Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 вересня 2011 року Справа № 2а-7402/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ковальової Т.І.,
при секретарі: Ісмаіл Ю.О.,
за участю:
представника позивача: не зявився
представника відповідача: ОСОБА_1 (довіреність від 01.06.2011).
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Новоайдарського районного центру зайнятості доОСОБА_2 про стягнення матеріальної допомоги у розмірі 528,98 грн., -
ВСТАНОВИВ:
23 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Новоайдарського районного центру зайнятості доОСОБА_2 про стягнення матеріальної допомоги.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що 05.01.2009 до Новоайдарського районного центру зайнятості за допомогою в працевлаштуванні звернулася ОСОБА_2, яка відповідно до положень про Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, про Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, а також про Порядок надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного була зареєстрована як така, що шукає роботу.
12.01.2009 ОСОБА_2, відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» в порядку п.п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю.
Новоайдарським районним центром зайнятості був направлений запит щодо перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації. Згідно отриманої відповіді від Державної податкової адміністрації ОСОБА_2 отримувала дохід з 20.12.2009 по 22.01.2010 у вигляді заробітної плати в складі комісії виборчої дільниці № 176 в територіальному окрузі № 115. ОСОБА_2 була зареєстрована в Новоайдарському районному центрі зайнятості, як безробітна та отримувала допомогу по безробіттю і в той же час мала інше джерело доходів, що суперечить вимогам ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» та п. 13 Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, виплати допомоги по безробіттю, а також умови надання матеріальної допомоги в період професійної підготовки та перепідготовки, тобто вона не мала права на отримання допомоги по безробіттю в даний період.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ОСОБА_2 повинна була повідомити центр зайнятості про всі обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, що нею зроблено не було.
20.01.2010 на адресу ОСОБА_2 було направлено повідомлення (рекомендованим листом) в якому їй пропонувалось протягом 10 днів повернути кошти добровільно.
На поточний час кошти на рахунок Новоайдарського районного центру зайнятості не перераховані. Таким чином, ОСОБА_2 перебуваючи на обліку в центрі зайнятості з 05.01.2009 по 11.01.2010 та отримуючи допомогу по безробіттю з 12.01.2009 по 06.01.2010, увійшла до складу комісії виборчої дільниці № 176 в територіальному виборчому окрузі № 115, де працювала з 20.12.2009 по 22.01.2010 на посаді заступника комісії та за січень 2010 їй нарахована заробітна плата у сумі 883,64 та єдино разова винагорода 869,00 грн. та в цей же період незаконним шляхом отримала допомогу по безробіттю на загальну суму 528,98 грн., чим завдала матеріальної шкоди державі в особі Новоайдарського районного центру зайнятості.
У звязку з чим, позивач просив стягнути з ОСОБА_2 на користь Новоайдарського районного центру зайнятості суму незаконно отриманої матеріальної допомоги у розмірі 528,98 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічно викладеним у позові та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, надала суду заперечення та просила розглянути справу за її відсутності. В запереченні відповідач вказала, що позовні вимоги не визнає та послалася на те, що вона у листопаді-грудні 2009 року була заступником голови виборчої комісії на безоплатній основі. У січні 2010 року її призначили головою виборчої комісії і з 07 січня працювала на платній основі. Новоайдарський районний центр зайнятості, згідно її повідомлення 06 січня 2010 року припинив виплату допомоги по безробіттю про що свідчить запис у трудовій книжці, а 12 січня 2010 року вона була знята з обліку.
Згідно архівного витягу Сватівська РДА №01-39/147 від 18.08.2010 року у січні місяці 2010 року вона отримала заробітну плату у розмірі 724,06 грн. за 14 відпрацьованих днів. 23 січня 2010 року окружна виборча комісія ТВО № 115 припинила повноваження дільничних виборчих комісій. 14 відпрацьованих днів це є той період з 07.01.2010 року по 23.01.2010 року. закон вона не порушувала, про свої дії повідомляла вчасно, тому просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд суд вважає в задоволенні позовних вимог відмовити із наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.01.2009 ОСОБА_2, наданий статус безробітної та призначена допомога по безробіттю (аркуш справи5,6).
11.01.2010 року відповідач подала заяву про зняття її з обліку Новоайдарського районного центру зайнятості (аркуш справи 8).
ОСОБА_2. Новоайдарським районним центром зайнятості проводилися виплати по безробіттю до 06.01.2010 року (аркуш справи 66), знята з обліку 11.01.2010 року (аркуш справи 6).
20 грудня 2009 року були утворені дільничні виборчі комісії територіального виборчого округу №115 (аркуш справи 16).
23 січня 2010 року припинені повноваження дільничних виборчих комісій (аркуш справи 17).
Відповідач ОСОБА_2 займала посаду в виборчий дільниці заступника комісії ( аркуш справи 18).
За листопад-грудень 2009 року ОСОБА_2 за працю в виборчий комісії ніяких виплат не проводилося. За січень 2010 року позивачеві проведено виплати за 14 відпрацьованих днів у сумі 724,06 гривні та єдино разова винагорода 715,75 грн. (аркуш справи 19).
Новоайдарський районний центр зайнятості є юридичною особою, зареєстрований 14.09.1998 року, ідентифікаційний код 21757078 (аркуш справи 25-26).
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Відповідно до ст.. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» N 1533-III від 02.03.2000 року Застраховані особи мають право брати участь в управлінні страхуванням на випадок безробіття через своїх представників відповідно до цього Закону.
Застраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, мають право на судовий захист своїх прав.
2. Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.
3. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
На підставі наказу Міністерства фінансів України «Порядку нарахування і виплати заробітної плати та одноразової винагороди членам територіальних і дільничних виборчих комісій по виборах Президента України» N 216/161 від 14.09.1999 члени виборчих комісій - пенсіонери або особи, які тимчасово не працюють, подають до територіальної виборчої комісії трудову книжку. На підставі одержаних документів територіальна виборча комісія нараховує заробітну плату членам територіальної і дільничних виборчих комісій пропорційно до відпрацьованого часу. За заявою члена виборчої комісії заробітна плата може бути перерахована до установ Ощадного банку України за місцем проживання. Оплата послуг, пов'язаних з перерахуванням заробітної плати, здійснюється за рахунок члена виборчої комісії. Виплата заробітної плати членам виборчих комісій здійснюється не частіше ніж два рази на місяць.
З аналізу вищенаведених нормативних актів та матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 добросовісно та своєчасно виконувала свої обовязки та подавала відомості про обставини, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. ОСОБА_2 була членом дільничної виборчої комісії по виборам Президента України, але с моменту створення виборчих комісій працювала на безоплатній основі, що підтверджується архівним витягом відомостей про нарахування заробітної плати (аркуш справи 19). З 06.01.2010 року відповідачу припинено виплати, а з 11.01.2010 року, по її ж заяві, вона знята з обліку. Заробітна плата відповідачу нарахована за 14 відпрацьованих днів у січні 2010 року з того моменту, як вона була вже знята з обліку у районному центру зайнятості (аркуш справи 6,8, 19,40).
Позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, а саме те, що позивачці було проведено оплату її праці в дільничній виборчий комісії з моменту утворення останньої за період, коли вона перебувала на обліку в центі зайнятості і їй проводилися соціальні виплати. Таким чином позовні вимоги є необґрунтованими.
Судові витрати по справі не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 17-18, 71,94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Новоайдарського районного центру зайнятості доОСОБА_2 про стягнення матеріальної допомоги у розмірі 528,98 грн. відмовити за необґрунтованістю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 28 вересня 2011 року.
Суддя Т.І. Ковальова