(в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до п.п.7.4.5 п.7.4. ст.7 вказаного Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями ( іншими документами згідно з п.п.7.2.6. цього пункту)
Системний аналіз пунктів 7.2, 7.4, 7.5 статті 7 вказаного Закону №168/97 свідчить про те, що податкова накладна, яка видається платником податку, що поставляє послуги, на вимогу їх отримувача є підставою для нарахування податкового кредиту останнього лише за умови здійснення самої господарської операції.
Формування позивачем спірних сум податкового кредиту та валових витрат відбувалося на підставі договору поставки від 01 липня 2008р. укладеного між ПП„Украгробуд-Груп”(Постачальник) та ТОВ „Тітан-Альянс” (Покупець) предметом договору є поставка нафтопродуктів. ( т.2 а.с.95)
Відповідно до п.1.3 даного договору кожна партія товару оформлюється рахунком, товарною та податковою накладною, які передаються Покупцеві разом з товаром . Згідно п.1.4. найменування нафтопродукту, кількість т овару, а також ціна на кожну партію товару вказується у рахунках, які виставляються Постачальником Покупцеві та які є невідємною частиною договору.
Відповідно до п.2.2 договору якість товару повинна підтверджуватись копією сертифікату відповідності та паспортом, засвідченим належним чином вантажовідправником.
Розділом 3 договору передбачено, що товар поставляється на умовах DDU Кіровоград „Доставлено на склад Покупця у м. Кіровоград” згідно правил„Інкотермс 2000”. Вартість доставки входить в ціну товару.
Приймання товару здійснюється відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України, затвердженої наказом Держкомнафтогазу від 02.04.1998 року №81/38/101/235/122. ( т.2 а.с. 95)
В акті перевірки від 29.10.2009р. податковий орган посилається на те, що на підприємстві відсутні будь які первинні документи передбачені Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008р. №281/171/578/155 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.09.08р. за №805/15496. ( т.1 а.с.13)
Наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року № 281/171/578/155 затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (надалі Інструкція), вимоги якої є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України .
Відповідно до п. 7.5.1. Інструкції нафта і нафтопродукти вантажоодержувачам постачаються централізовано або вивозяться самостійно вантажоодержувачем. Контролювання наливання нафти або нафтопродуктів здійснює оператор автоматизованої системи наливу, а кількість налитого до міри повної місткості продукту здійснюється водієм автоцистерни на підставі договору постачання.
Згідно п. 7.5.6, 7.5.7., 7.5.8. Інструкції відпуск нафти і нафтопродуктів до мір повної місткості та нафтопродуктів, розфасованих до тари, оформлюється ТТН у чотирьох примірниках , з яких:
перший - залишається у товарного оператора вантажовідправника і є первинним документом складського обліку з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;
другий - використовується водієм як перепустка під час виїзду з підприємства, а після виїзду - залишається в охорони підприємства з подальшим здаванням до бухгалтерської служби підприємства;
третій та четвертий - засвідчені підписом представника вантажоодержувача та відміткою про час виїзду з підприємства - передаються перевізнику.
При цьому, третій примірник є супровідним документом вантажу і після його здавання передається вантажоодержувачу.
Четвертий примірник передається експедитору (водію) і є підставою для обліку транспортної роботи.
ТТН на вивезення нафти або нафтопродуктів автотранспортом вантажоодержувача оформлюється на підставі довіреності вантажоодержувача, а під час постачання вантажовідправником - на підставі подорожнього листа автотранспортного підприємства.
Відпуск нафти або нафтопродуктів здійснюється в день оформлення ТТН за наявності усіх її примірників.
У ТТН оператор зазначає номер резервуара, з якого відпущено нафту або нафтопродукт, розписується в ній і здає для оформлення. У ТТН зазначаються найменування, марка та вид нафти або нафтопродукту, об'єм, маса, густина і температура, за якої визначалась густина, а також дата і час виїзду автоцистерни з підприємства.
