ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2011 року Справа № 2а-7704/10/0870
10 год. 00 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя
до: фізичної особи – підприємця ОСОБА_1
про: стягнення заборгованості зі штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя (далі – позивач або ДПІ у Шевченківському районі) з позовною заявою до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі – відповідач) про стягнення штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 3274 грн.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача посилається на Закон України «Про систему оподаткування», Закон України «Про державну податкову службу України», Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Закон України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Представник позивача зазначає, що згідно акту перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 від 29.12.2009 №0406/08/30/23/НОМЕР_1 були встановлені порушення пунктів 12 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №1776-ІІІ від 01.06.2000р. із змінами та доповненнями, а саме: встановлено порушення порядку ведення обліку ТМЦ та ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №436/95 від 12.06.1995, а саме: встановлено факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка.
На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя прийняті рішення про застосування фінансових санкцій, а саме: рішення від 13.01.2010 №0000102303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1 574 грн. та рішення від 13.01.2010 №0000112303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1700 грн. Дані рішення були отримані відповідачем 13.01.2010, що підтверджується корінцями рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Крім того, представник позивача вказує на те, що станом на 12.08.2010 за відповідачем числиться заборгованість зі штрафних санкцій на загальну суму 3 274 грн., а саме за порушення норм регулювання обігу готівки у сумі 1 574 грн. та за порушення законодавства про обіг алкогольних напоїв у сумі 1 700 грн. Заборгованість в сумі 3 274 грн. є узгодженою, тобто до теперішнього часу в адміністративному та судовому порядку не оскаржена, в установлений законом термін в добровільному порядку не сплачена.
Просить суд позовні вимоги задовольнити, стягнути вказану в позові суму заборгованості.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Представник відповідача в судовому засідання повторно не з’явилась, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином. Про причини неявки суд не повідомила, заперечень проти адміністративного позову чи будь – яких заяв до суду не надіслала.
Враховуючи подане клопотання позивача, відповідно до ст.128 КАС України, суд прийняв рішення розглянути справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до п.1 ст.41 КАС України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства та оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено з матеріалів справи, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрована Відділом реєстрації та єдиного реєстру Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради 26.04.2001 за №25488184Ф0030547, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності – фізичної особи.
Згідно з обліковою карткою платника податків за фізичною особою – підприємцем ОСОБА_1 станом на 12.08.2010 числиться заборгованість зі штрафних санкцій на загальну суму 3 274 грн. 70 коп., а саме за порушення норм регулювання обігу готівки у сумі 1574 грн. та за порушення законодавства про обіг алкогольних напоїв у сумі 1 700 грн.
Зазначена заборгованість виникла на підставі наступного.
Відповідно до п.2 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в України», органу державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно акту перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 від 29.12.2009 №0406/08/30/23/НОМЕР_1 були встановлені порушення пунктів 12 ст. 3 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №1776-ІІІ від 01.06.2000р. із змінами та доповненнями, а саме: встановлено нестачу ТМЦ на суму 153 грн. і надлишок товару на суму 634 грн., тобто встановлено порушення порядку ведення обліку ТМЦ на суму 787 грн. та ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №436/95 від 12.06.1995, а саме: встановлено факт зберігання коньяку «Таврія Классік» (0,5л.) за ціною 200 грн., за пляшку без акцизної марки, тобто встановлено факт зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка.
Згідно п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами— суб’єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (…..).
За невиконання вимог ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб’єктів господарювання застосовуються штрафні санкції.
Стаття 238 Господарського кодексу України, передбачає застосування до суб’єктів господарювання адміністративно – господарських санкцій за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Згідно з п.1, 2 ст. 241 Господарського кодексу України, адміністративно-господарський штраф— це грошова сума, що сплачується суб’єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб’єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
За вищезазначене порушення передбачена відповідальність ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ст. 21 цього закону, до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №436/95 від 12.06.1995, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
За вищезазначене порушення передбачена відповідальність ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з ч. 2 абз. 13 ст. 17 вказаного закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
У відповідності до ч.ч. 3-6 ст. 17 цього закону, зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
На підставі акту перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя прийняті наступні рішення:
- 13.01.2010 рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000102303 в розмірі 1 574 грн.;
- 13.01.2010 рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000112303 в розмірі 1 700 грн.
Вказані рішення були отримані відповідачем 13.01.2010, що підтверджується корінцями рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій., копії яких містяться в матеріалах справи.
Також судом встановлено, що рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000102303 від 13.01.2010 у розмірі 1574 грн. та №0000112303 від 13.01.2010 у розмірі 1700 грн. були оскаржені відповідачем в судовому порядку.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.04.2009, яка набрала законної сили 25.05.2011, в задоволені позову фізичній особі – підприємцю ОСОБА_1 відмовлено, у зв’язку з чим вказані рішення є законними та обґрунтованими (справа №2а-908/10/0870).
Таким чином, заборгованість зі штрафних за порушення норм регулювання готівки у сумі 1 574 грн. та за порушення законодавства про обіг алкогольних напоїв у сумі 1 700 грн. є узгодженою та такою, яка в установлений законом термін в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Пунктом 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках— коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 заборгованість у сумі 3 274 (три тисячі двісті сімдесят чотири) грн. на користь Державного бюджет у Шевченківського району м. Запоріжжя шляхом перерахування на:
- штрафні санкції за порушення норм регулювання обігу готівки в сумі 1 574 (одна тисяча п’ятсот сімдесят чотири) грн. (одержувач Державний бюджет у Шевченківському району м. Запоріжжя, код одержувача 34676911 в ГУДК України у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 21080900 на р/р 31116104700009);
- штрафні санкції за порушення законодавства про обіг алкогольних напоїв в сумі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. (одержувач Державний бюджет у Шевченківському району м. Запоріжжя, код одержувача 34676911 в ГУДК України у Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 21081100 на р/р 31114106700009.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша