ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/3667/2011
30 вересня 2011 року 12год. 15хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Ткачук Н.С. за участю секретаря судового засідання Холод Т.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Чумак В.І.,
третьої особи 1: представник Тимчук В.О.,
третьої особи 2: представник Костевич Т.О.,
відповідача: представники Мартинчук К.Ю., Дячук Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Імені Воловікова" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-фінансова компанія «ЄВРОІНВЕСТБУД»
доКонтрольно-ревізійного управління в Рівненській області
про визнання протиправною та скасування вимоги
ВСТАНОВИВ:
Управління агропромислового розвитку Гощанської районної державної адміністрації (далі - Управління АПР Гощанської РДА) треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «Імені Воловікова»(далі ТОВ СГП «Ім. Воловікова») та Товариство з обмеженою відповідальністю «Інвестиційно-фінансова компанія «ЄВРОІНВЕСТБУД»(далі ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД») звернулося до суду з позовом до Контрольно-ревізійного відділу в Гощанському районі (далі - КРВ в Гощанському районі) про визнання протиправною та скасування вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки»(далі вимога №130-11/702).
В судовому засіданні 06 вересня 2011 року суд за клопотанням представника відповідача та згодою представника позивача допустив заміну первинного відповідача Контрольно-ревізійного відділення в Гощанському районі на належного відповідача Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області (далі КРУ в Рівненській області).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що КРВ у Гощанському районі було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління АПР Гощанської РДА за 2008-2010 роки, за результатами якої складено акт від 07.07.2011р. №130-16/09. 21.07.2011 року на адресу позивача відповідачем направлено письмову вимогу КРВ у Гощанському районі №130-11/702 «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки».Пунктом 2 даної вимоги вимагається провести роботу по поверненню до державного бюджету незаконно отриманих коштів в сумі 135990 грн., оскільки ревізією встановлено, що 02.10.2009 року Управлінням АПР Гощанської РДА перераховано для ТОВ СГП «Ім. Воловікова»кошти в сумі 135990 грн. на часткову компенсацію сплачених сільгосппідприємством протягом січня-вересня 2009 року відсотків за користування короткостроковим кредитом, залученим у 2008 році для здійснення витрат 2008 року, чим недотримано вимоги абз.2 підпункту 1 пункту 3 Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2009р. №153 та розяснення Міністерства аграрної політики України, надісланого листом від 23.07.2009 року №37-21-4-12/12866. Представник позивача стверджує, що даний пункт вимоги не відповідає нормам Постанови КМУ №153 від 26.02.2009р., оскільки ТОВ СГП «Ім. Воловікова»відповідно до умов кредитного договору про відкриття кредитної лінії від 20 березня 2008 року №74-МВ/08 отримано у АТ ”Альфа-Банк” короткостроковий кредит в сумі 24500000,00 грн. терміном користування до 12 місяців. Додатковою угодою до договору про відкриття кредитної лінії від 27 березня 2009 року збільшено термін користування кредитом до 26 вересня 2009 року, тим самим дотримано вимоги п.2 Порядку №153. Крім того, на розгляд конкурсної комісії з визначення підприємств агропромислового комплексу для надання здешевлених кредитів даним господарством було подано документи, які відповідали вимогам п.8 Порядку №153. У звязку з чим вважає, що кошти в сумі 135990,00грн. були виділені для ТОВ СГП «Ім. Воловікова»на законних підставах у відповідності до вимог чинного законодавства та діючого на той час Порядку. Щодо пункту 3 вимоги №130-11/702, якою від позивача вимагається провести роботу по поверненню незаконно отриманих коштів в сумі 886000 грн., пояснив, що ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»не порушувало п. 2 Порядку використання у 2010 р. коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою КМУ №897 від 29.09.2010 р., оскільки одержаний у 2010 році урожай цукрових буряків було поставлено для виробництва цукру в межах квоти "А" на потужностях цукрових заводів (Бабино-Томахівський, Гнідавський та Теофіпольський цукрозаводи), що цілком відповідає приписам п. 2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою КМУ №897 від 29.09.2010 р. У звязку з цим, вважає, що кошти в сумі 886000,00 грн. були виділені для ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»на законних підставах у відповідності до вимог чинного законодавства та діючого на той час Порядку. На підставі наведеного, представник позивача вважає вимогу №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки» протиправною і такою, що підлягає скасуванню. З таких підстав, просив суд позов задовольнити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ТОВ СГП «Імені Воловікова»підтримав подану Управління АПР Гощанської РДА позовну заяву. Пояснив суду, що для отримання часткової компенсації відсоткової ставки за залученим у 2008 р. короткостроковим кредитом, у відповідності до вимог Порядку використання у 2009 - 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2009 р. №153, ТОВ СГП «Імені Воловікова»у 2009р. подало для конкурсної комісії всі необхідні документи. 17 вересня 2009р. конкурсною комісією, утвореною розпорядженням голови Гощанської РДА, було прийнято рішення, затверджене протоколом №1, яким ТОВ СГП «Імені Воловікова»було визнано переможцем конкурсу з отримання часткової компенсації відсоткової ставки за залученим у 2008 р. кредитом та визначено для останнього розмір компенсації в сумі 135990,00 грн. На виконання протоколу №1 Товариству було видано довідку про отримання права на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим у 2008 р. кредитом в сумі 135990,00 грн. Правомірність отримання ТОВ СГП «Імені Воловікова»компенсації в розмірі 135990,00грн. за сплаченні відсотки в 2009 р. по кредиту, залученому у 2008 р. підтверджується також платіжними дорученнями від 05 та 06 лютого 2009 р. Зазначає, що при прийнятті вимоги №130-11/702 від 21.07.2011р. про повернення ТОВ СГП «Імені Воловікова»отриманої компенсації в розмірі 135990,00грн. КРВ в Гощанському районі керувався листом-розясненням Мінагрополітики України №37-21-4-12/12866 від 23.07.2009р. Вказує на те, що даний лист не застосовується до сільськогосподарських підприємств, які придбали товари (продукцію), внаслідок отримання короткострокового кредиту у 2008 р., але їх переробка чи використання здійснюється у 2009 р. і на те, що даний лист не має сили нормативно-правового акту, так як його не зареєстровано у Міністерстві юстиції України у встановленому законодавством України порядку. Зазначає, що відповідно до п.6 постанови КМ України від 26.02.2009 р. №153 компенсація не надається позичальникам, яких визнано банкрутами, стосовно яких порушено справу про банкрутство, що перебувають на стадії ліквідації або мають прострочену більш як шість місяців заборгованість перед державним (місцевим) бюджетом та Пенсійним фондом України. В даному переліку відсутнє положення про ненадання позичальникам компенсації за залучені короткострокові кредити у разі, якщо і кредитні кошти і виробничі витрати здійснено (сплачено) на протязі одного року. У звязку з чим представник третьої особи вважає висновки акта ревізії про порушення ТОВ СГП «Імені Воловікова»вимог абз. 2 п.