Постанова № 18614583, 20.09.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2а-7215/11/1270
Номер документу
18614583
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 вересня 2011 року Справа № 2а-7215/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ципко О.В.

при секретарі Гаркуші Ю.О.,

за участю:

представників позивача: ОСОБА_1 (копія довідки АА № 140222),

ОСОБА_2 (довіреність від 15.08.2011 р.),

представника відповідача: ОСОБА_3 (довіреність № 1/10 від 04.01.2011 р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганськупро визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ

22 серпня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганськуз вимогами про визнання протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо неприйняття та не визнання як податкової звітності: декларації з податку на додану вартість за липень 2011 року та зобов'язання Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м.Луганську прийняти та вважати поданою податкову звітність, а саме: декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року.

В обгрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

09.08.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" для виконання своїх обов'язків як платника податків, засобами поштового зв'язку на адресу Ленінської МДПІ у м. Луганську була надіслана декларація з податку на додану вартість за липень 2011 рік з додатками, яка була заповнена відповідно до законодавства України.

Згодом на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" від Ленінської МДПІ у м. Луганську надійшов лист від 15.08.2011 року № 40524/28-517, в якому було вказано, що надіслана декларація з податку на додану вартість за липень 2011 р. заповнена всупереч правилам зазначеним у затвердженому порядку: у надісланій декларації подана ксерокопія додатку Д5.

Таким чином, надіслана Товариством з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" на адресу Ленінської МДПІ у м. Луганську декларація з податку на додану вартість за липень 2011 року не була визнана як податкова звітність.

Однак, як стверджує позивач, факт надіслання на адресу відповідача оригіналів звітів підтверджується печаткою та чеком відділення звязку №58 «Укрпошта» та супровідним листом ТОВ «СІЛАЙ», в якому зазначено про надсилання оригіналів звітів.

Позивач вважає, що такі дії Ленінської МДПІ у м.Луганську є протиправними, порушують права, інтереси та обов'язки Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" як платника податків.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував, на обгрунтування своїх заперечень зазначив наступне.

Статтею 3 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.90. № 509-ХІІ (із змінами та доповненнями) передбачено, що органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, також рішеннями Верховної Ради АРК і Ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах повноважень.

TOB «Сілай» подало поштою до Ленінської МДПІ у м. Луганську податкову декларацію з ПДВ за липень 2011 року.

Відповідно до п.48.1 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями п. 46.5 ст.46 Податкового кодексу України.

Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку і збору (п.48.3 ст.48 Податкового Кодексу України).

Ленінською МДПІ у м. Луганську було прийнято рішення від 15.08.11 про невизнання такої декларації як податкової звітності.

Ст. 48. п. 48.7 Податкового кодексу України передбачає: ''Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією". Слід зазначити, що декларація з ПДВ за липень 2011 року не була прийнята Ленінською МДШ у м. Луганську у зв'язку з поданою ксерокопією звітного документу.

Відповідно до п.49.11. ст.49 Податкового кодексу України: "У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Листом від 15.08.11 №40524/28-517 Ленінська МДПІ повідомила платника податків про неприйняття податкової звітності як того вимагають норми ст.49 ПКУ.

Враховуючи вищенаведені обставини Ленінська МДПІ у м. Луганськ діяла сумлінно та на підставі норм діючого законодавства, не порушуючи жодної з них.

Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" зареєстрований як суб'єкт господарювання - юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 03.04.2008 року, реєстр, запис № 1382102 0000 014792, код ЄДРПОУ 35844088, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 226704 (а.с.13). Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно довідки АА № 140222 (а.с.11) та є платником податків і зборів та перебуває на обліку в Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м. Луганську (далі - Ленінська МДПІ у м. Луганську).

Як вбачається з матеріалів справи, 09.08.2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛАЙ" поштою на адресу Ленінської МДПІ у м. Луганську було надіслано декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 рік з додатками, що підтверджується супровідним листом б/н від 09.08.11р. (а.с.7) та описом (а.с.6).

12.08.2011 року уповноваженою особою Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську вказана декларація з додатками була отримана, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (зворотній бік а.с.6).