Згідно п. 14.6 Інструкції кількість нафти і нафтопродуктів, що приймаються для зберігання під час надходження їх залізничним транспортом, визначається на підставі актів приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, а під час надходження автомобільним транспортом - на підставі ТТН.
Відповідно до п. 6.1. Інструкції на всіх підприємствах ведеться облік нафти і нафтопродуктів із записом у журналі реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою N 7-НП (додаток 6) (на НПЗ у спеціальних регістрах складського обліку) для кожного резервуара з відображенням усіх технологічних операцій, що здійснюються кожною зміною.
Згідно п. 14.4. Інструкції матеріально відповідальні особи підприємств (за винятком НПЗ) ведуть кількісний облік нафти та нафтопродуктів у товарній книзі кількісного руху нафтопродуктів (нафти) за формою N 31-НП у якій зазначаються надходження і відпуск нафтопродуктів за день, а також їх залишки на кінець дня. Для посилення контролю за станом приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів матеріально відповідальні особи ведуть журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП і журнал вимірювання нафти і нафтопродуктів у резервуарах за формою N 7-НП.
Статтею 1 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” №996-XIV від 16.07.1999р. (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що первинний документ це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до ч.2 ст. 3 вказаного Закону бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ст. 9 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Отже, здійснення поставки товару на будь-яких умовах поставки не звільняє учасників господарської операції від складання первинних документів, які передбачені законодавством про бухгалтерський облік.
Таким чином, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Придбання паливно - мастильних матеріалів у ПП „Украгробуд-Груп” відповідно до вказаного договору поставки, оформлено податковими накладними та видатковими накладними, перелік яких наведено в акті перевірки від 29.10.2009р. ( т.1 а.с. 12, 15-16), в акті перевірки від 16.06.2009р. (т.1 а.с.23-25) та платіжними дорученнями, перелік яких наведено в акті перевірки від 16.06.2009р. ( т.1 а.с.26-27)
В акті перевірки від 16.06.2009р. податковий орган посилається на те, що згідно бухгалтерського обліку товариства (рах.28, 361, 702) отримані від ПП „Украгробуд-Груп” паливно - мастильні матеріали товариством реалізовані в період з липня по грудень 2008р.
Відповідно наданих товариством документів в ході перевірки, визначити конкретних покупців паливно - мастильних матеріалів отриманих від ПП „Украгробуд-Груп” не має можливості, так як в даному звітному періоді проводилася реалізація ідентичного товару (ППМ), який був отриманий в тому числі від інших постачальників. (т.1 а.с.28)
Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки від16.06.2009р., наведено в додатку №4 до акта перевірки, на який посилаються представники позивача, стверджуючи, що при перевірці 16.06.2009р. були в наявності первинні документи по взаємовідносинам з ПП „Украгробуд-Груп” .( т.1 а.с.206-108)
Проте, вказаний перелік документів не містить даних про наявність, зокрема товаро-транспортних накладних, паспортів якості та сертифікатів відповідності (що передбаченого п.2 Договору поставки від 01.07.2008р.), актів приймання передачі ПММ, довіреностей на отримання товаро матеріальних цінностей та інших документів, які б свідчили про реальність проведених операцій підприємством по взаємовідносинам з ПП „Украгробуд-Груп”.
Не були надані вказані документи і в судовому засіданні.
Посилання представника позивача в судовому засіданні на те, що за вказаним договором поставки товаро транспортні накладні не повинні знаходитись у ТОВ „Тітан-Альянс”, оскільки транспортування здійснювалось ПП „Украгробуд-Груп” у якого і повинні знаходитись товаро транспортні накладні, не можуть бути прийняті судом до уваги з огляду на наведені норми законодавства.
Представники позивача, посилаються на те, що всі первинні бухгалтерські документи по взаємовідносинам ТОВ „Тітан-Альянс” з ПП „Украгробуд-Груп” були вилучені працівниками податкової міліції з порушенням вимог кримінально-процесуального законодавства, зокрема, фінансово господарські документи ТОВ „Тітан-Альянс” упаковувались у поліетиленові мішки без їх попереднього по предметного протоколювання. Всі вилучені документи до теперішнього часу не повернуті позивачу.