п.1 п.3 Порядку використання у 2009 2013 рр. бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого Постановою КМУ №153 від 26.02.2009р. необґрунтованими, а вимогу контрольно-ревізійного відділу в Гощанському районі №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки»- протиправною і такою, що підлягає скасуванню.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ТОВ «Інвестиційно-фінансова компанія «ЄВРОІНВЕСТБУД»також підтримав позовні вимоги. Пояснив суду, що у 2010 році ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»на площі 1772 га було вирощено цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти «А». Дані цукрові буряки було поставлено для виробництва цукру в межах квоти «А»на потужностях цукрових заводів ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс», що цілком відповідає приписам п.2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 №897. Вважає, що всі цукрові буряки вирощені у 2010 році входили в межі квоти «А», оскільки в 2010 році на території Гощанського району було вирощено цукрових буряків менше, ніж необхідних 320 тис. тон, у звязку з чим, потреби видавати розподільчі документи та обмежувати обсяги вирощування цукрових буряків для виробництва цукру не було. Зазначає, що так як на законодавчому рівні розмежовано такі види діяльності як «виробництво»і «поставка цукру на внутрішній ринок», то висновки КРВ в Гощанському районі про те, що наказом Міністерства аграрної політики України від 29.03.2010 р. №159 «Про розподіл між субєктами господарювання обсягів поставки цукру квоти «А»на внутрішній ринок у період з 1 вересня 2010 року до 1 вересня 2011 року»обсяги поставки цукру квоти «А»для ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс»не доводились є безпідставними. У звязку з чим, представник третьої особи вважає висновки акта ревізії про порушення ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»вимог п. 2 Порядку використання у 2010 р. коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою КМУ №897 від 29.09.2010 р. необґрунтованими, а вимогу контрольно-ревізійного відділу в Гощанському районі №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки»- такою, що підлягає скасуванню.
Представники відповідача надали суду письмові заперечення на позовну заяву, позов не визнали. В обґрунтування заперечень пояснили суду, що під час ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008 - 2010 роки встановлено, що у 2010 році позивачем, за посіяні та вирощені на площі 1772 га цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти «А», ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»було перераховано кошти в сумі 886000 грн. Вказують, що даним товариством одержаний у 2010 році урожай цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти «А»було поставлено ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс». Зазначають, що наказом Міністерства аграрної політики України від 29.03.2010 р. №159 «Про розподіл між субєктами господарювання обсягів поставки цукру квоти «А»на внутрішній ринок у період з 1 вересня 2010 року до 1 вересня 2011 року»обсяги поставки цукру квоти «А»для ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс»не доводились. У звязку з чим, стверджують, що цукрові буряки в кількості 160559,717 тонн, вирощені ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»у 2010 році, не були спрямовані для виробництва цукру в межах квоти «А», а кошти в сумі 886000,00 грн. отримані останнім з порушенням п.2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 р. №897. Також пояснили, що під час ревізії було встановлено, що Управлінням агропромислового розвитку Гощанської РДА кошти в сумі 135990,00 грн., отримані на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2009 р. №153 «Про затвердження Порядку використання у 2009 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів»були перераховані ТОВ СГП «Ім. Воловікова»для часткової компенсації сплачених в січні вересні 2009 року відсотків за користування короткостроковим кредитом залученим у 2008 році (для здійснення витрат 2008 року). Вказують, що даним Порядком та розясненням Міністерства аграрної політики України, надісланим листом від 23.07.2009 №37-21-4-12/12866 встановлено, що підприємства, які залучили короткострокові кредити для здійснення виробничих витрат у 2008 році та здійснили їх виключно у 2008 році не мають права на отримання компенсації у поточному році. З довідки зустрічної звірки №130-20/16 від 17.06.2011 р. вбачається, що у 2009 році ТОВ СГП «Імені Воловікова»кредити для здійснення витрат 2009 року не залучались. У звязку з цим стверджують, що позивачем при перерахуванні коштів ТОВ СГП «Імені Воловікова»недотримано вимог абз. 2 п.п. 1 п. 3 Порядку використання у 2009 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2009 року №153 та розяснення Міністерства аграрної політики України, надісланого листом від 23.07.2009 №37-21-4-12/12866. За таких обставин, вважають вимогу законною та такою, що не підлягає скасуванню. На підставі наведеного просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судприйшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що на виконання п.1.1.5.1. плану контрольно-ревізійної роботи на II квартал 2011 року Контрольно-ревізійним відділом в Гощанському районі КРУ в Рівненській області з 19.05.2011 р. по 07.07.2011 р. (з перервою з 02.06.2011 р. по 29.06.2011 р. для проведення зустрічних звірок) було проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008 - 2010 роки, за результатами якої складено акт №130-16/09 від 07.07.2011 р. (т.1 а.с.12-25).
