Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2011 року Справа № 1170/2а-2753/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Ясенової Т.І., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю „Реал Інвест”, Державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації Кобякової Ірини Олександрівни, Державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуб Сергія Юрійовича про визнання неправомірним запис та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Світловодська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Реал Інвест”, державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації Кобякової Ірини Олександрівни, державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуб Сергія Юрійовича, в якому просить стосовно відповідача №1 визнати недійсним запис в єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” (ід.код 36088493) за адресою: 27500, Кіровоградська область, м.Світловодськ, вул.Леніна,94; стосовно відповідача №2 визнати неправомірними дії державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації Кобякової Ірини Олександрівни щодо внесення до ЄДР недостовірної інформації відносно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” (ід.код 36088493) за адресою: 27500, Кіровоградська область, м.Світловодськ, вул.Леніна, 94; стосовно відповідача №3 зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуб Сергія Юрійовича скасувати реєстраційні дії за №1 073 107 0008 015995 від 29.10.2010р., внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” (ід.код 36088493) за адресою: м.Київ, Солом'янський район, просп.Повітрофлотський, 54 та повернути реєстраційну справу ТОВ „Реал Інвест” (ід.код 36088493) за місцезнаходженням для взяття на облік до державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що державним реєстратором Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації 29.10.2010р. вчинено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №1 073 107 0008 015995 про зміну місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” з м. Київ, Солом'янський район, пр-т Повітрофлотський, 54 на Кіровоградську область, м. Світловодськ, вул. Леніна, 94.
Згідно довідки ВПМ Олександрійської ОДШ від 12.05.11 №4314/7/26-27 ТОВ „Реал Інвест” не знаходиться за зареєстрованим місцезнаходженням, а саме за адресою: 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Леніна, 94.
Вказує на те, що особи повинні вносити до установчих документів або інших документів, які подаються державному реєстратор, достовірну інформацію, яка підлягає внесенню до Єдиного державного реєстру.
Відомості Єдиного державного реєстру стосовно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” за адресою : 27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Леніна 94, є недостовірними. У зв'язку з чим реєстраційні дії за № 1 073 107 0008 015995 від 29.10.10 мають бути скасовані.
Зазначає, що Світловодська ОДПІ позбавлена можливості виконувати функції покладені на неї Законом України від 04.12.90 №509-ХП „Про державну податкову службу в Україні” (ст.10) в частині взяття на облік ТОВ „Реал Інвест” та як наслідок здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків, зборів (обов'язкових платежів), своєчасністю подання вищевказаним платником податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків інших платежів.
Наявність в Єдиному державному реєстрі недостовірної інформації порушує публічний порядок та може завдати шкоди інтересам держави.
Однак, державним реєстратором Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації Кобяковою І.О. на підставі реєстраційних карток на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, внесені зміни щодо місцезнаходження юридичної особи. Вказані зміни не відповідають дійсності, оскільки ТОВ „Реал Інвест” ніколи за адресою: 27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Леніна 94, не знаходилось.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надавши до суду заяву про розгляд справи без участі представника, зазначивши що підтримує позовні вимоги в повному обсязі. (а.с.25)
Представник відповідача - ТОВ „Реал Інвест” в судове засідання не з'явився, будучи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за відсутності представника до суду не подано. (а.с.44)
Відповідач - Державний реєстратор Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації Кобякова Ірина Олександрівна в судове засідання не з'явилася, надавши до суду заперечення проти адміністративного позову, в якому посилається на те, що Державний реєстратор Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації 29.10.2010 року здійснив державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ „Реал Інвест”, ідентифікаційний код 36088493, пов'язаних зі зміною місцезнаходження товариств (запис в ЄДР №№ 1073105 0007 015995, 1073 107 0008 015995) в порядку та на підставі поданого належного комплекту документів, передбаченого ст.ст. 19,29 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”; описи документів та документи, що надавалися юридичною особою для проведення відповідних дій знаходяться в реєстраційній справі юридичної особи, яка зберігається у державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області.
Зазначає, що державний реєстратор не наділений повноваженнями встановлювати достовірність даних або правомірність даних зазначених в документах, а тільки зобов'язаний перевірити відповідність відомостей які вказані в реєстраційній картці, відомостям, які зазначені в поданих документах.
Подані представником ТОВ „Реал Інвест” документи для внесення відповідних змін до установчих документів були належним чином засвідчені, укомплектовані та відповідали вимогам, що визначаються до них ст.ст. 8,19,29 Закону, тому у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови у проведенні спірних реєстраційних дій.
Подання державному реєстратору документу, який підтверджує факт зміни фактичного місцезнаходження юридичної особи Законом не передбачено.