Допитана в судовому засіданні, за клопотанням позивача, в якості свідка ОСОБА_8 головний державний податковий ревізор інспектор ДПІ у м.Кіровограді, якою проводилась перевірка позивача 16.06.2009р. за результатами якої складено акт перевірки №49/23-10/34448828, пояснила, що на перевірку податковою міліцією були надані копії документів бухгалтерського та податкового обліку по взаємовідносинах з ПП „Украгробуд - Груп” щодо поставки паливно мастильних матеріалів, які були вилучені у позивача. Детальний перелік документів наданих на перевірку наведено у пункті 3 акта перевірки №49/23-10/34448828 від 16.06.2009р., це - податкові накладні, видаткові накладні та платіжні доручення. Інших документів по взаємовідносинах позивача з ПП „Украгробуд-Груп” не було надано, зокрема не було надано і товаро транспортних накладних, які повинні бути при поставці ПММ.
На вимогу суду про надання інформації та оригіналів первинних документів фінансово господарської діяльності по взаємовідносинах ТОВ „Тітан-Альянс” з ПП „Украгробуд-Груп” вилучених працівниками податкової міліції, СВ ПМ ДПА у Кіровоградській області 19.07.2011р. повідомлено, що в провадженні СВ ПМ ДПА у Кіровоградській області перебуває кримінальна справа № 90-0006 по обвинуваченню ОСОБА_7 та ОСОБА_6 в скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст.205 КК України.
Зазначена кримінальна справа була порушена 22.04.2009 року, а 30.09.2009 року з обвинувальним висновком була направлена до Ленінського районного суду М.Кіровограда.
23.12.2010 року кримінальна справа для проведення додаткового розслідування була повернута судом до СВ ПМ ДПА у Кіровоградській області.
31.12.2010 року був оголошений розшук обвинуваченого ОСОБА_6 і досудове слідство у кримінальній справі зупинено на підставі п.1 ст.206 КПК України.
Відносно службових осіб ТОВ „Тітан-Альянс” слідчим відділом ПМ ДПА у Кіровоградській області кримінальні справи не порушувались та до провадження не приймались.
В ході розслідування кримінальної справи № 90-0006 виникла необхідність в проведенні виїмки у службових осіб ТОВ „Тітан-Альянс” оригіналів первинних бухгалтерських документів по фінансово-господарським операціям з ПП „Украгробуд-Груп”, про що 14.05.2009 року була винесена відповідна постанова і направлена для виконання до ВПМ ДПІ у М.Кіровограді.
На виконання зазначеної постанови головним бухгалтером ТОВ „Тітан-Альянс” ОСОБА_9 були надані на виїмку копії первинних бухгалтерських документів по фінансово-господарським операціям між ТОВ „Тітан-Альянс” і ПП „Украгробуд-Груп”, що зафіксовано протоколами виїмок від 15.05.2009р. та від 18.05.2009р. Щодо місцезнаходження оригіналів зазначених документів ОСОБА_9 пояснив, що йому про це нічого не відомо (протокол допиту свідка ОСОБА_9 від 18.05.2009 р.).