Не погодившись з висновками, викладеними в акті ревізії, Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА 14.07.2011 року звернулося до КРВ в Гощанському районі із запереченнями до акту ревізії №01-04/403 (т.1 а.с.26-28). За результатами розгляду даних заперечень, КРВ в Гощанському районі висновком на зауваження та заперечення до акта ревізії окремих питань фінансово господарської діяльності Управління агропромислового розвитку і Гощанської РДА за 2008 2010 роки від 07.07.2011 року №130-16/09 (т.1 а.с.30-33) залишив без змін висновки акта ревізії щодо встановлених порушень Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА.
За наслідками проведеної ревізії КРВ у Гощанському районі позивачу предявлено вимогу №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки»(а.с.34-35), зокрема, й вимоги про вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень та розгляд питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб (п. 1 вимоги), проведення роботи по поверненню до Державного бюджету незаконно отриманих коштів в сумі 135990 грн. (п.2 вимоги) та проведення роботи по поверненню до державного бюджету незаконно отриманих коштів в сумі 886000 грн. (п.3 вимоги).
Надаючи правову оцінку пункту 2 вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки», суд виходить з наступного.
Ревізією законності та цільового використання бюджетних коштів, виділених по КПКВ 2801240 «Фінансова підтримка підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів»зокрема, встановлено, що 02.10.2009 року Управлінням АПР Гощанської РДА перераховано для ТОВ СГП «Ім. Воловікова»кошти в сумі 135990 грн. на часткову компенсацію сплачених сільгосппідприємством протягом січня-вересня 2009 року відсотків за користування короткостроковим кредитом, залученим у 2008 році для здійснення витрат 2008 року, чим недотримано вимоги абз. 2 підпункту 1 пункту 3 Порядку використання у 2009-2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2009р. №153 та розяснення Міністерства аграрної політики України, надісланого листом від 23.07.2009 року №37-21-4-12/12866. Вказане порушення призвело де матеріальної шкоди (збитків) установі на суму 135990,00 грн.
Із зазначеними висновками акта ревізії та п. 2 вимоги, яким Управління АПР Гощанської РДА зобовязано провести роботи по поверненню до Державного бюджету незаконно отриманих коштів в сумі 135990 грн., суд не погоджується з огляду на таке.
Судом встановлено, що 28.08.2001 року ТОВ СГП «Ім. Воловікова»зареєстроване юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, виданим Гощанською районною державною адміністрацією (т.1 а.с.124). З довідки статистики з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вбачається, що видами діяльності ТОВ СГП «Ім. Воловікова»за КВЕД є: вирощування зернових та технічних культур; розведення великої рогатої худоби; перероблення молока та виробництво сиру; надання послуг у рослинництві: облаштування ландшафту; надання послуг у тваринництві; роздрібна торгівля молоком, молочними продуктами та яйцями (т.1 а.с.125). ТОВ СГП «Ім. Воловікова»є субєктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, яким зареєстрований відповідно до свідоцтва №100330418 (т. 1 а.с.126).
20.03.2008 року між ТОВ СГП «Ім. Воловікова»(Позичальник) та ЗАТ «Альфа-Банк»(Банк) було укладено договір про відкриття кредитної лінії №74-МВ/08 (т.1 а.с.127-140). Згідно з умовами даного договору банк відкриває позичальнику відновлювану мультивалютну кредитну лінію, що надалі іменується «Кредитна лінія», та на підставі додаткових угод до цього договору окремими частинами (траншами) надає позичальнику кредит у порядку і на умовах, визначених цим Договором. Позичальник у свою чергу зобовязується використати кредит з метою, зазначеною у пункті 1.5. цього договору, своєчасно та у повному обсязі виплачувати банку проценти за користування кредитом, виконати інші умови цього договору та повернути банку кредит у терміни, встановлені цим договором. Ліміт кредитної лінії (граничний розмір Кредиту): сума, еквівалентна 24500000,00 (двадцять чотири мільйони пятсот тисяч) гривень. Строк дії кредитної лінії закінчується «20»березня 2009 року. Відповідно до п.1.5 договору кредит надається для фінансування виробничих витрат в поточному році.