Ленінською МДПІ у м. Луганську листом від 15.08.2011 року № 40524/28-517 було повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «СІЛАЙ» про те, що надіслана декларація з податку на додану вартість заповнена всупереч правилам зазначеним у затвердженому порядку: декларація з податку на додану вартість за липень 2011 року подана ксерокопія додатку (Д5) (а.с.5).

Порядок складання подання та прийняття податкових декларацій визначени нормами статей 48, 49 Податкового кодексу України, відповідно до яких:

Стаття 48. Складення податкової декларації

48.1. Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

48.2. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

48.3. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:

тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);

звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;

звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);

повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

місцезнаходження (місце проживання) платника податків;

найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;

дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);

ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;

підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

48.4. У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:

відмітка про звітування за спеціальним режимом;

код виду економічної діяльності (КВЕД) ;

код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;

індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

48.5. Податкова декларація повинна бути підписана:

48.5.1. керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку;

48.5.2. фізичною особою - платником податків або його законним представником;

48.5.3. особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації згідно із договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції.

48.6. Якщо податкова декларація подається податковими агентами - юридичними особами, вона повинна бути підписана керівником такого агента та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації такого агента, а якщо податковим агентом є платник податків - фізична особа - таким платником податків.

48.7. Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.

Стаття 49. Подання податкової декларації до органів державної податкової служби

49.1. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

49.2. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

49.3. Податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

49.4. Платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до органу державної податкової служби в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

49.5. У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею.

49.6. У разі втрати або зіпсуття поштового відправлення чи затримки його вручення органу державної податкової служби з вини оператора поштового зв'язку, такий оператор несе відповідальність відповідно до закону. У такому разі платник податків звільняється від будь-якої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання такої податкової декларації.

Платник податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення зобов'язаний надіслати поштою або надати особисто (за його вибором) органу державної податкової служби другий примірник податкової декларації разом з копією повідомлення про втрату або зіпсуття поштового відправлення.

49.7. Незалежно від факту втрати або зіпсуття такого поштового відправлення чи затримки його вручення платник податків зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання, самостійно визначену ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

49.8. Прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

49.9. За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.

За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:

49.9.1. за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою;

49.9.2. у разі, якщо орган державної податкової служби із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.

49.10. Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.

49.11. У разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови:

49.11.1. у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання;

49.11.2. у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.

49.12. У разі отримання відмови органу державної податкової служби у прийнятті податкової декларації платник податків має право:

49.12.1. подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання;

49.12.2. оскаржити рішення органу державної податкової служби у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу.

49.13. У разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.

Стаття 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Дослідивши примірники податкової звітності надані представниками сторін суд зазначає наступне.

Стосовно доводів відповідача, що декларація з податку на додану вартість за липень 2011 року не прийнята Ленінською МДПІ у м. Луганську у зв'язку з поданою ксерокопією звітного документу слід зазначити, що на підтвердження направлення оригіналу звіту, який відповідає затвердженій формі, з відбитком печатки, представником позивача надано суду супровідний лист (а.с.7), опис кореспонденції (а.с.6) та оригінал (другий екземпляр) декларації, який прошитий, пронумерований, засвідчений печаткою платника, тобто дотримані вимоги п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України. За таких обставин, посилання відповідача, на те що податкова декларація не була прийнята, у звязку з поданою ксерокопією звітного документу оцінюються судом критично, з огляду на їх невідповідність фактичним обставинам.

Таким чином, обставини, на які посилається відповідач в обґрунтування неприйняття податкової декларації не знайшли свого підтвердження.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а заперечення відповідача такими, що суперечать фактичним обставинам справи та наданим доказам на їх підтвердження.

Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Сілай" до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську задовольнити повністю.

Визнати дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську щодо не визнання як податкової звітності декларації товариства з обмеженою відповідальністю "Сілай" з податку на додану вартість за липень 2011 року протиправними.

Зобовязати Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м. Луганську прийняти та визнати поданою звітність товариства з обмеженою відповідальністю "Сілай" податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Сілай" (91021, м. Луганськ, вул. К. Маркса, 47, ЄДРПОУ 35844088) судові витрати у сумі 3,40 грн. (три грн. 40 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова в повному обсязі складена та підписана 26.09.2011 року.

Суддя О.В. Ципко