Cправа № 2а-0770/714/11
Ряд стат. звіту № 8.1.5
Код - 06
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2011 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Большакової О.О.,
при секретарі судового засідання Кречко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом Хустської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця» про стягнення заборгованості,-
встановив:
22 жовтня 2008 року Хустська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»про стягнення з відповідача 128769 гривень 34 копійок заборгованості перед бюджетом за рахунок його активів.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2008 року було відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-2607/08 за позовною заявою Хустської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»про стягнення заборгованості у сумі 128769 гривень 34 копійок.
У ході судового розгляду справи сторони (Хустська об'єднана державна податкова інспекція та Комунальне підприємство «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця») досягли примирення, а саме домовились стосовно погашення заборгованості по платежах до бюджету в сумі 128769 гривень 34 копійок згідно складених графіків погашення заборгованості, а саме щомісячно до 21 числа, починаючи з квітня 2009 року, рівними частками протягом 24 місяців.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2009 року Закарпатським окружним адміністративним судом було закрито провадження у адміністративній справі № 2а-2607/08 у зв'язку з примиренням сторін. При цьому, судом було роз'яснено сторонам наслідки невиконання умов примирення.
Разом з тим, позивачем було подано до суду клопотання про поновлення провадження у справі, мотивоване невиконанням відповідачем умов примирення.
Так, згідно доводів податкової інспекції на підставі вищезазначеного, Комунальне підприємство «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»не сплачувало платежі до бюджету згідно графіків, затверджених ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 березня 2009 року у справі № 2а-2607/08, а навпаки, накопичило нові борги, про що свідчить довідка про заборгованість Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»перед бюджетом.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 березня 2011 року було поновлено провадження у адміністративній справі за позовною заявою Хустської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»про стягнення заборгованості, й справу було призначено до слухання в судовому засіданні.
Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, подав суду до початку судового засідання письмову заяву про розгляд справи за наявними у справі матеріалами за відсутності представника позивача.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи за юридичною адресою за сім днів до початку розгляду справи. Відповідач заяви про відкладення слухання справи не подав, про причини неявки суду не повідомив. Письмових заперечень щодо задоволення позовних вимог до суду не надійшло.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно Довідки № 358 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, 15.02.2002 року Хустським міським виконавчим комітетом було зареєстровано юридичну особу Комунальне підприємство «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця», юридичну особу Комунальне підприємство «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»було включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закони України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Закон України «Про систему оподаткування»втратили чинність.
Проте, у зв’язку з тим, що правовідносини, щодо несвоєчасного подання декларації з податку на додану вартість та розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати саме норми Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та Закону України “Про систему оподаткування”
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п.2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), платники податків повинні подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов’язкових платежів), а також сплачувати належні суми податків, зборів та інших обов’язкових платежів у встановлені законами терміни.
У відповідності із п. п. 4.1.1 п. 4.1.1 п.4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов’язання, яку зазначає у податковій декларації.
Згідно із п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. Закону України № 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу або півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків) –протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Комунальним підприємством «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»було подано до Хустської об’єднаної державної податкової інспекції податкові декларації з податку на додану вартість за червень –вересень 2008 року, сума податкового зобов’язання платника становила 64277 гривень, підприємством було частково погашено заборгованість у розмірі 13688 гривень 69 копійок.
Також Комунальним підприємством «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»було подано до Хустської об’єднаної державної податкової інспекції податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища за перший квартал та перше півріччя 2008 року (з врахуванням уточнюючого розрахунку) у відповідних звітних періодах, платнику було нараховано збору за забруднення в загальній сумі 84786 гривень 86 копійок, підприємством було частково погашено заборгованість у розмірі 9197 гривень 75 копійок даного платежу.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп..4.1.4 п. 4.1 ст. 4 вказаного Закону для подання податкової декларації. Відповідно до п. 5.1 Закону, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у поданій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня, що передбачено пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III (чинного на момент виникнення спірних правовідносин). Хустською об’єднаною державною податковою інспекцією було нараховано відповідачу пеню в розмірі 2591 гривень 92 копійок.
Згідно ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-III(чинного на момент виникнення спірних правовідносин), податковий борг (недоїмка) –податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання; пеня –плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв’язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов’язання.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Станом на 16.12.2010 року за Комунальним підприємством «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»рахується заборгованість в розмірі 128769 гривень 34 копійок.
В зв’язку з тим, що Відповідачем не було сплачено узгоджені суми у встановлені строки, Хустською об’єднаною державною податковою інспекцією в Закарпатській області на підставі п. п. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»було направлено на адресу відповідача першу податкову вимогу форми “Ю1” № 1/241 від 07.11.2007 року, яка була вручена відповідачу, а також другу податкову вимогу форми “Ю2” № 2/284 від 17.12.2007 року, яка також була вручена відповідачу.
Заборгованість відповідача підтверджена матеріалами справи, а саме: довідкою від 20.12.2010 року за № 3526/10-19 про стан заборгованості відповідача станом на 16.12.2010 року, обліковими картками платника по податку на додану вартість та по збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 14.10.2008 року по теперішній час, самостійно поданими податковими деклараціями з податку на додану вартість № 16059 від 19.06.2008 року, № 218874 від 18.07.2008 року, б/н від 18.08.2008 року та № 28225 від 16.09.2008 року, копіями податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища № 14671 від 22.05.2008 року та № 23029 від 28.07.2008 року, копією першої та другої податкових вимог з відмітками про вручення.
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, якою передбачені обов'язки платника податків, одним із обов'язків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, податкові зобов’язання є узгодженими, але не виконаними, що є підставою для стягнення коштів до бюджету.
Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги Хустської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Міська шляхо - експлуатаційна дільниця»(Закарпатська область, місто Хуст, вул. Поперечна, 1, код ЄДРПОУ 31859001 р/р № 26000033001023, 26003053913284, 26058053913284 у Закарпатському РУ Приватбанку м. Ужгород МФО 312378) 128769 (сто двадцять вісім тисяч сімсот шістдесят дев’ять) гривень 34 (тридцять чотири) копійок заборгованості перед бюджетом за рахунок його активів.
Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку не було подано.
Головуюча О.О. Большакова
Постанова суду в повному обсязі виготовлена та підписана 16 серпня 2011 року.
Суддя О.О. Большакова
Вірно:
Суддя О.О. Большакова