З матеріалів справи вбачається, що 24.03.2008 року, 03.04.2008 року, 09.04.2008 року, 11.04.2008 року, 29.07.2008 року ЗАТ «Альфа-Банк»на виконання умов договору про відкриття кредитної лінії №74-МВ/08 від 20.03.2008 року було перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ СГП «Ім. Воловікова»кредитні кошти на загальну суму 24500000,00 грн., що підтверджується випискою банку по особовим рахункам ТОВ СГП «Ім. Воловікова»за період з 21.03.2008 року по 14.07.2009 року (т.1 а.с. 141-142). Протягом січня серпня 2009 року ТОВ СГП «Ім. Воловікова»сплатило ЗАТ «Альфа-Банк»відсотки за користування кредитом наданим у 2008 році на загальну суму 3051158,80 грн., що підтверджується довідкою - розрахунком ПАТ «Альфа-Банк»за №950 від 30.09.2009 року про суму плати за кредит ТОВ СГП «Ім. Воловікова»за кредитним договором №74-МВ/08 від 20.03.2008року за період з 01.01.2009року по 30.09.2009 року та визначення суми, що відшкодовується за рахунок компенсації згідно постанови КМУ від 26.02.2009 року №153 (т.1 а.с.147-148).
Судом встановлено, зібраними в матеріалах справи реєстрами платіжних доручень (т.1 а.с. 143-146) підтверджується, що отримані у 2008 році кредитні кошти ТОВ СГП «Ім. Воловікова»було використано за цільовим призначенням, а саме на закупівлю паливно мастильних матеріалів, запчастин, мінеральних добрив, насіння цукрового буряку, насіння кукурудзи, насіння гірчиці, насіння соняшника, кормові добавки та ін. Доказів того, що придбані у 2008 році товарно - матеріальні цінності були повністю використані ТОВ СГП «Ім. Воловікова»у 2008 році відповідачем суду не надано. Закупівля даних товарно матеріальних цінностей за рахунок кредитних коштів залучених у 2008 році, призвело до понесення у 2009 році ТОВ СГП «Ім. Воловікова»витрат на погашення відсотків за користування короткостроковим кредитом, залученим у 2008 році, що підтверджується довідкою - розрахунком ПАТ «Альфа-Банк»за №950 від 30.09.2009 року про суму плати за кредит ТОВ СГП «Ім. Воловікова»за кредитним договором №74-МВ/08 від 20.03.2008року за період з 01.01.2009року по 30.09.2009 року та визначення суми, що відшкодовується за рахунок компенсації згідно постанови КМУ від 26.02.2009 року №153 (т.1 а.с.147-148) та платіжними дорученнями №661 від 05.02.2009 р. і №663 від 06.02.2009 р. (т.1 а.с.157).
Механізм використання у 2009 2013 роках передбачених у державному бюджеті Мінагрополітики коштів, що спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу у банках коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, а також короткостроковими кредитами, залученими у кредитних спілках визначається Порядком використання у 2009 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2009 р. N153 (далі - Порядок N153).
Пунктом 3 Порядку №153 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що сільськогосподарським підприємствам, включаючи навчально - і науково-дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів (зокрема, їх структурні підрозділи, що провадять діяльність з виробництва сільськогосподарської продукції), у тому числі підприємствам, які надають послуги із використанням сільськогосподарської техніки у рослинництві за залученими короткостроковими кредитами компенсація надається для покриття виробничих витрат у поточному році, зокрема із закупівлі пально-мастильних матеріалів, кормів, сировини для виробництва комбікормів, ветеринарних препаратів, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, насіння, молодняку сільськогосподарських тварин, птиці, яєць для інкубації, обладнання, запасних частин для ремонту сільськогосподарської і зрошувальної техніки та обладнання, оплати послуг за виконані ремонтні роботи та енергоносіїв.
Відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 2004 років»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) сільськогосподарське підприємство юридична особа, основним видом діяльності якої є вирощування та переробка сільськогосподарської продукції, виручка від реалізації якої становить не менше 50 відсотків загальної суми виручки.
ТОВ СГП «Ім. Воловікова»є сільськогосподарським підприємством, що підтверджується наявними в матеріалах справи свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (т.1 а.с.124), довідкою статистики з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (т.1 а.с.125) та свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (т. 1 а.с.126).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про розміри компенсації у 2009 році відсоткової ставки за залученими підприємствами агропромислового комплексу кредитами»№ 199 від 26.02.2009 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у 2009 році компенсація підприємствам агропромислового комплексу відсоткової ставки за кредитами та напрямами їх використання, передбаченими пунктом 3 Порядку використання у 2009 - 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2009 р. N153 залученими у національній валюті надається в розмірі облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків за користування кредитами, та в іноземній валюті - в розмірі 12 відсотків річних, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами.
Відповідно до п. 11-1 Порядку N153 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) позичальники для отримання права на компенсацію за коротко-, середньо- та довгостроковими кредитами, залученими у минулих роках, подають заявку і документи до конкурсних комісій, зазначених у пункті 8 цього Порядку, та проходять конкурсний відбір на загальних умовах відповідно до цього Порядку.
