Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/15510/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Грищенка Є.І.
при секретаріЧернікоівй О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача Лапик О.В.
від відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 467, № 468, № 469, № 470, № 471, № 472, № 473 від 09.08.2011р., -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (Позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом в інтересах Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську (Відповідач) про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 467 від 09.08.2011р., № 468 від 09.08.2011 р., № 469 від 09.08.2011р., № 470 від 09.08.2011р., № 471 від 09.08.2011р., № 472 від 09.08.2011р., № 473 від 09.08.2011р., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Крім того, п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування» не передбачає нарахування пені, яка зазначена у рішеннях.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату час та місце судового засідання повідомлений належним чином. На адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника. Думка стосовно заявлених позовних вимог суду невідома. Суд вважає за можливим розглянути справу за його відсутністю.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстровано Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради 30.04.2003 року, ідентифікаційний код юридичної особи 32299510.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську - є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
9 серпня 2011 року начальником Управління Пенсійного фонду у м. Шахтарську були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
№ 473, яким нараховано штраф у розмірі 0,85 грн. та пеню у розмірі 0,07 грн.;
№ 472, яким нараховано штраф у розмірі 18819,12 грн. та пеню у розмірі 1505,53 грн.;
№ 471, яким нараховано штраф у розмірі 27,45 грн. та пеню у розмірі 2,20 грн.;
№ 470, яким нараховано штраф у розмірі 99,59 грн. та пеню у розмірі 7,97 грн.;
№ 469, яким нараховано штраф у розмірі 1840,80 грн. та пеню у розмірі 147,26 грн.;
№ 468, яким нараховано штраф у розмірі 455,71 грн. та пеню у розмірі 36,46 грн.;
№ 467, яким нараховано штраф у розмірі 10,76 грн. та пеню у розмірі 0,86 грн.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається із зазначених рішень, їх було прийнято на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (по тексту Закон № 2464) за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Частиною 3 ст. 25 зазначеного Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Частиною 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» внесок передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що відповідно до пункту 14 розділу XV Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду з наступних підстав.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ст. 2 дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Враховуючи, що єдиний внесок, є консолідованим внеском, відмінним від внеску на пенсійне страхування та те, що приписи п. 14 розділу XV Закону № 1058 суперечать вимогам ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 в частині строків сплати внесків, суд приходить до висновку, що строки сплати єдиного внеску регулюється виключно Законом № 2464.
Стосовно того, що відповідач, приймаючі оскаржувані рішення не послався на частину 10 ст. 25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка передбачає порядок нарахування пені суд зазначає наступне.
Відповідно до статтей 8, 12, 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 N 1261, правління Пенсійного фонду України своєю постановою від 27 вересня 2010 року N 21-5 затвердило Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Вказана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за N 994/18289.
Згідно з п. 7.2.2 зазначеної Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Відповідно до положень п. 7.7 Інструкції рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2. розділу VII цієї Інструкції приймаються за встановленою формою у двох примірниках.
Форма рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперарахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску затверджена Додатком № 10 до Інструкції. Вказана форма рішення містить вільні графи, яки заповнюються посадовою особою Територіального органу Пенсійного фонду України. При цьому графа, в якій зазначені підстави застосування штрафу та пені є незмінною та містить в собі посилання лише на п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування», який передбачає лише застосування штрафу.
Виходячи з положень п. 7.7. Інструкції, форма рішення про нарахування пені та застосування штрафів є встановленою для відповідача та зміні не підлягає.
Суд зазначає, що посилання у затвердженій Додатком № 10 формі рішення лише на п.2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне страхування» не може позбавляти УПФУ права застосувати пеню та не звільняє позивача від її сплати, оскільки частиною 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» чітко визначені правові підстави та порядок нараховування пені на суму недоїмки.
Відповідно до вказаної норми на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
В судовому засіданні було встановлено, що ДП «Шахтарськантрацит» не сплатило своєчасно суму єдиного внеску до 20 липня 2011 року.
Враховуючи, викладене суд приходить до висновку, що відповідач обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України нарахував у своїх рішеннях №467, 468, 469, 470, 471, 472, 473 від 9 серпня 2011 року пеню за прострочення платежу.
Отже, приймаючи спірні рішення від 09.08.2011 року відповідачем було правомірно застосовано норму Закону згідно з якою визначено розмір фінансових санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати, здійснені позивачем, присудженню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську про визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 5 жовтня 2011 року.
Постанова в повному обсязі виготовлена 10 жовтня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.