В зв'язку з відмовою надати на виїмку оригінали первинних бухгалтерських документів, 21.08.2009р. на підставі постанови Ленінського районного суду М.Кіровограда був проведений обшук в офісному приміщенні ТОВ „Тітан-Альянс за адресою: М.Кіровоград, вул.Бєляєва, 25 корп. 1, однак, серед вилученого під час обшуку були відсутні оригінали або копії документів по фінансово-господарським відносинам між ПП „Украгробуд-Груп” і ТОВ „Тітан-Альянс”. ( т.2 а.с.163а)
Як вбачається з протоколів виїмки від 15.05.2009р. та 18.05.2009р. та копій податкових та видаткових накладних, наданих до суду СВ ПМ ДПА у Кіровоградській області, на виїмку були надані копії зазначених документів, що підтверджується засвідченням копій головним бухгалтером ОСОБА_9 В протоколах виїмки від 15.05.2009р. та 18.05.2009р. наведено дентальних перелік вилучених документів. При цьому, на підставі постанови про проведення виїмки від 14.05.2009р. та згідно вказаних протоколів виїмки, головному бухгалтеру ТОВ „Тітан-Альянс” ОСОБА_9 було запропоновано видати оригінали документів по взаємовідносинам з ПП„Украгробуд-Груп”. ( т.2 а.с. 166- 216)
Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_9, суду пояснив, що у 2008- 2009р.р. працював на посаді головного бухгалтера ТОВ „Тітан-Альянс”, виїмка працівниками податкової міліції первинних бухгалтерських документів по фінансово-господарським операціям з ПП „Украгробуд-Груп” проводилась в його присутності. Всі первинні бухгалтерські документи були в наявності, в тому числі і товаро транспортні накладні по операціям з ПП „Украгробуд-Груп”. Документи працівниками податкової міліції вилучались без детального опису документів.
Проте, як встановлено протоколом допиту від 18.05.2009р. ОСОБА_9 будучи допитаним в якості свідка пояснював, що відсутність оригіналів первинних бухгалтерських документів, а саме податкових, та видаткових накладних, рахунку фактури, які були вилучені протоколами виїмки від 15.05.2009р. та 18.05.2009р. пояснити не може, зазначивши, що у його присутності вказані первинні документи іншими правоохоронними органами не вилучались. ( т. 2 а.с. 217)
Суд критично оцінює показання свідка ОСОБА_9 наданими ним в судовому засіданні, оскільки вони спростовуються його ж показаннями, наданими ним при допиті в якості свідка 18.05.2008р.- у день проведення виїмки документів, а також наведеними письмовими доказами. При цьому, суд враховує ту обставину, що з моменту проведення виїмки документів пройшов значний час і свідок міг неточно памятати обставини.
Свідки ОСОБА_10 і ОСОБА_11 які були присутні в якості понятих при проведенні обшуку та виїмки документів ТОВ „Тітан-Альянс” 21.08.2009р., суду пояснили, що при проведенні обшуку вилучались документи та складались у мішки, документи описувались, але кожен документ понятим не предявлявся.
Представники позивача посилаються на те, що у звязку з допущеними працівниками податкової міліції 21.08.2009р. при проведенні обшуку та виїмки документів норм кримінально-процесуального кодексу, позивачем 21.07.2011р. подано скаргу прокурору Кіровоградської області щодо неправомірних дій працівників ВПМ ДПІ у м. Кіровограді. ( т.2 а.с.151)
Згідно відповіді прокурора м. Кіровограда від 18.08.2011р. на вказану скаргу, в ході проведення перевірки встановлено, що при проведенні обшуку начальник ВВПМ ДПІ у м.Кіровограді діяв не в повній мірі з вимогами ст. 186 КПК України, надавши вказівку ідлеглим працівникам щодо упаковування фінансово господарських документів ТОВ „Тітан-Альянс” у поліетиленові мішки без їх попереднього поіменного протоколювання.
Суд звертає увагу на ту обставину, що позивачем оскаржено дії працівників податкової міліції що мали місце 21.08.2009р. лише 21.07.2011р., тобто фактично через два роки і під час розгляду даної адміністративної справи.
При цьому, відповідь прокуратури щодо вказаного порушення, допущеного при проведення обшуку та виїмки документів, не може беззаперечно свідчити про наявність оригіналів первинних бухгалтерських документів по фінансово-господарським відносинам між ТОВ „Тітан-Альянс” і ПП „Украгробуд-Груп” при проведенні вказаних процесуальних дій.
Крім того, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7, пояснила, що вона у вересні 2008р. формально була оформлена директором ПП „Украгробуд-Груп”, проте будь-яких угод, платіжних доручень, банківських і господарських документів, крім реєстраційних, вона не підписувала і їй не відомо про будь-яку діяльність очолюваного підприємства.