Судом встановлено, зібраними в матеріалах справи доказами підтверджено, що 17 вересня 2009 року на засіданні конкурсної комісії з визначення підприємств агропромислового комплексу для надання здешевлених кредитів, було прийнято рішення затверджене протоколом №1 (т.1 а.с. 149-154), яким ТОВ СГП «Ім. Воловікова»було визнано переможцем конкурсу з отримання часткової компенсації відсоткової ставки за залученим у 2008 р. кредитом та визначено розмір компенсації в сумі 135990,00 грн.
З системного аналізу норм Порядку N153 вбачається, що конкурсні комісії є єдиним органом, який за наслідками розгляду пакету документів позичальників наділений повноваженнями приймати рішення про виділення суми компенсації, а позивач в даному випадку виконує лише функції розпорядника бюджетних коштів та жодним чином не може впливати на прийняття рішень конкурсною комісією.
На підставі рішення конкурсної комісії від 17.09.2009 року Управління АПР Гощанської РДА ТОВ СГП «Ім. Воловікова»було видано довідку щодо отримання права на часткову компенсацію відсоткової ставки за залученим короткостроковим кредитом за рахунок коштів державного бюджету у 2009 році (т. 1 а.с.156). Дане рішення є чинним, доказів того, що воно визнано в установленому порядку недійсним та/або скасоване матеріали справи не містять.
Таким чином, суд вважає, що підстав стверджувати про недотримання Управлінням АПР Гощанської РДА при перерахуванні коштів ТОВ СГП «Імені Воловікова»вимог абз.2 п.п.1 п.3 Порядку використання у 2009 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2009 року №153, немає.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що ТОВ СГП «Ім. Воловікова»не мало права на отримання компенсації у 2009 році на підставі Порядку N153, так як короткостроковий кредит для здійснення виробничих витрат залучений у 2008 році та витрати здійснено виключно у 2008 році, оскільки докази того, що придбані у 2008 році товарно - матеріальні цінності були повністю використані ТОВ СГП «Ім. Воловікова»у 2008 році в матеріалах справи відсутні.
Крім того, суд звертає увагу, що Порядок №153 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) не містить обмежень щодо виплати районними державним адміністраціями часткової компенсації по залученим короткостроковим кредитам у 2008 році, а лише визначає порядок використання у 2009 2013 роках бюджетних коштів, що спрямовуються на підтримку підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів, в тому числі залучених у 2008 році.
Крім того, суд критично оцінює твердження відповідача про порушення відповідачем вимог листа Міністерства аграрної політики України №37-21-4-12/12866 від 23.07.2009 р., яким надається розяснення положень Порядку №153 з огляду на таке.
Судом встановлено, що лист Міністерства аграрної політики України №37-21-4-12/12866 від 23.07.2009р. (т.1 а.с. 160-161) не зареєстрований в Міністерстві юстиції України та не внесений до Державного реєстру нормативно-правових актів, тому висновки відповідача про його порушення Управлінням АПР Гощанської РДА є безпідставними і необгрутованими. Крім того, суд зауважує, що нормами чинного законодавства Міністерство аграрної політики України не наділено повноваженнями тлумачити нормативно-правові акти Уряду України.
За наведених обставин, суд вважає, що покликання відповідача в акті ревізії на лист Міністерства аграрної політики України №37-21-4-12/12866 від 23.07.2009р. як на підставу проведення роботи по поверненню коштів, отриманих ТОВ СГП «Імені Воловікова»на часткову компенсацію сплачених протягом січня-вересня 2009 року відсотків за користування короткостроковим кредитом, залученим у 2008 році, є неправомірним.
Суд також звертає увагу, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»№2939 від 26.01.1993 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
З аналізу даної норми вбачається, що ТОВ СГП «Імені Воловікова»є підконтрольним державній контрольно-ревізійній службі, оскільки в період який перевірявся, отримувало кошти з Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Отже, відповідач, в разі виявлення порушень процедури правильності одержання бюджетних коштів вказаними підприємствами, та з метою виконання власних завдань, наділений повноваженнями безпосередньо звертатись до суду з позовами про стягнення в дохід державного бюджету коштів одержаних без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що Управління АПР Гощанської РДА при перерахуванні для ТОВ СГП «Ім. Воловікова»коштів в сумі 135990 грн. на часткову компенсацію сплачених сільгосппідприємством протягом січня-вересня 2009 року відсотків за користування короткостроковим кредитом, залученим у 2008 році діяло на підставі, в межах повноважень та в спосіб визначений чинним законодавством, а тому пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Гощанському районі №130-11/702 від 21.07.2011 “Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки” є протиправним та підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку пункту 3 вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки», суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що 11.05.2004 року ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»зареєстроване юридичною особою, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, виданим Гощанською районною державною адміністрацією (т.1 а.с.168). З довідки статистики з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вбачається, що видами діяльності ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»за КВЕД є: вирощування зернових та технічних культур; надання послуг у рослинництві: облаштування ландшафту; виробництво цукру; оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин; оптова торгівля цукром, шоколадними та кондитерськими виробами; складське господарство (т.1 а.с.169).
17 листопада 2010 року ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»на розгляд конкурсної комісії з визначення переліку сільськогосподарських товаровиробників, які мають право на отримання бюджетних коштів для державної підтримки виробництва продукції рослинництва у 2010 році було подано заявку на отримання бюджетних коштів разом з документами (т.1 а.с. 170-186), перелік яких встановлено Порядком використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №897 від 29.09.2010року (далі Прядок №897).
