Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2011 р. Справа № 30198/10 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сапіги В.П., Попка Я.С.,
при секретарі судового засідання Патлевіч Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АВД Україна» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 травня 2010 року у справі за його позовом до Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА :
У березні 2010 року товариство з обмеженою відповідальністю «АВД Україна» (далі ТОВ «АВД Україна») звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції (далі Тернопільська ОДПІ) № 0000011703/0 від 15.02.2010 року в частині донарахування податку з фізичних осіб в сумі 5018,10 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10 036,20 грн., а також № 0000022304/0 від 15.02.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5785,95 грн.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 травня 2010 року у справі № 2а-982/10/1970 у задоволенні позову було відмовлено.
Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржено позивачем ТОВ «АВД Україна», який у поданій апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову. У обґрунтування своїх вимог апелянт покликається на те, що судом не було взято до уваги ту обставину, що у порушення ч. 2 ст. 71 КАС України Тернопільська ОДПІ не довела правомірності прийнятих повідомлень-рішень.
Апелянт вважає необґрунтованим висновок суду про те, що Тернопільською ОДПІ правомірно за виявлені при перевірці по ТОВ «АВД Україна» порушення донараховано в бюджет податок з доходів фізичних осіб в сумі 5102,04 грн. і застосовано фінансову санкцію в двократному розмірі - 10204,08 грн.
Окрім того, апелянт наголошує на тому, що постанова суду щодо позовних вимог щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання місячних звітів по комунальному податку в сумі 5785,95 грн. є незаконною, оскільки такі застосовані відповідачем не за несплату комунального податку, як це зазначено в постанові суду, а за неподання місячних звітів по комунальному податку.
Висновок суду про те, що товариством протягом 2007-2008 років та 9 місяців 2009р. комунальний податок не нараховувався і не сплачувався, не є предметом спору.
Без будь-яких зауважень зі сторони відповідача позивачем за 2007, 2008 і 9 місяців 2009р. звіти про комунальний податок подавались від дня державної реєстрації товариства раз у квартал. Комунальний податок перераховувався до бюджету Петриківської сільської ради в повному обємі. Позивач ТОВ «АВД Україна», як юридична особа, зареєстровано держаним реєстратором Тернопільської РДА 24.09.2004 року згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 за № 161626 за адресою вул. Обїзна, 12/6-Г с. Петриків, Тернопільського району. Тому покликання в акті перевірки на рішення Тернопільської міської ради від 18.02.2003р. № 4/6/7 «Про затвердження Положень про місцеві збори і податки», на переконання апелянта, не повинно братися до уваги, оскільки позивач не зареєстрований у м. Тернополі. Тому застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання місячних звітів на підставі Положень, затверджених Тернопільською міською радою, не відповідає вимогам Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Окрім того, апелянт звертає увагу апеляційного суду на безпідставне відхилення судом першої інстанції клопотання про призначення судово-технічної експертизи щодо підробки дати підписання акту перевірки, яку чітко видно на останньому аркуші акту.
Представник апелянта у ході апеляційного розгляду вимоги, викладені у апеляційній скарзі, підтримав повністю, просить її задовольнити.
Представник Тернопільської ОДПІ вимоги апелянта у судовому засіданні апеляційного суду заперечив, просить залишити оскаржуване судове рішення без змін, а подану апеляційну скаргу без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню, виходячи з таких міркувань.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що у ході проведеної контролюючим органом перевірки позивача за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року, результати якої було оформлено актом № 679/23-420/33077342 від 08.02.2010 року, було встановлено порушення вимог пп. 1.2, 1.9 та 1.15 статті 1, пп. 4.2.9 п. 4.2 статті 4, пп. «а» п. 19.2 статті 19, пункту 22.3 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб». Виявлені порушення привели до неутримання та неперерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб, внаслідок чого донараховано податку в сумі 5102,04 грн. і відповідно до пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовано фінансову санкцію в двократному розмірі 10204,08 грн.
При цьому позивач визнав частину донарахованого податок та штрафних (фінансових) санкції, тобто 83,94 грн. донараховано податку з доходів фізичних осіб та 167,88 грн. штрафних (фінансових) санкцій, за неутримання податку, а решту суми податку з фізичних осіб 5018, 10 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10 036,20 грн. не визнає.
Однак, в судовому засіданні матеріалами справи підтверджено, що Тернопільською ОДПІ правомірно за виявлені при перевірці по ТОВ «АВД Україна» порушення донараховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 5102,04 грн. і застосовано фінансову санкцію в двократному розмірі - 10204,08 грн.
Крім того, за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року ТОВ «АВД Україна» задекларовано комунальний податок у сумі 372,30 грн., однак за вказаний період перевіркою повноти визначення комунального податку встановлено його заниження на 351,90 грн. і завишення на 351,90 грн. Згідно даних перевірки товариство подає квартальну звітність на нараховується комунальний податок в с. Петриків Тернопільського району, але фактична адреса позивача м. Тернопіль, вул. Текстильна, 30. Рішенням Тернопільської міської ради від 28.02.2003 року №4/6/7 та Положенням про комунальний податок визначено, що платниками комунального податку є підприємства і організації всіх організаційно-правових форм (крім бюджетних установ), які є юридичними особами і розміщені на території міста і комунальний податок сплачується юридичними особами в повному обсязі до місцевого бюджету по місцю знаходження цих юридичних осіб, їх філії, структурних підрозділів і дільниць.