У протоколі допиту в якості підозрюваної від 05.05.2009р., у постанові про порушення кримінальної справи та обвинувальному висновку по кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_7, ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.205 КК України, також наводяться факти щодо створення фіктивного підприємства.
(т.2 а.с. 7-9, 229-239)
Як встановлено з протоколу допиту в якості підозрюваного ОСОБА_6 та обвинувальному висновку у кримінальній справі по обвинуваченню ОСОБА_7, ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 205 КК України, ОСОБА_6 вказував, що у квітні 2008р. формально, на прохання знайомої зареєстрував на своє імя ПП „Украгробуд-Груп”, проте будь - яких договорів від імені підприємства не укладав та не підписував, платіжних доручень та податкових накладних не підписував, про господарську діяльність підприємства йому не відомо. З кінця серпня 2008р. він не є засновником ПП „Украгробуд-Груп” і подальша доля підприємства йому не відома.
( т. 2 а.с.4-6, 229-239)
Також, звертає на себе увагу той факт, що договір поставки нафтопродуктів укладено між ТОВ „Тітан-Альянс” та ПП „Украгробуд-Груп” - 01 липня 2008р., підписано вказаний договір від імені ПП „Украгробуд-Груп” ОСОБА_7 (т.2 а.с. 95)
Проте, згідно відомостей з ЄДР щодо юридичної особи ПП „Украгробуд-Груп”, до 24.09.2008р. керівником підприємства значився ОСОБА_6 ( т.2 а.с. 10,11)
Таким чином, договір поставки нафтопродуктів між ТОВ „Тітан-Альянс” та ПП „Украгробуд-Груп” - 01 липня 2008р., ОСОБА_7 не могло бути підписано підписано, оскільки керівником ПП „Украгробуд-Груп” вона стала лише з 24.09.2008р.
На підставі наведеного, судом встановлено відсутність товаро-транспортних накладних, які б підтверджували час, спосіб та вид транспортування, об'єм отриманих нафтопродуктів за конкретним видом транспорту; документи первинного бухгалтерського обліку щодо прийому та відпуску нафтопродуктів, передбачені Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155, зокрема, паспортів якості та сертифікатів відповідності, актів приймання передачі ПММ, довіреностей на отримання товаро матеріальних цінностей, а також не підтверджено ведення позивачем первинного обліку фактичного здійснення господарських операцій з нафтопродуктами, відповідно до існуючих стандартів та правил обліку паливно-мастильних матеріалів.
Враховуючи вищевикладені обставини справи суд дійшов висновку про відсутність реального характеру господарських операцій між ТОВ „Тітан-Альянс” та ПП „Украгробуд-Груп”і як наслідок неправомірність формування позивачем податкового кредиту з ПДВ та валових витрат на підставі документально оформленого отримання послуг поставки паливномастильних матеріалів від ПП „Украгробуд-Груп”.
Посилання позивача на наявність належно оформлених податкових та видаткових накладних, щодо фіксації здійснення господарських операцій, як достатніх підстав для формування ним податкового кредиту, не може слугувати підставою для задоволення його позовних вимог, зважаючи на відсутність самого факту здійснення господарської операції.
Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку про правомірність прийняття Кіровоградською ОДПІ оспорюваних податкових повідомлень рішень: №0001452310/3 від 11.06.2010р., яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1389369грн., в тому числі: за основним платежем 926246 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 463123грн.; та №0001462310/3 від 11.06.2010р., яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток в сумі 2289521грн., в тому числі: за основним платежем 1157807 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 1131714грн.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю „Тітан-Альянс” до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень - рішень: № 0001452310/3 від 11.06.2010р., яким донараховано суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1389369 грн. (з них за основним платежем 926 246 грн., штрафних фінансових) санкцій 463 123 грн., та № 0001462310/3 від 11.06.2010р., яким донараховано суму податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 2289 521 грн. (з них за основним платежем 1157 807 грн.; штрафних (фінансових) санкцій 1131714грн.) відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 20.09.2011р.
Суддя Т.І. Ясенова