За наслідками розгляду та перевірки документів поданих ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»для отримання бюджетних коштів за вирощування цукрових буряків урожаю 20І0 року, 26 листопада 2010 року на засіданні конкурсної комісії з визначення переліку сільськогосподарських товаровиробників, які мають право на отримання бюджетних коштів для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, було прийнято рішення затверджене протоколом №2 (т.1 а.с. 247-248), яким ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»включено до реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву цукрових буряків під урожай 2010 року та визначено суму державної підтримки в розмірі 886000 грн. (т.2 а.с.3).
Управління АПР Гощанської РДА кошти в сумі 886000,00 грн. було надано ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»за посіяні та вирощені на площі 1772 га. цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти «А».
Судом встановлено, що 30.03.2010 року між ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»(Продавець) та ТОВ «Юрія Транс»(Покупець) було укладено договір поставки цукрових буряків за №79 (т.1 а.с.188-192). Згідно з умовами даного договору Продавець зобовязується виростити та передати у власність Покупця цукрові буряки урожаю 2010 року, далі Товар, а Покупець зобовязується прийняти Товар та своєчасно здійснити його оплату на умовах Договору. Загальна кількість товару, що поставляється за Договором становить 130000,000 (сто тридцять тисяч) тон у заліковій вазі. Орієнтовна загальна сума Договору становить 38849600,00 (тридцять вісім мільйонів вісімсот сорок девять тисяч шістсот грн. 00 коп.) гривень з урахуванням ПДВ 6474933,33 (шість мільйонів чотириста сімдесят чотири тисячі девятсот тридцять три грн.. 33 коп.) гривень. На виконання умов даного договору контрагентами було виписано видаткові накладні, довіреності, податкові накладні (т.1 а.с.195-204). 28.09.2010 року між ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»(Продавець) та ТОВ «Юрія Транс»(Покупець) було укладено додаткову угоду №1, якою внесено зміни щодо кількості поставлених цукрових буряків 89059,717 тон у заліковій вазі на орієнтовну загальну суму Договору 38000000 гривень.
25.05.2010 року між ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»(Продавець) та ТОВ «Міжнародна насіннєва компанія»(Покупець) було укладено договір поставки товарно матеріальних цінностей за №394 (т.1 а.с.205-206), згідно з умовами якого Продавець зобовязується поставити Покупцю товарно - матеріальні цінності для виробництва цукру в межах квоти «А»на потужностях Бабино - Томахівського цукрового заводу (ПП «ОВАС-цукор»Код ЄДРПОУ 32522307), а покупець зобовязується прийняти Товар та оплатити його на умовах, визначених цим Договором. На виконання умов даного договору контрагентами було виписано видаткові накладні, довіреності, податкові накладні (т.1 а.с.209-219).
Таким чином, ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»весь одержаний у 2010 році урожай цукрових буряків поставило ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс».
Ревізією законності та цільового використання бюджетних коштів, виділених по КПКВ 2801210 «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва»зокрема, встановлено, що Управлінням АПР Гощанської РДА при використанні у 2010 році коштів державного бюджету в сумі 1072000 грн. недотримано вимоги п.2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 р. №897. В ході ревізії Управлінням АПР Гощанської РДА не надано розподілу на 2010 рік між бурякосіючими господарствами обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти «А», чим недотримано вимоги ч.5 ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру», п. 11 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2000 р. №868 «Про деякі питання державного регулювання виробництва і реалізації цукру», п.2.1 Порядку розподілу на конкурсних засадах між бурякосіючими господарствами обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти «А», затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 28.08.2007 року №624, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2007 р. № 997/14264.
Із змісту акту ревізії слідує, що проведеною в ході ревізії зустрічною звіркою в ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»встановлено, що даним бурякосіючим господарством у 2010 році одержано урожай цукрових буряків в кількості 160559,717 тонн, з яких цукрові буряки в кількості 71500 т. було поставлено ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс»- 89059,717 т. Цього ж року Управлінням АПР Гощанської РДА за посіяні та вирощені на площі 1772 га цукрові буряки для виробництва цукру в межах квоти «А», ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»було перераховано кошти в сумі 886000 грн. Актом ревізії констатовано, що наказом Міністерства аграрної політики України від 29.03.2010 р. №159 «Про розподіл між субєктами господарювання обсягів поставки цукру квоти «А»на внутрішній ринок у період з 1 вересня 2010 року до 1 вересня 2011 року»обсяги поставки цукру квоти «А»для ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс»не доводились. Відтак, цукрові буряки цукрові буряки в кількості 160559,717 тонн, вирощені ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД»у 2010 році, не були спрямовані для виробництва цукру в межах квоти «А», а кошти в сумі 886000,00 грн. отримані з порушенням п.2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 р. №897.
З вказаними висновками акта ревізії та п. 3 вимоги, яким Управління АПР Гощанської РДА зобовязано провести роботи по поверненню до Державного бюджету незаконно отриманих коштів в сумі 886000 грн., суд погоджується з огляду на таке.