Підпунктом 17.1.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Товариством помісячно за 2007 рік, 2008 рік і 9 місяців 2009 року комунальний податок не нараховувався і не сплачувався, чим порушено ст.ст. 15,19 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 року №56-93 «Про місцеві податки і збори».
За вказані порушення до позивача застосовано штрафні санкції, передбачені ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і відповідно прийнято податкове повідомлення - рішення 8903 № 0000022309/0 від 15.02.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5785,95 грн.
При цьому, на думку суду першої інстанції, порушень норм чинного законодавства України зі сторони Тернопільської ОДПІ не допущено а застосування податковим органом штрафних санкцій до позивача та їх розмір є обґрунтованим і правомірним.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів, не відповідають приписам матеріального права та фактичним обставинам справи.
Так, відповідно до приписів ст. 93 ЦК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Як безспірно встановлено судом, місцезнаходженням ТОВ «АВД Україна» відповідно до установчих документів є вул. Обїзна, 12/6 в с. Петриків Тернопільського району Тернопільської області.
Відтак колегія суддів погоджується із доводами апелянта про те, що висновки контролюючого органу про порушення підприємством рішення Тернопільської міської ради від 18.02.2003р. № 4/6/7 «Про затвердження Положень про місцеві збори і податки» є безпідставними, а отже застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання місячних звітів на виконання вказаного нормативного акту є неправомірним і оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача № 0000022309/0 від 15.02.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5785,95 грн. слід визнати протиправним і скасувати.
Окрім того, у ході проведеної Тернопільскою ОДПІ перевірки ТОВ «АВД Україна» за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року, результати якої оформлено актом № 679/23-420/33077342 від 08.02.2010 року, контролюючим органом було зроблено висновок про порушення позивачем вимог пп. 1.2, 1.9 та 1.15 статті 1, пп. 4.2.9 п. 4.2 статті 4, пп. «а» п. 19.2 статті 19, пункту 22.3 статті 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що призвело до неутримання та неперерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб в сумі 5102,04 грн., що оспорюється у рамках даної адміністративної справи.
Вказане порушення, на думку контролюючого органу, полягало у оплаті позивачем послуг оператора мобільного звязку «МТС», наданих фізичним особам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які не є працівниками підприємства.
При цьому, на переконання колегії суддів, вказаний висновок контролюючого органу ґрунтується на припущеннях і не підтверджується обєктивними доказами.
З наявних у матеріалах справи договорів № 3547166 від 08.05.2007 року та № 2153947 від 23.03.2005 року, укладених між ТОВ «АВД Україна» та ЗАТ «Український мобільний звязок» (а.с. 73, 74) вбачається, що послуги мобільного звязку надавалися саме позивачу.
Будь-яких обєктивних доказів того, що послугами мобільного звязку у січні 2008 року вересні 2009 року на суму 12521,18 грн. скористався саме ОСОБА_1, а у вересні 2007 року травні 2009 року на суму 18872,84 грн. ОСОБА_2 у ході проведеної перевірки Тернопільською ОДПІ здобуто не було, та у ході судового розгляду суду не надано.
Покликання представника Тернопільської ОДПІ на укладені позивачем договори про надання маркетингових послуг з FHU «UKRIMEX» № 1 від 01.01.2008 року та з EASTCOMPANY ANDRZEI OBIREK № 1 від 30.07.2007 року в обґрунтування зазначеного висновку, на переконання колегії суддів, є безпідставними, оскільки вказані договори не обумовлюють необхідності оплати позивачем будь-яких послуг мобільного звязку.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що у відповідача не було належних правових підстав для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення № 0000011703/0 від 15.02.2010 року частині донарахування податку з фізичних осіб в сумі 5018,10 грн. і застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10036,20 грн.
Таким чином, оскільки при вирішенні даного публічно-правового спору судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, а мотиви, з яких виходив суд під час ухвалення свого рішення, не відповідають фактичним обставинам справи, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позовних вимог ТОВ «АВД Україна».
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА :
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АВД Україна» задовольнити.
Скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 травня 2010 року у справі № 2а-982/10/1970 та прийняти нову, якою позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «АВД Україна» задовольнити.
Визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Тернопільської обєднаної державної податкової інспекції № 0000011703/0 від 15 лютого 2010 року у частині донарахування податку з фізичних осіб у сумі 5018 (пять тисяч вісімнадцять) грн. 10 коп. і штрафних (фінансових) санкцій в сумі 10036 (десять тисяч тридцять шість) грн. 20 коп. та № 0000022309/0 від 15 лютого 2010 року.
Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АВД Україна» 5 (пять) грн. 10 коп. судових витрат.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Постанова у повному обсязі складена 15 вересня 2011 року.
Головуючий суддяТ.В. Онишкевич
Судді В.П. Сапіга
Я.С. Попко