Зазначає, що процедура скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи передбачена лише у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників юридичної особи або постановлення рішення про визнання недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області внесено інформацію щодо відсутності ТОВ „Реал Інвест” за вказаною адресою, а також внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документів щодо зміни місцезнаходження товариства на: Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Крупської,15.
Зазначене спростовує твердження позивача, що ЄДР містить недостовірні відомості стосовно інформації про місцезнаходження спірного товариства.
Відповідач - Державний реєстратор виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуб Сергій Юрійович в судове засідання не з'явився, будучи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за відсутності представника до суду не подано. (а.с.23,45)
Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 08.08.2011р. стан юридичної особи ТОВ „Реал-Інвест” зареєстровано. (а.с.30-34)
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - станом на 08.08.2011р. ПП „Реал-Інвест” значиться в даному реєстрі, адреса: 27500, Кіровоградська область, м.Світловодськ, вул.Крупської, буд.15.(а.с.30-34).
Абзацом 12 ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Статтею 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.90р. №509-XII зазначено вичерпний перелік функцій податкових органів, який не підлягає розширеному тлумаченню.
Здійснюючи функції визначені ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” податкові органи наділені правами, які визначені ст. 20 Податкового кодексу України.
Зі змісту статті 20 Податкового кодексу України вбачається, що податкові органи у правовідносинах унормованих Законом України „Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15.05.2003р. № 755-IV (далі за текстом Закон №755-IV) наділені лише правом на звернення до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання; (п.п. 20.1.12 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.33 №755-IV юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи., тобто застосування податковим органом вказаної адміністративно-господарської санкції має наслідком втрату юридичною особою цивільної правоздатності у звязку з ухваленням судового рішення про внесення до Єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи
Як вбачається з адміністративного позову позивачем ставляться вимоги про визнання недійсним запис в єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест”, визнання неправомірними дії державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації щодо внесення до ЄДР недостовірної інформації відносно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест”, зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області скасувати реєстраційні дії за №1 073 107 0008 015995 від 29.10.2010р., внесення до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” за адресою: м.Київ, Солом'янський район, просп.Повітрофлотський, 54 та повернення реєстраційної справи ТОВ „Реал Інвест” (ід.код 36088493) за місцезнаходженням для взяття на облік до державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації.
Вказані вимоги не є наслідком припинення юридичної особи та виключення її з державного реєстру.
В свою чергу, державні органи згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому, враховуючи норми ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” ст.20 Податкового кодексу України суд приходить до висновку, що податкові органи не вправі звертатись до суду з вищевказаними вимогами.
Крім того, Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” не передбачено визнання за рішенням суду недійсною реєстраційної дії вчиненої державним реєстратором.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України „Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно ст. 19 вказаного Закону, якою врегульовано порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, правом подачі державному реєстратору відповідних реєстраційних карток наділені особи уповноважені діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), при цьому положення вказаної статті Закону не передбачають внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі на підставі рішення суду.
Таким чином, вимоги позивача не ґрунтуються на нормах Закону України „Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” та суперечить йому, а тому не підлягає задоволенню.
Суд вважає, що в даному випадку позивачем невірно обрано спосіб реалізації власних повноважень в разі встановлення факту відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням.
Посилання позивача на те, що відповідач №1 за юридичною адресою не знаходиться є помилковим, оскільки відповідно до ст. 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15.05.2003р. № 755-IV підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно ч.ч. 11-14 ст. 19 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15.05.2003р. № 755-IV юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Позивачеві необхідно було направити державному реєстратору повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням для внесення в Єдиний державний реєстр запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, що і стало б підставою для звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи, в межах повноважень визначених Законом України “Про державну податкову службу”та Податковим кодексом України.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 08.08.2011р., 15.07.2011р. внесено зміни стосовно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані з змінами в установчих документах. (а.с.30-34)
Крім того, на адресу відповідача ТОВ „Реал Інвест”, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (27500, Кіровоградська область, м.Світловодськ, вул.Крупської, буд.15) направлялась судова повістка та була отримана відповідачем 31.08.2011р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштової кореспонденції. (а.с45)
Частиною 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1 та 4 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Таким чином, докази, надані позивачем в обґрунтування позовних вимог не доводять факту недостовірності відомостей зазначених в ЄДР стосовно місцезнаходження ТОВ „Реал Інвест” як і не доводять існування підстав для скасування реєстраційної дії за №10731070008015995 від 29.10.10р.
Враховуючи викладене, та зважаючи на недоведеність позивачем обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163,167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю „Реал Інвест”, Державного реєстратора Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації Кобякової Ірини Олександрівни, Державного реєстратора виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області Сологуб Сергія Юрійовича про визнання неправомірним запис та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.І. Ясенова