Статтею 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру»№758-XIV від 17.06.1999 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що обсяги виробництва цукру, що поставляється на внутрішній ринок України, обмежується квотою "А". Граничні розміри квоти "А" визначаються щорічно Кабінетом Міністрів України. Обсяги виробництва цукру в межах квоти "А" розподіляються між цукровими заводами органом, уповноваженим Кабінетом Міністрів України, на конкурсних умовах. Розподіл обсягів виробництва цукру в межах квоти "А" здійснюється не пізніше 1 січня поточного року. Порядок та умови розподілу обсягів виробництва цукру в межах квоти "А" визначаються Кабінетом Міністрів України. Обсяги вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" визначаються щорічно Кабінетом Міністрів України або уповноваженим ним органом і розподіляються обласними та районними органами виконавчої влади на конкурсних умовах.
Порядком розподілу на конкурсних засадах між бурякосіючими господарствами обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А", затвердженим наказом Міністерства аграрної політики України від 28.08.2007 року №624, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2007 року за №997/14264 (далі Порядок №624) встановлено, що Міністерство аграрної політики України щороку визначає загальний обсяг вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А", які розподіляються обласними та районними управліннями агропромислового розвитку на конкурсних засадах.
Розділом І даного Порядку встановлено, що головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій протягом трьох робочих днів після надходження від Мінагрополітики відповідної інформації про обсяг вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" розміщують у засобах масової інформації оголошення із зазначенням переліку документів, строків та умов їх подання для вирощування цукрових буряків у межах квоти "А". Для визначення переліку бурякосіючих господарств, по вирощуванню цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А", управління агропромислового розвитку райдержадміністрацій, на території яких знаходяться цукрові заводи, утворюють конкурсні комісії, до складу яких входять начальник управління (голова комісії), п'ять представників від виробників цукру та п'ять представників виробників цукрових буряків, інтереси яких можуть представляти обласні формування цукрової промисловості (за згодою), ради сільськогосподарських підприємств (за згодою), асоціації фермерів (члени комісії - за згодою). Комісія щороку розглядає подані документи претендентами і визначає виробників цукрових буряків на наступний рік, яким видає Довідку про виділення обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" за зразком, наведеним в додатку 2 до цього Порядку.
Згідно з п. 2.1 розділу ІІ Порядку розподілу на конкурсних засадах між бурякосіючими господарствами обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А", затвердженим наказом Міністерства аграрної політики України від 28.08.2007 року №624, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 серпня 2007 року за №997/1426 обсяги вирощування цукрових буряків для забезпечення виробництва цукру в межах квоти "А" визначаються на кожен маркетинговий період і доводяться до виконавців не пізніше 1 серпня, що передує новому маркетинговому періоду. Пунктом 2.2. даного порядку встановлено, що визначені обсяги вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" окремими виробниками є підставою для укладання господарського договору на поставку та переробку цукрових буряків, згідно з Типовими умовами господарських договорів між цукровими заводами, бурякосіючими господарствами та іншими суб'єктами бурякоцукрового комплексу незалежно від форми власності щодо вирощування та закупівлі цукрових буряків для виробництва цукру квоти "А", затвердженими наказом Міністерства аграрної політики України від 13 травня 2005 року за N201 і зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25 липня 2005 року за N795/11075.
Пунктом 11 Положення про порядок формування квот поставки цукру на внутрішній ринок і за міжнародними договорами, визначення та розподіл обсягів вирощування цукрових буряків і виробництва цукру в межах цих квот, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2000 р. № 868 встановлено, що обласні та районні держадміністрації на підставі доведених цукровим заводам обсягів виробництва цукру розподіляють між бурякосіючими господарствами обсяги вирощування цукрових буряків базисної цукристості (16 відсотків) для виробництва цукру в межах квот "A" і "B" з урахуванням таких показників: середня урожайність цукрових буряків за останні 5 років; середня цукристість за останні 5 років; розмір витрат на вирощування цукрових буряків (не вище розрахункового для встановленої мінімальної ціни на цукрові буряки.
Матеріалами справи підтверджено, представниками сторін та третіх осіб не заперечується, що обсяги вирощування цукрових буряків для забезпечення виробництва цукру в межах квоти "А" Управлінням АПР Гощанської РДА у встановленому законом порядку до виробників цукрових буряків не доводилися.
Даний факт підтверджується і відібраними в ході проведення ревізії поясненнями начальника Управлінням АПР Гощанської РДА Тітенко О.М. наступного змісту: «Управління агропромислового розвитку Гощанської РДА інформує Вас, що обсяги виробництва та поставки цукру квоти «А»були доведені наказом Міністерства аграрної політики України №159 від 29 березня 2010 року безпосередньо бурякопереробним підприємствам, зокрема по нашій зоні: ПП «ОВАС-цукор»в кількості 20,0 тисяч тонн та ТзОВ СП «Нива»Дубенського району в кількості 75,0 тисяч тонн. Виходячи з доведених обсягів виробництва цукру квоти «А»бурякопереробні підприємства враховуючи базисну цукристість 16 відсотків уклали угоди з бурякосіючими підприємствами на вирощування відповідних обсягів цукрових буряків. Оскільки сільськогосподарські підприємства району, що побажали вирощувати цукрові буряки в 2010 році змогли виростити 132 тис. тонн цукрових буряків при потребі на виробництва цукру в межах квоти «А»- 320 тис. тонн, проводити засідання конкурсної комісії і видавати розподільні документи по вирощуванню цукрових буряків між сільськогосподарськими підприємствами району не було необхідності, тому що вся вирощена продукція входить в межі квоти «А»»(т. а.с. 19).
Однак, з системного аналізу норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру»№758-XIV від 17.06.1999 року та Порядку №624 не вбачається, що при вирощуванні цукрових буряків в меншій кількості ніж при потребі на виробництво цукру в межах квоти «А»управління агропромислового розвитку звільняється від обовязку щодо визначення обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" між бурякосіючими підприємствами.
Крім того, згідно з пунктом 3 наказу Міністерства аграрної політики України від 29 березня 2010 року N159 «Про розподіл між суб'єктами господарювання обсягів поставки цукру квоти "А" на внутрішній ринок у період з 1 вересня 2010 року до 1 вересня 2011 року», прийнятого на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2010 р. N96 "Про державне регулювання виробництва цукру та цукрових буряків у період з 1 вересня 2010 р. до 1 вересня 2011 р.", наказу Міністерства аграрної політики України від 28.08.2007 N624 "Про затвердження порядків розподілу обсягів виробництва цукру та вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" на конкурсних засадах між цукровими заводами та між бурякосіючими господарствами", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.08.2007 за N 996/14263 головні управління агропромислового розвитку обласних державних адміністрацій та управління (відділи) агропромислового розвитку районних державних адміністрацій зобовязано проводити на конкурсних засадах розподіл обсягів вирощування цукрових буряків базисної цукристості (16 відсотків) для виробництва цукру в межах квоти "А" між бурякосіючими господарствами регіону.
З аналізу норм наведених вище нормативно-правових актів вбачається, що розподіл обсягів вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" між бурякосіючими підприємствам є обовязком позивача і його проведення не ставиться в залежність від наявності (відсутності) будь-яких умов, зокрема, наявності меншої кількості вирощених цукрових буряків, аніж необхідно.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку про правомірність висновків відповідача про порушення позивачем вимог встановлених ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру»№758-XIV від 17.06.1999 року, п.11 Положення про порядок формування квот поставки цукру на внутрішній ринок і за міжнародними договорами, визначення та розподіл обсягів вирощування цукрових буряків і виробництва цукру в межах цих квот, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2000 р. № 868 та п. 2.1 наказу Міністерства аграрної політики України від 28.08.2007 N624 "Про затвердження порядків розподілу обсягів виробництва цукру та вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" на конкурсних засадах між цукровими заводами та між бурякосіючими господарствами".
Суд також погоджується з висновками відповідача про те, що Управлінням АПР Гощанської РДА при використанні у 2010 році коштів державного бюджету в сумі 886000 грн. недотримано вимоги п.2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 р. №897.
Так, згідно з п. 2. Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 р. №897 бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі та спрямовуються сільськогосподарським підприємствам для виплати дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" та льону-довгунцю на тресту в розмірі 500 гривень на 1 гектар посівів.
Наказом Міністерства аграрної політики України від 29.03.2010 №159 «Про розподіл між субєктами господарювання обсягів поставки цукру квоти «А»на внутрішній ринок у період з 1 вересня 2010 року до 1 вересня 2011 року»обсяги поставки цукру квоти «А»для ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс», з якими ТОВ ІФК «Євроінвестбуд»уклало договори на поставку цукрових буряків урожаю 2010 року, не доводились. Доказів того, що ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс»отриманий від ТОВ ІФК «Євроінвестбуд»цукровий буряк спрямували на виробництво цукру в межах квоти «А»в матеріалах справи відсутні.
Виходячи із вищевикладеного, суд вважає, що цукрові буряки в кількості 160559,717 тонн, які у 2010 році були вирощені ТОВ ІФК «ЄВРОІНВЕСТБУД», не були спрямовані для виробництва цукру в межах квоти «А», а кошти в сумі 886000,00 грн. не були спрямовані на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти «А», оскільки весь зібраний у 2010 році урожай цукрових буряків вказаним сільгосптоваровиробником був відвантажений для юридичних осіб, які не мають відношення до виробництва цукру в межах квоти «А»(ТзОВ «Міжнародна насіннєва компанія»та ТзОВ «Юрія Транс»).
За наведених обставин, суд прийшов до висновку, що Управлінням АПР Гощанської РДА при використанні у 2010 році коштів державного бюджету в сумі 886000 грн. не дотримано вимоги п.2 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 р. №897, а відтак пункт 3 вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки»є правомірним, обґрунтованим і таким, що не підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що так як відповідач під час прийняття пункту 3 вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки»діяв на підставі, в межах повноважень та в спосіб визначений чинним законодавством, то підстав для визнання її протиправною і скасування в зазначеній частині у суду немає.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним пункту 2 вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки».
При зазначених обставинах, вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування пункту 2 вимоги №130-11/702 від 21.07.2011 року «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гощанської РДА за 2008-2010 роки» правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити у зв'язку з їх безпідставністю.
Згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України судові витрати по справі стягуються на користь позивача з Державного бюджету України в пропорційній задоволеним позовним вимогам частині.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 вимоги Контрольно-ревізійного відділу в Гощанському районі №130-11/702 від 21.07.2011 «Про усунення порушень, виявлених ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні агропромислового розвитку Гошанської РДА за 2008-2010 роки».
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь позивача - Управління агропромислового розвитку Гощанської районної державної адміністрації із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1,70 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Ткачук Н.С.